Автор Тема: Религия срещу наука?  (Прочетена 11473 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ilusia

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9346
  • Луда ? Да ! Две и половина сме !
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #15 -: Януари 21, 2006, 23:21:29 pm »
феанро да така е, просто защото човек има нужда от вярата и упованието, има неща , който губят смиъла си бидеики разнищвани и стигаики до началото им и точно за да не бъдат разочаровани хората и да оставят мистиката те казват " Божа работа " и са до тук
It still feels like our first night together
Feels like the first kiss and
It's gettin' better baby
No one can better this
I'm still hold on and you're still the one
The first time our eyes met it's the same feelin' I get
Only feels much stronger and I wanna love ya longer
You still turn the fire on
http://www.vbox7.com/play:e1359ebc

Angel Soul

  • Гост
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #16 -: Януари 21, 2006, 23:23:06 pm »
феанро да така е, просто защото човек има нужда от вярата и упованието, има неща , който губят смиъла си бидеики разнищвани и стигаики до началото им и точно за да не бъдат разочаровани хората и да оставят мистиката те казват " Божа работа " и са до тук

Много си права тук, мила! Някои хора наистина не трябва да бъркат в кацата с меда, защото след това забъркват само поразии!

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #17 -: Януари 21, 2006, 23:24:21 pm »
А къде е началото? Всичко ли е познаваемо и оттам - предсказуемо? Ами принципът на неопределеността на Хайзенберг?
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Angel Soul

  • Гост
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #18 -: Януари 21, 2006, 23:33:00 pm »
А къде е началото? Всичко ли е познаваемо и оттам - предсказуемо? Ами принципът на неопределеността на Хайзенберг?

Какво имаш предвид под всичко? Бог?

А би ли казал какво твърди Хайзенберг? Не съм запозната. :)

Неактивен ilusia

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9346
  • Луда ? Да ! Две и половина сме !
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #19 -: Януари 21, 2006, 23:34:30 pm »
а тук вече има отделна тема :)))
ако всяко нещо има своето начало къде е началото на Господ , където сул ме заби :)
It still feels like our first night together
Feels like the first kiss and
It's gettin' better baby
No one can better this
I'm still hold on and you're still the one
The first time our eyes met it's the same feelin' I get
Only feels much stronger and I wanna love ya longer
You still turn the fire on
http://www.vbox7.com/play:e1359ebc

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #20 -: Януари 21, 2006, 23:44:08 pm »
Мне, не бог. Вселената.
Точната формулировка на принципа съм я забравил, но в общи линии се твърди, че колкото по-точно знаеш един параметър на една елементарна частица, толкова по-неточно знаеш останалите.
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Angel Soul

  • Гост
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #21 -: Януари 22, 2006, 00:03:51 am »
А къде е началото? Всичко ли е познаваемо и оттам - предсказуемо? Ами принципът на неопределеността на Хайзенберг?


Мне, не бог. Вселената.
Точната формулировка на принципа съм я забравил, но в общи линии се твърди, че колкото по-точно знаеш един параметър на една елементарна частица, толкова по-неточно знаеш останалите.

За частиците съм съгласна, но не виждам връзката им с "началото". А Познаваемостта а нещо не винаги е свързана с предвидимостта му.


Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #22 -: Януари 22, 2006, 00:17:53 am »
Говорех за разнищването. Докъде можем да разнищваме процесите? До елементарните частици например - за да се сблъскаме с въпросния принцип? Там ли е началото на нещата? Ако е там, то е неопределено. Ако не е там - къде е?
За познаваемостта. Да познаваш една система значи да знаеш всички възможни взаимодействия в нея, как протичат, по какви закони и т.н. Иначе казано - да можеш да направиш неин точен математически модел (това е, което науката като цяло се опитва да направи). Имайки този модел, можеш да прогнозираш съвсем точно какво се случва в тази система в произволен момент от време.
Та, познаваемо ли е всичко?
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Angel Soul

  • Гост
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #23 -: Януари 22, 2006, 00:33:05 am »
Говорех за разнищването. Докъде можем да разнищваме процесите? (....)
Та, познаваемо ли е всичко?


С риск да прозвуча абсурдно и неразбираемо - степента на познаваемост на света зависи от духовното стъпалото, на което е  един човек  [namigG] . Вселената (материята) и Бог не са чак толкова различни понятия, колкото някои хора си мислят. Нещата са свързани . Затова един човек, който е напреднал духовно знае неща, които знаят и някои добри физици, например.
 [namigG]

PurpleANGEL

  • Гост
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #24 -: Януари 22, 2006, 00:48:10 am »
За някои може би ще бъде странно, а може и повечето да се съгласят с мен, но фактите са си факти. Не, че мога да ви извадя факти за твърдението си, но приемете, че ако бъда по-упорит, ще намеря  [namigG]

Аз мисля, че религията е доста изопачена от явни и неявни цели и подбуди през вековете и чистата форма на вярването е останала някъде скрита в миналото. Много голяма част от всички религии по земята са изопачени от човешки цели и намерения към власт, с което съм съгласен с Тони. Не се ограничавам само с християнството, защото при всички е така.

А що се отнася до науката - някъде по-горе споменахте, че математиката грешно описва света, но е в основата на физиката и всички науки. В древността преди разделянето на науките е имало математика и наука. Затова и науката днес е също толкова изопачена, колкото е и религията.

А докато двете неща не се уточнят, те винаги ще вървят в противовес, защото са от двете страни на везната, наречена човешки разум.

PurpleANGEL

  • Гост
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #25 -: Януари 22, 2006, 00:49:09 am »
С риск да прозвуча абсурдно и неразбираемо - степента на познаваемост на света зависи от духовното стъпалото, на което е  един човек  [namigG] . Вселената (материята) и Бог не са чак толкова различни понятия, колкото някои хора си мислят. Нещата са свързани . Затова един човек, който е напреднал духовно знае неща, които знаят и някои добри физици, например.
 [namigG]


Съгласен съм, че има някаква връзка, но кой може да я докаже!?  :)

Angel Soul

  • Гост
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #26 -: Януари 22, 2006, 00:55:03 am »
Ами засега няма как да стане, защото индивидуалното развитие на човека няма как да е в крачка с общественото развитие. А когато има подобен дисбаланс, не може истините, за които са достойни само някои, да бъдат подарени на всички.

Някой беше казал, че истината за духовния свят се съхранява по много хитър начин - на всеки се дава само частичка от нея. Така светът е предпазен от хора, които биха влезли в ролята на Бог (макар това отчасти да се случва с всички тези истории за клониране и т.н.)...

PurpleANGEL

  • Гост
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #27 -: Януари 22, 2006, 00:59:58 am »
Съгласен съм напълно!

Някога това е била целта на религията - чрез вяра да научиш всички истини, защото те са се предлагали наготово от някои просветени, наричани светци, божества или висши създания. С годините обаче тези истини са почнали да се изопачават и сега всичко е до индивидуализъм, за да не се стигне пак до такова масово разочарование. Иначе днес също си има светци, божества и висши създания, но те не парадират с това, както се предполага. Избягва се формата на религия, която днес е немислима.

А самата наука си е вид религия. Вяра в цифрите и законите. Но нали наскоро доказаха, че според законите на физиката, пчелата не може да лети, защото тялото й е несъразмерно, но аз съм виждал летящи пчели... :)
Така че науката има още мнооого изненади да открие...

Мартин Търпев

  • Гост
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #28 -: Април 06, 2006, 13:38:53 pm »
Дано да не обидя някой религиозен, но аз разграничавам религията и науката така. Религията внася доста интелектуално бездействие в живота на хората. Имам предвид, че докато чрез  науката хората се опитват логически да си отговорят на вьпросите свьрзани с всички аспекти на живота, религията обяснява всичко с това, че Бог така е решил. Нещо повече. Колкото повече напредва науката, толкова по-общи и по-сложни стават вьпросите. Едно е да дадеш отговор на вьпррос като например каква трябва да бьде маркетинговата стратегия на фирмата при определени характеристике на сьответния целеви пазар, сьвсем друго и много по-сложно е да одговориш на вьпроси относно сьтворението на човек и смисьла на човешкия живот и мястото на човека вьв вселената. Науката обаче не се спира от сложността на тези казуси и увервено тьрси логичния отговр. Религиятя, от свооя страна, се явява като алтернативата, която обяснява всичко с бог и така предотвратява всякакви размишления и интелектуално развитие. Някога да сте чували за някакво технонолгично откритие направено от цьрквата. 

Неактивен Bonita

  • Професор и половина
  • **
  • Публикации: 6114
  • Пол: Жена
  • Най-голямият грях е да обичаш любовта на друг ...
Re: Религия срещу наука?
« Отговор #29 -: Април 08, 2006, 15:09:01 pm »
 :)Ммм в едното е вложена логика,а в другото традиция :)
Кълна се...никога да не забравям теб!!!