Автор Тема: ЗА ДУШАТА  (Прочетена 10146 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
ЗА ДУШАТА
« -: Ноември 07, 2008, 13:47:01 pm »
Казват, а и болшинството сме убедени, че имаме, притежаваме, родени сме с ДУША, ЧЕ СМЕ ОДУШЕВЕНИ СЪЩЕСТВА. Раждаме се с душа,  дадена ни и подарена:
От кой, някой да каже, ако знае.
Защо, нека бъде така добър, ако знае, да ни съобщи и това.
Аз мисля, че всички ще сме много благодарни.
Сега на въпроса.
Какво е това душа?
Субстанция някаква, или нещо ирационално, имагинерно.
Ако я има, всички знаем, че я има.
Къде живее и се намира, конкретно в човека.
В главата, стомаха и тн., в човека или извън него.
Поравно ли е душата у всеки човик;
по размер, тегло, цвят, вкус, мирис и тн.
Може би тук има божествена справедливост и на всеки и всички е дадено по равно количество и качество душа.
Дали е така? Така ли е или не? Ако не, защо?
Има ли някакви мерки и теглилки.Ако да, какви са.
Казват, този има душа, а онзи е бездушен и няма душа.
Може ли да се дели на малки части и раздава всекиму според заслугите, или така на всеки по-равно.
Та какво е това ДУША и има ли такова нещо?
Какво бихте казали вие?







To be,or not to be

Неактивен rorko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #1 -: Ноември 07, 2008, 14:19:41 pm »
Без обиди ,моля!
« Последна редакция: Ноември 07, 2008, 22:44:07 pm от tonnny_bg »

Неактивен Comatose

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 121
  • Пол: Жена
  • Здраво стъпила на облак ...
    • Nonsense
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #2 -: Ноември 07, 2008, 22:45:08 pm »
Всичко е химия, мойто дете.
Хората нямат души, имат атоми и молекули, които си взаимодействат.
It has yet to be proven that intelligence has any survival value ...

Неактивен rorko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #3 -: Ноември 08, 2008, 08:12:59 am »
По-горе бях написал, че авторът на темата е дребнав човечец, както и че теорията на Дарвин беше оборена, че авторът на тази ли лишена като цяло от логика статия няма да бъде разкрит. Но както понякога става, модератор ми е изтрил мнението, като ме е предупредил: "Без обиди, моля!". Коя от двете думи е обидна, дребнав или човечец? За да зная коя от двете да не използвам занапред в този форум.

Comatose, винаги съм искал да видя как спират атомите. Още от онези ученически години, в които се изучаваше по физика, че всичко е изградено от атоми, а материята придобива плътност от сблъсъците им. :)

Неактивен vanilla_g

  • surreal intention
  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3465
  • Пол: Жена
    • Veritatem dies aperit'
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #4 -: Ноември 08, 2008, 09:45:50 am »
Ако не знаеш какво да говориш- се научи да мълчиш!

И след като модераторът на раздела, освен че си е свършил работата, дори е бил достатъчно възпитан с теб, че да те помоли и ти не си си взел по никакъв начин бележка, следващия път няма да имаш късмета да стигнем до молби.
Така че, МОЛЯ, всеки път, когато ти се прииска да напишеш нещо като по- горното си мнение за някой от останалите потребители, си вържи пръстите на панделка, докато се откажеш. Така няма да изглеждаш в очите на останалите като безцелно- заядлив човек с недодялани доводи и неуместни изказвания...

Благодаря!

"Когато се молиш на Бога, уповаваш се на Неговата милост. Когато се молиш на Дявола - това е сделка - можеш да поискаш всичко. Но в замяна трябва да обещаеш нещо; а Дяволът приема само един залог..."



Неактивен rorko

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #5 -: Ноември 08, 2008, 11:54:15 am »
Стига, бе! Съвсем не се заяждам безцелно. Денят е прекрасен, каквото и беше утрото му, така че последното нещо, което бих желал да правя, е да се заяждам с някого. Ако пък на вас ви е крив денят, респективно потребителите на форума и заобикалящият ви свят изобщо, моля, не си го изкарвайте на нас.
Аз просто зададох въпрос, за да зная занапред с кои думи да не боравя във форума, за да не наранявам потребителските душици.

Неактивен vanilla_g

  • surreal intention
  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3465
  • Пол: Жена
    • Veritatem dies aperit'
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #6 -: Ноември 08, 2008, 12:09:12 pm »
Силно вероятно е скоро да настъпиш котето по опашката...

"Когато се молиш на Бога, уповаваш се на Неговата милост. Когато се молиш на Дявола - това е сделка - можеш да поискаш всичко. Но в замяна трябва да обещаеш нещо; а Дяволът приема само един залог..."



Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #7 -: Ноември 08, 2008, 19:30:43 pm »
Всичко е химия, мойто дете.
Хората нямат души, имат атоми и молекули, които си взаимодействат.
Здравейте! [cvetee]
Вие казвате нещо. Че душата, по-точно това, което ние, хората, човеците, наричаме душа е просто взаймодестиви м/у атоми и молекули.  По моему в това е част от истината, но не цялата истина. Боя се, че нещата са много по-сложни, и че квантовата механика, и новата ядрена и мезонна физика не ни помагат да отговорим на този въпрос. Нещата са фини и до ирацационалност усложнени, и разумен и убедителен отговор едва ли ще намерим скоро, което не е никак утешително.
Учудващо е, че хора душевни и задушевни, занимаващи се литертура и поезия,каквито са мнозинството във форума, не вземат отношение по-този въпрос.  А той ги засяга директно, защото какво е  поезията, ако не разговор с душата, със сърцето и душата на човека.
To be,or not to be

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #8 -: Ноември 08, 2008, 19:50:17 pm »
Тъй като аз изобщо не съм в час с физичните и подобните на тях дисциплини, ще си посволя да изкажа скромното си мнение на просто един съвсем обикновен човек.
За мен душата е онази невидима част от всеки човек, която е отражение и пазител на всичките емоции и чувства, които изпитваме. Не ме интересува с какви атоми, мярки за тежест, и прочее неща се опитват да я измерват и окачествяват. Важното за мен и според мен е, че тя ни съхранява дори и след физическата ни смърт, като запазва енергията, която сме носили и допринесли на този свят. Аз много харесвам учението на Будизма, централна роля в което играе душата и душевността на човека, респективно индивида. Споделям теорията, че тялото е продукт на материалния свят, а душата е негов антипод, който е съществувал преди материята и продължава да съществува след нея. Тя е един вид енергия, която се натрупва и сформира в течение на времето. Също така съм склонна да вярвам, че душата може да се "преражда" в друго време и друго тяло, като с това си обяснявам и моментите на де жаву, които несъмнено всеки човек някога е имал или ще има през живота си. Душата е онова нещо, което представлява баланса между материята и духа и спомага за постигането на така наречения вътрешен мир, към който толкова много хора се стремят да постигнат. Тя е онази нежна стунка във всеки от нас, която ако бъде докосната от фина и добра ръка е способна да излее чудни и магични мелодии.

Неактивен небесносиньомомиче

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 410
    • езерото-на-водопада
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #9 -: Ноември 09, 2008, 12:03:12 pm »
" Тя е онази нежна стунка във всеки от нас, която ако бъде докосната от фина и добра ръка е способна да излее чудни и магични мелодии."

 [a taka] присъидинявам се, към Принцесата. Душата е 1/4 от всеки. Има я, но малко хора я познават. Но за да й сплиташ вечер косите трябва много повече от това да знаеш много.. Трябва да чувстваш.

Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #10 -: Ноември 09, 2008, 16:42:47 pm »
Тъй като аз изобщо не съм в час с физичните и подобните на тях дисциплини, ще си посволя да изкажа скромното си мнение на просто един съвсем обикновен човек.
За мен душата е онази невидима част от всеки човек, която е отражение и пазител на всичките емоции и чувства, които изпитваме. Не ме интересува с какви атоми, мярки за тежест, и прочее неща се опитват да я измерват и окачествяват. Важното за мен и според мен е, че тя ни съхранява дори и след физическата ни смърт, като запазва енергията, която сме носили и допринесли на този свят. Аз много харесвам учението на Будизма, централна роля в което играе душата и душевността на човека, респективно индивида. Споделям теорията, че тялото е продукт на материалния свят, а душата е негов антипод, който е съществувал преди материята и продължава да съществува след нея. Тя е един вид енергия, която се натрупва и сформира в течение на времето. Също така съм склонна да вярвам, че душата може да се "преражда" в друго време и друго тяло, като с това си обяснявам и моментите на де жаву, които несъмнено всеки човек някога е имал или ще има през живота си. Душата е онова нещо, което представлява баланса между материята и духа и спомага за постигането на така наречения вътрешен мир, към който толкова много хора се стремят да постигнат. Тя е онази нежна стунка във всеки от нас, която ако бъде докосната от фина и добра ръка е способна да излее чудни и магични мелодии.
[cvetee] [cvetee]
Hi!
Лесно ти е на теб, която не си била приятел с физиката да вярваш в будизма и прераждането. Докато за човек като мен, бил на ти с физиката и математиката е трудна да вярва на такива неща.
В твоите разсъждения има много хубави думи за духа и душата(не са ли едно), за будизма, поетични мисли и тн., но малко наука и факти. Което си е естествено, предвид сложността на проблема. Красиви мисли, в които има много емоции и висока поезия.
Нещо съвсем естествено за човек поетична закваска.
Знаех си аз, че ти ще напишеш нещо интересно на тази тема.
Бъди здрава и лек ден: Нез.  
To be,or not to be

Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #11 -: Ноември 09, 2008, 17:37:52 pm »
" Тя е онази нежна стунка във всеки от нас, която ако бъде докосната от фина и добра ръка е способна да излее чудни и магични мелодии."

 [a taka] присъидинявам се, към Принцесата. Душата е 1/4 от всеки. Има я, но малко хора я познават. Но за да й сплиташ вечер косите трябва много повече от това да знаеш много.. Трябва да чувстваш.
[cvetee] [cvetee]
Здравей! РАЗБИРА СЕ, МНООГО ТРЯБВА ДА ЧУВСТВУВАШ...
Бравоо,как и кога успя да я измериш! Душата е 1/4 от всеки. Не е ли множко. На мен при мойте 72 кг ми се падат колко. 72 на 4 е равно на 18, добре съм. Да му мислят дамите, които са по леки. 1/4 от 44 е само 11. Ето още едно предимство за нас мъжете,който обикновено сме по-тежки, дадено ни наготово от природата. Да измериш една виртуалана величина не е лесна работа, нали.
Още преди 2500 год. Сократ казал легендарната мисъл: "Позной себе си", което много са опитали но малцина- постигнали.
Колко ще се зарадват и колко ще се разочароват, ако узнаят какви чешити са станали. Да положиш толкова усилия за да разбереш, че си говедо. Не утешителна переспектива нали. Самоанализи, самооценки и преценки,самонаблюдения и какво ли не, за да установиш накрая, както един наш колега бе написал в едно стихче, че е мръсна локва.
Ега ти труда и леенето на пот. То някой неща така и с просто око си личат.
Приятен сънчо:Нез.
ВЪПРОСА НЕ Е ИЗЧЕРПАН И ОЧАКВАМЕ КОМПЕТЕНТНОТО МНЕНИЕ И НА ДРУГИ НАШИ КОЛЕГИ-СЪФОРУМЦИ.
To be,or not to be

Неактивен chocolate_fairy

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2346
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #12 -: Ноември 09, 2008, 18:53:19 pm »
Компетентно мнение.... от мен по-скоро не. Та за вашите души не знам как ги чувствате, но аз моята я усещам като огледало на миналото си, което поглъща цялата енергия. Някога изпитвали ли сте "духовен оргазъм"? Именно това преживяване ме накара да се замисля, че вселената и нейната енергия имат нещо общо с т.н. "душа".
A thousand years, a thousand more,
A thousand times a million doors to eternity
I may have lived a thousand lives, a thousand times
An endless turning stairway climbs to a tower of souls
If it takes another thousand years, a thousand wars,
The towers rise to numberless floors in space
I could shed another million tears, a million breaths,
A million names but only one truth to face

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #13 -: Ноември 10, 2008, 00:48:53 am »
Скъпи приятелю, неземен... Вярвам и мисля, че освен научното, човек трябва да вложи и много чувство  в търсенето на отговорите. Понякога те се крият и в съвсем обикновените и чисто човешки емоции.
Дано нощта е лека за теб. :)

Неактивен Annyyy

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 394
Re: ЗА ДУШАТА
« Отговор #14 -: Ноември 10, 2008, 03:40:08 am »
Също подкрепям философията на будизма. И няма да повтарям неща написани от vOsYcHnA_pRiNcEsA.
Душата е онова нещо, което ни прави различни от роботите/машините/.
От кой ни е дадена, това е въпрос без отговор на този етап.
Защо, за да сме това, което сме.
Тя няма цвят, мирис, вкус, дори и пол... на всеки по равно е. Но не всеки я познава. 
Далеч съм от мисълта, че тя е 1/4 от всеки... :))
Има ли душа има и нещо по висше, прераждане... Не знам някой да е открил липса на 1/4 от теглото на починалите.
Не, не мога да приема, че има хора без душа, някои и обръщат гръб, не се стремят към въпросното познание. И все пак я има.
Не мисля, че Сократ е имам предвид да опознаеш тялото..а именно душата.
Не можеш да искаш да я опознаеш след като не вярваш в нея..

Не съм в добра кондиция и утре ще допълня, пропуснатото :)
Noli dicere "Ego te amo".
Permitte mihi ut hoc sentiam!