Автор Тема: Цинизмът - за и против  (Прочетена 19406 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен repi-s-lychec

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1060
  • Her shadow plays in the shape of a man's desire...
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #45 -: Юли 08, 2006, 18:36:40 pm »
Поредно пояснение, о Боже, както май нигга Мистик логично отбеляза, побърканата курва се завърна. Етика и Естетика. И що е то етично, и що е то естетично... При всички положения до някъде двете понятия се застъпват. Но естетиката се отнася най-вече до екстериора - демек външното, а етиката - до интериора. Т.е. цинизмът, формата му и порявите му са свързани с етиката на индивида, морала тъй да се каже, щото етика и морал кажи речи си е едно и също. Проявите на цинизма наистина могът да бъдат неестетични, но са резултат на етични принципи. Последната ТОЧКА се чете на глас.
Простите удоволствия са последно убежище за сложни натури

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #46 -: Юли 08, 2006, 19:02:55 pm »
Може ли доброто да е грозно или пък грозното - добро? Гай Петроний би казал - не. И аз казвам не. Етичната постъпка носи красота в себе си - красотата която идва от чистия принцип, който я мотивира. Друг въпрос е, че това е фин нюанс, но, както се пее в една песен, "remember beauty is found within". Та какво казваше за интериор и екстериор?
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен repi-s-lychec

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1060
  • Her shadow plays in the shape of a man's desire...
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #47 -: Юли 08, 2006, 19:07:52 pm »
Ае сега за доброто и грозното а лонг тайм агоу бях пуснала тема с един откъс от "Албена". Ето аз например съм страшно хубава, ама за сметка на това съм зла... Ха! Кво стана с интериора и екстериора, когато говориме за относителни философски категории? Некст тайм суйти гледай просто да не си чешаш езика, а да възприемаш - приеми, че е трябвало да кажеш "етика", а не "естетика", не го казвам, защото се заяждам, е и за това де, но най-вече, защото наистина е така. А за Гай Луций Пероний и бла бла, не ме е грижа, стига последния да затвори вратата...
Простите удоволствия са последно убежище за сложни натури

Angel Soul

  • Гост
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #48 -: Юли 08, 2006, 19:14:20 pm »
Днес някой май е станал с д***** нагоре ? :)

Неактивен repi-s-lychec

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1060
  • Her shadow plays in the shape of a man's desire...
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #49 -: Юли 08, 2006, 19:30:27 pm »
Ами имах дълъг и стремителен ден, който вече е към своя заник, щото ще заспя от умора, но пък каквото и да съм казала и както и да е звучало, 100% не съм го казала със злоба, не се шашкайте. Забелязах че тук повечето юзери много здраво се връзват и са доста емоционални, което не че е нещо лошо, но пък вреди на нервите им за без нищо, което е тъжно...
Простите удоволствия са последно убежище за сложни натури

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #50 -: Юли 08, 2006, 19:51:44 pm »
Аз каквото съм искал да кажа съм го казал. Ако е трябвало да кажа "етика" щях точно това да кажа... дарлинг. [lol]
Нали ще се съгласиш, че когато разглеждаме една постъпка, "екстериора" е абсолютно без значение? И това дали постъпката е красива или не - се определя от съвсем "интериорни" неща? А щом си говорим за красота, значи си говорим за естетика. ;)
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен ludnegar

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1531
  • Властта не е това което беше.WE ARE THE CAHMPIONS
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #51 -: Юли 09, 2006, 01:13:52 am »
във разрез със философския тон на разговора искам да отбележа не съм съгласен с това :
Нали ще се съгласиш, че когато разглеждаме една постъпка, "екстериора" е абсолютно без значение? И това дали постъпката е красива или не - се определя от съвсем "интериорни" неща? А щом си говорим за красота, значи си говорим за естетика. ;)
[/quote]
и веднага се обосновавам:примерно ако един циганин бъде хванат да краде жица -то постъпката му се разглежда като нещо съвсем естествено за неговия бит,род и поминък и следователно полъчава максимална присъда - при всяка друга прослойка на обществото същата тази постъпка ще се разглежда като изключение , дори ще има дебат :присъдата обикновенно е минимална,ако не му е за 1ви път може и средна присъда да отнесе ...
Може ли доброто да е грозно или пък грозното - добро? Гай Петроний би казал - не. И аз казвам не. Етичната постъпка носи красота в себе си - красотата която идва от чистия принцип, който я мотивира. Друг въпрос е, че това е фин нюанс, но, както се пее в една песен, "remember beauty is found within". Та какво казваше за интериор и екстериор?
ето със това също не съм съгласен - и както се пее в същата тази песен която си цитирала :...Forever shall the wolf in me desire the sheep in you... не знам дали се изразих правилно и дали ме разбираш правилно...
така и вече накрая като обощение на темата като цяло и ще ви забода още един цитата който в първият момент може да ви се стори не много на място,но ако го обмислите без предубеждение ще видите че направао иделано си фиттва :)естествено цитата е от същата тази(явно любима на бая народ) група само че малко по късен период и е следния : "...Without innocence the cross is only iron,
hope is only an illusion..."
дано съм разбран правилно

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #52 -: Юли 09, 2006, 09:40:07 am »
Първо... цитирал съм не съм цитиралА. :p
После... за циганинът и жицата не виждам как ме опровергаваш. Все пак си говорехме за екстериора в контекста на естетиката, контекста на предишните действия от страна на субекта или групата, в която попада, е една съвсем друга тема. С думи прости - краденето на жица си е крадене на жица, без значение кой го прави. Това, което може да направи постъпката да изглежда различно, е мотивацията, която стои зад нея... цитатът от Beauty and the beast вече го дадох. А защо не си съгласен с него така и не ми стана ясно. [think]
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен Dalechen

  • Почти безобиден
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 828
  • Пол: Мъж
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #53 -: Юли 10, 2006, 00:33:29 am »
Май не правите разлика между цинизъм и вулгарност.

/офф
феанор има супер-подпис
/офф
Един човек може да бъде безкрайно добър и безкрайно лош.
Зависи коя струна са докоснали в душата му.

Моите стихове:
http://forum.stih4e.com/index.php/topic,21107.0.html

Неактивен F1LL3D-w17h`p01$0N

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4187
  • Пол: Жена
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #54 -: Юли 10, 2006, 00:36:23 am »
Против,разбира се!  [evil] Много се нервя на простаците... знам,че навсякъде е пълно с такива и толкова ме вбесяват  [pisna miii] [pisna miii] [pisna miii]

Неактивен ludnegar

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1531
  • Властта не е това което беше.WE ARE THE CAHMPIONS
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #55 -: Юли 10, 2006, 10:56:52 am »
ох малко се усложни.С цитата не че не се съгласих ами идеята ми е за бютиту дето ис фаунд , та мисълта ми е ако бютиту е шиип :) тогава не се ли променят нещатата коренно точно по начина по който ако извършителя е циганин или не е ахаххахах.Както и да е поъгелпихме хавата с тия цитати.Абсолютно несъгласен съм че това което може да направи постъпката да изглежда различно е мотивацията- според мен мотивацията е само една малка част и целият свят е доказателство за това.В случая с циганина постъпката става различна не защото той краде щото примерно е гладен, не , постъпката става различна защото е циганин...моля те не смей да отричаш този факт, не казвам че циганина е невинен,напротив виновен е,но никой не се интересува за мотивите - факта че е циганин е достатачен мотив-външността му - екстериора!!!Наскоро гледах филм дето много ме грабна в тва отношение и там именно за такива неща става реч казва се КРАшЕС-сблъсъци.гледай го ако ти попадне

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #56 -: Юли 10, 2006, 11:34:32 am »
Доста се отклонихме от темата. А и ти доста повърхностно се хващаш за думите ми - съсредоточил си се върху екстериора, предполагам. Появи се някаква постъпка, която по някое време стана различна... от себе си може би... Whatever... не ми се занимава да повтарям едно и също по N различни начина. Пак ще кажа - въпрос на естетика. Някои неща (респ. постъпки) са красиви, други не са. Цинизмът в основата си търси вторите. Отрича най-красивото в човека - благородството, и търси коренно противоположни мотиви зад действията на човека. Не го харесвам. Може да е прав в много случаи, но не си струва да жертвам останалите случаи. Въпрос на личен избор. Толкова от мен.
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен Tramel

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 680
  • Пол: Жена
  • Обичана и отричана
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #57 -: Юли 10, 2006, 22:59:07 pm »
Против,разбира се!  [evil] Много се нервя на простаците... знам,че навсякъде е пълно с такива и толкова ме вбесяват  [pisna miii] [pisna miii] [pisna miii]


Циникът не винаги е простак и обратното  :)
Като се пусне тема за простаците поемам отговорността да ти пратя лично съобщение

Неактивен ludnegar

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1531
  • Властта не е това което беше.WE ARE THE CAHMPIONS
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #58 -: Юли 11, 2006, 11:24:05 am »
въпреки че не ти се занимава вече само,отново няма да се съглася с теб :)зарадто това че мислиш че цинизма отрича най-красивото в човека - ама искам да попитам,ако човека е неистински, какво красиво има в него,щото според мен цинизма показва истинското лице на човека със всичко красиво и всичко грозно с него.В момента сякаш се опитваш да ме убедиш,че някоя искуствена роаз примерно може да бъде по-красива от която и да е естествена тревичка... не знам не съм съгласен :)

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #59 -: Юли 11, 2006, 11:38:45 am »
Не съм видял цинизмът да показва нещо красиво в каквото и да било. И не говоря за нищо изкуствено - да, за "неистинските" хора, тази философия е съвсем на място. Само че аз за друго говорех.
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."