Автор Тема: Цинизмът - за и против  (Прочетена 19404 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен анде

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 299
  • Пол: Мъж
  • Нищо човешко не ми е чуждо
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #105 -: Октомври 30, 2006, 06:15:36 am »
Чуждите мисли са чужди аз имам свои... Всичко в живота е баланс!    .... същото е мнението ми и за цинизма!

Здравей.Личи си че имаш свой мисли.Един прочел нещо от Нитче и Шопенхауер,започва да смята останалите за сган,тълпа,друг-нещо от Бакунин и Кропоткин,започва да иска да прави каквото си  поиска,а другите да му  понасят безропотно гнусотиийте.Баланса е хубаво нещо,но човек трябва да има и позиция,твърда позиция,поне по основните въпроси на човешкото битие.Да защитава последователно тази позиция.Не може цял живот да балансираш между доброто и злото.Трябва един ден да определиш найсетне,за кое си.За доброто,или за злото.
българофил

Неактивен анде

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 299
  • Пол: Мъж
  • Нищо човешко не ми е чуждо
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #106 -: Октомври 30, 2006, 07:05:00 am »
Културният човек не е съдник,не е критик,културният човек търси,културният човек усвоява,той се учи от всичко,развива се,защото това е в основата на това да бъдеш културен.
Мммм, с това няма да се съглася съвсем. Критиката е необходима за развитието на културата. Така че не си прав - културният човек е И критик - но градивен. Не говоря за критика от сорта на "ми това не ме кефи", "това съкс", и т.н. По същия начин и със "съдника". Да, културният човек не заклеймява нещо ей така, за идеята. Но и няма проблем да си каже мнението, осъждащо или не. Да се развиваш не означава да приемаш всичко, защото очевидно това е невъзможно - приемането на някои неща означава да отхвърлиш други.

анде, ти пък категорично не си прав. Между циник и обикновен простак разликата е голяма. Цинизмът може да включва финес и изтънченост, простотията - не.

И какво излиза,че циника е НЕОБИКНОВЕН,ВЪЗВИШЕН,БОЖЕСТВЕН...простак.А цинизмите--нежна,изтънчена,деликатна,тънка,елегантна,галантна и рафинирана простотия.
По речника:

ЦИНИК-Безсрамен човек.Който много псува и говори безсрамни неща.
ПРОСТАК-Прост,груб,недодялан човек.
ПРОСТ-Недосетлив,невъзпитан,наивен,глупав;неучен,необразован,елементарен.

ИЛИ НЕ Е ТАКА,А?
« Последна редакция: Октомври 30, 2006, 09:07:57 am от Feanor »
българофил

Неактивен ProstoAz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 756
  • Пол: Жена
  • Гняв обречен на провал...това ли си ми дал???
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #107 -: Октомври 30, 2006, 09:05:37 am »
Чуждите мисли са чужди аз имам свои... Всичко в живота е баланс!    .... същото е мнението ми и за цинизма!

Здравей.Личи си че имаш свой мисли.Един прочел нещо от Нитче и Шопенхауер,започва да смята останалите за сган,тълпа,друг-нещо от Бакунин и Кропоткин,започва да иска да прави каквото си  поиска,а другите да му  понасят безропотно гнусотиийте.Баланса е хубаво нещо,но човек трябва да има и позиция,твърда позиция,поне по основните въпроси на човешкото битие.Да защитава последователно тази позиция.Не може цял живот да балансираш между доброто и злото.Трябва един ден да определиш найсетне,за кое си.За доброто,или за злото.

                          :)  Здравей и на теб!  Всеки в живота си стига до различни изводи... аз съм стигнала до този,че всичко в живота е баланс! Стигнах до него,защото така и не успях да заклеймя нито един човек в живота си само като добър или само като лош! Всеки в себе си е малко лош и малко добър! Не  успях да заклеймя и алкохола - не е хубаво да пиеш много,но няма нищо лошо да го праяиш понякога в малки количества!  Не е хубаво да си прекалено суетен,но няма нищо лошо да си малко такъв....   Не е хубаво да си самовлюбен,но трябва все пак да се обичаш за да те обичат и другите! .... и т.н и т.н!    Естествено...в момента в който намеря доказателства,които да оборват напълно торията ми за баланса...ще си променя мнението! Нали човек цял живот се учи и израства духовно...Засега,обаче смятам за себе си,че съм права! :) Подчертвам...права съм за себе си!  
П.П   за доказателства не приемам...няколко изключения! Защото всяко правило си има такива!
Загадъчна...                 арогантна...                     нежна...              и безумно самотна!

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #108 -: Октомври 30, 2006, 09:12:36 am »
Виж какво казва кака Вики по въпроса:

Presently the word (за цинизма иде реч) generally describes the opinions of individuals who maintain that self-interest is the primary motive of human behavior, and who are disinclined to rely on sincerity, human virtue, or altruism.

Аз лично за псуване нищо не видях, а ти? Един посредствен циник би могъл да е най-обикновен простак, но не е задължително. Ти поставяш знак на равенство между двете, което е глупаво.
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен Tramel

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 680
  • Пол: Жена
  • Обичана и отричана
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #109 -: Октомври 30, 2006, 14:37:19 pm »

Един прочел нещо от Нитче и Шопенхауер,започва да смята останалите за сган,тълпа,друг-нещо от Бакунин и Кропоткин,започва да иска да прави каквото си  поиска,а другите да му  понасят безропотно гнусотиийте.Баланса е хубаво нещо,но човек трябва да има и позиция,твърда позиция,поне по основните въпроси на човешкото битие.Да защитава последователно тази позиция.Не може цял живот да балансираш между доброто и злото.Трябва един ден да определиш найсетне,за кое си.За доброто,или за злото.

На същия принцип ако прочета "Червената шапчица" трябва да тръгна из гората с кошничката  [lol] Хората четат не за да попият всичко и да го пренесат в реалния живот като поведение, а за да видят и други гледни точки, да обогатят света си. И това може да се случи дори ако не си съгласен с дадения автор - например Ницше - аз за Нитче не съм чувала...
Че кой казва, че балансът не е твърда позиция? Той определено не се изчерпва само с уравновесяване между доброто и злото. Пък и кое е доброто и кое е злото? Според мен това не са универсални, а индивидуални понятия.



По речника:

ЦИНИК-Безсрамен човек.Който много псува и говори безсрамни неща.



Извинявай... наистина ли точно така пише в речника? Ако да - жалко за съставителите му... И все пак - да не е издаден от чукчите?

Неактивен анде

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 299
  • Пол: Мъж
  • Нищо човешко не ми е чуждо
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #110 -: Октомври 30, 2006, 17:56:06 pm »

Един прочел нещо от Нитче и Шопенхауер,започва да смята останалите за сган,тълпа,друг-нещо от Бакунин и Кропоткин,започва да иска да прави каквото си  поиска,а другите да му  понасят безропотно гнусотиийте.Баланса е хубаво нещо,но човек трябва да има и позиция,твърда позиция,поне по основните въпроси на човешкото битие.Да защитава последователно тази позиция.Не може цял живот да балансираш между доброто и злото.Трябва един ден да определиш найсетне,за кое си.За доброто,или за злото.
[/quo

На същия принцип ако прочета "Червената шапчица" трябва да тръгна из гората с кошничката  [lol] Хората четат не за да попият всичко и да го пренесат в реалния живот като поведение, а за да видят и други гледни точки, да обогатят света си. И това може да се случи дори ако не си съгласен с дадения автор - например Ницше - аз за Нитче не съм чувала...
Че кой казва, че балансът не е твърда позиция? Той определено не се изчерпва само с уравновесяване между доброто и злото. Пък и кое е доброто и кое е злото? Според мен това не са универсални, а индивидуални понятия.

Имам мн.старо издание на"Тъй рече Заратустра"и името е Фр.Нитче. Има хора,и не са малко,които,като прочетът нещо по...модерно,не стават червени шапчици,а свръх човеци,а другите около тях започват да имсе привиждат като тълпа,сган,сива маса и т.н.За тях ми е думата.
Баланса(,уравновесяването) е по разтегливо понятие  даже от доброто злото и няма опорна точка.Зависи от всьо и  вся,от всичко и нищо.Докато с доброто и злото нещата стоят малко по добре. Ние разглеждахме наскоро този въпрос и не ми се връща към него.
       



По речника:

ЦИНИК-Безсрамен човек.Който много псува и говори безсрамни неща.



Извинявай... наистина ли точно така пише в речника? Ако да - жалко за съставителите му... И все пак - да не е издаден от чукчите?
Български тълковен речник,автори:Л.Андрейчин,Л.Георгиев и ко...Изд.на БАН
българофил

Неактивен Tramel

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 680
  • Пол: Жена
  • Обичана и отричана
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #111 -: Октомври 30, 2006, 18:38:01 pm »
:) - поради липса на иронична (и цинична!) усмивка в emotion icons ще ми се наложи да се огранича с тази.

Неактивен ProstoAz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 756
  • Пол: Жена
  • Гняв обречен на провал...това ли си ми дал???
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #112 -: Октомври 30, 2006, 18:48:42 pm »
Не знам баланса до колко е разтегливо понятие...аз съм намерила баланса за себе си м/у доброто и злото, м/у красивото и грозното , м/у охолството и нищетата! И много добре зная в какво се изразява моя баланс м/у нещата...другото не ме интересува :)
Загадъчна...                 арогантна...                     нежна...              и безумно самотна!

Неактивен ilusia

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9346
  • Луда ? Да ! Две и половина сме !
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #113 -: Октомври 30, 2006, 19:13:36 pm »
ProstoAz- нищо лично... просто изказването ти така ми прозвуча  [lol]


"Никога не съм разбирал и винаги съм гледал с ирония на хора, които си мислят че света се върти около тях. А истината е толкова очевидна - той се върти около мен!"
It still feels like our first night together
Feels like the first kiss and
It's gettin' better baby
No one can better this
I'm still hold on and you're still the one
The first time our eyes met it's the same feelin' I get
Only feels much stronger and I wanna love ya longer
You still turn the fire on
http://www.vbox7.com/play:e1359ebc

Неактивен ProstoAz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 756
  • Пол: Жена
  • Гняв обречен на провал...това ли си ми дал???
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #114 -: Октомври 30, 2006, 19:19:18 pm »
илюзия нищо лично ... ама така като чета твоето изказване ... ->  [oops]

       Но...както казах - нищо лично,ама всеки малко или много си има своята истна....как свърза това със "света се върти около мен"   [lol]



            ...я чакайте,може пък аз нещо да съм сбъркана!  За да не пускам отделна анкета... ще я направя малко инпровизирана тук :

                  Някой друг разбира ли предния ми пост като ... "Светът се върти около мен! Колко просто! " ?
« Последна редакция: Октомври 30, 2006, 19:23:38 pm от ProstoAz »
Загадъчна...                 арогантна...                     нежна...              и безумно самотна!

Неактивен ilusia

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9346
  • Луда ? Да ! Две и половина сме !
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #115 -: Октомври 30, 2006, 19:23:02 pm »
разбира се :)
В нищо лично влагам , че не правя разлика дали ти или някой друг е казал онова което в случая каза ти , и бих го казала на всеки :)
Просто съм се разлигавила и това ми прозвуча малко така ;)
И наистина е нищо лично - коментирах изказването а не тебе... и то не е коментар.. а просто ми стана забавно :)
It still feels like our first night together
Feels like the first kiss and
It's gettin' better baby
No one can better this
I'm still hold on and you're still the one
The first time our eyes met it's the same feelin' I get
Only feels much stronger and I wanna love ya longer
You still turn the fire on
http://www.vbox7.com/play:e1359ebc

Неактивен ProstoAz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 756
  • Пол: Жена
  • Гняв обречен на провал...това ли си ми дал???
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #116 -: Октомври 30, 2006, 19:26:19 pm »
:) и тъй като няма нищо лично,но все пак пред очите ти бе точно моя пост и все пак ти изкоментриа него...т.е моето изказване...т.е моето мнение и мислене...тога смятам,че имам правото да те питам как точно стигна до извода за това,че света се върти около мен...?

                 :) :) :)
Загадъчна...                 арогантна...                     нежна...              и безумно самотна!

Неактивен ilusia

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9346
  • Луда ? Да ! Две и половина сме !
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #117 -: Октомври 30, 2006, 19:29:21 pm »
Ти найстина го взе много навътре :)
Просто това вървеше към него и би било тъпо да го плесна към нечии друг ;0
Провокира ме аз намерих това тва и това за себе си за другото не ми пука ;)
Излезе така , сякаш само за тебе. Освен ако не си имала нищо друго предвид...
боже защо го правиш на такъв проблем  [oops]
It still feels like our first night together
Feels like the first kiss and
It's gettin' better baby
No one can better this
I'm still hold on and you're still the one
The first time our eyes met it's the same feelin' I get
Only feels much stronger and I wanna love ya longer
You still turn the fire on
http://www.vbox7.com/play:e1359ebc

Неактивен ProstoAz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 756
  • Пол: Жена
  • Гняв обречен на провал...това ли си ми дал???
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #118 -: Октомври 30, 2006, 19:32:31 pm »

   Ами искам да завъртя света около себе си  [lol]


           
Загадъчна...                 арогантна...                     нежна...              и безумно самотна!

Неактивен ilusia

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9346
  • Луда ? Да ! Две и половина сме !
Re: Цинизмът - за и против
« Отговор #119 -: Октомври 30, 2006, 19:35:08 pm »
Личи си  [confused] :p
It still feels like our first night together
Feels like the first kiss and
It's gettin' better baby
No one can better this
I'm still hold on and you're still the one
The first time our eyes met it's the same feelin' I get
Only feels much stronger and I wanna love ya longer
You still turn the fire on
http://www.vbox7.com/play:e1359ebc