Автор Тема: Неверието в бог,прави ли един човек лош?  (Прочетена 9249 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Barbarian

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 622
  • Пол: Мъж
  • die,die,die my darling...
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #75 -: Януари 03, 2008, 22:56:50 pm »
Моята логика? И ти кво ще ми кажеш че българите не са традиоционалисти повече от колкото вярващи? Мисля че вие хора трябва да отиде в друга страна в която религията е нещо мн. важно и където е взета мн. по на сериозно.
А вземи някоя книга за България от сегашните времена и миличка там ще пише че българите са повече традиционалисти от колкото вярващи.
моята логика както я нарече за цитирани думи на поп. Неща който се говорят в църква.. сещаш ли се кво е тва?
И казах че това е просто обяснение за вярващите и защо те смятат че ако не вярваш то си лош човек.
Лелееее...булка,много си зле!
Недей дапишеш повече тук,а?
Мооооля...моооля те,като на господ ти се моля,нидей!
Не стига,че не ти се разбира за кво хортуваш,ам-чи и явно и ти не отбираш кой за кво ти хортува. Нидей,кат ти каам!На чист традиционен,селски (сите от там идем) ти го хортувам.

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #76 -: Януари 03, 2008, 23:03:58 pm »
Sweet_As_Candy, чест и почитания, че все пак четеш книжки, но мисля си, че такова "компетентно" мнение, би трябвало да се изкаже от човек, който, най-малкото живее в България. Ако си въобразяваш, че от книжките можеш да разбереш за нравите и порядките на българите, както варварина каза... сбъркала си темат!  [evil]

Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #77 -: Януари 03, 2008, 23:04:13 pm »
Ти пък щото не си :)
Преди да се изказваш компетентно следващия път, първо помисли върху думите си. Постът ти ми го четоха 3 пъти, докато разбера за какво иде реч и ти сериозно ли говориш, или се будалкаш. Та, направи си връзката между вяра и традиция, а после коментирай кой какъв е и за къде е :)


Храста, болно съм, така, че едва ли мисля много, но нека не пропусна и аз да се изкажа некомпетентно.
Мнението ти е логически идеално, но въпросът е, че не можеш да прилагаш твоята логика, за да обясниш чуждата такава...

А понеже съм нервозна, ще се изгарвя с Оня :)
Първите му два постолата са да не се кланящ на други богове, както и да не си правиш идоли, което означава, че оня горе по му пука дали ще вярваш в него, защото там е спасението, а не дали си наебал жената на съседа :)
Още един пример за това е, че Господ иска да се покаеш с вяра в сърцето, ама не вяра, че повече няма да съгрешиш, а в това, че вярваш в него и че той ще те спаси. По същата логика мн добри хора са отишли в Ада, защото не са вярвали в него .. май изпуснах да спомена, че когато пиша това, тезата е, че господ е надрънкал всичко това на откачалки, които обясняват на нас невежите как се ядат домати с колци .. или колци с домати .. болно съм, все тая .. И в много жития и бития, както и при Алигерчо се отделя пасаж за тия, които са били сладури, но не са вярвали в него или са се родили преди него и поради което са виновни и заслужават да се пържат ....
Та, друг пример, за да си в неговата групичка, за да бди той над теб, ти трябва да сключиш "пакт" с него, че ти ще вярваш, ша го почиташ и ще му палиш свещички ... Само да вметна, много ме кефи, че кръщават бебета, щото били заченати в грях ... и господ прибира бебока, щото майка му е курва ... страхотна логика, но както и да е :)

И Господ ги извежда от Египет тез еврей, щото е искал да вярват в него, а не че му е пукало дали ще са добре или не... Няколко пъти Моисей е ходил да му се моли да не ги заебе в пустинята, след като дружките му са мрънкали, че не вярват в него...


И никой добър човек не казва, че е добър... едно от желанията на господ е да не се възгордяваш.. смъртен грях ли му се викаше, деа, мозъка ми се пържи.. И само един добър човек, който не се мисли за такъв, продължава да прави добро, щото осъзнава, че трябва да дава още, а не някой пикльо, дето го е изял лъф ...


Кой би повярвал, че си падам вярваща  [lol] [lol]


Бих продължила натам, но тук един атейст си играе с телефона и ми спира творческата муза  [lol] [lol] [lol] [lol] [lol]

Виж, тук много си права, особено за частта, че Бог действа по начин, много неразбираем за всички и няма как да гадаем какво схваща той под това кога на някой трябва да му разкаже играта или пък да му помогне(тук мога да намеся и прераждането, но не ми се отварят нови скоби, пък и има тема [shame]). По-сложно ми е да разбера дали наистина вярата е по-определяща от принципите на изповядването й, на библията хем ми се ще да давам ушо, хем ме е страх, понеже е много перефразирана. Вероятно и тук си права, понеже наскоро стана известно от някъде някакво уж много древно откъсче, където се уверява как доста от нещата буквално се "заповядват" "отгоре"...Ще се опитам да го намеря :) Не знам... Ако погледна себе си, трудно бих се лишил и от двете, въпреки че като порядъчен грешник, честичко го правя [lol] Като погледна останалите хора, има си от всичко по малко-и добряци, и неверници, и всякакви...Знаеш ли, много ми е трудно да определя специално с тези двама мои приятели(защото наистина са точно такива), с кого поддържам по-добри отношения [confused] Та и аз мисля да приключа, понеже нищо не мога да измисля [shame]

А иначе оздравявай бързо и много поздрави на неверника [lol]
Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!

Неактивен Sweet_As_Candy

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 793
  • Пол: Жена
  • Live Love & Laugh
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #78 -: Януари 03, 2008, 23:07:26 pm »
Sweet_As_Candy, чест и почитания, че все пак четеш книжки, но мисля си, че такова "компетентно" мнение, би трябвало да се изкаже от човек, който, най-малкото живее в България. Ако си въобразяваш, че от книжките можеш да разбереш за нравите и порядките на българите, както варварина каза... сбъркала си темат!  [evil]

Мила моя аз може да не живея в бг. Да уча другаде.. но съм в България доста често и семейството ми е Българско. Не съм тука от малка че да ми говориш така.
Второ книжките ги споменах защото трябваше да правя пълен доклад на България и от опит и от това която четях ( колкото и да си познавам страната трябваше да има доклад и от книга) пишеше това. Говорим за световни енциклопедии.



Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #79 -: Януари 03, 2008, 23:13:33 pm »
Моята логика? И ти кво ще ми кажеш че българите не са традиоционалисти повече от колкото вярващи? Мисля че вие хора трябва да отиде в друга страна в която религията е нещо мн. важно и където е взета мн. по на сериозно.
А вземи някоя книга за България от сегашните времена и миличка там ще пише че българите са повече традиционалисти от колкото вярващи.
моята логика както я нарече за цитирани думи на поп. Неща който се говорят в църква.. сещаш ли се кво е тва?
И казах че това е просто обяснение за вярващите и защо те смятат че ако не вярваш то си лош човек.

Мъжо ми не ме уби с фервекс-а, но ти ще успееш :)
Първо, моля те, не ми викай "миличка", много не обичам :)
Ще давам едно по едно, за да не сметне г-н пуснал темата, че се заяждам, което ти гарантирам, че не правя с теб..
Та, знам, че си някъде от америка и вярваш, че тези хора са вярващи, нямам много поглед върху нещата, но тяхното не е толкова "църква", колкото "паство", където се събират хора и си промагат взаймно .. социалните взаймноотношения в една група, не са вяра.. Също така за да отида в другата противоположност .. шовинизъм не е родолюбие, както и болем мозък не е вяра .. та, американците в момента са на статут българи в годините на робство, където църквата е била за поддържане на вяра, но и за учене на четмо и писмо от чаветата, както и за организиране на това онова въстание .. все социални дейности
Ако взема някоя българска книга от сегашни времена, то ще се сетя за "Митът за Батак", а не за мацките, дето са си сплитали косите и са се мятали от Калиакра .. или пък за Райна Княгина, да ме убиеш, надявам се, че тя беше, дето шила, шила и накрая турците я наебали, а била дете ( щото имаше и една друга дето шила, ама нея бяха набучили на кол .. все тая) ... ей ти традиция, да носиш знаме, ей ти вяра - вяра, че оня ша го освети .. И някак си това изглежда малко по-стойностно, от "Патриота", дето оня русия шиеше знаме, а после никой не знае ква му е историята, в какво са вярали
Влизала съм в църква, където се четеше един много сладък пасаж, където Господ не обичал вещици, гейове и други тям подобни дяволчета, така че внимавай, защото май си спомням мнение, където циливаш жена :) Като ще се водим по думите на попа, ще се водим буквално по тях :)
Аз вярвам, не съм кръстена, не съм добра, но моята вяра мога да ти гарантирам, че първо е в норма, после е обмислена и трето е вяра, а не глупости .. защото имам един любим цитат "Умните хора, казват умни неща, а глупавите ги повтарят"
А сега, допивам фервекса и се надявам да се гътна, за да направя добро на света и особено на една гарга .. бичам та, бурГЪЗлийке  [inlovee] [inlovee]
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #80 -: Януари 03, 2008, 23:16:02 pm »
Мила моя! Дреме ми на пуканката какво ти е семейството и колко често си тук. Ти може да си често, но аз съм всеки ден!
Пък и по въпроса с книжката, мисля, че ти обясних, че ако си се разписала тука за да обясняваш на хората какво пише в някаки тъпи енциклопедии, които си позволяват да слагат цял един народ под общ знаменател, да му определят цялостен облик и да го заключват в идиотски рамки, украсени с помпозни думички и фразни, то пак ти повтарям... сбъркала си и темата и хората! Не са били клани и избивани хиляди българи цели пет века, зарадуи някаква смотана традиция. Умирали са, защото са били принуждавани на сила да сменят религията си(ако не знаеш, става дума за Християнската религия), а те са отказвали, защото са били вярващи, защото са се оповавали на своя Господ, защото са били истински Християни! Така, че, вместо да ми четеш енциклопедии, вземи прочети някой учебник по история на България.
Там, където си живуркаш, тия велики мисли и умозаключения от прочетените енциклопедийки можеш да ги разправяш на съседите си и в училище. Сигурна съм, че ще им бъде интересно и любопитно! :)
С уважение: vOsYcHnA_pRiNcEsA
П.П. И аз та бичам видинке!  [heart__]
« Последна редакция: Януари 03, 2008, 23:18:50 pm от vOsYcHnA_pRiNcEsA »

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #81 -: Януари 03, 2008, 23:18:06 pm »
Храста, неверника ме отрови и отиде да спи,но обещавам утре да ги предам :))


А относно въпросът ти за твойте приятели .. деа тоя правопис, боли .. та, какво значи чиста вяра, може би е това въпросът ( като се има предвид, че не съм чела първите 10 страници ) .. чиста вяра за мен е свободна воля, когато си достатъчно умен, че да имаш такава, мнение, за да не пращаш сина си за жертва .. и понеже се сетих за една тема на Свобода - дали бог е самотен ... сигурно е, защото са го наобиколили папагали, аз бих се почувствала самотно тогава, а не хора .. ако е искал папагали - има си ангели, които са лишени от такова, затова е искал по-добро ...
И в деня на Страшната присъда ще се разбере дали света ще е светъл, тъмен, аз барбекю ли ще си правя или ще бъда направена на такова  [lol]
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #82 -: Януари 04, 2008, 09:36:55 am »
Виж, тук много си права, особено за частта, че Бог действа по начин, много неразбираем за всички
Мхъ. Тук се сещам за един виц:
"Като малък, често се молех на бог за ново колело.
После порастнах и разбрах, че бог не действа по този начин.
Затова си откраднах колело и започнах да се моля за опрощение." [lol]
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #83 -: Януари 04, 2008, 09:41:07 am »
Виж, тук много си права, особено за частта, че Бог действа по начин, много неразбираем за всички
Мхъ. Тук се сещам за един виц:
"Като малък, често се молех на бог за ново колело.
После порастнах и разбрах, че бог не действа по този начин.
Затова си откраднах колело и започнах да се моля за опрощение." [lol]
[smeeh] [smeeh] [smeeh]
:arrow:    В крайна сметка стигна ли се до някакъв отговор в цялата тема, че не ми се чете назад [think2]
Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!

Неактивен Lake_Lady

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1374
  • Пол: Жена
  • My Smooth Operator...
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #84 -: Януари 04, 2008, 10:45:17 am »
Може би първо трябва да си изясним каква точно представа имаме за Бога? Дали мислим, че е белобрадо старче в бяла премяна, което стои върху облаците и любопитно гледа творенията си? Дали трябва да мислим за него като за някой, който ще ни пляска, защото сме били непослушни /" Да вярваш ,щото ще има шамари...и малко огън"/? Не мисля...Не е нужно Бог да бъде персонифициран. Бог е идея, Бог е Любов и Доброта, идеята за тях. Ако човек твори добро, помага на хората и пр., без непременно да ходи да пали свещи през ден, това по никакъв начин не го прави лош човек /"по делата им ще ги познаете"/. Дори го прави по-вярващ от другите, в смисъл - вярващ в Доброто, Истината и Любовта. А нали тези думи са същността на Бога?
А относно фанатиците, пияните попове и за бабите, които на погребение след плача и ревовете почват да коментират как точно е сготвен фасула...тях не смятам да ги коментирам. Вярата не е нито в показността, нито в сляпото следване на канона. Ако се зачетете в притчите на Исус, примерно, като се абстрахирате от това,че държите Библията, ще откриете философия и човеколюбие,а не догма, ще откриете любов към човека такъв, какъвто е и стремеж към хармония и съвършенство. Мисля, че това е вярата.
Съжалявам, че не е пред мен "Братя Карамазови", исках да сложа едно цитатче за финал...ГОРЕЩО Я ПРЕПОРЪЧВАМ на всички, заинтересовани от темата, особено главите "Бунт" и "Великият Инквизитор"...След като си прочел Достоевски, не остават толкова много въпроси без отговор...
В прегръдката си ме събираш цялата и ме разпиляваш из Вселената...
http://www.vbox7.com/play:8854186b

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #85 -: Януари 04, 2008, 11:23:25 am »
Не е нужно Бог да бъде персонифициран. Бог е идея, Бог е Любов и Доброта, идеята за тях.
А сега иди една стъпка по-нататък и кажи защо е нужно да персонифицираме идеите като им приписваме разум, съзнание, загриженост или нещо от сорта?
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #86 -: Януари 04, 2008, 11:32:59 am »
 [ooooo] Няма догма!?!?!? Алоууу... цялата религия е основана на догмата... Религиите е най-мащабната идея за контрол над огромни маси хора... как ще се контролират тия хора, ако няма догма, пък била тя и скрита зад хиляди тинтири минтирита?
И сегаааа, да не кажете че пак се заяждам. Питам си аз, да се образовам  [lol]

Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #87 -: Януари 04, 2008, 11:55:08 am »
http://forum.stih4e.com/index.php/topic,18928.0.html
Тук е справката :)

Библията е ценна книга като идея, но тя е минавала през толкова ръце, че трудно е да се долови онова, което може да се приеме за правилно. Познавам хора, които са се побъркали от четенето й...Същото може да се каже и за Корана и т.н. Затова ми е много трудно да приема, че вярата в Бог стои преди човешкото поведение. Имам още един въпрос, който няма много връзка с темата, но ще ми помогне да разбера нещо друго: Разбира ли се под добро принципът "Не бъди егоист"
Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!

Неактивен Lake_Lady

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1374
  • Пол: Жена
  • My Smooth Operator...
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #88 -: Януари 04, 2008, 12:28:16 pm »
[ooooo] Няма догма!?!?!? Алоууу... цялата религия е основана на догмата... Религиите е най-мащабната идея за контрол над огромни маси хора...  [lol]
Разбира се, че съществуват догми. Имах предвид, че не спазването на постите и ходенето на църква в неделя е това, което те прави вярващ. Да не говорим, че Исус не е създал църквата като институция, а именно тя е, която проповядва спазването на канона. :) Говорех за посланията, които носят думите му.

 
В прегръдката си ме събираш цялата и ме разпиляваш из Вселената...
http://www.vbox7.com/play:8854186b

Неактивен Lake_Lady

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1374
  • Пол: Жена
  • My Smooth Operator...
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #89 -: Януари 04, 2008, 12:33:29 pm »
Не е нужно Бог да бъде персонифициран. Бог е идея, Бог е Любов и Доброта, идеята за тях.
А сега иди една стъпка по-нататък и кажи защо е нужно да персонифицираме идеите като им приписваме разум, съзнание, загриженост или нещо от сорта?

Ами знам ли...Сигурно човек има нужда да си обяснява нещата нагледно; да ги види, за да повярва в тях, по-лесно е някак...Като наподобиш неизвестното /или необяснимото/ на нещо, което ти е познато, става по-лесно за разбиране.
В прегръдката си ме събираш цялата и ме разпиляваш из Вселената...
http://www.vbox7.com/play:8854186b