Автор Тема: Днес е Лазаровден  (Прочетена 375 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен balrog

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3331
  • Пол: Мъж
Днес е Лазаровден
« -: Март 31, 2007, 14:42:30 pm »
Лазаровден е християнски празник, носещ името на Свети Лазар, който се празнува на осмия ден преди Великден. Поради това, че Великден се определя по лунния календар, а не по слънчевия, Лазаровден се пада всяка година на различна дата, но винаги в събота.

По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клонки, които ще красят вратите на следващия ден — Връбница (Цветница). Младите мъже набират цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница. Момците, наричани лазари, се събират в дома на един от тях. След това пременени в традиционни фолклорни носии, обикалят къщите из селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет. Стопанинът на дома ги дарява с яйца, плодове и дребни подаръци. В миналото, на Лазаровден момците от селото са поисквали ръката на своята избраница.

Празникът носи пролетно настроение и се очаква с нетърпение, както от участниците, така и от жителите и гостите на селата и градовете.

По друг стар български обичай на този ден младите момци пускат изплетените от тях венци в реката. Така символично те изразяват своето желание да се задомят. А ако венецът се улови от мома, тя ще го поиска за мъж. Пускайки венците във водата, момците пеят и се надяват венците им да бъдат уловени от момата, когото те харесват. Този обичай се нарича лазаруване, а момците — лазари.


Честит празник на всички, които празнуват днес!








Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Днес е Лазаровден
« Отговор #1 -: Март 31, 2007, 15:14:02 pm »
Ей сегинка отивам да заплета един венец  [lol]
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен kalista

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9283
  • Пол: Жена
Re: Днес е Лазаровден
« Отговор #2 -: Април 01, 2007, 09:07:54 am »
Това е един от любимите ми български празници!!! Може би, защото самата аз съм била лазарка... Никога няма да забравя този ден... Как обикаляхме цялото село в носии и пеехме... С венци на главите... Беше приказно... Дано тази традиция се запази дълги години!

Promises disguise as temporary truths which end up as the world’s greatest lies.