Автор Тема: Бунтараството  (Прочетена 5647 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен repi-s-lychec

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1060
  • Her shadow plays in the shape of a man's desire...
Re: Бунтараството
« Отговор #30 -: Юли 05, 2006, 09:23:49 am »
...[5:39] Аз пък ви казвам: да се не противите на злото. Но, ако някой ти удари плесница по дясната страна, обърни му и другата.

(намерих точния цитат)


Веднъж гледах някакво предаване по ТВ и гост на предаването беше някакво отче. Бил и в двата синода, сега създал своя църква. Не защото се е отклонил от Източноправославното християнство, а защото му омръзнало от политически манипулации и т.н. Та той каза следното - сега ще ви го кажа и аз, защото много ми хареса. Опитайте с дясната си ръка да ударите някого по бузата. Ще видите, че това е възможно само при удар с външната страна на дланта. А с външната страна на ръката са били бити робите. Т.е. идеята на обръщането на страните е не да приемеш удара с примирение, а с достойнство - като свободен човек. Съгласна съм, че Христос е своего рода бунтар, християнството в чистите си форми също. То е бунт срещу неправдата, омразата, ненавистта, пошлото, нечестното. А пък относно Христос се сещам един виц - евреин отива в Синагогата и почва да се моли - оплаква се че синът му станал християнин. Тогава Господ му рекъл - да не мислиш, че си единствен, моят от кога стана християнин... Това в кръга на шегата разбира се, но християнството извършва своеобразен обрат в историята на човечеството, то влияе върху цяла Европа и не само Европа след появата си, и негов символ е именна Христос.
Простите удоволствия са последно убежище за сложни натури

Неактивен D`Eva

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2208
  • Пол: Жена
  • Danger zone !!!
Re: Бунтараството
« Отговор #31 -: Юли 05, 2006, 10:36:00 am »
Лука 6 : 29
"29. На този, който те плесне по едната буза, обърни и другата; и на този, който ти вземе горната дреха, не отказвай и ризата си."

Направих си труда да проверя , защото с тия леви и десни никога не съм го чела.
 
Един познат ми припони думите на Бенковски преди въстанието :


"То е ясно, че ние с тези си сили царщината няма да съборим и че турците
ще ни колят като ярета, но ние така ще крещим ,че ще събудим заспалата съвест на Европа."
« Последна редакция: Юли 05, 2006, 10:39:33 am от D`Eva »

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Бунтараството
« Отговор #32 -: Юли 05, 2006, 10:55:39 am »
repi-s-lychec бях споменала същото в първия си пост, но както и да е :)


Ще да ме прощавате, че пак се меся, където не ми е работата и където не отбирам, но такава ми е гадната природа....


Та.....
за думите на Бенковски, които Девата спомена ...

Тези хора са избрали смъртта, за да събудят Европа. Още в самото начало на въстанието са знаели, че то няма да успее .. и все пак са се вдигнали на оръжие, за да може света да види и да ги подкрепи ...
Това бунтарство ли е ..... да, много емоция има в него, много георизъм - без съмнение...
Но преди всичко, в това нещо има и много смирение ... Смирение в това, че си приел съдбата си .. Смирение в това, че знаеш, че те очаква най-лошото и все пак си готов да изпиеш "горчивата чаша"...

Нима това, което Христос е направил не е бунтарство .. не е ли променил на 180 градуса всичко .... случайно той не е ли вложил себе си в делото .. не е ли бил смел, че е ходил по цялата земя, когато много са го отричали ... не е ли изпил той своята чаша със смирение ....

Ае да видим кой ще се разбунтува, когато не е смирен пред бъдещето и съдбата си ...

Та гадната ми природа каза :)


Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен D`Eva

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2208
  • Пол: Жена
  • Danger zone !!!
Re: Бунтараството
« Отговор #33 -: Юли 05, 2006, 11:00:10 am »
Еее ама много си лоша де :) защо написа това дето беше за размисъл мм ?

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Бунтараството
« Отговор #34 -: Юли 05, 2006, 11:01:27 am »
Защото ми е в гадната природа? [shame]
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен repi-s-lychec

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1060
  • Her shadow plays in the shape of a man's desire...
Re: Бунтараството
« Отговор #35 -: Юли 05, 2006, 13:01:18 pm »
`Fallen_Angel` , добре че поне вица го написах - срам, срам...
Простите удоволствия са последно убежище за сложни натури

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Бунтараството
« Отговор #36 -: Юли 05, 2006, 14:03:12 pm »
repi-s-lychec не претендирам за авторски права :) Не ме вълнува особено това дали ти или някой друг ще повтори казано от мен :) Просто отбелязвам факт
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен repi-s-lychec

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1060
  • Her shadow plays in the shape of a man's desire...
Re: Бунтараството
« Отговор #37 -: Юли 05, 2006, 15:46:37 pm »
да де - то е ясно, срам ме е, че просто не прочетох всички изказвания...
Простите удоволствия са последно убежище за сложни натури

Неактивен Magic`Green`eyes

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2392
  • Пол: Жена
Re: Бунтараството
« Отговор #38 -: Юли 06, 2006, 03:50:32 am »
Е аз какво написах  :)
Обратното?  [oops] Е... както и да е. ^ ^

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Бунтараството
« Отговор #39 -: Юли 06, 2006, 03:58:29 am »
Е аз какво написах  :)
Обратното?  [oops] Е... както и да е. ^ ^
В онова малко сложно изречени имах превдвид, че Максимус от една страна показва примирение, а от друга бунт...
Както и да е  :)
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен Magic`Green`eyes

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2392
  • Пол: Жена
Re: Бунтараството
« Отговор #40 -: Юли 06, 2006, 04:01:33 am »
Хах, добре, извинявам се. :) Моя е грешката. Следващият ще препрочитам много повече ;р

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Бунтараството
« Отговор #41 -: Юли 06, 2006, 04:07:26 am »
А аз ще гледам да го пиша малко по-ясно :)
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен ArmaggeddoN

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 607
  • Пол: Мъж
  • Преградите духът ми победи...
Re: Бунтараството
« Отговор #42 -: Октомври 24, 2006, 23:08:09 pm »
Бунтарството според мен лично е голям плюс ако "попадне" в добри ръце.Бунтарството е желание за едно по-добро бъдеще.За промяна, за развитие.Ако никой не се е бунтувал срещу определения в неговата епоха (период) то едва ли щеше да има такова развитие.Бунтарството е една от силите които движи света.Аз мисля че всеки бунт и всяка промяна води до нещо по-добре (или почти всяка промяна или бунт)Просто единствения смисъл да не искаш да продължиш напред е да няма накъде да продължиш.С други думи ако си стигнал до перфектното положение.Не мисля че сме в това положение.Значи промяна е нужна.

Така да се обоснова по-кратко.Всеки бунт е стремеж към нещо по-добро.Това е пътят към идеала.
Настане вечер, месец изгрее,
звезди обсипят свода небесен.
Гора зашуми, вятър повее,
Балканът пее хайдушка песен.

Неактивен D`Eva

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2208
  • Пол: Жена
  • Danger zone !!!
Re: Бунтараството
« Отговор #43 -: Октомври 24, 2006, 23:29:29 pm »
Бунтарството според мен лично е голям плюс ако "попадне" в добри ръце.Бунтарството е желание за едно по-добро бъдеще.За промяна, за развитие.Ако никой не се е бунтувал срещу определения в неговата епоха (период) то едва ли щеше да има такова развитие.Бунтарството е една от силите които движи света.Аз мисля че всеки бунт и всяка промяна води до нещо по-добре (или почти всяка промяна или бунт)Просто единствения смисъл да не искаш да продължиш напред е да няма накъде да продължиш.С други думи ако си стигнал до перфектното положение.Не мисля че сме в това положение.Значи промяна е нужна.

Така да се обоснова по-кратко.Всеки бунт е стремеж към нещо по-добро.Това е пътят към идеала.
не всеки бунт е стремеж към нещо по-добро :) Например повечето пиратски кораби са станали такива именно с бунт на екипажа , затова има и закони против бунтарството.

Неактивен tuik

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 825
  • Пол: Мъж
Re: Бунтараството
« Отговор #44 -: Октомври 25, 2006, 00:12:50 am »
бунт или смирение... свобода или робство... или какво...???

ако те ударят по едната буза обърни и другата - по-умият винаги отстъпва - сабята не сече преклонена глава -...

или

за любовта бих дал живота си - за свободата, любовта(Ботев)... - ооо неразумни юруде(Паисий) - нима слънцето не свети за всички народи(Константин Кирил Философ защита на славянската азбука в Рим)

Докъде ни е довело покорството и до къде бунтарството преценета сами...
Развей черен флаг,
на който пише без думи:
"МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ...
МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ..."