Автор Тема: Йогурт или кисело мляко?  (Прочетена 1758 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Йогурт или кисело мляко?
« -: Юни 20, 2008, 13:33:19 pm »
Има ли още истинско кисело мляко според вас по магазионите??? Аз преди си взимах Родопея ... но за съжаление ... и него го развалиха, доста дълго се задържа хубаво де ... и все пак хубаво беше - както се казваше в едно стихче на ... забравих му името :) Последно си бях купил Родопея 3 кофички, едната я бях забравил на хладилника зад микровълновата печка, и я открих след 3 седмици ... беше все едно вчера подквасено :) смешна работа ... скоро не съм си купувал ...
Гледах в Била едно мънинко сигур има няма 120 грама, на него пише Йогурт ... и цена над 4 лв., смешна работа :) биволското на Шипка е по евтино и в по-голямо количество ... боклуци ...
Помня преди пред блоковете рано сутрин, поне в Кърджали беше така де, имаше бабета, които продаваха домашно прясно мляко ... мислех да си купувам такова и да се науча да си подквасвам (кефа цена и средства няма :) ) ... ама на ... с години не съм виждал да се продава ... ще пием пумията на Данон и другите компании .. и така ... все пак сме в България ... все лавиииии ....


20 юни 2008 / News.dir.bg
Горди със своя традиционен кисел на вкус йогурт, наричан просто „кисело мляко“, българите смятат своята страна за истинската родина на млечния продукт, който се консумира по цял свят, коментира Франс прес, цитирана от БГНЕС.
Уникалността на киселото мляко е резултат от географското разположение и изключително специфичния начин по който то се произвежда, споделя Светлана Минкова, директор-изследвания в Ел Би Булгарикум, държавна компания, която е развила около 1000 различни вида на бактерията Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus, превръщащи млякото в йогурт. Бактерията е изолирана от растения, дървета и дори мравки високо в планините.
Румен Борисов, производител на био йогурт, също смята своя продукт за „уникален“. „Аз запазвам традиционния вкус на киселото мляко, подобно на това, което са правили нашите баби“, заявява той.
Софийският лекар Нейчо Тодоров споделя, че е опитвал йогурти от десетки страни извън Балканите и не е открил нищо, което може да се сравни с българското. Въпреки това българи, които са пробвали йогурт от Сърбия и Турция не откриват разлика във вкуса.
„Киселото мляко спада към групата на йогуртите, които съдържат голямо количество живи бактерии, Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus“, казва Емил Гочев, ръководител на „Данон България“. Френската група „Данон“ придоби държавната компания да млечни продукти „Сердика София“ преди 15 години, стъпка която предизвика вълна от националистически коментари в българската преса по онова време. В момента компанията е най-големият производител в страната, притежавайки пазарен дял от 35% (130 хиляди тона годишно). Експерти отбелязват, че макар българите да се гордеят със своето кисело мляко, те все по-често избират плодови млека.


Ето и интересни коментари от dir.bg:

Мнение (20.06.2008 г. | 10:14ч.)
В млеката Данон няма жива бактерия, има нишесте. Въпросните БИО млека са толкова далеч от истинското кисело мляко, колкото до Луната. Просто в БГ не се произвежда вече кисело мляко. Произвежда се някакво кремообразно вещество. Как преди киселите млека бяха с срок на годност 3 дни и след това се подуваха капачките и вкуса ставаше свърх кисел, а сега може да стои с месеци и няма никаква разлика. Ами много просто, пълно е с всякакви консерванти, подобрители, нишестета и най-вече Е-та. Не ядем много отдавна кисело мляко.

---

аф (20.06.2008 г. | 10:25ч.)
Правенето на кисело мляко от Данон е равносилно на правене на шампанско във Франция от българска фирма. + че това,което Данон правят не е с вкуса на истинското кисело мляко. Аз пък си донесох в ЛА кисело мляко от България и сега си заквасваме непрекъснато ,като вкусът е същият като на това,което си произвеждаме и в Бг.

---


/////// (20.06.2008 г. | 10:49ч.)
Обожавам кисело мляко, но май вече не е истинско, ако мога така да се изразя. Преди години след два дена в хладилника се надуваше и ставаше доста кисело, а сега издържа и по 2 седмици без да си промени вкуса, не знам от какво го правят, но млечно киселата бактерия, която би трябвало да го вкиселява, явно не е там и няма кой да го вкисели, кой знае какво ядем :(!

---

Fool (20.06.2008 г. | 11:24ч.)
Данон да си върви да си прави млекоподобните йогурти във Франция. Това тук не е киселото мляко, което трябва да бъде по българската рецепта. И да не ни пробутва нишестено-кисело-кон си продукти. Лошото е че и другите фирми ги прекопираха и сега няма нито една, която да прави и продава истинското българско кисело мляко. Данон, заминавайте си!

---

чичо консервант (20.06.2008 г. | 11:45ч.)
в данон има голямо количество консерванти. А от тях ни се подуват коремите, правим целулит, влизат дори в кръвта. Яжте бор-чвор,верея ,горна малина -и те не са изцяло от мляко ,но поне има малко от него

---

някой си. (20.06.2008 г. | 11:47ч.)
истинско кисело българско мляко отдавна вече няма по магазините да не говоря за същото по големите търговски вериги.прави са хората, че това кисело мляко не вкисва изобщо дори и на слънце оставено.правиш го на айрян, а то набъбва сякаш е гасена вар смесена с нишесте.истинско български кисело мляко се прави по селата със закваска от предното правено.така, че спокойно, оригинала няма да изчезне.мен лично ако питате не купувайте никакво кисело мляко продаващо се в търговската мрежа.този продукт е опасен за здравето, да не говорим за децата ни.пълен бойкот и това е.само за сведение - в българия козето мляко е три пъти повече от кравето, но да сте видели някъде да се предлага козе мляко.няма и да видите.интересно защо не се предлага тая марка мляко след като е по хранително и вкусно от кравето.истината е следната.прясното козе мляко е много по чувствително към чужди примеси за да стане кисело такова.не върви да се фалшифицира тоест.затова и има ли мляко то е само краве и никакво друго.а иначе цистерната която обикаля из селата приема на едно място и краве и козе.вкуса се прави във фабриката, слага се етикет за краве и готово.българска работа както се казва ама май повече е циганска.

---

Случаен гражданин (20.06.2008 г. | 12:03ч.)
Цитирам коментар на изпълнителния директор на една от големите фирми за млечни продукти, изтърван на маса след 4-тата салата: ”Във мандрата влизат 40 тона мляко на ден, а излиза 72 тона продукция... ” Честито...

---

Истната (20.06.2008 г. | 12:18ч.)
Това новина ли е или реклама на ”йогурт” производители. Впрочем, ако бяхте учили в училище щяхте да знаете, че на английски ”йогурт” е кисело мляко на български (няма такава дума йогурт, изписана на кирилица!). Ял съм истинско кисело мляко от германски помощи. Българското е нишесте, токсини и гадно смърди. Хигиената прави киселото мляко, а не някакви си български микроби и бацили, които явно ги има по цял свят :))). Обаче нали си имаме БАН, а тя от как съществува се хвали само с едно ”откритие” - киселото мляко (нищо, че е произвеждано от хиляди години). Мисля, че сме уникални с откритието как да скапем и този продукт. За другите мутирали ”хранителни” отрови из супермаркетите да балгодарим на американците. Алчността за пари доведе до просташка и научна мутация на пробутваните на народа ”храни”...

---

Пепи (20.06.2008 г. | 12:40ч.)
Тъпаци - ”йогурт” - има си българска дума, която означава ”кисело мляко”! Но да сме по оригинални му викаме ”йогурт”, както например на убийците викаме ”килъри”! Простотията е заляла всичко, което се движи в тази държава!

---

Фараона (20.06.2008 г. | 12:43ч.)
Не се залъгвайте мога да ви кажа каде е открито киселото мляко - В Египет по времето на Клеопатра Тя имала навика да се къпе в прясно мляко. Един ден робите забравили да изчистят вната с мляко на сутринтта то се било превърнало в кисело млеко. За наказание Клеопатра накарала робите да го изядат. на коит разбира с емного се усладило. Това е историят ана киселото мляко :)








Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Йогурт или кисело мляко?
« Отговор #1 -: Юни 23, 2008, 15:02:22 pm »
С всичко останало съм съгласна ,освен с това:


Не се залъгвайте мога да ви кажа къде е открито киселото мляко - В Египет по времето на Клеопатра Тя имала навика да се къпе в прясно мляко. Един ден робите забравили да изчистят ваната с мляко на сутринта то се било превърнало в кисело млеко. За наказание Клеопатра накарала робите да го изядат, на които разбира се много им  се усладило. Това е историята на киселото мляко.

Дрън-дрън ,че пляс.  [lol] [lol] [lol]
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен Qween of the black hearts

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4187
  • Пол: Жена
Re: Йогурт или кисело мляко?
« Отговор #2 -: Юни 23, 2008, 16:39:03 pm »
хахаха тва последното ме уби...а млякото препоръчвам ви на който му се яде истинско домашно мляко  и домашно сирене сутринта цедено с домашен боб и домашни чушки и хляб който са го месели сутринта и го пекат пред теб......ами селото е Бели Осъм (на Троян) заведението се казва "Хитър Петър" изглежда много неугледно но е в адски автентичен стил ... като ни сервираха  направо подскочих от радост бях забравила вкуса на истинско кисело мляко ....


Неактивен black embrace_f

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1426
  • Пол: Жена
  • I'll violate you in the most sensual way
Re: Йогурт или кисело мляко?
« Отговор #3 -: Юни 24, 2008, 16:27:20 pm »
...вече всичко, което е за ядене, пиене, миене и т.н. е нечуван и невиждан БОКЛУК!!! [confused] И как няма да има рак, диабет и какви ли не още страховити болести...
Днес хората не са просто хора....те са ходещи развалини /и в здравословно и в духовно отношение/! [confused]

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Йогурт или кисело мляко?
« Отговор #4 -: Юни 24, 2008, 18:27:59 pm »
хахаха тва последното ме уби...а млякото препоръчвам ви на който му се яде истинско домашно мляко  и домашно сирене сутринта цедено с домашен боб и домашни чушки и хляб който са го месели сутринта и го пекат пред теб......ами селото е Бели Осъм (на Троян) заведението се казва "Хитър Петър" изглежда много неугледно но е в адски автентичен стил ... като ни сервираха  направо подскочих от радост бях забравила вкуса на истинско кисело мляко ....



Имаме приятели в Ловеч и отидем ли им на гости ,обезателно ще ги накарам да ни заведат в с.Бели Осъм. [inlovee]
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен ReNKaTa

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1997
  • Пол: Жена
  • So Delicious...
    • ReNKaTa
Re: Йогурт или кисело мляко?
« Отговор #5 -: Юни 24, 2008, 18:29:24 pm »
Аз знам, че за сега Борчвор е едно от малкото млека останали с жива закваска :)
Не е важно, че за света ти си само един човек, важното е, че за един човек ТИ СИ ЦЕЛИЯ СВЯТ!!!

Неактивен MiMiToOoOo

  • Философ
  • ***
  • Публикации: 7329
  • Пол: Жена
Re: Йогурт или кисело мляко?
« Отговор #6 -: Юни 24, 2008, 22:10:10 pm »
Да, наистина Борчвор се доближава до истинският вкус на киселото мляко... :) Ноо в доста малко магазини го има [confused]