Автор Тема: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13  (Прочетена 949 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8563
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!

13 юни 2008 / News.dir.bg
Доказано е, че фаталната дата се пада поне веднъж и най-много 3 пъти годишно.
Суеверните се оглеждат за падащи саксии и странни поличби, боят се да започват нещо ново или важно или пък да пътуват. Дори хората, които не са суеверни изпитват неприязън към самолетен билет с място 13 или пред хотелската стая на 13-тия етаж. Затова в САЩ рядко ще намерете 13-ти етаж, който е заменен от 12,5. Страхът от фаталната дата си има дори научно наименование - трискаидекафобия, предаде БГНЕС.
Психолозите са доказали, че на суеверните хора им се случват лоши неща в такъв ден, но само защото те започват да се държат неадекватно и неспокойно и сами стават причина за нещастията си.
Страхът от петък 13-ти всъщност си има историческо обяснение. Християнската култура предполага, че днешната дата носи нещастие. 13 е числото, което следва 12 – в този смисъл, 13 символизира нарушаването на хармонията и равновесието, съдържащи се в 12.
Последните проучвания обаче показват, че хората стават все по-малко суеверни по отношение на “нещастния” петък 13-ти. Според едни нарочената за зловеща комбинация е свързана с Библията - Исус Христос е бил разпнат в петък (Разпети петък), а Юда Искариотски, който се смята, че е предал Исус, е 13-тият апостол. Според други суеверието започва на 13 октомври, петък, през далечната 1307 г. Тогава френският крал Филип IV издава заповедта за унищожаването на Ордена на тамплиерите, на който са приписвани всякакви смъртни грехове, включително и магьосничество. Въпреки различните интерпретации обаче е факт, че и до днес мнозина потръпват, когато 13-тият ден от месеца съвпадне с петък.







Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен medenata

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3918
  • Пол: Жена
  • Обичам те! Моето търсене приключи...
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #1 -: Юни 13, 2008, 11:42:55 am »
Aз съм доста суеверна, но съм и голям карък и на фатални дни като петък 13-ти ми върви.Така, че няма от какво да се притеснявам  [lol] :p

Неактивен Devil`s Bride

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2826
  • Пол: Жена
  • Търси ме в спомена за бившите крила...
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #2 -: Юни 13, 2008, 13:07:59 pm »
Аз чак преди час се усетих, че е петък 13 :)
Интересна е цялата мистерия около тази дата и всички истории. Като ходих на училище винаги на петък 13-ти получавах само хубави оценки, така че даже съм си го приела като късметлийски ден.  [lol]

Неактивен Petia

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 409
  • Пол: Жена
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #3 -: Юни 13, 2008, 15:20:50 pm »
Аз мисля днес да не излизам от вкъщи.  [lol] [lol]
"Look, how many stories have I broken? Hundreds.
How many have proved to be untrue? There isn't one"
Jude Law

Неактивен *fifka*

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 244
  • Пол: Жена
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #4 -: Юни 13, 2008, 16:47:58 pm »
Да, страхувайте се! Тая вечер в 12:15 падна багажника върху главата ми! Добре поне, че първо ме халоса през челото и носа ми е само цепнат, иначе щях да съм със счупен нос! [molitva] За съжаление съм сериозна! [uuuUuu]

Неактивен bulldozera

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 675
  • Пол: Мъж
  • Лято е ....
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #5 -: Юни 13, 2008, 16:50:19 pm »
Да, страхувайте се! Тая вечер в 12:15 падна багажника върху главата ми! Добре поне, че първо ме халоса през челото и носа ми е само цепнат, иначе щях да съм със счупен нос! [molitva] За съжаление съм сериозна! [uuuUuu]
Горката фифка,явно за някой хора найстина си е опасен ден,....За мен най-опасното доесега си беше пътуването с 102....
Със времето увереност натрупах,
все по-бързо крачих за напред.
Всичките успехи и провали струпах
И от тях изваях свой портрет.

Неактивен *fifka*

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 244
  • Пол: Жена
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #6 -: Юни 13, 2008, 16:54:06 pm »
Да, страхувайте се! Тая вечер в 12:15 падна багажника върху главата ми! Добре поне, че първо ме халоса през челото и носа ми е само цепнат, иначе щях да съм със счупен нос! [molitva] За съжаление съм сериозна! [uuuUuu]
Горката фифка,явно за някой хора найстина си е опасен ден,....За мен най-опасното доесега си беше пътуването с 102....
Доста тъпо, при условие, че на предния ден някои хора ми се оплакваха как това бил гаден ден. Тогава аз гордо заявих, че за мен е съвсем обикновен! [sradlio2]

Неактивен bulldozera

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 675
  • Пол: Мъж
  • Лято е ....
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #7 -: Юни 13, 2008, 17:04:07 pm »
Еееееееееее,като си парадирала с неоважението към датата....
Със времето увереност натрупах,
все по-бързо крачих за напред.
Всичките успехи и провали струпах
И от тях изваях свой портрет.

Неактивен Arinna

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2999
  • Пол: Жена
  • You can revive me again, only if you'll try it...
    • http://uk.youtube.com/user/Arinna171982
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #8 -: Юни 13, 2008, 17:30:37 pm »
Как приемат родните знаменитости петък 13-ти

13 юни 2008 /www.dir.bg

Една от най-суеверните дами е певицата Силвия Кацарова, писа Стандарт.
"Не само петък, но самата дата 13-и за мен винаги е била фатална. Винаги са ми се случвали ужасни неща, от катастрофи до това за малко да се удавя", тръпне Кацарова. Най-одумваната певица в момента Алисия обаче не била суеверна. Майката на детето на Валери Божинов преди време дори счупила огледало на фаталната дата. "Не се влияя от поверия, въпреки че огледалото се пръсна на седем части. За мен седмицата е хубаво число", припомня си певицата. Софи Маринова с Устата и до днес не могат да забравят как записали хита си "Дива любов" навръх плачевната дата. Двамата не били суеверни, но въпреки това спрели записа и го отложили за по-късно. "Не исках да започваме на лоша поличба", лаконична е Софи. Светла Иванова пък признава, че се радва на петък 13-ти.
The memory of this still reminds        me
                 Stars in your eyes
                Did you take the time to realize?...

Неактивен MiMiToOoOo

  • Философ
  • ***
  • Публикации: 7329
  • Пол: Жена
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #9 -: Юни 13, 2008, 20:33:29 pm »
Карък съм си през всички дни, петък 13 не ми пречи [lol]

Неактивен Kiss`

  • Професор и половина
  • **
  • Публикации: 6261
  • Пол: Жена
  • 'cause on my love you can depend ...
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #10 -: Юни 13, 2008, 23:29:35 pm »
Преди бях много суеверна,станеше ли въпрос за петък 13-ти .. Но вече не ми прави никакво впечатление.. Ден като ден :) Дори днес ми беше първия работен ден и мина доста добре :)
Не можеш да откриеш нови океани, ако нямаш куража да изгубиш брега от погледа си.

Неактивен kalista

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9283
  • Пол: Жена
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #11 -: Юни 13, 2008, 23:37:36 pm »
Както каза една приятелка за мен: "Ти си имаш 364 каръшки дни, трябва поне петък 13 да ти е щастлив" [lol]
Promises disguise as temporary truths which end up as the world’s greatest lies.

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #12 -: Юни 13, 2008, 23:41:10 pm »
Баща ми винаги ми е внушавал, че е лош ден.На мен не ми се е случвало нищо кой знае какво гадно.И днес не беше изключение.Така че не вярвам. :)
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен Arinna

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2999
  • Пол: Жена
  • You can revive me again, only if you'll try it...
    • http://uk.youtube.com/user/Arinna171982
Re: Да се страхуваме ли днес? / Петък 13
« Отговор #13 -: Юни 16, 2008, 12:25:48 pm »
Карък съм си през всички дни, петък 13 не ми пречи [lol]

На мен пък по принцип точно на този ден ми върви. :)
The memory of this still reminds        me
                 Stars in your eyes
                Did you take the time to realize?...