Автор Тема: Великодушието - можем ли?  (Прочетена 6279 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен D`Eva

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2208
  • Пол: Жена
  • Danger zone !!!
Великодушието - можем ли?
« -: Септември 01, 2006, 11:59:51 am »
"Великодушието се състои не в това ти да ми дадеш нещо такова, от което аз се нуждая повече от теб, а да ми дадеш онова, без което ти самият не можеш." Джубран Халил Джубран

И още една мисъл : ""Великодушието е превилегия на Боговете"

Какво според вас е великодушие ? И способен ли е човек на великодушие?








Неактивен balrog

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3331
  • Пол: Мъж
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #1 -: Септември 01, 2006, 14:50:50 pm »
Великодушието е присъщо на добрия човек, но напоследък се среща рядко.
Често се заменя с малодушие, а някои хора често го бъркат със съжаление....

Затова причислявам великодушието към превилегиите на  боговете....

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #2 -: Септември 03, 2006, 02:54:50 am »
Великодушен е човек, който може да се извиси над дребните неща, а може би пък този, който може да се извиси над всичко, за да го остави след себе си.

Нещо като в разказа, който си публикувала в Литература.

Онзи човек не можеше без детето си, както и на Господ сигурно не му е било лесно да избере такава съдба за сина си ... и все пак дават собствената си плът и кръв .. най-ценното, което имат в живота - децата си, за да спасят света ...

П.С Ако пак ти мерише на чесън, помоли Тони бг да изтрие пост-а ми :) Аз няма да се сърдя :)
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен D`Eva

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2208
  • Пол: Жена
  • Danger zone !!!
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #3 -: Септември 03, 2006, 14:01:54 pm »
Споко :) Великодушно ще изтърпя  :p

Това е жертва , но...всяка жертва ли е великодушие?

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #4 -: Март 25, 2008, 00:11:48 am »
Всяка жертва, която няма да те възгордее.. която ще направиш без да намесваш чувства, защото просто така е правилно, а не защото ти е жал или за да покажеш, че си борец ...
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #5 -: Март 25, 2008, 20:29:55 pm »
Великодушието ни е дадено .То е вътре в нас.На това не можеш да се научиш ,нито да си го присвоиш.Но....(винаги има едно "но") не мисля ,че в днешно време се цени това качество.Сякаш колкото повече се раздаваш ,толкова повече те имат за балама.А това изобщо не ми се нрави.Така че ,аз специално взех да мисля вече към кого да проявя великодушие .Защото се изтощавам за хора ,които не заслужават .А другите ,които имат нужда от мен ,пък остават ощетени. :)
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #6 -: Март 25, 2008, 22:18:17 pm »
Някак си не вярвам, че когато си великодушен, трябва да внимаваш към кого го проявяваш...

Това наистина е нещо, което просто Е.. не може да те е страх, че ще се изчерпа, ако го дадеш. Все пак великодушието предполага голяма душа  :p

И да, може да е заложено, но като всеки талант, като всяко добро, трябва да бъде тренирано и открито .. никой не се ражда с ореол, за да твърди, че го има, а умните никога не си признават, а както отбелязаха по-горе - просто го правят  :)



 :> - да покажа и аз ореол  [shame]
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #7 -: Март 25, 2008, 22:37:00 pm »
Ами аз вярвам да ти кажа вече.Това пилеене на вятъра ме изтощава.Първосигнално тръгвам да проявя разбиране и да съм добра ,ама после се замислям дали си струва и се дърпам назад.То човека отсреща си подсказва как да се държиш.
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #8 -: Март 25, 2008, 22:48:32 pm »
Сещам се за един цитат от друга категория, който много ми допада:

Ако искаш да се научиш да обичам - започни от враговете си  :)

А знаеш ли кое е най-великодушното, когато не възприемаш никого като врат, когато не възприемаш думите срещу теб като нещо, което е целяло да те обиди.. Нищо не може да те обиди или навреди, ако ти не му позволиш.. Тогава грешката си е само твоя

Великодушието е щедрост, а какво по-голяма щедрост от това да дадеш единственото, което можеш - обич..

Абе, дай да го караме направо, наши хора сме си.. дано разбереш думите ми правилно - и двамата сте глупави. Нито той е умен, че е инат герой, нито ти си умна, че лесно осъждаш приятелите си на "безобич". Той не е прав, че защитава човек, който не спира вражда между приятели - породена от него, но и ти не си права, защото над приятелство поставяш различия и то такива, които не си заслужават.. Но времето си знае всичко ..



Е, деа, звуча като проповедник.. Шефа да ме убие ..  [lol] [lol]
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен Lake_Lady

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1374
  • Пол: Жена
  • My Smooth Operator...
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #9 -: Март 26, 2008, 08:38:45 am »
Дали ябълковото дърво пази плодовете си за отбрани хора или позволява на всички да берат от него? Дали водата ни пита заслужаваме ли жаждата ни да бъде утолена?   :)
В прегръдката си ме събираш цялата и ме разпиляваш из Вселената...
http://www.vbox7.com/play:8854186b

Неактивен D`Eva

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2208
  • Пол: Жена
  • Danger zone !!!
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #10 -: Април 13, 2008, 04:38:04 am »
Дали ябълковото дърво пази плодовете си за отбрани хора или позволява на всички да берат от него? Дали водата ни пита заслужаваме ли жаждата ни да бъде утолена?   :)
Въпросът ми е отправен към хората и се отнася ЗА хората, а не за водата и дърветата ;) дървета и води никога няма да бъдем

Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #11 -: Април 13, 2008, 17:41:03 pm »
"Великодушието се състои не в това ти да ми дадеш нещо такова, от което аз се нуждая повече от теб, а да ми дадеш онова, без което ти самият не можеш." Джубран Халил Джубран

И още една мисъл : ""Великодушието е превилегия на Боговете"

Какво според вас е великодушие ? И способен ли е човек на великодушие?

[usmivkaa] [cvetee]
Здравей!Къде се загуби толкова време.
...способен ли е човек на великодушие?
Отговора е е във втория цитат. "Великодушието е привилегия на боговете." Понеже не сме богове,а и никой от нас не претендира за божественост(ще го помислят за луд), излиза,следва,че великодушието е качество,което ние не боговете нямаме,не можем да притежаваме. Дали е така? Така си е.
Да дадеш това без което не можеш? Къщата,парите си? Една част,да.Но всичките,за добро дело,и след това ти и семейството ти гладувате.Не си добре със здравето.На някой да дадеш кръв по-спешност за ръвопреливане и да рискуваш да гушнеш букетчето...и тн.
...НЕЩО БЕЗ КОЕТО НЕ МОЖЕШ...Няма човек,който би дал нещо без което НЕ МОЖЕ,би поставило на риск неговото  и на неговите близки здраве и живот.И това си е една абсолютно нормална и човешка постъпка.
За боговете е лесно. На тях нищо им не трябва,защото са вечни и си имат всичко.
ВЕЛИКОДУШИЕ,В ПОНОСИМА СТЕПЕН И ЧОВЕШКИ  ГРАНИЦИ,Е НЕЩО ВЪЗМОЖНО. ДРУГОТО СА ПРИКАЗКИ ОТ 1001 НОЩ.
To be,or not to be

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #12 -: Април 13, 2008, 18:33:39 pm »
Аха.. щото аз ще си взема парите в гроба, за да подкупвам черейчетата да не ме ядат ..

Как е оцеляла тая Майка Тереза ..  [confused]

На човека му е писано да се стреми към съвършенство, а не да си къта нещо в дюшека на разбити мечти и голям егоизъм..
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #13 -: Април 13, 2008, 18:37:32 pm »
Парите, дето няма да си ги вземеш в гроба са ненужното, което можеш да дадеш. Нещо, което ти е необходимо за физическото оцеляване също можеш да дадеш, но само на адски тесен кръг от хора и само в адски сериозна ситуация. И е нормално да е така.
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Великодушието - можем ли?
« Отговор #14 -: Април 13, 2008, 18:52:49 pm »
Не, не е нормално да е така.

Защото парите не са великодушие. Защото парите ти ще купят нещо необходимоза някого, но няма да ти дигнат задника и да оставиш част от себе си за някого.. Кел файда, че после ще те опяват кат щедър [inlovee]

Но какво ли се ядосвам в поредната тема на знаещи  [lol] [lol] [lol]
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]