Автор Тема: Свят на сенки  (Прочетена 2091 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8563
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Свят на сенки
« -: Ноември 14, 2007, 11:58:58 am »
Цветан Бакърджиев - 26 Март 2003
bgfactor

Разцветът на Египет настъпва със строенето на пирамидите. Фараонът бил смятан за бог, като неговото обожествяване продължавало и след смъртта му.
   
Според египтяните боговете знаели какво си мислят хората.
     Цивилизацията.
     Тайните и загадките на Древния Египет и днес вълнуват изследователи и археолози от целия свят. За пирамидите, фараоните и мумиите са изписани хиляди книги, създадени са стотици филми. Мистичността на египетската цивилизация винаги е успявала да разпали фантазията на хората. Легендите, находките и ръкописите разкриват една малка част от историята на Египет, основана преди всичко на теории и хипотези.

     Египтяните вярвали, че всичко на света принадлежи на боговете. Според тях боговете знаели човешките помисли и желания и можели във всеки един момент да се намесят в делата на хората.

     Боговете и фараоните.
     Култът към животните бил широко разпространен в Египет. Изследователите го свързват с древния тотемизъм. Тотемът бил животно, почитано като родоначалник и покровител на рода. Ето защо, въпреки че най-често боговете били представяни в човешки образи, не са редки случаите, когато ги изобразявали и като животни. Така например, богът Анубис се появявал пред хората в образа на чакал, а бог Хор – като сокол с човешко тяло.

Загадките на Древния Египет и днес вълнуват хората по цял свят.
     Особен разцвет в Египет получил култът към Ра, богът-слънце, носещ се по вълните на небесния Нил със своята ладия. В негова чест били построени "храмовете на слънцето", а фараоните включили в титлата си определението "син на Ра". За да станат популярни и да се издигнат в йерархията на египетския пантеон, египтяните започнали да отъждествяват други богове с Ра. Най–силно това повлияло на култа към бог Амон "Съкровеният". Египтяните изобразявали Амон – Ра с корона, украсена с пера и слънчев диск и го считали за родител на боговете и хората. Смятало се, че той въдворил порядъка и хармонията на мястото на изначалния хаос. Оприличавани на Ра били и небесната богиня Нут, и Хапи – повелител на Нил.

     Начело на Египет стоял фараонът. Той бил считан за бог, като неговото обожествяване продължавало и след смъртта му. В представите на хората фараонът и от небето не преставал да бди над своя народ. На него принадлежало всичко – градовете, хората, земята. Нищо не ограничавало властта на върховния владетел.


Сянката Ка обитавала храмове и пирамиди.
    Задгробният живот.
     Фараоните строяли своите гробници приживе. Това били пирамидите и в изграждането на всяка една от тях били необходими средно два милиона и половина каменни блокове. Със строенето на пирамидите настъпил и разцветът на Египет. Чрез тях фараоните вярвали, че ще осигурят своето безсмъртие. Най-впечатляващи по своите размери са пирамидите, построени от фараоните Хеопс, Снефру, Хефрен и Микрин.

     Египтяните вярвали в задгробния живот и поради това полагали повече грижи за своите богове и мъртъвци, отколкото за живите. Те смятали, че всяко живо същество притежава двойник – сянка, която се казва "Ка". Тя обитавала пирамидите и храмовете, но понякога ги напускала и се устремявала към задгробния свят, където била подлагана на изпитания.

Гробниците на фараоните имали спиращи дъха размери.
     След смъртта на фараона неговият труп се балсамирал и поставял в специален каменен ковчег, наричан саркофаг. Балсамирането се извършвало като от почистеното с благовонни масла мъртво тяло се изваждали вътрешностите и мозъка, след което то се промивало и се обработвало със смолисти вещества. Мумията на владетеля се обличала и на лицето и се слагала погребална маска. До нея робите оставяли всичко, което щяло да бъде необходимо на фараона за задгробния му живот – дрехи, скъпи съдове, оръжия.

     Саркофагът бил полаган във вътрешността на пирамидата. В краката на мъртвия владетел се поставяла Книгата на мъртвите, която съдържала специални текстове и указания. Ако покойникът ги спазвал, той щял да осигури завръщането на сянката "Ка" при тялото. Книгата на мъртвите допускала мъртвеца до съда на бог Озирис – повелителят на задгробния свят. Богът бил съдник на делата на фараона приживе. Богинята Изида въвеждала мъртвеца в съда на Озирис, след което делата му започвали да се проверяват на везни. Боговете Хор и Анубис проверявали резултата. Ако сърцето се окажело тежко поради сторените грехове, душата на мъртвия се загубвала завинаги в небитието.


Археологическите находки проговарят.
     Сенки.
     В Древния Египет на особена почит били писарите, тъй като тяхното умение било изключителна рядкост. Те се обучавали в специални училища към храмовете, наричани "домове на живота". Материалът, върху който пишели, се приготвял от растението "папирус", а самото египетско писмо представлявало съчетание от рисунки и знаци, които означавали определени понятия. Така откритите днес пирамиди, папируси, обелиски / паметни колони от камък с четиристенна форма / и стели / надгробни плочи с надписи или релефи / проговарят. От тях идват всички знания за историята на Египет, известен сред изследователите под името "светът на сенките".







Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.