Автор Тема: Торенти  (Прочетена 12131 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lattante

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 125
  • Пол: Мъж
    • SotoBg.Net - Kомпютри, мултимедиа, офис оборудване, мрежи, сервиз
Торенти
« -: Октомври 01, 2005, 22:23:12 pm »
Posted by Boginqta:

от нета...

аз ползвам BitCommet

Торент системата е един сравнително лесен начин за разпространение на различни файлове. Тъй като много хора не знаят как се ползва тя, реших да пусна една кратка тема с основни напътствия.
Първо трябва да се регистрирате е торент сайта.
След като се регистрирате, за да видите файловете, които имате възможност да свалите, отидете на списъка с качените торенти или потърсете с търсачката.
Като си изберете нещо и решите да го свалите, през сайта ще свалите един малък *.torrent файл (да не се учудите). Него трябва да отворите с някой торент клиент. Препоръчваме Ви следните:
BitComet 0.56;
Azureus;
BitSpirit.
Естествено, има още много други. Инсталирате клиента, правите си персоналните настройки (ако са нужни) и давате new job или др. (при всеки торент клиент е различно). След това избирате *.torrent файла, който сте свалили от сайта и избирате къде да Ви бъде свален файла.
Това са основните неща около пускането на един торент да се сваля. А сега ще кажа няколко думи относно това откъде се дърпат самите файлове и т.н. Значи никой от файловете не се намира на сървъра.
Вие сваляте от други потребители. Скоростта Ви зависи от два фактора - ъплоуд скоростта на тези, от които сваляте, и Вашата даунлоуд скорост. Тези, от които дърпате, се наричат "сийдъри (seeders)", а тези, които дърпат от другите - "лийчъри (leechers)". След като свалите даден файл, торент клиента започва автоматично да сийдва (ъплоудва на другите). Колкото повече сийдвате, толкова повече се увеличава рейтингът Ви (съотношението качено:свалено). За вероятността да няма сийдъри няма да обяснявам.

Полезни линкове от където имате възможност да свалите торент клиентите :

Azureus - JAVA BitTorrent Client (2.1.0.4)
Малко тежък клиент, неподходящ за по-слаби машини,
но върши перфектна работа при сийд/лийч на много торенти накуп.
- Официална страница: http://azureus.sourceforge.net/
- Как изглежда: http://azureus.sourceforge.net/screenshots_v2.php


BitTornado - The SHAD0W's Experimental BitTorrent Client (0.3.
Малък и лек клиент, с удобен и многофункционален интерфейс.
Не е подходящ за сийд/лийч на много торенти накуп.
- Официална страница: http://www.bittornado.com/
- Как изглежда: http://a.scarywater.net/torrent/clients/bittornado.png


BitComet - Powerful C++ BitTorrent Client (0.56)
Удобен интерфейс, програмата не е тежка.
- Официална страница: http://www.bitcomet.com/
- Как изглежда: http://www.bitcomet.com/images/ss_main.png


BitSpirit - Powerful & Easy-To-Use BitTorrent Client (2.0)
Удобен интерфейс, доста използвана програма, поне у нас,
но също така има доста оплаквания от бъгове.
- Официална страница: http://www.lanspirit.com/bitspirit/
- Как изглежда: http://www.lanspirit.com/bitspirit/snapshot.gif


За скоростта при торентите :

Най-бързата среда за разпространение при която скоростите достигат на практика и до 100 Мбит/сек са лановете с директна видимост м/у клиентите. Колкото по-голям е такъв лан толкова с по-висока скорост се сваля. Пример за това са мрежите на EVRO.NET. Поради структурата на тяхната мрежа там скоростите достигат близо до максималните за тази технология.

Най-ниски са скоростите в мрежи тип 'звезда' при които трафика между потребителите минава през рутер и на практика така скоростта дори от комшията на долния етаж не може да надхвърли договорената с доставчика скорост за БГ-трафик. Пример за такава мрежа е тази на HomeLAN, където свалянето от торент-сървър е в най-добрия случай еднакво със скоростта на сваляне от фрий-сървър, но по-често е по-ниска. Другото характерно е че при тях IP-адресите се раздават динамично и това обърква статистиките на потребителите. Ако сте клиент на такава мрежа не очаквайте коректни статистики и коефициенти, както и да постигнете високите скорости характерни за торент системата, на която безусловно принадлежи бъдещето.







U'r Mess With The BEST`n`Cry Like The Rest..
Don't change your passion for glory.

Неактивен OnlyBlindCanSee

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 638
  • Пол: Мъж
Re: Торенти
« Отговор #1 -: Декември 03, 2005, 21:14:44 pm »
напиши и за направата на тракер.....аддонс към него и прочие
Бъди в живота човек, търси в човек човек, и знай че животът е лек, когато ОБИЧАШ и бъдеш ОБИЧАН човек!
"Не взимай живота твърде на сериозно. Никога няма да се измъкнеш от него жив."
Не се смеи на този които прави крачка назад, защото може да се засилва.
Не е добре да си напълно свободен. Не е добре да си напълно задоволен. (Блез Паскал)
"Жу тем! Их либе дих! I love you ! Те амо! Текеро! Сагапо! Кохам те! Серетем! Амор туо! Волим те! Сакам те!Тъ Дуа!

Неактивен AngelGoneBad

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 179
  • Пол: Жена
  • LiFe Is Who You Are And How You LiVe It!
Re: Торенти
« Отговор #2 -: Декември 12, 2005, 03:49:28 am »
И аз ползвах BitCommet ама от както си върнаха музиката и филмите и т.н. по warezite не съм я докосвала програмката

Неактивен Lattante

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 125
  • Пол: Мъж
    • SotoBg.Net - Kомпютри, мултимедиа, офис оборудване, мрежи, сервиз
Re: Торенти
« Отговор #3 -: Декември 14, 2005, 08:42:57 am »
Създаване на торент тракър на линукс машина:


Как да подкараме малък торент тракер на Линукс машината си?




Необходимостта от развитието на торент мрежите.







Обзалагам се, че дори и сега сред вас има хора, които не са чували какво представляват torrent мрежите. В действителност, това е една нова система за обмен на файлове. Много хора си мислеха, и продължават да си мислят, че това е поредната глупост на отворения софтуер. Защо трябва да свалям от подобна глупост, при положение че има "free" сървъри. Да, но не е така...съвсем... Ftp продължава да бъде широко използван, но при сегашното положение България влиза в Европейския съюз, а необходимо условие за да ни приемат е да премахнем пиратството. На много такива "free"-сървъри има нелицензиран софтуер, нелегално записани музика и филми. Тези сървъри постепенно си отиват. Достатъчно е да хвърлите един поглед на data.bg и ще разберете за какво говоря. И потребителят щеше да остане без никаква алтернатива, ако не съществуваха Torrent и Direct Connect ( DC ). Моля, прочетете статията в Linux-bg.org за да се запознаете с DC. А аз в тази статия ще ви науча как да направите torrent tracker.





Същност на торент мрежите




Ако имаме едно ftp или samba server, лесно се забелязва, че в повечето случаи всичките споделени файлове се намират на един компютър- ftp или samba сървъра. При торент мрежите споделените файлове се намират на много потребителски компютри. Ако аз желая да споделя малко информация, тази информация ще опиша с помощта на програмата MakeTorrent в малък файл с размер няколко килобайта и разширение .torrent. Този файл ще кача на централен сървър, който се нарича tracker. Сега всеки потребител на tracker-a може да свали torrent файла. Но даунлоуда още не е завършил.За целта даунлоудера трябва да отвори мъничкия файл с torrent клиент. Клиентът се свързва с тракера, тракерът изпраща информация на клиента кой притежава наличния файл, осъществява p2p връзка с мен и започва трансфера. Хватката е, че след приключване на даунлоуда, даунлоудера трябва да остави други хора да свалят от неговия компютър. Този добронамерен акт се нарича сийд.

Ако сте стиснати, може да не сийдвате, но мощни торент тракери решават проблема със липсата на сийд с коефициент. Ако позволяваш на хората да свалят от теб, този коефициент се повишава. Хората с висок коефициент имат предимство- те първи могат да свалят новите торенти, а скоростта на даунлоуд им е по-висока.




Първи стъпки към направата на малък тракер




Трябва да отговаряте на следните условия.

Да имате машина с Linux операционна система. Тракерът обаче ще проработи и на Windows.

Да имате работещ уеб сървър Apache

Да имате PHP.


Повечето от тракерите са MySQL based. Аз обаче не използвам подобните тракери, защото mysql лесно се срива, базите данни лесно се повреждат.




Свалете следния файл: http://www.tutoriaux.net/torrenttrader/downloads/TorrentTraderLitev1.0.3.zip




Инсталиране:




Копирайте файла в избрана от вас под-директория на htdocs, в моя случай тя е torrent. След това команда:

unzip TorrentTraderLitev1.0.3.zip

Променете правата за достъп на data и torrents така:

chmod 0777 torrents/

chmod 0777 data/




С това инсталирането е готово.




Конфигуриране:




Отворете файла config.php и попълнете както съм ви показал:




$sitetitle="Някакво име"; // Име на сайта

$siteurl = "http://10.21.3.7/torrent"; Пълен път до торент tracker директорията ви в която сте го инсталирали, тука съм написал моето локално ай пи, да не се учудите.

$mainbox_title = "Заглавие на тракера ви";

$version = "1.0.3"; // Версия




// all the announce urls of your tracker

$announce_urls = array();

$announce_urls[] = "http://10.21.3.7/torrent/announce.php"; // URL за анонсиране!!! Не подценявайте тези редове, те ще се използват от make torrent за да качвате информация

$announce_urls[] = "http://10.21.3.7/torrent/announce";




Останалите редове не са задължителни. Използвайте ги, за да модифицирате тракера по ваш вкус.
U'r Mess With The BEST`n`Cry Like The Rest..
Don't change your passion for glory.

Неактивен OnlyBlindCanSee

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 638
  • Пол: Мъж
Re: Торенти
« Отговор #4 -: Декември 14, 2005, 19:17:56 pm »
:)ам а нещо за едитването :) тъй като повечето тракер сървари са едитвани за да имат по до-бър облик :) както на арена така и на другите :) аз лично сам заинтересован от това да се едитне tbsource and BitTracker final version както и този който посочи ти.
Бъди в живота човек, търси в човек човек, и знай че животът е лек, когато ОБИЧАШ и бъдеш ОБИЧАН човек!
"Не взимай живота твърде на сериозно. Никога няма да се измъкнеш от него жив."
Не се смеи на този които прави крачка назад, защото може да се засилва.
Не е добре да си напълно свободен. Не е добре да си напълно задоволен. (Блез Паскал)
"Жу тем! Их либе дих! I love you ! Те амо! Текеро! Сагапо! Кохам те! Серетем! Амор туо! Волим те! Сакам те!Тъ Дуа!

Неактивен Stormix

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 430
  • Пол: Мъж
    • www.teen4e.com
Re: Торенти
« Отговор #5 -: Февруари 11, 2006, 11:46:41 am »
Хмм... БитКомета нямаше ли някви бъгове ?  [confused]

Неактивен ...::Mag1::...

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4044
  • Пол: Жена
  • :-)
Re: Торенти
« Отговор #6 -: Февруари 18, 2006, 19:21:43 pm »
Незнам аз ли съм тъпа .. но тея торенти никога не съм могла да се опраа с тях и да разбера кво се праи :(

Неактивен stankoff

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 639
  • Пол: Мъж
  • уеб дизайнер
Re: Торенти
« Отговор #7 -: Февруари 20, 2006, 11:04:14 am »
Незнам аз ли съм тъпа .. но тея торенти никога не съм могла да се опраа с тях и да разбера кво се праи :(
Няма нищо сложно. Сега ще се опитам да ти обясня принципа им.

Торента е един сървър, компютър, където само се качват торент файлове.
Торент файловете са файлове, които съдържат информацията за същинските файлове (които всъщност не стоят на торент сървъра).
Тегленето на файлове от торент става по следния начин:
Влиза се в торент сървъра чрез browser (напр. Internet Explorer, Firefox) и си харесваш нещо, което искаш да дръпнеш. Всъщност ти на сървъра виждаш торент файловете. Първо трябва да свалиш конкретния торент файл, който си харесаш. След което този файл се отваря посредствам torrent client (напр. BitComet) и започва тегленето на същинския файл(ове). След като изтеглиш същинските файлове, имаш 2 опции, да спреш този торент файл, т.е. да не могат други потребители да свалят от теб, или да го оставиш пуснат и да могат. Ако торент сървъра ти е безплатен, добре ще е да го оставиш пуснат, като ще направиш услуга на другите потребители. Ако ти взема трафик, по-добре да го спреш.
Това е накратко. По-просто не мога да го обясня.

Неактивен innna

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1371
  • Пол: Жена
  • Addicted to Me
    • Козметиката
Re: Торенти
« Отговор #8 -: Март 08, 2006, 13:31:58 pm »
много тъп въпрос имам :)
какво да го правя после като се свали на 100% :question: [oops]
как да го отворя :question:
моля ви обяснете ми че нищо не разбирам от този момент нататък! [confused] [shame]
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...
Буда


Неактивен stankoff

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 639
  • Пол: Мъж
  • уеб дизайнер
Re: Торенти
« Отговор #9 -: Март 08, 2006, 13:38:13 pm »
много тъп въпрос имам :)
какво да го правя после като се свали на 100% :question: [oops]
как да го отворя :question:
моля ви обяснете ми че нищо не разбирам от този момент нататък! [confused] [shame]
Ако прочетеш малко по-внимателно горното ми мнение ще разбереш какво се прави.

Неактивен innna

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1371
  • Пол: Жена
  • Addicted to Me
    • Козметиката
Re: Торенти
« Отговор #10 -: Март 08, 2006, 20:05:10 pm »
много тъп въпрос имам :)
какво да го правя после като се свали на 100% :question: [oops]
как да го отворя :question:
моля ви обяснете ми че нищо не разбирам от този момент нататък! [confused] [shame]
Ако прочетеш малко по-внимателно горното ми мнение ще разбереш какво се прави.
Точно това което питох не го намерих но благодаря те все пак! Аз се оправих!
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...
Буда


Неактивен ...::Mag1::...

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4044
  • Пол: Жена
  • :-)
Re: Торенти
« Отговор #11 -: Март 15, 2006, 13:21:25 pm »
Аз ги разбрах , и се радвам за което , защотоо само с тях мога да свалям серийки на О.С. .. Ако чакам да ги качат в дата.бг ще си почакам бая ..  [oops]

Неактивен Anubis

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 115
  • Пол: Мъж
  • Тези, които не знаят къде отиват стигат най-далече
Re: Торенти
« Отговор #12 -: Юни 20, 2006, 02:59:22 am »
много тъп въпрос имам :)
какво да го правя после като се свали на 100% :question: [oops]
как да го отворя :question:
моля ви обяснете ми че нищо не разбирам от този момент нататък! [confused] [shame]
Ако използваш БитКомет кликваш с дясното копче на файла който е 100 % вече и даваш "Browse download directory" или на български - "разглеждане на даунлоад-папката" и се отваря
Ако имаш някакви други въпроси ми прати ЛС

Неактивен innna

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1371
  • Пол: Жена
  • Addicted to Me
    • Козметиката
Re: Торенти
« Отговор #13 -: Юни 20, 2006, 09:59:22 am »
много тъп въпрос имам :)
какво да го правя после като се свали на 100% :question: [oops]
как да го отворя :question:
моля ви обяснете ми че нищо не разбирам от този момент нататък! [confused] [shame]
Ако използваш БитКомет кликваш с дясното копче на файла който е 100 % вече и даваш "Browse download directory" или на български - "разглеждане на даунлоад-папката" и се отваря
Ако имаш някакви други въпроси ми прати ЛС
мерси много! за сега се оправям с биткомет!  :)
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...
Буда


Неактивен VoiD

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 126
  • Пол: Мъж
  • ОБОЖАВАМ КОТКИ !
Re: Торенти
« Отговор #14 -: Юни 21, 2006, 00:39:29 am »
utorrent (мю) е най-добрия клиент който съм ползвал до момента - няма инсталация, само 1 *.ехе и заема малко памет.
Праобвайте го и няма да съжалявате - http://utorrent.com/