Автор Тема: Жената и нейният празник  (Прочетена 3505 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bonita

  • Професор и половина
  • **
  • Публикации: 6114
  • Пол: Жена
  • Най-голямият грях е да обичаш любовта на друг ...
Жената и нейният празник
« -: Март 08, 2006, 11:57:07 am »
На жената, са посветени толкова много строфи. За нея са се водили битки. И тя самата е воювала. И продължава да се сражава - за себе си, за децата... Отначало за права, а сетне и против притискащата я еманципация.
Срещу хамалуването на мъж, деца, шефове... Срещу това да е като многоръкия Шива, да се справя с всичко. Хем да е нечия муза, хем да прави кариера, хем да е домакиня, хем да е с фигура на манекен...

Това е женската орис. 365 дни в годината, а в календара само един са и отредили за празник – 8 март. Едни го приемат, други го отричат, трети искат през цялата година да бъдат на почит.

Осми март води началото си от 1857 г. от нюйоркската демонстрация на жените. Шивачки и текстилки напуснали фабриките и тръгнали по улиците на града с искане за 10-, а не за 16-часов работен ден.

На 26 август 1910 г. в Копенхаген на Втората международна конфренция на жените социалистки стотина делегатки от 70 страни обсъждат въпроса за създаване на международна организация за права и свободи на всички жени. Тогава Клара Цеткин предлага да се отбелязва всяка пролет международен ден за борба на жените за равноправие в памет на нюйоркската демонстрация от 1857 г. В началото празникът бил честван само в няколко европейски страни и САЩ.

Българките са едни от първите, които го отбелязват - на 11 април 1911 г. Те са и тези, които предлагат датата 8 март. Решението е взето на Втората международна конференция на жените комунистки в Москва през юни 1921 г. На нея българките, чиято делегация е водена от Ана Маймункова, правят предложение да се установи един и същ ден, в който да се чества денят за борбата на жените за равноправие, и това да е 8 март.

А днес макар да и да не сме шивачки, и макар да не живеем в края на деветнадесети век, иде ни пак да излезем по площадите и да викаме.


Да викаме, че искаме: спокойствие - за себе си, сигурност - за децата си, достойна старост - за родителите си.


Да викаме, че не искаме да се озовем без работа година преди пенсията си - квалифицирани, но непотребни, понеже не сме млади, но не и дотам стари, та животът да е приключил вече...


Да викаме, че не искаме, ако сме млади, да сме на работа, но без договори и зависещи единствено от капризите на работодателите си.

Но Осми март вече се е състоял. Преди повече от век. И съдбата няма да ни отреди да поставим началото на втори подобен празник. Нито самолюбието ни ще позволи да признаем, че сме оставили нещата да се срутят обратно:


след толкова борба за равноправие;
след толкова приказки за ролята на жената в съвременното общество;
след толкова мълчание в медиите и равнодушие сред управляващите пред факта, че отново сме се превърнали в американски шивачки;
заключвани по двадесет часа на работните места;
отвличани посред бял ден от насилници и сводници по улиците;
пребивани и малтретирани от съпрузите.

Оня Осми март няма кой да ни го организира вече - ни профсъюзи, ни неформални сдружения, ни Народното събрание.

Остана да си го празнуваме поединично. С цветя, които голяма част от жените ще си подарят сами или една на друга.

А най-големите щастливки ще получат подаръци от любящите ги и уважаващи партньори. Но за тях тъй и тъй всеки ден е празник.

ЧЕСТИТ ОСМИ МАРТ, ДАМИ!!!







Кълна се...никога да не забравям теб!!!

Неактивен dodic

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2441
  • Пол: Мъж
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #1 -: Март 08, 2006, 12:31:45 pm »
Честит празник от мен мили дами. Нека не само този ден е изпълнен с внимание и нежност от наша страна, а всички 365 дена в годината да са такива. Нека вечно да сте обичани и желани, да забравим проблемите и да ви предоставим залуженото внимание и уважение. И не на последно място да ви кажа, че сте ни нужни.
Весело изкарване на празника.

 :flowers: :flowers: :flowers:
Понякога, от себе си се скривам

Неактивен Bonita

  • Професор и половина
  • **
  • Публикации: 6114
  • Пол: Жена
  • Най-голямият грях е да обичаш любовта на друг ...
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #2 -: Март 08, 2006, 12:37:16 pm »
 Едно малко момченце, виждайки сълзи в очите на майка си, я попитало:
- Защо плачеш?
- Защото съм жена - му отговорила тя.
- Не мога да го разбера - продължило да се чуди то.
Майка му само го прегърнала и казала:
- И никога няма да можеш.
По-късно малкото момченце попитало баща си:
- Защо мама плаче, като че ли без причина?
- Всички жени плачат без причина - бил краткият отговор на бащата.
Малкото момче пораснало, станало мъж, но все още се чудел защо плачат жените. Накрая той решил да говори за това с Господ. Попитал Го:
- Господи, защо жените се разплакват толкова лесно?
Господ отговорил:
- Когато правех жената, исках тя да бъде нещо изключително.
Направих раменете й достатачно здрави и силни, за да могат да носят тежестта на света, но достатъчно нежни и меки, за да дават комфорт.
Дадох й вътрешна сила, с която да понесе раждането на дете и отхвърлянето, което много пъти идва от децата й.
Дадох й твърдост, която й позволява да продължава, дори когато всички останали се отказват, да се грижи за семейството си без да се оплаква, дори болна и изтощена.
Дадох й чувствителност, за да обича децата си, независимо от обстоятелствата и дори когато те я нараняват.
Дадох й сила да се грижи за съпруга си, независимо от грешките му и я оформих от реброто му, за да пази сърцето му.
Дадох й мъдрост, за да знае, че добрият съпруг никога не наранява жена си, но понякога изпитва силата и решението й да стои твърдо зад него.
И накрая, дадох й сълзи, които да пролива. Те са само нейни, за да ги използва, когато й е нужно.
- Виждаш ли, синко - казал Господ - красотата на жената не е в дрехите, които тя носи, фигурата, която има, или прическата, която си прави. Красотата на жената трябва да се види в очите й, защото това е вратата към сърцето й - мястото, където живее любовта
Кълна се...никога да не забравям теб!!!

Неактивен Moni4ka

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1363
  • Пол: Жена
  • JuSt SmILe :) :) :)
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #3 -: Март 08, 2006, 12:47:54 pm »
Честит празник и от мен :)

Неактивен Arinna

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2999
  • Пол: Жена
  • You can revive me again, only if you'll try it...
    • http://uk.youtube.com/user/Arinna171982
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #4 -: Март 08, 2006, 13:16:21 pm »
Честит 8 март!
Жалко е, че има само един ден в годината, когато се обръща внимание на жената! Но пък да си го отбележим както подобава!
 [cvetee] [cvetee] [cvetee]
The memory of this still reminds        me
                 Stars in your eyes
                Did you take the time to realize?...

Неактивен Lizi

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3088
  • Пол: Жена
  • СлЪнЦеТо Ли ИзГрЯ иЛи Ти Се УсМиХнА?
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #5 -: Март 08, 2006, 15:23:56 pm »
Честит 8-ми март
 :kissoflove: :kissoflove: :kissoflove:
Когато този огън догори и пътеката не бъде довървяна,
тогава ти от мене си тръгни и не мисли за тежката ми рана.
Бъди с мен,когато пожелаеш,в любов отдавна спрях да се кълна.
За тебе клетвите какво са?Изпети песни,нежни думи и слова-не,те са истините на живота,но ти все не вярваш на това.
Повярвай ми аз също искам нежност,доброта,една прегръдка топла,вместо тежка рана!
В нощта помоли ме тихо аз при тебе да остана....

Неактивен SavageGarden

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3583
  • Пол: Жена
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #6 -: Март 08, 2006, 15:26:53 pm »
честит и от мене на всички
и мерси много  [inlovee]
Играта е само игра,тя никога не може да бъде спечелена.Но никога не подценявай този,който прави крачка назад защото може и да се засилва!

Неактивен iani4ka

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 685
  • Пол: Жена
  • ОБИЧАЙТЕ СЕ!!!
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #7 -: Март 08, 2006, 16:59:43 pm »
Честит празник на всички, бъдете много щастливи и винаги обичани и желани!

Look into my eyes - you will see
What you mean to me
Search your heart - search your soul
And when you find me there you'll search no more

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #8 -: Март 08, 2006, 17:20:32 pm »
Честит празник,мили жени!
Искам от тук ,чрез вас да поздравя вашите майки.
Желая им да бъдат здрави,щастливи,много обичани и много усмихнати!
С деца като вас се съмнявам,че ще им е трудно.Сигурна съм ,че много се гордеят с вас.Обичайте ги все така силно ,те имат нужда само от това.
[inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee]




няма ми ги емотиконките да им подаря всичките цветя [heart__] [heart__] [heart__]
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #9 -: Март 08, 2006, 17:27:07 pm »
Bonita,благодаря ти за притчата.Разкошна е.Направо се разчувствах.Благодаря ти.Трогна ме много. [inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee]
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен Bonita

  • Професор и половина
  • **
  • Публикации: 6114
  • Пол: Жена
  • Най-голямият грях е да обичаш любовта на друг ...
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #10 -: Март 08, 2006, 17:29:23 pm »
 :kissoflove:
Кълна се...никога да не забравям теб!!!

Неактивен KUKLI4KATA

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2061
  • Пол: Жена
  • Улиците на"след малко" водят до къщата на "никога"
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #11 -: Март 08, 2006, 17:44:50 pm »
Честит празниК,Красавици :) :) :) :) :) :) :)
Бъдете винаги цветята в живота на останалите и се чувствайте специални не само на този ден!!
 :flowers: :flowers:
« Последна редакция: Март 08, 2006, 18:15:28 pm от Arinna »
Липсваш ми! Просто,безкрайно ми липсваш!
Такъв е животът ми днес и сега -
две шепи с илюзии тихо угаснали
и цяла вселена от мрак и тъга.


Неактивен SavageGarden

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3583
  • Пол: Жена
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #12 -: Март 08, 2006, 17:58:32 pm »
обичкам ви
Играта е само игра,тя никога не може да бъде спечелена.Но никога не подценявай този,който прави крачка назад защото може и да се засилва!

Неактивен lorito

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 397
  • Пол: Жена
  • Things are simple!!!!
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #13 -: Март 08, 2006, 18:10:59 pm »
То май жените си го честитим само...  :kissoflove:
Мъжете не се сещат много... [confused] особено моя дето тъпото му извинение беше, че бил комунистически празник.... [sradlio] [reeeev]

Как искам да те усещам,
да чувам и пулса ти.Да зная, че вече не можеш
миг без мен дори!Обичам да ме докосваш,
да чувствам ръцете ти,
когато ме галиш с устни -нежност в мен гори.Нежно с устни, рисувай ти по мен.
Нежно с устни.
Нежни мисли, разпалвай още в мен.
Нежно с устни.Ти силно разгаряш в мене
най-скритите ми мечти.И всичко започва отново
нежно да боли...
Обичам да ме докосваш,
да чувствам ръцете ти,
когато ме галиш с устни -
нежност в мен гори.

ivailo

  • Гост
Re: Жената и нейният празник
« Отговор #14 -: Март 08, 2006, 21:17:03 pm »
мили дами бадете все така страхотни .балгарски маики бадете все така обичани.от един балгарски май които се жазхиштава на тези балгарски жени [inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee] [inlovee] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__] [heart__]