Автор Тема: ХЕК!  (Прочетена 1088 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен srebarna_liliq

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1712
ХЕК!
« -: Август 13, 2006, 12:19:55 pm »
"Хек" идва от английската дума "hack", която, освен всички други значения, които има, означава и "ритвам". Истинското име на спорта, както и на самите хекчета, обаче е "footbag". Може да се срещне и като "hacky sack", но това всъщност е търговското име на определени хекове, така че първото е официалното и правилно име. То все още не фигурира в речници и енциклопедии, но поне под това име са записани в Книгата на Гинес различните рекорди, правени в този все още млад (поне в тази си форма) спорт.

Какво всъщност е "хек"? У нас хек казваме както на малката мека топка, така и на самия спорт, който се зaнимава с това да я подритваш насам-натам, без да я оставяш да падне на земята. Колкото си по-напреднал, толкова по-дълго задържаш хека далече от земята и толкова по-сложни номера можеш да изпълняваш. Странен спорт и все пак много стар, въпреки че на запад се практикува отскоро (виж История на Хека).

Следва логичният въпрос: Какво му е толкова интересното да подритваш някаква си малка топка наоколо? Ами много просто - всичко!

Хекът е един изключително симпатичен спорт. Забавен за играене, също така и красив за гледане. Това всъщност е нещо повече от спорт, то е нещо специално. Ритането в кръг е една истинска форма на общуване. Едно много весело общуване. То обединява различни хора и то не в себичното желание да "спечелят", а заради споделената радост да подскачат заедно в един кръг с една обща цел. При ритането в кръг всички "печелят". Освен това в кръга винаги има място за още някой. Това e една форма на спорт, при която участниците се смеят обикновено повече, отколкото ритат. А в наши дни светът има голяма нужда от повече смях. Това също така е и едно много творческо занимание - почти (ако не и съвсем) изкуство. На всичкото отгоре ритането на хек е и здравословно, при това не само заради смеха... И е много, много забавно.

Красотата в ритането на хек идва от голямото умение и майсторство, които често се влагат в него. Да подритваш хека успешно без да го изпускаш на земята, е, общо взето, трудна работа, изискваща наистина доста умение, но в това се крие голяма част от удоволствието от практикуването му. То, удоволствието, се появява в своята пълнота, едва когато човек започне да придобива някакво умение, но и ученето може да е доста радостно занимание. Просто човек не бива да се отказва още в началото, всеки може да се научи (виж Как да започна). Ритането на хек подобрява много физическата форма, гъвкавостта, баланса и координацията.

Още едно очарователно нещо е и фактът, че цялата нужна екипировка се събира в един джоб и че човек може да рита почти навсякъде!приятно цъкане! :) :) :)
« Последна редакция: Август 13, 2006, 12:21:37 pm от srebarna_liliq »








Неактивен srebarna_liliq

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1712
Re: ХЕК!
« Отговор #1 -: Август 13, 2006, 13:03:02 pm »
ето какво представлява :

  -плетен хек
  -кожен хек

Неактивен Kiss`

  • Професор и половина
  • **
  • Публикации: 6261
  • Пол: Жена
  • 'cause on my love you can depend ...
Re: ХЕК!
« Отговор #2 -: Август 13, 2006, 16:20:30 pm »
преди около 1 година имах мания да играя хек..Ама нещо не бях много добра и реших да се откажа  [shame] [lol]
Не можеш да откриеш нови океани, ако нямаш куража да изгубиш брега от погледа си.

Неактивен ®©Petia®©

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 828
  • Пол: Жена
  • People always leave!
Re: ХЕК!
« Отговор #3 -: Август 14, 2006, 10:45:30 am »
И аз не съм много добра [shame] ама като всички играят и аз играя [inlovee] и е много забавно,супер много ме кефи да си играя :)

Неактивен srebarna_liliq

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1712
Re: ХЕК!
« Отговор #4 -: Август 18, 2006, 19:27:33 pm »
И аз не съм много добра [shame] ама като всички играят и аз играя [inlovee] и е много забавно,супер много ме кефи да си играя :)
ще ти кажа само-не се предавай!резултатите ще са много по-добри от сега,обаче без опорит труд не става! :):):)

Неактивен dark_angel

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 91
  • Пол: Жена
  • Да попаднеш в бездната на мрака
Re: ХЕК!
« Отговор #5 -: Август 18, 2006, 21:57:26 pm »
плетените хекове ми харесват повече струва ми се че с кожените се играе по-трудно или можеби съм си внушила..... [shame]
Да попаднеш в бездната на мрака,
да усетиш как студа пълзи в кръвта,
да почувстваш полъха на злата,
безкористна, но чувствена лъжа.

Неактивен ®©Petia®©

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 828
  • Пол: Жена
  • People always leave!
Re: ХЕК!
« Отговор #6 -: Август 18, 2006, 22:16:06 pm »
Aз съм играла само с плетен [shame] може би утре ще си купя кожен  :) и ще споделя с кого по ми харесва [inlovee]

Неактивен srebarna_liliq

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1712
Re: ХЕК!
« Отговор #7 -: Август 18, 2006, 22:47:48 pm »
ми на мене ми е все тая стига да е разцъкан хубаво  ;)
по принцип кожените са по хубави ама аз нямам претенции! :)

Неактивен koteto14

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 316
  • Пол: Жена
  • KiSs Me BaBy
Re: ХЕК!
« Отговор #8 -: Август 19, 2006, 16:23:10 pm »
и аз също съм играла само с плетен оба4е мн оби4ам да играя
ОБИЧАМ ДА МЕ ГЛЕДАТ ВСИЧКИ В ОЧИТЕ,ОБИЧАМ ДА ГЛЕДАМ КАК МРАЗЯТ МЕ ЖЕНИТЕ,ОБИЧАМ ДА ПРЪСКАМ ЧАР С ПУЛНА СИЛА,ОБИЧАМ ДА ОБРЪЩАМ 30 ЧАШКИ С ТЕКИЛА,ОБИЧАМ ДА МЕ ГЛЕДАТ КАК ТАНЦУВАМ АЗ НА БАРА,ОБИЧАМ ДА МИНАВАМ ЩОМ ЧЕРВЕН Е СВЕТОФАРА,ОБИЧАМ ВСИЧКИ ПОГЛЕДИ ВПЕРЕНИ В МЕН,ОБИЧАМ ДА УСЕЩАМ КАК МЕ МОЛИШ НАРАНЕН,ОБИЧАМ АЗ ДА ЗНАЯ,ЧЕ ИЗЦЯЛО ТЕ ВЛАДЕЯ,ОБИЧАМ И НЕЩАТА,ЗА КОИТО АЗ КОПНЕЯ,ОБИЧАМ BMW-ТО СИ ГОЛА АЗ ДА МИЯ,ОБИЧАМ БАНКНОТИТЕ ДА СА С ПО 4 НУЛИ,ОБИЧАМ ВСИЧКО ЛЪСКАВО И СКЪПО ЧУ ЛИ?

Неактивен ®©Petia®©

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 828
  • Пол: Жена
  • People always leave!
Re: ХЕК!
« Отговор #9 -: Август 19, 2006, 18:19:54 pm »
А днес си купих кожен,и повече ми харесва с плетен [inlovee] или нз може би съм свикнала с плетен и сега ми е странно с кожен..Предпочитам плетен [inlovee]

Неактивен srebarna_liliq

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1712
Re: ХЕК!
« Отговор #10 -: Август 19, 2006, 20:03:47 pm »
трябва да разцъкаж кожения!по принцип новите хекове не са удобни за игра.Аз съм играла с един страшен кожен хек на едни приятели в 54-то,той приличаше на баница и беше доста празен,ама много удобен!!! :) :) :)

Неактивен ®©Petia®©

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 828
  • Пол: Жена
  • People always leave!
Re: ХЕК!
« Отговор #11 -: Август 20, 2006, 09:13:03 am »
Еми добре днес и утре  ще поиграем с кожения,и ще видиме дали наистина е по-удобен :)

Неактивен srebarna_liliq

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1712
Re: ХЕК!
« Отговор #12 -: Август 21, 2006, 21:51:55 pm »
Как е играта!Върви ли? :)

Неактивен ®©Petia®©

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 828
  • Пол: Жена
  • People always leave!
Re: ХЕК!
« Отговор #13 -: Август 22, 2006, 09:52:41 am »
Абе върви [lol] ама чесно казано повече ме кефи с плетен [inlovee]

Неактивен srebarna_liliq

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1712
Re: ХЕК!
« Отговор #14 -: Август 22, 2006, 09:59:15 am »
Въпрос на избор!  :) Важното е играта да върви!  :)