Автор Тема: Летят само онези, на които им стиска.  (Прочетена 873 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mariana_fairy

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2788
  • Пол: Жена
Летят само онези, на които им стиска.
« -: Ноември 13, 2011, 17:13:16 pm »
     Съвестта – тя е онази сянка, която се прокрадва зад гърба ни и помрачава щастието, към което гледаме с мисълта, че не е правилно. Само че, кой в днешно време, със сигурност може да каже кое е редно и кое не е – обществото, човекът, ние самите. Светът е станал толкова посредствен, че ако има и най-малък шанс да се докоснеш до нещо, което не е от него, той не бива да бъде пропуснат.
     А и когато мисля за съвестта винаги се сещам за част от „Портретът на Дориан Грей” на Оскар Уайлд, която гласи следното „Съвестта е просто другото име на страха, тъй да се каже неговата фирма.”  И донякъде ние живеем с мисълта за мнението на околните, защото като хора не можем да се отделим от заобикалящото ни и да съществуваме като единаци. Донякъде колкото и смели неща да правим, колкото и рискове да поемаме, винаги съществува една малка част, която ни напомня, докъде се простират личните ни граници. И когато говорим за страха, а в частност и за съвестта като част от него, не трябва да позволяваме да ни ощетяват, защото ... летят само онези, на които им стиска.
     Говорейки за нашите решения, стигаме и до възгледите ни, а оттам и до задръжките, които имаме. Няма нищо по-хубаво от това да се отдадеш на даден момент без да имаш задръжки. Да скачаш в локвите ако ти се иска, да дадеш воля на онзи скрит в тебе човек, който има нужда от изява.
     Съответно и тук се сблъскваме с мисълта за околните, които често се превръщат в наши съдници, защото мислят, че знаят как трябва да се изживее нашия живот, а не могат да вземат решение за своя собствен. Поради липсата на смелост, а може би и нещо друго те стоят закотвени на брега на скуката и чакат чуждите грешки и спомени, които да разкритикуват. Истината е, че.... и това е начин на живот, но със сигурност не и моя.
     Понякога човек има нуждата, потребността да попадне на място, за което знае, че няма да види повече, сред хора, които не познава. Само тогaва той може да разкрие себе си. Късметлии са онези, които са открили човек, пред който да се покажат такива каквито са.
     И все пак... съвестта, моралът, страхът, задръжките – можем ли да се отървем от тях и трябва ли.
     Ако имаше право на един ден, който да преживееш без никой да го помни освен теб самия. Ако имаше безграничната свобода да взимаш сам решенията си, невъзпиран от никакви корективи. Какъв ли щеше да бъде този ден?








Душата ми легло ти беше...

http://vbox7.com/play:a22607ec

Неактивен English Accent

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 202
  • Пол: Мъж
Re: Летят само онези, на които им стиска.
« Отговор #1 -: Ноември 14, 2011, 08:17:36 am »
Харесвам разсъжденията ти, а денят щеше да е зелено- златен. Колкото до Оскар Уайлд много го харесвам. "Понякога човек има нуждата, потребността да попадне на място, за което знае, че няма да види повече, сред хора, които не познава. Само тогaва той може да разкрие себе си." Точно тук си спомних още една негова мисъл: "Дай на човека маска и той ще ти покаже истиското си Аз"
... защото единствените хора за мен са лудите, онези, които са луди за живот, луди за разговори, луди за спасение, онези, които пожелават всичко наведнъж, които никога не се прозяват, нито дрънкат баналности, а горят, горят, горят като приказни жълти фойерверки, разпукват се сред небето, същински звездни паяци, а отвътре блясва синкавата светлина на сърцевината им и тогава всички се стъписват: "Аууууу!"

Неактивен mariana_fairy

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2788
  • Пол: Жена
Re: Летят само онези, на които им стиска.
« Отговор #2 -: Ноември 14, 2011, 13:28:00 pm »
Харесвам разсъжденията ти, а денят щеше да е зелено- златен. Колкото до Оскар Уайлд много го харесвам. "Понякога човек има нуждата, потребността да попадне на място, за което знае, че няма да види повече, сред хора, които не познава. Само тогaва той може да разкрие себе си." Точно тук си спомних още една негова мисъл: "Дай на човека маска и той ще ти покаже истинското си Аз"

     Маските са най-лесният начин да разкрием себе си. По-трудно е да покажем какви сме ако изберем да разголим душите си, защото проблемът е там, че ставаме уязвими и даваме преимущество на останалите, а не се знае какви ще са последиците. Благодаря за коментара  :)
Душата ми легло ти беше...

http://vbox7.com/play:a22607ec