Автор Тема: За Великден и агнетата - да ви е сладко!  (Прочетена 6529 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivorysoul

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2478
  • Пол: Жена
  • No one is an island
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #15 -: Април 03, 2010, 12:39:26 pm »
Същността на въпроса, който ме вълнува, е  - коя религия провъзгласява, че само човекът има право на живот, а другите Божии създания - не.Правилно е, че Библията не трябва да се възприема съвсем буквално, Андреско, но някъде в нея да се намеква, че само човек трябва да живее??Ей това не си дават сметка набожните - без да е изрично упоменато, духът на християнството изисква да зачиташ всички живи същества. Човекът ли е единствен на тази планета - той да живее, а другите - все едно?


По тази логика може и да излезе, че и растенията са подлагани на убийство от страна на човечеството, все пак и те, както и цялата природа, са създадени от Бог; Оттам нататък защо човекът е венецът на създанието и разполага с въпросната природа по свое усмотрение може да запиташ Бог един ден, в крайна сметка Той е решил да е така ;) иначе за християнския мироглед е напълно ясно, че жертвоприношенията са излишни, но тук именно е моментът да се замисли какво всъщност значи да си християнин, защото то със сигурност няма общо с курбани, ритуали и фалш.
Let your soul be your pilot

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #16 -: Април 03, 2010, 13:35:06 pm »
Същността на въпроса, който ме вълнува, е  - коя религия провъзгласява, че само човекът има право на живот, а другите Божии създания - не.Правилно е, че Библията не трябва да се възприема съвсем буквално, Андреско, но някъде в нея да се намеква, че само човек трябва да живее??Ей това не си дават сметка набожните - без да е изрично упоменато, духът на християнството изисква да зачиташ всички живи същества. Човекът ли е единствен на тази планета - той да живее, а другите - все едно?


По тази логика може и да излезе, че и растенията са подлагани на убийство от страна на човечеството, все пак и те, както и цялата природа, са създадени от Бог; Оттам нататък защо човекът е венецът на създанието и разполага с въпросната природа по свое усмотрение може да запиташ Бог един ден, в крайна сметка Той е решил да е така ;) иначе за християнския мироглед е напълно ясно, че жертвоприношенията са излишни, но тук именно е моментът да се замисли какво всъщност значи да си християнин, защото то със сигурност няма общо с курбани, ритуали и фалш.

А!!! Ето за това става дума - и го подкрепям напълно,"няма нищо общо с курбани, ритуали и фалш!"!!За мен да си християнин е да се замисляш за тия неща, защото сам Бог съветва да се мисли, и да се осмисля. :)
Eдин много странен мъж

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #17 -: Април 03, 2010, 13:38:36 pm »
Яденето на животни, няма общо с религията. Или ядеш, или не. Без значение какви. Да си вегетарианец или да не си е въпрос на лична преценка.

Но да станеш такъв от религиозни съображение не е нещо, за което хората ще се замислят. Вярата е едно, а оцеляването, чрез ядене на месо, е съвсем друг.

Няма място всъщност за спор. Ето защо.
Ритуалното клане на животни няма нищо общо с християнския дух.

Това предполагам е твоя теория. Аз лично, като човек изучавал няколко религии, съм останал с друго впечатление.
Имаме една много хубава приказка, която гласи, че прекален светец и богу не е драг.

Така е за светеца, но ми кажи някоя от тия три религии прогласява ли изрично, че само човекът има право на живот? Че Бог се вълнува само човек да е добре?
Това, че убива животни и растения, за да живее, е едно, но да избива животни за кеф в лова, и да ги умъртвява в медицински експерименти , друго. Фалшив е моралът на тоя, който пребива едно бездомно куче и след това отива да запали свещ.
« Последна редакция: Април 03, 2010, 13:47:18 pm от djuliano »
Eдин много странен мъж

Неактивен Андреско Гарибалди

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 192
  • Пол: Мъж
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #18 -: Април 03, 2010, 15:14:57 pm »
Религиите са измислени преди екологията, тъй че - сигурно така си мислят, че човека е по-по-най...
And we slowly come undone
waiting for the king that never come

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #19 -: Април 03, 2010, 16:42:24 pm »
Религиите са измислени преди екологията, тъй че - сигурно така си мислят, че човека е по-по-най...

Не, виж сега, и религията смята така - тя твърди, че човек е най-близо до Бог, но никъде не казва, че стоящите по-ниско трябва да се изтребват. Напротив, специално споменава животинки, растения и т.н.
Eдин много странен мъж

Неактивен Андреско Гарибалди

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 192
  • Пол: Мъж
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #20 -: Април 03, 2010, 16:49:18 pm »
Май само нас ни вълнува този съществен за битието спор...
And we slowly come undone
waiting for the king that never come

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #21 -: Април 03, 2010, 16:59:30 pm »
Май само нас ни вълнува този съществен за битието спор...
Е, хората четат, но не се включват, лошо ще е, ако не се интересуват от важните неща, но предполагам, че всеки се замисля.
Eдин много странен мъж

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #22 -: Април 03, 2010, 18:40:50 pm »
Яденето на животни, няма общо с религията. Или ядеш, или не. Без значение какви. Да си вегетарианец или да не си е въпрос на лична преценка.

Но да станеш такъв от религиозни съображение не е нещо, за което хората ще се замислят. Вярата е едно, а оцеляването, чрез ядене на месо, е съвсем друг.

Няма място всъщност за спор. Ето защо.
Ритуалното клане на животни няма нищо общо с християнския дух.

Това предполагам е твоя теория. Аз лично, като човек изучавал няколко религии, съм останал с друго впечатление.
Имаме една много хубава приказка, която гласи, че прекален светец и богу не е драг.

Така е за светеца, но ми кажи някоя от тия три религии прогласява ли изрично, че само човекът има право на живот? Че Бог се вълнува само човек да е добре?
Това, че убива животни и растения, за да живее, е едно, но да избива животни за кеф в лова, и да ги умъртвява в медицински експерименти , друго. Фалшив е моралът на тоя, който пребива едно бездомно куче и след това отива да запали свещ.

А къде казах, че са три?  [lol]

Виж, Джулиано, издребняваш, е моето скромно мнение. Нямам нищо против фанатичната ти нагласа спрямо агънцата и правото им на живот, но моля те, не се опитвай да налагаш мнението си над останалите с някакви измислени от теб и подобните ти постулати. А и не забравяй, че по-горе сам си каза, че убиваш мухи и хлебарки, което орпеделено не те прави добър християнин. :)
Апропо, изказването на Лора, което одобряваш, е двузначно. С кое по-точно си съгласен? Дано сега не изкараш християните най-смирените жители на планетата, че арсеналът, с който тогава ще водим спора, е голям. Много голям.  [lol]

Бъдете здрави и по-възможност всеки за себе си да анализира следния израз: „Spiritual but not religious“, - който лично аз считам за пътя към доброто. Давам го на английски, защото няма аналог в българския, може би защото и вярата в България е криворазбрана, също като всичко останало...
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #23 -: Април 04, 2010, 09:25:30 am »
Яденето на животни, няма общо с религията. Или ядеш, или не. Без значение какви. Да си вегетарианец или да не си е въпрос на лична преценка.

Но да станеш такъв от религиозни съображение не е нещо, за което хората ще се замислят. Вярата е едно, а оцеляването, чрез ядене на месо, е съвсем друг.

Няма място всъщност за спор. Ето защо.
Ритуалното клане на животни няма нищо общо с християнския дух.

Това предполагам е твоя теория. Аз лично, като човек изучавал няколко религии, съм останал с друго впечатление.
Имаме една много хубава приказка, която гласи, че прекален светец и богу не е драг.

Така е за светеца, но ми кажи някоя от тия три религии прогласява ли изрично, че само човекът има право на живот? Че Бог се вълнува само човек да е добре?
Това, че убива животни и растения, за да живее, е едно, но да избива животни за кеф в лова, и да ги умъртвява в медицински експерименти , друго. Фалшив е моралът на тоя, който пребива едно бездомно куче и след това отива да запали свещ.

А къде казах, че са три?  [lol]

Виж, Джулиано, издребняваш, е моето скромно мнение. Нямам нищо против фанатичната ти нагласа спрямо агънцата и правото им на живот, но моля те, не се опитвай да налагаш мнението си над останалите с някакви измислени от теб и подобните ти постулати. А и не забравяй, че по-горе сам си каза, че убиваш мухи и хлебарки, което орпеделено не те прави добър християнин. :)
Апропо, изказването на Лора, което одобряваш, е двузначно. С кое по-точно си съгласен? Дано сега не изкараш християните най-смирените жители на планетата, че арсеналът, с който тогава ще водим спора, е голям. Много голям.  [lol]

Бъдете здрави и по-възможност всеки за себе си да анализира следния израз: „Spiritual but not religious“, - който лично аз считам за пътя към доброто. Давам го на английски, защото няма аналог в българския, може би защото и вярата в България е криворазбрана, също като всичко останало...







16. И свещеникът да ги изгори на жертвеника: това е храна на огъня - благоухание, приятно (Господу): всичката тлъстина е за Господа.
11. и заколи телеца пред Господа при входа на скинията на събранието;
12. вземи кръв от телеца и тури с пръста си на роговете на жертвеника, а всичка (останала) кръв излей в основите на жертвеника;
13. вземи всичката тлъстина, която покрива вътрешностите, и булото от дроба, и двата бъбрека и тлъстината им, и тури на жертвеника да изгорят с пушек;
26. И вземи гърдите от овена на връчването, който е за Аарона, и донеси ги, с полюшване пред Господа, - и това ще бъде твой дял;
27. и освети гърдите от приноса, които бяха полюлени, и плешката на възношението, която бе възнасяна, от овена на връчването, който е за Аарона и за синовете му.

Как се съчетава тая кръвожадвост в Библията с ясното : Не убивай?
Eдин много странен мъж

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #24 -: Април 04, 2010, 09:56:29 am »
Наистина си странен мъж... За два дена си смени позицията два пъти. Последно къде е проблемът, според теб? В Библията, книгата на християните? В самата религия и нейните клонове, защото във всеки един от тях се насърчава консумацията на месо, да не говорим, че за по-крайните анализатори се говори и за канибализъм, когато става дума за консумирането на плътта и кръвта Иисусова по време се Светото Причастие? Или може би проблемът е у самите хора, наричащи себе си хриситяни и живеещи според книга, която както вече казахме е определяща за вярата?
И за да започна да звуча още по-високопарно, кое ти дава право да именуваш себе си християнин, когато се отричаш Библията? Кое ти дава право да съдиш другите, когато не си видял гредата в своето око?
Аз за себе си съм намерил пътя отдавна, а той се крие в текста на английски, който съм привел по-горе. А също  в уваженеито и правото всеки да вярва в каквото си иска, но не и да налага на всяка цена тези свои убеждения над околните.
Накратко, хората са над животните, а в случите, когато се наблюдава обратното явление, било то в пустини, савани, тундри или джунгли, тогава къде е този твой Господ, според който трябва да се проявява състрадателност към другия клас "животни"? Нима тогава хората не биват изядени така, както животните падат жертва на апетита на човеците?

Призовавам ви да не фанатзирате една или друга религия, едно или друго ваше вярване или убеждение.


Христос воскресе!
« Последна редакция: Април 04, 2010, 10:00:44 am от stranger »
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #25 -: Април 04, 2010, 10:39:57 am »
Наистина си странен мъж... За два дена си смени позицията два пъти. Последно къде е проблемът, според теб? В Библията, книгата на християните? В самата религия и нейните клонове, защото във всеки един от тях се насърчава консумацията на месо, да не говорим, че за по-крайните анализатори се говори и за канибализъм, когато става дума за консумирането на плътта и кръвта Иисусова по време се Светото Причастие? Или може би проблемът е у самите хора, наричащи себе си хриситяни и живеещи според книга, която както вече казахме е определяща за вярата?
И за да започна да звуча още по-високопарно, кое ти дава право да именуваш себе си християнин, когато се отричаш Библията? Кое ти дава право да съдиш другите, когато не си видял гредата в своето око?
Аз за себе си съм намерил пътя отдавна, а той се крие в текста на английски, който съм привел по-горе. А също  в уваженеито и правото всеки да вярва в каквото си иска, но не и да налага на всяка цена тези свои убеждения над околните.
Накратко, хората са над животните, а в случите, когато се наблюдава обратното явление, било то в пустини, савани, тундри или джунгли, тогава къде е този твой Господ, според който трябва да се проявява състрадателност към другия клас "животни"? Нима тогава хората не биват изядени така, както животните падат жертва на апетита на човеците?

Призовавам ви да не фанатзирате една или друга религия, едно или друго ваше вярване или убеждение.


Христос воскресе!

Воистина воскресе! Виж сега, странен съм, но не си променям позицията. Какъв е проблемът? Ами много са.Първо,не е отричане на Библията разсъждаването върху нея и не са богохулство въпроси от рода на този: Що за справедливост е това, когато едни живи същества изяждат  други? Дори и въпрос като: Има ли Бог? не е богохулен, защото задаващият го мисли, а сам Бог съветва да се мисли, да се осмисля, както и това: Не дръзвай да мислиш, че само ти знаеш истината, а другите са заблудени. Или друг въпрос: Защо Бог не предприема нищо, след като очевидно светът е завладян от дявола, и защо е оставил на автопилот човечеството? Ей тия въпроси са на истинския християнин, който мисли и анализира, и поне за мен е ужасяващо, че не се отчита, че и религията трябва да се осмисля, а не да се приема първосигнално.
Друго.Само будизмът оставя човек сам да се движи по пътя към Познанието. Нашата религия все му предлага патерици. Впрочем защо няма само една религия, след като Бог е един, е също интересен въпрос. И :какво всъщност е Бог? Няма лошо в тия въпроси, лошото е, когато изобщо не се замисляш и християнството за теб се изчерпва с коледното прасе и великденското агне. И поне за мен онова тържествено описание на заколението, което посочих, наистина не е нормално.
Нов въпрос - за Библията? Тя наистина ли представя точно духа на християнството? Някои евангелия, като това на Енох, са били забранени.
И за да завърша - главното е, че в човека изначално е заложено злото. Затова Бог създава своите заповеди - ако беше добър човекът,нямаше да е нужно. Може да стане добър, но затова се искат усилия, а малко ги правят. Затова сме затънали в тинята и проявите на красота и чистота са толкова малко.
Това е. При отварянето на нови теми ще се радвам да разменяме пак мнения.
Eдин много странен мъж

Неактивен kalista

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9283
  • Пол: Жена
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #26 -: Април 04, 2010, 10:57:01 am »
Я честит празник!
Promises disguise as temporary truths which end up as the world’s greatest lies.

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #27 -: Април 04, 2010, 11:01:18 am »
Я честит празник!
Честит празник, калиста, на теб и на всички обитатели на този форум!! [heart__]
Eдин много странен мъж

Неактивен tuik

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 825
  • Пол: Мъж
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #28 -: Април 10, 2010, 23:37:36 pm »
djuliano този виц наистина не мога да го разбера... Мислене и християнство като цяло са несъвместими. Посочи ми някъде християнски текст в които се насърчава мисленето, собственото мнение и правото на избор... Та християнството е най-хищната религия на тази планета... Християнството убива гръцката и римската религиозни системи с един замах малко по бавно другите европейски божества, като след това се разселва и по другите континти и унищожава индиански, австралииски, африкански и кой знае колко още божества... И ти ми говориш за мислене в християнството...
Та то е религиозна диктатура... прочети първата божия заповед... не случайно е първа... В християнството няма мислене има само сляпо подчиняване на заповеди, мислене не се допуска там, това е ФАКТ, запомни ФАКТ.
Колкото до горкото агънце... Много съжалявам за него ама е по добре веднъж като сме го приели за жертва да го хапнем него, вместо да го оставим да го изядат дивите животни (да приеме бог жертвата ни), отколкото да заколим друго за да си хапнем или още по лошо да измрем от глад...
Не ми се мисли повече по темата за сега ставам примерен християнин и спирам да мисля... :)
Развей черен флаг,
на който пише без думи:
"МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ...
МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ..."

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #29 -: Април 12, 2010, 21:57:34 pm »
djuliano този виц наистина не мога да го разбера... Мислене и християнство като цяло са несъвместими. Посочи ми някъде християнски текст в които се насърчава мисленето, собственото мнение и правото на избор... Та християнството е най-хищната религия на тази планета... Християнството убива гръцката и римската религиозни системи с един замах малко по бавно другите европейски божества, като след това се разселва и по другите континти и унищожава индиански, австралииски, африкански и кой знае колко още божества... И ти ми говориш за мислене в християнството...
Та то е религиозна диктатура... прочети първата божия заповед... не случайно е първа... В християнството няма мислене има само сляпо подчиняване на заповеди, мислене не се допуска там, това е ФАКТ, запомни ФАКТ.
Колкото до горкото агънце... Много съжалявам за него ама е по добре веднъж като сме го приели за жертва да го хапнем него, вместо да го оставим да го изядат дивите животни (да приеме бог жертвата ни), отколкото да заколим друго за да си хапнем или още по лошо да измрем от глад...
Не ми се мисли повече по темата за сега ставам примерен християнин и спирам да мисля... :)

Много интересна гледна точка, свръхбогохулна.В споровете в един форум ми зададоха въпроса - що за Бог е този, който се самопровъзгласява за единствен и отхвърля всички?
Аз пък се питам що за Бог е този, който смята за грях познанието?! Факт е, че велики народи като инки и ацтеки, десетки племена в Африка и Америка са били насила християнизирани. Но това е в сила и за всички религии.
Най- големият парадокс обаче е, че основата не е "Не убивай!", което е старозаветна доктрина, а "Обичай ближния си"", значи можеш и да го обичаш, убивайки го?...
Eдин много странен мъж