Автор Тема: За Великден и агнетата - да ви е сладко!  (Прочетена 6528 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Възкресение Христово - най-възвишеният празник за православните християни. Великденски яйца, козунаци, празнична трапеза - задължително с агнешко. Агнетата - едни такива малки смешни животинчета, които най-благородно се заколват, изкормват и превръщат във вкусна храна за вярващия християнин. Яде с наслада християнинът и прославя Спасителя.
Една еретична мисъл се прокрадва в съзнанието му, но той я затрупва с вкусното агнешко и след това тя се отделя по естествен път от организма. Агнето е живо същество, има право на живот, Бог му е вдъхнал живот и не допуска да му бъде отнет, но това са подробности за вярващия християнин. Ритуалните кланета на животни са остатък от езическите времена, нямат нищо общо с духа на християнството, но карай да върви - нали ще иде на църква и ще си запали свещ, значи е добър християнин.
Добър апетит, братя и сестри!







Eдин много странен мъж

Неактивен Gentiana

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 13738
  • Пол: Жена
  • VULNERANT OMNES, ULTIMA NECAT!
    • Нежност На Неверница
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #1 -: Април 01, 2010, 23:37:18 pm »
хмммм, а който не яде агнешко, добър християнин ли е  [confused] ?
(аз, например, не ям, а още по- малко някога съм клала нещо, ако не се броят някоя и друга хлебарка)
,
будто руки твои – это стены,
За которыми мне никогда ничего не грозит.
 Я оттаю тогда, и тревога уйдет постепенно,
 Как от нас уезжают ненужные больше такси.

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #2 -: Април 02, 2010, 00:09:42 am »
хмммм, а който не яде агнешко, добър християнин ли е  [confused] ?
(аз, например, не ям, а още по- малко някога съм клала нещо, ако не се броят някоя и друга хлебарка)

Е, не, разбира се, това дали си добър християнин не зависи от агнешкото,но със сигурност клането не е християнско. Браво, и аз съм убивал само мухи и хлебарки през живота си. :)
Eдин много странен мъж

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #3 -: Април 02, 2010, 15:16:38 pm »
Пак изтрещехте! В Библията има дори опит за жертвоприношение на дете, а мухите и хлебарките са не по-малко Божи създания от агнето. Жертвените животни се принасят като дар към Бога, засвидетелства се преданост към Него.
Ама е много оригинално да се правите на повече християни, отколкото сте...
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен Андреско Гарибалди

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 192
  • Пол: Мъж
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #4 -: Април 02, 2010, 15:32:09 pm »
По принцип не ям ангешко месо, адски ми е гадно. Предпочитам свинско или пилешко, по-вкусни са.

А това, как е умряло животното, което ям - това не ме прави езичник, защото не съм го убил (а понякога не съм го и готвил) аз самият. Не мисля, че кланетата имат общо с религията. Като пръскат за комари, като слагат капани за мишки и прочее - тва грях ли е? Много смешна позиция. Истинския християнин не убива хора, а животните - до колкото е допустимо да се ядат. Ето - аз не ям ангешко и за мен не си струва да се убива агънцето. Но много други ядат и с кеф ше си го заколят и излапат. Тяхна воля.
And we slowly come undone
waiting for the king that never come

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #5 -: Април 02, 2010, 20:21:27 pm »
Пак изтрещехте! В Библията има дори опит за жертвоприношение на дете, а мухите и хлебарките са не по-малко Божи създания от агнето. Жертвените животни се принасят като дар към Бога, засвидетелства се преданост към Него.
Ама е много оригинално да се правите на повече християни, отколкото сте...

Всяко умишлено отнемане на живот е убийство. Всички живи същества имат право на живот.
Ритуалното клане на животни е остатък от езичеството. Боговете на ацтеките и инките примерно са изисквали жертвоприношения, не и Иисус. Фалшивият християнски морал славослови  Бог, без и за секунда да се замисли, че онова агне, което поглъща, е също с право на живот. За момент си представи, че ти си агнето.
Eдин много странен мъж

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #6 -: Април 02, 2010, 20:48:53 pm »
По принцип не ям ангешко месо, адски ми е гадно. Предпочитам свинско или пилешко, по-вкусни са.

А това, как е умряло животното, което ям - това не ме прави езичник, защото не съм го убил (а понякога не съм го и готвил) аз самият. Не мисля, че кланетата имат общо с религията. Като пръскат за комари, като слагат капани за мишки и прочее - тва грях ли е? Много смешна позиция. Истинския християнин не убива хора, а животните - до колкото е допустимо да се ядат. Ето - аз не ям ангешко и за мен не си струва да се убива агънцето. Но много други ядат и с кеф ше си го заколят и излапат. Тяхна воля.

Така. Не твърдя, че трябва да се забрани коленето на агнета. Просто тоя, който лапа това месо на Великден, е достатъчно да си даде сметка, че онова същество, което е заколил, щеше да е живо, ако не беше той.
Eдин много странен мъж

Неактивен Андреско Гарибалди

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 192
  • Пол: Мъж
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #7 -: Април 02, 2010, 21:04:48 pm »
Това кой каква сметка ще си дава и колко ще се трогне, е въпрос на личен избор. Няма как да бъде наложен с тема във този форум. Некст гейм е некст гейм, дет се вика...
And we slowly come undone
waiting for the king that never come

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #8 -: Април 02, 2010, 22:14:53 pm »
Това кой каква сметка ще си дава и колко ще се трогне, е въпрос на личен избор. Няма как да бъде наложен с тема във този форум. Некст гейм е некст гейм, дет се вика...

Не става дума за налагане, а за размисъл, което много от вярващите християни са забравили да правят.
Eдин много странен мъж

Неактивен Андреско Гарибалди

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 192
  • Пол: Мъж
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #9 -: Април 02, 2010, 22:24:53 pm »
Яденето на животни, няма общо с религията. Или ядеш, или не. Без значение какви. Да си вегетарианец или да не си е въпрос на лична преценка.

Но да станеш такъв от религиозни съображение не е нещо, за което хората ще се замислят. Вярата е едно, а оцеляването, чрез ядене на месо, е съвсем друг.
And we slowly come undone
waiting for the king that never come

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #10 -: Април 03, 2010, 00:14:29 am »
Яденето на животни, няма общо с религията. Или ядеш, или не. Без значение какви. Да си вегетарианец или да не си е въпрос на лична преценка.

Но да станеш такъв от религиозни съображение не е нещо, за което хората ще се замислят. Вярата е едно, а оцеляването, чрез ядене на месо, е съвсем друг.

Няма място всъщност за спор. Ето защо.
Ритуалното клане на животни няма нищо общо с християнския дух. И въпросът защо тогава вярващите / за атеистите е без значение/ колят агнетата има само един отговор - вкусно им е, и това е доста по-съществено от духа на християнството. Обзалагам се, че хиляди християни в тая велика вечер на Разпети петък са гледали "Биг брадър фемили" - символ на всичко грозно и антирелигиозно, но това е за друга тема, която ще пусна.
Eдин много странен мъж

Неактивен Андреско Гарибалди

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 192
  • Пол: Мъж
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #11 -: Април 03, 2010, 02:33:58 am »
В Библията постоянно се говори за убийства, аморален секс, избиване на народи, завоюване, насилие и прочее - а знаем, че тези неща противоречат изначално на християнския морал и ценности. Къде е логиката тогава?

Много просто, Уотсън - не бива да приемаме буквално постулатите на религията като 10те божи заповеди или "против ритуалното избиване на животни". А то и последното никъде не е споменато в Библията, сигурно още тогава са си давали сметка, че празника не може без такава традиция.
And we slowly come undone
waiting for the king that never come

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #12 -: Април 03, 2010, 03:00:24 am »
Яденето на животни, няма общо с религията. Или ядеш, или не. Без значение какви. Да си вегетарианец или да не си е въпрос на лична преценка.

Но да станеш такъв от религиозни съображение не е нещо, за което хората ще се замислят. Вярата е едно, а оцеляването, чрез ядене на месо, е съвсем друг.

Няма място всъщност за спор. Ето защо.
Ритуалното клане на животни няма нищо общо с християнския дух.

Това предполагам е твоя теория. Аз лично, като човек изучавал няколко религии, съм останал с друго впечатление.
Имаме една много хубава приказка, която гласи, че прекален светец и богу не е драг.
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен Who cares

  • Новак
  • *
  • Публикации: 29
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #13 -: Април 03, 2010, 08:08:19 am »
Агнетата - едни такива малки смешни животинчета, които най-благородно се заколват, изкормват и превръщат във вкусна храна за вярващия християнин. Яде с наслада християнинът и прославя Спасителя.

Прославя Спасителя, защото агнето е символа му. "Агнецът Божий... ", ако сте чували.

Една еретична мисъл се прокрадва в съзнанието му, но той я затрупва с вкусното агнешко и след това тя се отделя по естествен път от организма. Агнето е живо същество, има право на живот, Бог му е вдъхнал живот и не допуска да му бъде отнет, но това са подробности за вярващия християнин.

Всъщност, не знам, доколко си запознат/а с Библията, аз лично си признавам, че съм я чела само веднъж, но точно този въпрос си го спомням много добре. Може би ще ти е интересно да прочетеш, затова оставям линк, без да се обяснявам излишно : http://biblia.duh-i-istina.net/index.php?k=3&g=11&s=3&sw=%E6%E8%E2%EE%F2%ED%E8&tr_search=1

Ритуалните кланета на животни са остатък от езическите времена, нямат нищо общо с духа на християнството, но карай да върви - нали ще иде на църква и ще си запали свещ, значи е добър християнин.
Добър апетит, братя и сестри!


Почти всички обичай са взети от една или друга религия или вярване. Правено е, за да се приобщят хората към новото с възможно най-малко сътресения. Не може да виниш силните на деня, че са действали стратегически. А иначе отново някъде се обясняваше как в началото Бог дал на хората да ядат само трева, плодове и т.н, но след грехопадението, понеже били нечисти като другите зверове им разрешил и месо в диетата, а както виждаш от горния линк, по-късно обяснил и кои се ядат и кои не.

Ам, едва ли си имал/а предвид с пускането на тази тема. Може би е било по-коректно да я формулираш без намесата на религията, за да стигнем до същността на въпроса, който наистина те вълнува - защо хората казват, че някое животно е миловидно, а после го ядат.

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: За Великден и агнетата - да ви е сладко!
« Отговор #14 -: Април 03, 2010, 11:36:13 am »
Същността на въпроса, който ме вълнува, е  - коя религия провъзгласява, че само човекът има право на живот, а другите Божии създания - не.Правилно е, че Библията не трябва да се възприема съвсем буквално, Андреско, но някъде в нея да се намеква, че само човек трябва да живее??Ей това не си дават сметка набожните - без да е изрично упоменато, духът на християнството изисква да зачиташ всички живи същества. Човекът ли е единствен на тази планета - той да живее, а другите - все едно?
Eдин много странен мъж