Автор Тема: Матриархат  (Прочетена 4171 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Матриархат
« -: Март 19, 2010, 07:33:21 am »
Защо, принципно, матриархатът някак си не ни се получава като концепция?

Да, ок, имало е еди си какви богини, да, имало е еди си какви силни жени, които са били гръбнака на семействата си, но всичко това никога не е оцелявало, или поне не е записвано като матриархат.

Та, защо не ни се получава?
Можем да бъдем само сенки на мъжете си, Музи и т.н. или някой има идея къде точно ни куца? :)







Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Матриархат
« Отговор #1 -: Март 19, 2010, 11:47:30 am »
В много редки случаи ви се удава да ръководите. Проблемът е в главите, по-точно в тяхното съдържание. Това е. :)
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен {dulgokoska}

  • Гений
  • ****
  • Публикации: 8771
  • Пол: Жена
  • Няма нищо по-голямо от малките неща.
    • `Квiти в волоссi`
Re: Матриархат
« Отговор #2 -: Март 19, 2010, 15:35:27 pm »
Хм, Иво, помислих си, че от години ръководят все мъже (сещам се най-вече за политиците), а положението нито е добре, нито се подобрява.
Не се засягам и не се замислих над въпроса, просто това беше първото, което ми хрумна при прочитане на публикацията ти, и го споделям,
та има ли нещо общо със съдържанието в главите или е друго "в този случай" (:
"- Как ты с ним справляешься?
- Я его люблю."


Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Матриархат
« Отговор #3 -: Март 19, 2010, 16:40:03 pm »
В повечето случаи мъжете мислят в мащаби, по-големи от тези, които допускат жените, че съществуват. Нищо лично, разбира се. :)
Ето, ако те попитам за петима големи художници, предполагам, че няма да имаш проблем с изреждането на мъжките имена. А на женските? А ако те попитам за моделиери? Ами за откриватели? Има нещо объркано явно.  [lol]
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен MoonLight

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4030
  • Пол: Жена
  • : )
Re: Матриархат
« Отговор #4 -: Март 19, 2010, 17:25:46 pm »
Според мен това с изреждането на велики мъже вече се получава банална отправна точка. Освен това, когато жените са слагани съвсем на дъното как изобщо е било възможно да си помислят за велика творческа или научна кариера? Няма много велики жени в миналото, защото не е имало много смели такива, които да посмеят да изплуват от калта, в която мъжете са ги били навряли. Не е имало и особена възможност.
Реалността е за тези, които не могат да се справят с фантазията.

Винаги има изход от мрака и мъглата по пътя на дъгата.

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Матриархат
« Отговор #5 -: Март 19, 2010, 18:49:19 pm »
В много редки случаи ви се удава да ръководите. Проблемът е в главите, по-точно в тяхното съдържание. Това е. :)


Преди да тръгна да се "пеня" като една типична глупава жена, най-учтиво те моля да ми обясниш какво съдържание се очаква да има в главата на една жена, за да :
1. бъде призната за човек
2. бъде призната за равна на един мъж (в областта на главата само, не на тегленето на камион с уши мидички)
3. бъде добър ръководител, водач и т.н
4. удържи един матриархат

Благодаря предварително
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Матриархат
« Отговор #6 -: Март 19, 2010, 21:58:03 pm »
Някъде някога да казах, че жената е на едно по-ниско стъпало в еволюцията? Но очевидно сте твърде примитивни, за да започвате да се пените, което и доказва написаното по-горе. Мъжете са обикновено по-прагматини, по-далновидни, по-спокойни от жените и реагират много пъти по адекватно от тях. Не си говорим за стереотипи, а за факти, които и днес бихте забелязали, ако решите да си отврите очите. Но кой съм аз, че да се противопоставям на вашето мнение в крайна сметка, коя е науката, че да оспорва мнението на хора, които си задават въпроси от рода на "защо не можем да бъдем изначалното", какъв е смисълът от диалога, ако ще реагирате първосигнално на всяка реплика, която не ви харесва?
Мунлайт, ще ме прощаваш, ама ако сведеш нещата до обичайните заподозрени от 20 век нататък, само ще засилиш теорията ми. Преди поне е имало частични проблясъци от рода на Мария Кюри.

Считам жените за на мене равни, но когато една жена ме попита защо не е нещо повече от мъжа, винаги ще и отговарям по този начин.
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Матриархат
« Отговор #7 -: Март 19, 2010, 22:13:42 pm »
Зададох точни въпроси, на които получавам неточно увъртане на неподготвена девойка :)
Много добре знаеш, че мъжете се губите в своята мащабна мисъл и много често се очудвате, когато някоя девойка ви заговори за конфликтите някъде из Близкия изток. Ако не ме лъже паметта, което се надявам да не е случая, точно ти хвалеше (някъде по темите из този раздел ) как си приел за равна една жена, която те е впечатлила със знания за Иран, Ирак, Пакистан и т.н.
А не можеш да отречеш, че за да си над някого, преди това е трябвало да си му бил поне малко равен. Въпрос на класификация. Не класифицираш в едно семейство един плевел и един червей, нали :)

Нима мислиш, че изброяването на женски имена, ще докаже някаква теория, че видиш ли мъжете са по-добри лидери? Моля те, не тормози момичетата в тази тема с такива сложни неща като хронология, ако все пак държиш, ще изброя лично аз. Макар че не виждам какво общо има това с поставената тема.

Питам за матриархат, а не за композитори, все пак :)

Та, надявам се, че ще преосмислиш желанието си и ще обясниш поставените от мен въпроси, за да имаме някаква основа, върху която да си "спорим".

И както обичам да казвам.. та така :)
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Матриархат
« Отговор #8 -: Март 19, 2010, 22:21:53 pm »
Всекиму според нуждите, както аз обичам да казвам. А моите определено не са свързани с безсмислени спорове с предубедени създания, пък били те и жени. Още повече такива, които се считат за нещо повече от мъжете. Съжалявам, но учебникът по биология съдържа по-ценна информация от твоите източници. Достатъчно интелигентна си, за да знаеш какво пише в тях.

Хайде, със здраве и успех в намирането на "свещенния граал".


ПП: Ще се радвам, ако имената, които изброиш, бъдат на "прима виста", а не посочени от гугъл. А на въпросите ти отговорих, макар и не като номерирах отговорите. Напрегни си гънките и събери 2 и 2. При жените става малко по-бавно отколкото при мъжете, но вече споменах учебника по биология...
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Матриархат
« Отговор #9 -: Март 20, 2010, 00:21:51 am »
Достатъчно интелигентна съм, за да съм безкрайно разочарована, че си станал толкова циничен. Но може би темата и хората в нея не са на твоето ниво. Съжалявам за което и се надявам, че повече няма да те смущаваме.

Започвам да съжалявам, че споделям размислите си из форума :)
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен tuik

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 825
  • Пол: Мъж
Re: Матриархат
« Отговор #10 -: Март 20, 2010, 02:11:10 am »
`Fallen_Angel` извинявай че ти го казвам но не си права... Задаваш въпрос получаваш отговор (или по точно мнение) и без сама да си изяснила своето мнение се хвърляш да опровергаваш другото... Някак е тъпо...
Какво правиш в тази тема не ми е много ясно прилича ми на "дай да си почешам езика"...
Ето къде може би е проблема, но и това е част от главата...
Все пак е по добре проблема да е в главата, отколкото между краката... нали...? (не се обиждай...)

П.П. Сори stranger май те надминах по цинизъм.... :) Кога ще катерим Черни връх с теб... :)

Развей черен флаг,
на който пише без думи:
"МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ...
МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ..."

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Матриархат
« Отговор #11 -: Март 20, 2010, 02:24:28 am »
Не се обиждам лесно, така че няма проблем :)
Дразня се на факта, че се опитвам да започна една интересна тема, да не слагам ограничения като изказвам личностните си разбирания, нито като давам копи пейст на нещо. Смятам, че може да си чешаш езика и да постигнеш по-голяма истина, отколкото да си мериш факти.
Опитах се да задам прости въпроси, а оттам да тръгне нищене на "проблема", но ако ще взимаме различията си навътре - ок, няма да се обаждам.
Виждам, че допуснах грешка с глупавата си надежда, че мога да разговарям спокойно с някого. Току що пуснах думата "матриархат" в гугъл и ми отвори някакъв форум, където хората си "чешат езика" и казват много истини без излишни списъци на еди си коя художничка, а чисто психологически различия между двата пола, които не се ограничават в това между, над, под, отстрани и отзад главата и краката им.
Затова май считам желанието си за приключени и ще се отдам на четене на други форуми и мисли :)
Съжалявам, че ви обезпокоих и наистина не желаех да си мерим словоблудставта :)

С най-добри чувства,
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен MoonLight

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4030
  • Пол: Жена
  • : )
Re: Матриархат
« Отговор #12 -: Март 20, 2010, 10:59:53 am »
Поразрових се, защото ми стана интересно, но аз ще дам копи-пейст на нещо, защото е казано достатъчно точно:

Цитат
И докато през вековете нежните създания със синя кръв получават властта по наследство, посестримите им от народа трябва дълго и упорито да се борят с мъжкото его, за да поемат в ръцете си лостовете на държавното управление.


Което горе-долу съвпада с главната ми идея, че мъжете са се явявали стена, която трудно можело да се пробие. Една от разликите между мъжа и жената е, че.. жената осъзнава, че не знае всичко и не е способна на всичко.. но мъжът е толкова убеден във величието си във всяка област, че не осъзнава кое му куца.

Навремето жените просто са нямали достъп до всичко. Аз не мога да си представя как една 'жена от народа' тръгва сред една институция, изградена изцяло от мъже, да си търси място там. Кой ще й позволи изобщо да стъпи там, след като са мъж до мъж? И егото им изобщо няма да допусне да гледа как жена ги управлява или поне е рамо до рамо с тях.

Жените не ги бива в едно, мъжете не ги бива в друго. Но масовите разбирания, наслоявани с векове, така са се вкоренили в съзнанието на всички, че трудно могат да бъдат премахнати изцяло. Ако жените съберат повече смелост и излязат извън рамките на смешни стериотипи [както вече наблюдаваме да се случва] и мъжете понамалят малко егото си, нещата биха се нормализирали. Поне до колкото е възможно.
Реалността е за тези, които не могат да се справят с фантазията.

Винаги има изход от мрака и мъглата по пътя на дъгата.

Неактивен tuik

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 825
  • Пол: Мъж
Re: Матриархат
« Отговор #13 -: Март 20, 2010, 12:20:44 pm »
Оффф започвам да се дразня... Добре ще си похабя малко време в писане колкото и да ме мързи...

Първо - за кого е проблем , за мен да си призная не е... За повечето мъже също мился... Май е проблем за неуспелите да се почувстват свободни жени...

Второ - има достатъчно матриархални общества в миналото, за да се каже че видите ли мъжете заради физиката си не допускат жените да се развиват...(като се започне от амазонките мине се през почитателките на Сафо на Лесбос и се стигне до женските манастири в средновековието който са били чисто женски общества). Това че не са се запазили във времето и са се разпаднали не означава, че ги е нямало...

Трето - има достатъчно примери за жени във властта в миналото... и десет примера ще дам ако трябва...

Червърто - два цитата от настоящия разговор...
"В повечето случаи мъжете мислят в мащаби, по-големи от тези, които допускат жените, че съществуват." - втория пост на stranger
"Една от разликите между мъжа и жената е, че.. жената осъзнава, че не знае всичко и не е способна на всичко.. но мъжът е толкова убеден във величието си във всяка област, че не осъзнава кое му куца." - последния на MoonLight

на мен това ми се струва, че означава едно и също като смисъл и просто думите са различни...

Пето - матриархално общество не значи просто общество водено от жена... а общество в което жените имат водеща роля... За да водиш обаче е нужно да докажеш качества и точно затова дами дайте примерите за които ви помили stranger...

Шесто - самият факт че и в конкретния случай аз схващам за какво говори той, а вие дори не се опитвате да помислите и да разберете, и е нужно едва ли на да ви превеждам е красноречив...

Проблема наистина е в главата, в мисленето в абстракцията и конкретиката, в изпълнението на нещо, а не само в идеята и усещането за него... В комуникацията между мъжете (на мен ми стигат две три думи за да се разбера с друг мъж) и комуникацията между жените (те могат и пет часа да си говорят без да си кажат нищо съществено при положение, че са седнали да решат проблем)....

Оффф защо все трябва някой да ви дава готови отговори... Човек си ви го каза просто и ясно "Проблемът е в главите, по-точно в тяхното съдържание.", от там нататък всеки да си разшифрова отговора сам.... :)
Развей черен флаг,
на който пише без думи:
"МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ...
МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ..."

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Матриархат
« Отговор #14 -: Март 20, 2010, 14:58:11 pm »
В отговор на едно лично съобщение:

Send report
Unable to find member '`fallen_angel`'.

Предубедена си, а това ти пречи да вникнеш в написаното от мен. Докато мислиш, че считам жените за по-нисши от мъжете, въпреки, че съм написал, че ви приемам за на мене равни, трудно ще намериш отговора, който търсиш. Аз имам мнение, ти имаш теории. Лошо няма. :)
“God has no religion” - Mahatma Gandhi