Автор Тема: "Български хроники" - Стефан Цанев  (Прочетена 11339 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
"Български хроники" - Стефан Цанев
« -: Февруари 24, 2010, 01:35:25 am »
Това е книгата, която сега подпочнах в електронен вариант, понеже не бях сигурна, че ще ми хареса поредният труд на някой забутан историк.

Колко дълбоко грешах с това си мнение, прочетох едва 50 страници и вече съм  [oops] [oops] [oops] [oops] [oops]

Та, да ме прощава авторът, да ме прощават издателствата, ако искат да съдят когото си пожелаят, но държа да видите малко от началото на книгата. Вие си преценете дали ще я купите. Аз определено ще си я.

Но не за купуване исках да пусна тази тема, а за нещо мн по-важно:


"2137 г. пр. Хр. - 668 г. сл. Хр.
ПРОЛОГ

Из мъглата на вековете

Древните Българии
Българите — това е народът, който имаше всичко,
което е пожелавал; те вярваха, че светът е открит за
тях; те никога не се съмняваха в победата си; това е
народът, на който се учудваше светът.
Магнус Феликс Енодий , 486 г.
Едва ли има на света друг народ, който така слабо да по¬знава своята история.
Ние имаме големи учени историци, издадени са мону¬ментални исторически трудове, но академичният им научен език е недостъпен за простосмъртните,
а учебниците по история са написани толкова скучно, сякаш авторите им са имали едничката цел: да накарат българ¬четата, още едва проходили, да намразят историята на своя народ - и за съжаление, тази цел е вече почти постигната;
от друга страна това незнание се дължи и на многократното пренаписване на историята, нагаждайки я всеки път към интересите на властващата политическа сила, та човек не само ще се обърка, но може и да се побърка;
а може би причината е по-отчайваща: старата наша история надвишава сегашното ни жалко самочувствие като народ, сравнението с миналото ни потиска и ние не искаме да си го спомняме...
Тъй или иначе, България е най-старата европейска държава, която не е сменила името си през вековете.
Испания е Испания от 1479, Швейцария е Швейцария от 1291 година, Швеция е Швеция от началото на XI век, Полша е Полша от края на Х век, Франция е Франция от 843 година, Англия е Англия от 827,
а България е България от 681 година.
Така пише в учебниците по история. Така знаех и аз.

Но преди осем години пристигна у нас един унгарски професор да търси надгробната плоча на не знам кой си техен крал, умрял някога в България; плочата я намерихме зазидана в стената на една селска черква и нямаше как да му я дадем,
но за утеха го заведохме в кръчмата и там унгарският професор, може би от яд, че не му дадохме тази ценна реликва, или за да изтъкне своя патриотизъм, още преди да пийне от първата ракия, се провикна:
- Как е възможно да броите началото на своята държава от 681 година след Христа, когато още през 2137 година преди Христа сте имали българско царство на север от Китай
и по време на слънчевото затъмнение на 22 октомври същата 2137 година преди Христа сте победили китайците, както пишат тъжно техните летописци в хрониките си;
победили сте ги, защото китайците били прост народ и се уплашили от затъмнението, а прабългарите знаели предварително за него и нарочно нападнали същия ден;
"







Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен nMz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • Усмихни се ! Утре ще е по-лошо !
Re: "Български хроники" - Стефан Цанев
« Отговор #1 -: Март 14, 2010, 19:20:06 pm »
Наистина написаното ме заинтригува. Особено последната част и мисля да прочета книгата в електронният вариант, а когато забогатея малко да си я купя. Благодаря, че реши да споделиш това с нас. :)
Ако ти се даде мечта , то непременно ще ти се даде и възможност за осъществяването й !

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: "Български хроники" - Стефан Цанев
« Отговор #2 -: Юли 03, 2010, 00:14:20 am »
И тъй като ме е връхлетял електронно-книжния период, ще замоля за линкче към въпросната книга, щото видители с история съм кандидатствала, пък такоз чудо не съм чула. :)

Неактивен agressive_girl

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1283
  • Пол: Жена
    • [On my own]
Re: "Български хроники" - Стефан Цанев
« Отговор #3 -: Юли 03, 2010, 11:37:36 am »
И тъй като ме е връхлетял електронно-книжния период, ще замоля за линкче към въпросната книга, щото видители с история съм кандидатствала, пък такоз чудо не съм чула. :)
http://www.elit-bg.com/index.php?page=torrent-download&id=aa6c8c3ee661e4db0700624826ca457b6fc2a424 Дано ти свърши работа. :)
Небето е мое. И аз му принадлежа.

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: "Български хроники" - Стефан Цанев
« Отговор #4 -: Юли 03, 2010, 15:17:57 pm »
Благодаря, съкровище, ама нещо не ми се зарежда тоя линк.  [confused]


vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: "Български хроники" - Стефан Цанев
« Отговор #6 -: Юли 03, 2010, 16:01:32 pm »
Работи, работи. Мерси ти много.  [inlovee]

Неактивен chester-girl

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 141
  • Пол: Жена
  • Sometimes I feel that I could rule the world!!!
Re: "Български хроники" - Стефан Цанев
« Отговор #7 -: Юли 04, 2010, 13:00:38 pm »
Много лоши неща се изписаха за тази книга. И то от хора нито запознати с начина на писане на Цанев нито пък с историята. На първо място винаги трябва да се има предвид, че това не е учебник по история. Така че ако видите неща,които не ги пише в учебника не означава, че Стефан Цанев се опитва да пренапише българската история, а просто ги пречупва през собствената си призма. На мен лично цялата поредица ми е любима! Препоръчвам я на всеки българин! Хубаво е,че някой се е сетил да пусне тема. Приятно четене на всички [inlovee]
How I long for utter silence...But who am I to know....When rain will turn to snow?If life brings another day.....

Неактивен simba_90

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Re: "Български хроники" - Стефан Цанев
« Отговор #8 -: Декември 04, 2010, 11:39:24 am »
Имам спешна нужда от помощ! Заддохами задача с която немога да се псравя бихте ли ми помогнали трябва ми за понеделник...ето в какво се състой тя...
ЗАДАЧА:
ОБРИСУВАЙТЕ ОБРАЗА НА БЪЛГАРСКИЯ ВЛАДЕТЕЛ ТАКА, КАКТО ГО ПРЕДСТАВЯТ ИЗВОРИТЕ ОТ ЕЗИЧЕСКИЯ И ХРИСТИЯНСКИЯ ПЕРИОД

Забележка: НЕ ПРАВЕТЕ АНАЛИЗ НА ВСЕКИ ИЗВОР ПООТДЕЛНО!





ТЕКСТОВЕ ОТ ЕЗИЧЕСКИЯ ПЕРИОД НА БЪЛГАРСКАТА ЛЕТОПИСНА ТРАДИЦИЯ

НАДПИС НА ХАН КРУМ ОТ 813 г.
... И брат му не го изостави и излезе на война. И даде му Бог да опустоши тези места и крепости: Сердика, Девелт, Констанция, Версиникия, Одрин. Той превзе тези защитени крепости, а на останалите Бог даде страх и ромеите ги напуснаха и избягаха. Той не забрави и Долната земя, където плешивият старец-император  опожари нашите селища и зароби всичко, като погази клетвите. И излезе срещу него владетелят Крум, за да воюва и тръгна.../липсва края на текста/
!!!


ЖИТИЕ НА 15-те ТИВЕРИОПОЛСКИ МЪЧЕНИЦИ
Когато българския владетел Крум превзел чутовния град Одрин и заробил обитателите му, между пленените имало един мъж на име Кинамон, великолепен и хубав по външния си вид, а по душевната си лепота по-славен и по-божествен от своите съвременници. При подялбата на пленниците той по жребие се паднал на Крумовия син Обритаг (Омуртаг). Обикнат от своя господар, той с едно само причинявал скръб на господаря си, че не бил съгласен с тях по религия.  Затова варваринът полагал всякакво усилие да го отстрани от Христа. С тази цел първом направил следния опит. След като извършил една тържествена жертва и по тоя случай приготвил богата трапеза, заповядал на доблестния Кинамон да седне на трапезата и да се нахрани заедно с другите началници. Но той, научен от Павел или по-добре да кажа, като запомнил, че не може вярващите в Христа да пият господня и бесовска чаша, отказал да седне на трапезата.
Но понеже варваринът настоявал да го принуждава да кусне от идоложертвените, човекът, обзет от божествено дръзновение, велегласно изповядал, че той като християнин служи на истинския бог, който сътворил небето и земята и всичко видимо и невидимо... А тия разни, които вие почитате за богове, признавам за истински демони... И ако ми изтъкваш слънцето и луната и ме принуждаваш да се чудя на велелепието им, слушай – и аз им се чудя, но ги имам за творения и слуги и подвластни не само на бога, но и на нас, човеците.
Обритаг не можал да понесе всичко това спокойно, но разгневен (какво друго може да се очаква от една варварска и кръвожадна душа), заповядал да го бият без милост.
„Не унижавай, казвал, нашите богове. Че тяхната сила е голяма за доказателство служи това, че ние, като им се кланяме, покорихме цялата ромейска държава. Защото, ако твоя Христос беше истински бог, без друго би се съюзил с вас, би ви запазил незаробени, защото му служите и му се кланяте”.
Това като казал, заповядал да го предадат на железен затвор. И тъй Христовият раб бил запрян до смъртта на Обритаг.



ШУМЕНСКИ НАДПИС НА ХАН ОМУРТАГ
От Бога поставения владетел хан ювиги Омуртаг  казва:
Неговият стар боила кавхан Исбул направи водопровод и го предаде на владетеля. А владетелят даде много пъти на българите да ядат и да пият, а на боилите и багаините даде големи дарения. Нека Бог да даде на поставения от Бога владетел да живее сто години заедно с кавхан Исбул.



ЧАТАЛАРСКИ НАДПИС НА ХАН ОМУРТАГ
Кан ювиги Омуртаг е от Бога владетел в земята, гдето се е родил. Обитавайки стана в Плиска, той направи аул на река Тича и премести войската си срещу гърците и славяните. И направи изкустно мост над реката и постави в аула четири колони, а върху тях постави два лъва. Нека Бог да даде на поставения от Бога владетел, като тъпче добре с нозете си императора (византийския), докато реката тече и слънчето сияе, като владее над многото българи и като подчинява враговете си- да доживее в радост и веселба сто години.

НАДПИС ОТ ФИЛИПИ НА ХАН ПЕРСИАН 837 г.
От Бога владетелят над многото българи Персиан изпрати кавхан Исбул, като му даде войска и ичиргу боила и кана боила коловър и кавханът отиде при смолените…
Ако някой говори истината – Бог вижда. И ако някой лъже – Бог вижда. Българите сториха много добрини на християните (византийците), но християните ги забравиха. Ала Бог вижда!







ТЕКСТОВЕ ОТ ХРИСТИЯНСКИЯ ПЕРИОД

СИНАКСАРЕН РАЗКАЗ ЗА ХАН КРУМ
Българите, неразумни и непознаващи истинския живот на Христа, навлезли в Македония и Тракия и ги превзели, като нападнали и самия Цариград. Като дошли до Одрин, обсаждали го 3 месеца и пленили колкото намерили жители. Това станало, когато Крум властвал над българския народ. Той пленил 40 000 души, а с тях и светейшия епископ. Накарал да го хвърлят на земята и го стъпкал клетия. След като Крум зле завършил живота си, властта поел Диценг, който бил суров и безчовечен. Той разсякъл на две великия архиерей Мануил и отсякъл ръцете му от раменете и го хвърлил за храна на псетата. Затова бил убит от своите сънародници.

СТАНИСЛАВОВ ПРОЛОГ ОТ 1330  г.
Българският цар Крум с много войска тръгнал срещу Одрин град и го превзел по закона на войната. Ведно с града заловил епископ Мануил, като най-напред му отсякъл ръцете от плещите, а след това бил разсечен с меч и хвърлен на зверовете за храна.  Той ослепял заради този грях, бил намразен от своите хора и удушен от тях с въже.

СИНАКСАРЕН РАЗКАЗ ЗА ХАН ОМУРТАГ ОТ XIV век
Властта приел Омуртаг, който извършил безчовечие над всички християни, които не искали да се отрекат от Христа. А други, които мъчил с вериги и въжета, също лишил от живот. А светия архиерей Георги Девелтски и епископ Петър, които изповядвали Христа, след като били бити до смърт безчовечно и звероподобно с тояги, с меч отсякъл светите им глави. На скопеца Леонт, който бе епископ на Никея, с меч прободе утробата му.  А светия свещеник Парод осъди да бъде пребит с камъни. Но не само този злочестив Омуртаг, но и други владетели на българите предавали на смърт мнозина християни след различни мъчения.
Много ще съм ви благодарна да помогнете с каквото можете :) [shame]