Автор Тема: Българският език  (Прочетена 3802 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
Българският език
« -: Април 02, 2009, 20:00:13 pm »
На мен българският език ми е любим. Обичам всякакви коментари, свързани с него. Мисля, че тук можем да си говорим за езика. И то всичко. Много от нашите сънародници не владеят този език, за което ми е мъчно. Хайде да направим нещо по въпроса!








Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Българският език
« Отговор #1 -: Април 14, 2009, 17:20:44 pm »
Хайде! [lol]
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
Re: Българският език
« Отговор #2 -: Април 20, 2009, 00:03:29 am »
Хайде, ама никой нищо не предлага. Защото само си въобразяваме, че си познаваме езика. А първото, което се сещам е да си задаваме въпроси, свързани с правописа, пунктоацията, словореда и въобще, каквото се сетите. Може да включим и диалектите, тъй като те са базата на книжовния език. С една дума, идеята ми беше да се разискват въпроси, които вълнуват "аудиторията" (не е точно казано, защото не се чуваме - audio - слушам). Давайте някаква тема да захванем!

Неактивен chocolate_fairy

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2346
Re: Българският език
« Отговор #3 -: Април 20, 2009, 00:31:06 am »
Според мен просто сложи капка в океана. Как да се ориентира човек. Нашата граматика е малко доста необятна тема. Като поставила началото на темата малко трябваше да я конкретизираш повечко. Иначе е супер. Радва ме :)
Как по-точно диалектите са база на книжовния език? Това не го разбрах. Ето първата тема.
A thousand years, a thousand more,
A thousand times a million doors to eternity
I may have lived a thousand lives, a thousand times
An endless turning stairway climbs to a tower of souls
If it takes another thousand years, a thousand wars,
The towers rise to numberless floors in space
I could shed another million tears, a million breaths,
A million names but only one truth to face

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
Re: Българският език
« Отговор #4 -: Април 20, 2009, 00:49:07 am »
Права си, че не бях конкретизирала темата, но мислех, че по-младите имат повече мисъл и идеи. Ами доолкото си спомням от преди .... години, книжовният език се създава на основата на един или няколко диалекта. При нас, понеже повечето знаменити книжовници (не помня точни имена) са били от източната част на страната се създава книжовен език на базата на източните говори.
Това мога да кажа засега. Ако някой допълни с по-пресни познания - ще съм особено щастлива. Спомням си доста неща от студентските си години, но тъй като сега се занимавам с друго, не ми е приоритет точно това. Затова млади и умни българчета, моля припомнете на позабравилите българския език. :D

Неактивен chocolate_fairy

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2346
Re: Българският език
« Отговор #5 -: Април 20, 2009, 01:07:45 am »
Не е на основата на диалекти и сама каза, че е на базата на изказа на източната говорна група около Велико Търново, Русе и Пловдив и там прилежащите, поради единството им в позицията им по отношение на ятовата граница. Тая ятова гласна много я мразя, ужасно трудна е за схващане. А след като са приети веднъж нормите на книжовния език, автоматично всички говори отвъд тях стават диалектни.

Друг въпрос ме вълнува повече: как мислите, да отпадне ли пълният член?
A thousand years, a thousand more,
A thousand times a million doors to eternity
I may have lived a thousand lives, a thousand times
An endless turning stairway climbs to a tower of souls
If it takes another thousand years, a thousand wars,
The towers rise to numberless floors in space
I could shed another million tears, a million breaths,
A million names but only one truth to face

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
Re: Българският език
« Отговор #6 -: Април 20, 2009, 01:31:28 am »
Имаше една такава теория по мое време: да се пише навсякъде пълен член, тъй като "Т" е морфемата за определеност. Аз бих приела такава норма, защото масово хората не знаят къде какво да пишат и не са виновни за това. Ако пишем само "-ът" или "-ят" ще е доста по-лесно за народа. Но нали знаеш правилото: " Защо трябва да е лесно, когато може да е трудно?". А това с ятовата гласна е доста размито, има такива, които се преселват от едно място на друго и се опитват да имитират местния говор, но в същото време не могат да избягат от това, което им е заложено от детството и се получава такава каша във фонетиката им, че стават хипер смешни. Аз бих си говорила, както ми е на сърце, без да се притеснявам от това. Изключение са случаите, когато трябва да изнасям официална реч, независимо на каква тема. Съвет:не се срамувайте от българския език. Той все си е български, без значение на региона, от който произхожда.

Неактивен chocolate_fairy

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2346
Re: Българският език
« Отговор #7 -: Април 20, 2009, 01:39:16 am »
И според мен съвсем спокойно може да отпадне. Все повече хората отвикват да му обръщат значение особено в разговорния език и неофициалната кореспонденция и език.
A thousand years, a thousand more,
A thousand times a million doors to eternity
I may have lived a thousand lives, a thousand times
An endless turning stairway climbs to a tower of souls
If it takes another thousand years, a thousand wars,
The towers rise to numberless floors in space
I could shed another million tears, a million breaths,
A million names but only one truth to face

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
Re: Българският език
« Отговор #8 -: Април 20, 2009, 02:09:09 am »
Към кого да се обърнем по този въпрос? Аз съм "за" да се пише или само пълен или само кратък член. Ако се приеме да се пише само кратък, тогава другите два рода няма как да претърпят промяна и ще се получи противоречие в граматиката. Така че - по-добре само пълен член за мъжки род в писмената реч, а в разговорната и сега не е задължителен за употреба. Даже звучи смешно някой като го употребява. В католишките села около Пловдив говорят само с пълен член ("на кърът") и на мен ми звучи страшно неестествено. Но трябва по-високопоставени личности да решат този въпрос. Да направим предложение, където трябва!!!

Неактивен chocolate_fairy

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2346
Re: Българският език
« Отговор #9 -: Април 20, 2009, 02:20:23 am »
Само малко вметване - католическите села

Аммм не мисля, че е нужно да го внасяме като предложение където и да било, поради това, че вече е внесено и филолозите в БАН се занимават с този въпрос не от скоро. Само нямам информация до къде са стигнали.

А миналата година един европейски професор филолог, който се занимава с българския език (не казвам име, защото не съм сигурна, като си проверя информацията ще бъда по-подробна) даде смешното предложение българите да преминем на латиница и като сърбите да имаме две официални графични системи - латиница и кирилица, при което нашите умни глави си му взеха наградката, която трябваше да получи за принос към изследванията в българската филология и си го изпратиха по живо по здраво да си ходи. Забавна история се получи от гостуването му в Бг.
« Последна редакция: Април 20, 2009, 02:26:04 am от chocolate_fairy »
A thousand years, a thousand more,
A thousand times a million doors to eternity
I may have lived a thousand lives, a thousand times
An endless turning stairway climbs to a tower of souls
If it takes another thousand years, a thousand wars,
The towers rise to numberless floors in space
I could shed another million tears, a million breaths,
A million names but only one truth to face

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
Re: Българският език
« Отговор #10 -: Април 20, 2009, 02:41:12 am »
Ето, че ти си по-наясно с този въпрос. В БАН може и да се занимават, но за нас кога ще дойде резултатът? А това с двете азбуки толкова смешно ми се стори... :), все едно да си пишем на маймуница, както е сега в чатовете и есемесите. И как да учим децата си на правопис тогава? Те и в момента са толкова натоварени с информация, че не знам какво ще стане, ако учим две азбуки. Ония европейците защо не почнат да пишат на кирилица? Ебати смехорията!

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Българският език
« Отговор #11 -: Април 20, 2009, 08:56:22 am »
В тема за българският език ,изречението :
Ебати смехорията!
е неуместно. :)
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Българският език
« Отговор #12 -: Април 20, 2009, 09:38:17 am »
Изразът "на кърът" не е граматически правилен, нито писмено, нито говоримо.
Неграмотността не може и не трябва да служи като оправдание! Да ме прощават католическите селяни от пловдивско.

Що се отнася до отпадането на пълния член, привърженици на идеята са като цяло неграмотни люде, така че желанието им за подобно нововъведение е разбираемо.
И на мен ми звучи смешно, когато някой говори и пише неправилно, ама като се замисли човек, то си е трагично. Иначе сме големи патриоти, но собствения си език не го познаваме, че и се опитваме да го модифицираме така, че съвсем да се видиотим...

Българският е един от най-трудните живи езици, това съм запомнил от лекциите си по ЕЗ и Български. А като сметнете и че съм се явявал по няколко пъти на тези изпити... [lol]
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
Re: Българският език
« Отговор #13 -: Април 20, 2009, 11:50:41 am »
По този повод, аз бих въвела навсякъде във ВУЗ-овете изпит по езикова култура. Също така и в средното образование да се изучава граматика до 12. клас, а не до 7., както е сега (ако не се лъжа). Няма да е нещо ново, ако кажа, че математика или физика не ни трябва в ежедневието чак толкова, но езикът ни е необходим навсякъде. Бих премахнала и писането на СИВИ-та по образец. В свободния текст на една автобиография културата и степента на образование на даден кандидат за работа се виждат много по-ясно. Но на работодателите явно не им се четат дълги писания и им е по-лесно само да хвърлят един бегъл поглед и да кажат: "Това да, това - не". Познавам хора с висше образование, специалисти в дадена област, които не знаят къде се пише "Й" и къде "И". Пък пълният член за тях е неизвестно понятие. Та това ми беше аргументацията, драги съфорумци.  [namigG]

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
Re: Българският език
« Отговор #14 -: Април 20, 2009, 11:55:44 am »
В тема за българският език ,изречението :
Ебати смехорията!
е неуместно. :)

Извинявам се за неуместния израз. Но това ми беше на езика. И благодаря за забележката.