Автор Тема: Православната църква чества Св. Анна  (Прочетена 428 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Православната църква чества Св. Анна
« -: Декември 09, 2008, 11:29:29 am »
news.bg


Православната църква чества зачатие на Св. Анна.

В календара на православната църква този празник е тясно свързан с празника на Рождество на Пресвета Богородица.
На него се почита зачатието на Св. Анна - майка на Богородица.

Св. Анна се смята за покровителка на брака, семейството, майчинството, закрилница на девиците, вдовиците и бременните жени.

Според неканоничното Протоевангелие на Яков Анна и нейният съпруг Йоаким са посетени от ангел, който им съобщава, че ще имат дете.

Анна обещава да посвети детето си на служба на Бог и на тригодишна възраст Мария е отведена във Втория храм. Историята е подобна на тази на Самуил, чиято майка също дълго време е бездетна и се нарича Ханна.

Източноправославната църква приема Света Анна още от 6 век, като тя и Йоаким са наричани Свети и праведни богоотци. Разказът на Протоевангелието на Яков е приет от Римокатолическата църква едва през 13 век, като Анна е официално канонизирана през 1854.

Българската православна църква отбелязва зачатието на Света Анна на 9 декември, а нейната смърт - на 25 юли.

Имен ден празнуват: Ана, Анна, Анка, Анелия, Янко, Янка.







Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен medenata

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3918
  • Пол: Жена
  • Обичам те! Моето търсене приключи...
Re: Православната църква чества Св. Анна
« Отговор #1 -: Декември 09, 2008, 15:21:11 pm »
Честит празник на всички носещи това хубаво име!


[cvetee]