Автор Тема: ПРЕНАПРЕЖЕНИЕ И ИНФЕКЦИИ РАЗБОЛЯВАТ ТРАХЕЯТА  (Прочетена 2866 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
02 май 2006, 07:24
     http://www.bulpress.net
ТОЧНА ДИАГНОЗА
Появилите се отоци могат да създадат сериозни проблеми при дишането

До 5-годишната си възраст нашият син нямаше проблеми със здравето си. Всичко започна през април 2003 година. През деня бяга, скача, лудува, а през нощта се събуди, задъхвайки се. Не му достигаше въздух. Очите му започнаха да посиняват и изгуби съзнание. Изпаднахме в паника и не знаехме как да постъпим и какво да правим. Синът ни се събуди чак в реанимацията. Поставиха му диагноза стенозиращ ларинготрахеит. Той направи още два такива пристъпа - през януари и февруари следващата година. Каква е тази болест и как да се избавим от нея?
Таня Димова - Велико Търново


Ларинготрахеитът, коментира д-р Константин Донев, специалист по уши, нос, гърло
Ларинготрахеитът е инфекциозно заболяване. Той уврежда едновременно и глътката, и трахеята. Възпалителните процеси в тях възникват на фона на отслабнал имунитет след прекарана болест, както и в резултат на вдишани вредни вещества - на улицата или при работа с вредно производство. Възпалението може да бъде провокирано и от простуда. Друга причина е пренапрежението на гласа. При възрастните възпалителните процеси в глътката и в трахеята могат да възникнат след продължителни напрегнати изказвания. Често това е професионално заболяване на учители, преподаватели и т.н. А детето - то може да поплаче и да покрещи, може да се простуди - и заболяването е налице.
Така че двете основни причини за възникване на ларинготрахеит са пренапрежение на гласа и инфекция вследствие простудяване.
МОЖЕ ДА СЕ ПОЯВИ ОПАСЕН ОТОК
Сред признаците, по които се познава това заболяване, на първо място е появата на лаеща кашлица. Освен това са налице хриплив глас, задушаване и шумно дишане, които не преминават при промяна на положението на тялото. Те се проявяват еднакво при всякакво положение. Особеното в случая е, че болки в гръкляна не се усещат.

При възпаление на лигавицата на гръкляна трахеята се удебелява и отича. Ако възпалението е сериозно, отокът може да затрудни дишането. Той е опасен, защото прекратява частично достъпа на въздух, а в сложни ситуации - и напълно. Ако в тази ситуация не се вземат бързи мерки, всичко може да свърши зле.

ВЪЗМОЖНО Е БОЛЕСТТА ДА ХРОНИФИЦИРА
При остри ларинготрахеити за лечение са необходими около 10 дни. Но ако човек се намира под постоянно въздействие на някакви дразнещи фактори - вдишване на вредни вещества, продължителни разговори на висок тон и др., болестта може да премине в хронична. При нея възникват различни уголемявания и уплътнения на лигавицата и на гласните стдуни, които остават задълго, дори завинаги. Затова понякога се налага и хирургична намеса.

Изпитано през вековете
ГЪРЛОТО ТРЯБВА ДА СЕ ЛЕКУВА
Можете да изплаквате гърлото си, но не гръкляна. И най-добре е това да става с градински чай. За гръкляна и трахеята могат да се правят инхалации. Процедурата се прави в продължение на 10-15 минути, като инхалаторът се държи пред устата - не се вкарва дълбоко в гърлото.
При хроничен ларинготрахеит, освен другите лечебни мероприятия, може да се използва ментолово масло или зехтин, които се капват в гръкляна. Това няма да попречи и при остро протичане на болестта. Капването обаче трябва да се извърши от компетентен човек, медицинска сестра или лекар.
При остър пристъп трябва да се направи гореща вана на краката и да се извика “Бърза помощ”. Не трябва да се губи нито минута, за да не се стигне до трахеотомия - затваряне на гърлото и липса на въздух. А докато дойде лекарят, на гърлото трябва да се поставят синапени лапи, на болния да се дадат антихистаминови препарати и... пълно мълчание.

Защо се губи гласът
ПУШЕНЕТО Е ПОСТОЯНЕН ДРАЗНИТЕЛ
В някои случаи гласът може да изчезне. Причина за това може да стане увреждането на т.нар. възвратен нерв, който движи гласните струни. Тогава едната половина на гръкляна става неподвижна, но понякога това се случва и с двете половини, което води до задушаване.
С трахеята е по-просто. При възпаление нейната лигавица отделя храчки, в резултат на което се появява кашлица, а това налага отхрачване. Трябва обаче да се знае, че възпалението може да се пренесе от трахеята върху бронхите.
Тютюнопушенето влошава състоянието на гръкляна, на трахеята и на бронхите. То е постоянен дразнител. Ненапразно гласът на пушачите е по-дрезгав и хриплив. Ако човек дълго време е с хриплив глас, трябва да се обърне към лекар.

КОГА МЪЛЧАНИЕТО Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО
При остри възпалителни процеси е необходимо да се приемат сулфамиди, антибиотици и отхрачващи средства. Ефикасни са и синапените лапи. Те могат да се поставят на шията. Полезни са също така и ваните за крака. Не е нужно във ваната да се добавя нещо, просто трябва краката да се подържат 10-15 минути в гореща вода. Препоръчва се от менюто да се изключи дразнещата храна - кисело, солено, лютиво, горещо. Трябва да се яде често, но по малко и обилно да се пият течности. И отново ще напомним, че не трябва да се пуши. А най-важното е мълчанието. Както казват лекарите, трябва да си осигурите гласов покой. Някои хора грешно мислят, че шептенето е покой. Напротив, точно обратното. Шепотът напряга гласните струни повече. Така че най-добре се изяснявайте с жестове и с помощта на записи.








Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен NoMore

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1022
  • Пол: Мъж
  • The smile in my dream... I Found on your face!
Re: ПРЕНАПРЕЖЕНИЕ И ИНФЕКЦИИ РАЗБОЛЯВАТ ТРАХЕЯТА
« Отговор #1 -: Ноември 27, 2008, 16:36:23 pm »
 [mhmm]
аз знам че като малък веднъж съм си губил гласът и ето защо.
Ние сме щастливи тогава, когато за всичко в нас има съответствие извън нас.