Автор Тема: Днес е Голяма Богородица  (Прочетена 621 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Днес е Голяма Богородица
« -: Август 15, 2008, 09:04:50 am »
Честит Имен Ден на всички именници!!!




news.bg

Днес е Голяма Богородица.

На този ден църквата почита св. Богородица като покровителка на майчинството, жените и семейното огнище.

Раздават се, предварително осветени в църква, от първите плодове за сезона - грозде, дини, както и обредни хлябове за здраве и за "Бог да прости умрелите". За здраве се колят курбани и се правят сборове, обикновено, където св. Богородица е патрон на местната църква.

В християнската религия празникът е свързан със смъртта на Божията майка на 64-год. възраст.

Богородица се моли в Елеонската планина, когато се явява архангел Гавраил с палмова клонка в ръка и възвестява, че след 3 дни духът ще се пресели в царството небесно. Преди да умре, тя пожелава да види още веднъж всички апостоли, след което ангелите идват да приберат душата.


Погребана е в пещера до Гетсиманската градина, която на третия ден от смъртта остава празна, тъй като светицата възкръсва.





Днес непременно се яде диня и грозде

15 август 2008 / News.dir.bg

Днешният църковен празник Успение (заспиване) на Пресвета Богородица е един от 12-те големи християнски празници. На този ден празнуват всички, които носят благословеното име Мария.
Камбаната за храма "Св. Св. Константин и Елена" в Одрин, Турция, ще бъде осветена днес - на Голяма Богородица, в столичната църква "Св. София" от 11.00 часа, съобщиха инициаторите.
Илия Луков, Любка Рондова, Веселка Стамболиева и Кристина Карамфилова ще участват в концерта след ритуала. Шопски, граовски, македонски и родопски песни са в програмата на концерта под наслов "Камбанен звън за Богородица". Съорганизатор е фондация "Искам бебе".
На 15 август е и празника на Несебър - 15 август.
Успение на Пресвета Борогодица или Голяма Богородица е най-големият празник, посветен на Божията майка. Той се чества и от православни, и от католици. Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим.
Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й.
Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни."
В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".
Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.
На този ден се правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.








Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен TallyWeijl

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2200
  • Пол: Жена
  • It feel's like I'm fallin' I'm fallin' I'm fallin'
Re: Днес е Голяма Богородица
« Отговор #1 -: Август 17, 2008, 14:35:02 pm »

доста съм закъсняла, ама чак сега ми остана време да пиша [confused] [confused]




Честит Имен Ден, Калиста, Мими, Бонита и всички останали именници!

Нека това бъде вашето лято или... поне каквото е останало от него :p




 :flowers: :kissoflove: :flowers: :kissoflove: :flowers:



pp; не мога да повярвам, че никой не се е сетил [oops]
« Последна редакция: Август 17, 2008, 14:39:45 pm от TallyWeijl »

Неактивен MiMiToOoOo

  • Философ
  • ***
  • Публикации: 7329
  • Пол: Жена
Re: Днес е Голяма Богородица
« Отговор #2 -: Август 17, 2008, 14:43:14 pm »
Ами аз днес успявам да си вляза без проблеми във форума, предполагам това е причината и за други [lol]
Мерси Иво, мерси Тонс [inlovee]
И аз с малко закъснение да честитя [shame] На Калиста по скайп честитих вече, но тук ще и' честитя отново, както и на Бонита и на останалите, които носят това хубаво име :> [lol]

Да сме живи и здрави  [drunkkk] [lol]