Автор Тема: Кавалерите - има ли ги?  (Прочетена 16062 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Кавалерите - има ли ги?
« Отговор #15 -: Септември 12, 2008, 10:37:54 am »
Ревност?
Излишна в случая,но всеки си знае . :)
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен Naughty

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1275
  • Пол: Жена
Re: Кавалерите - има ли ги?
« Отговор #16 -: Септември 12, 2008, 23:47:02 pm »
днес в една маршрутка мъж и жена му се качват с 3/4 сака , мъжа сяда на единственото свободно място и оставя жена си да стой права и да крепи саковете  [oops] после като една друга жена тръгна да се качва той стана да и отвори вратата  [oops] и пак си седна  [oops] много ми стана странно такова... да кавалерства на чуждите жени, а на собствената си - не  :question: [confused]

Неактивен Ra6ito

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 150
  • Пол: Жена
  • Пред! Da ПоисКаШ, Пом!сLи КакВо S! DаЛ
Re: Кавалерите - има ли ги?
« Отговор #17 -: Септември 14, 2008, 17:17:39 pm »
според мене ги няма  [confused]

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
"Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #18 -: Април 06, 2009, 13:36:27 pm »
"Кавалер" ли е българинът? Една тема, която ме вълнува отдавна. Може да споделите, в какво се изразява за Вас кавалерството и до каква степен го срещате в контактите си.

Аз мога да започна така:

На работното си място всеки ден срещам кавалери, на други места - почти никога.

Неактивен chocolate_fairy

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2346
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #19 -: Април 06, 2009, 14:34:13 pm »
Да видим.. големи кавалери се пишат, когато да бъдат такива ги задължава етикецията и протокола, когатоо се чувстват като в небрано лозе или когато по някаква причина изпитват непълноценност. Но когато са си в свои води голям процент от мъжлетата (не казвам мъжете, за мен определението Мъж трябва да се заслужи) се дънят в кавалерството. Но има и мъже де, да не оставям впечатление, че всички са един дол дренки. Абе възпитание, всеки си го носи. Таланти разни и преструвки, всеки го може в крайна сметка. Друго си е да ти идва отвътре.

Мен пък друг въпрос ме вълнува до колко са дами жените?  [mhmm] До гуша ми е дошло от простакеси и колбасарки в лъскотийки.
A thousand years, a thousand more,
A thousand times a million doors to eternity
I may have lived a thousand lives, a thousand times
An endless turning stairway climbs to a tower of souls
If it takes another thousand years, a thousand wars,
The towers rise to numberless floors in space
I could shed another million tears, a million breaths,
A million names but only one truth to face

Неактивен Adventure

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 154
  • Пол: Мъж
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #20 -: Април 06, 2009, 17:43:27 pm »
Има ли джентълмени, какво е това и има ли то почва у нас? Определено трябва да бъде дефинирано понятието, макар че разбиранията за свойствата на протукта „джентълмен” са доста различни и до голяма степен изопачени. Сондирането на общественото мнениеизведе на преден план тезата, че едни от най-разпространените свойства са: способен да уважава, коректен, държащ на думата си, кавалер, отговорен, всеотдаен и др. Всеки потребител на продукта търси определени качества удовлетворяващи моментните му потребности. В един от най-разпоространените икономически закони се казваше, че  „Търсенето определя предлагането”. Напоследък често си задавам въпроса кой образ се продава по-добре и кой тип е по-търсеният. Кратките ми съждения ме доведоха до необходимост определяне на целевата група потребители на дадения образ. И колкото и да не ми се иска да го призная тази група намалява с всеки изминал ден. Може би е настъпила криза и в тези среди. А може би ценностната система на обществото се е променила до такава степен, че определящи за доброто продаване на продукта са качества от типа: самовлюбен, егоист, темерут и дори идиот(сборно понятие). Разбира се всеки потребител на продукта Джентълмен в повечето случаи упорито твърдят, че не търсят менте варианта на продукта, но много често се оплакват от това, че попадат все на некачествени изпълнения. Разбира се тестовете са правени в техните лаборатории, така че идва ли някой друг е участвал в избора.
  [namigG]
"Който копае гроб другиму - няма да остане без работа"

Неактивен chocolate_fairy

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2346
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #21 -: Април 06, 2009, 17:51:17 pm »
Което ще рече (на прост български)???  [usmivkaa]
A thousand years, a thousand more,
A thousand times a million doors to eternity
I may have lived a thousand lives, a thousand times
An endless turning stairway climbs to a tower of souls
If it takes another thousand years, a thousand wars,
The towers rise to numberless floors in space
I could shed another million tears, a million breaths,
A million names but only one truth to face

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #22 -: Април 06, 2009, 21:47:17 pm »
Честно, на работното ми място хората не са фалшиви. Познавам ги. Фалшивото кавалерство може да се усети винаги. В момента не съм във фаза на споделяне, защото трябва да си изпълнявам задълженията, но другият път ще се включа с примери.  :)

Неактивен Adventure

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 154
  • Пол: Мъж
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #23 -: Април 06, 2009, 23:40:55 pm »
Първо искам да помоля за извинение за това, че вместо кавалер използвах думата джентълмен. Понятията почти се препокриват, макар че има определени разлики в приложението(джентълмен можеш да бъдеш и с лице от мъжки пол). Колкото до това дали има кавалери определено съм на мнение, че ги има. В повечето случаи са неприложими, но ги има.:) По принцип е редно да бъдеш кавалер навсякъде, но в много случаи се злоупотребява с това. В други пък изглеждаш странен. Не исках да давам примери, но ще направя малка вметка. Тази вечер излизах с една позната(хубаво момиче). Попитах я как би реагирала и какво би си помислика, ако някой мъж я срещне на улицата и и каже че изглежда добре. Отговорът беше, че ще благодари но ще си помисли, че нещо не му е наред. Преди време дама на около 40 слизаше зад мен от автобуса. Беше доста хлъзгаво и като слязох се обърнах и и подадох ръка. Не мога да кажа че съм изглеждал ненадеждно. Отивах на едно събрание, което предполага официално облекло. Останах изненадан когато се дръпна все едно искам да и взема чантата. А как би реагирала дама в зведение, която бива поканена на танц или и е направен комплимент. В повечето случаи негативно. Всъшност като се замисля то може би и ние мъжете сме си постлали така. Но не е грешно и твърдението, че "Чудеса има там където вярват в тях и колкото повече вярват, толкова повече стават" - Дидро. Необходимо ли е обаче да бъдем мнителни към всичко. Защо не може еддин добър жест да бъде приет като такъв? Права си (dukessa) като казваш, че фалшивото кавалерство може да се усети. Но всичко ли е фалшиво. Като гледам всичко написано досега може би и по този начин засягам и темата представена от chocolate_fairy за това дали и до колко са дами жените :)
"Който копае гроб другиму - няма да остане без работа"

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #24 -: Април 07, 2009, 15:16:19 pm »
Трудно можеш да бъдеш кавалер спрямо разработени в малолетна възраст "дами". То просто не остана пред кого да бъдем кавалери, ценостната система на българина е толкова упаднала, че подаването на ръка и отстъпването на място се приемат като смешни актове, а учтивото поздравяване с "Добър ден" в магазините бива посрещано с една такава тъпа физиономия, дето събужда усещания на нещо не на място казано.
Без да твърдя, че мнението ми е меродавно, но възрастните жени на по 70+ години, са много повече дами от разни напудрени пеперудки на по 20, 25, 30 години. Естествено, това не може да служи за оправдание на мъжката простотия, но съм съгласен, че когато няма търсене, предлагането също намалява.

Апропо, би ми било интересно да прочета дефиницията на "кавалер" според днешните дами. :)
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #25 -: Април 07, 2009, 15:47:34 pm »
Преди време бях пуснала тема:Дама ли е българката? Но нещо не мога да я открия сега. :question:
Ще кажа ,че отношението дами : кавалери е 1:1.Т.е. колкото дами има ,толкова и кавалери.Въпреки ,че край мен останаха малко дами и също толкова малко кавалери,аз не преставам да 'уча' околните на това .Мъжете си вземат поука и поне пред мен се държат като кавалери ,а жените -трудно.И причините им са следните:в това забързано време,нямам време да се почувствам жена ,а камо ли дама.
За мен кавалер е съвкупност от сила,ум,находчивост,обноски,естетика,чувство за хумор,едва ли не идеалния мъж(с малки изключения ,разбира се).Вярвам ,че ги има още,макар че са с маска. :)
« Последна редакция: Април 07, 2009, 15:49:19 pm от tonnny_bg »
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен Adventure

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 154
  • Пол: Мъж
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #26 -: Април 07, 2009, 17:51:53 pm »
Stranger,  дяволски си прав за това което казваш. Наистина търсенето на кавалера е малко. По търсени май са кавалеристите :) Това не оправдава и повечето дето се държат като кавалеристи без да са търсени. Те просто се опитват да бъдат в час с модата, предлагайки продукт отговарящ на изискванията на пазарната среда.  [namigG]  Безспорен е факта, че все по-слабо става желанието за развитие при повечето по-младите в посока подобряване на кавалерските умения или държание на дама. Но то къде и да се научи това. В дискотеките, когато те настъпи някой обикновено той ти казва "гледай къде ходиш, бе"(Малко като вица къдете двама кривогледи се сблъскват и единия казва: "Що не гледаш къде ходиш бе", а другият отговаря "А ти що не ходиш, където гледаш"). Когато искаш да направиш комплимент или дори само да заговориш някого трябва да му изкрещиш в ухото :) Просто средата на по-младите е такава. Ако си кавалер изглеждаш странен. Всеки казва "мечтая за такъв мъж" или "мечтая за такава жена", но после все по често се вглежда надявайки се да срещне дори за миг първичният дивак или кучката, с които тръпката от преживяването е задължителна. И определено си е така. Винаги по-силна тръпка има в необвързващото преживяване.
Когато си кавалер си привлекателен си в началото, но после ставаш безинтересен, изтъркваш се. Кавалер върви редом със сигурността, а неизменно след сигурността идва и желанието за тръпка. Тръпката в повечето случаи не предполага кой знае какво кавалерско отношение. Пък и защо трябва да е кавалер или дама при положение, че целта на занятието, стояща в изследванията на Фройд, вече е постигната.  
Разбира се не мога да отрека и това, че и сред 20, 25, 30 годишните все още съществуват и такива с държание достойно да им донесе призът Дама. Малко са, но наистина ги има. И предполагам им е много трудно, когато навсякъде събираш "гладни" погледи и се чувстваш само като средство за забавление на някого (секс кукла), временно явление до следващото "по-наточено" парче или дори учебно помагало. Едва ли е лесно да живееш в среда от хора мислещи само за секс, пиене, купон, далавера и ... секс:)) Ще си позволя да цитирам един човек, с когото се запознах преди време на един негов концерт и по някакъв начин промени мнението ми за него. Написаното е от неговата книга "Благодарение на...". Имам в предвид Светльо Витков, когото много хора намират за невероятен простак. Понякога е по груб, но в повечето случаи е доста прав, макар и твърде груб: "Казват- сексуалността е в главата. А защо , тогава на тъпите копелета им се шиба постоянно? Щото за тях нещата са прости: - "Бъдещето ще дойде, миналото е минало, а сега ми се ебе/яде/сере/спи."" Наистина моля да ми бъде простено това, че цитирах така дословно.
Съгласен съм с това, че "добър ден" не се употребява често. То си е до култура и богатство на речника. Пък и защо да не качем "опа", "опи" или само "ооооо". Ама то толкова им е интелектуалният багаж. А каква е първата ви мисъл, когато витете красиви жени на едно място и едната се обърне към другата с "ма"? [namigG]
« Последна редакция: Април 07, 2009, 18:07:25 pm от Adventure »
"Който копае гроб другиму - няма да остане без работа"

Неактивен dukessa

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 436
  • Пол: Жена
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #27 -: Април 07, 2009, 21:17:47 pm »
Двете "мъжки" мнения ми допаднах страшно много. Това на Тони БГ - също. И се радвам, че има реално мислещи хора. За мен кавалерството е вид поведение, вид възпитание. Независимо дали дамата, към която се проявява това поведение си заслужава или не, или въобще не е дама. Никой не ви задължава, мъже, да продължавате със секс. Всъщност аз нямах намерение да говоря за секса като резултат от проявена кавалерска постъпка. Мислех си за това явление в нашето нормално, задължително ежедневие. Когато човек - мъж/жена - има други намерения освен вербалното общуване, то тогава също така индивидуално, както е и при "лелинството", той/тя си избира някакъв подход, който според него/нея е правилен. А колкото до почвата у нас бих казала, че човек трябва да си намери средата, в която се чувства "в собствени води".

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #28 -: Април 07, 2009, 22:57:22 pm »
Именно.Всичко си зависи от средата.Ако се движиш сред простаци,не очаквай да срещнеш нито дами ,нито кавалери.Просто на тях това не им е приоритет и няма за какво да им се сърдим.Битието определя много неща от характера ни. :)
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен Adventure

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 154
  • Пол: Мъж
Re: "Кавалер" ли е българинът?
« Отговор #29 -: Април 08, 2009, 00:21:21 am »
Не твърдя, че съм 100 % прав в твърденията си. Казаното от мен си е лично мое мнение. Колкото до споменаването на секса, според мен той е една от причините за поява на фалшивото кавалерство, както и за появата на споменатите "простакеси и колбасарки в лъскотийки". Друга причина за това може да бъде и онези "добродетели" правещи, човека да изглежда жалък - да го наречем подмазване, подлезурство. И колкото и да не ни е приятно ще продължаваме да срещаме все по често клоуните на обществото. А те се множат. Но може би така са свикнали. Може би и тук се намесва пословицата "Който не целува ръка, ще целува гъз". А къде отиде честта и достойнството. Средата е важно нещо. И всеки си я подбира. Ако сам не знаеш какво искаш, никой не може да ти помогне. Всичко зависи от способността ти да вземаш правилни решения.
"Който копае гроб другиму - няма да остане без работа"