Автор Тема: XXIX Олимпийски игри | ПЕКИН 2008 | Beijing 2008  (Прочетена 2479 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
XXIX Олимпийски игри | ПЕКИН 2008 | Beijing 2008
« -: Август 08, 2008, 15:14:53 pm »
Започва най-скъпата олимпиада
Китай счупи всички рекорди с $43 млрд. в демонстрация на икономическа мощ


Олимпийските игри в Пекин, които претендират да бъдат най-добрите в историята, ще бъдат официално открити тази вечер със зрелищен спектакъл. Дали Китай ще спечели този комплимент ще се разбере, когато на 24 август загасне олимпийският огън. За момента е сигурно само, че това е най-скъпата олимпиада.

Никога досега в историята на спорта не са изразходвани толкова много пари заради 15 дни състезания с 10 хиляди спортисти от 205 държави и територии. Организационният комитет обяви официално, че сметката ще надхвърли 43 милиарда долара. Това е един и половина пъти повече от разходите на домакините на последните пет олимпиади, взети заедно. Само преди четири години в Атина рекордните тогава разходи се оценяваха на 16 милиарда долара. Сметката ще набъбва още, защото само организацията на грандиозното събитие в следващите две седмици вероятно ще погълне около 1.3 милиарда долара.

Китайците вдигнаха толкова високо летвата, че олимпиадите заплашват да се превърнат в начинание, достъпно по джоба само на шепа държави и може би не повече от 10 мегаполиса. Вече се чуват и крайни мнения игрите да се провеждат само на едно място, за да се спре с това безумие.

Истината е, че за Китай тези милиарди са джобни пари, а Пекин няма да повтори тъжния пример на Монреал, който 30 години изплаща олимпийския си стадион. Този път три четвърти от разходите, разпределени в последните 7 години, са за инфраструктура, която ще обслужва бизнеса и населението дълго след края на най-голямото спортно събитие. Домакините очакват половин милион туристи и ефекта от Барселона '92, която даде старт на икономическия възход на града.

Пекин едва ли се нуждае от подобен тласък - за разлика от Атина например той е само един от многомилионните градове на Китай, преживяващи икономически бум. Страната с една пета от населението на планетата, държаща 15% от световната икономика (и която след 7 години може да измести САЩ от първото място), увеличава приходите си с по 20-30% през последните 5 години. Разходите по организацията на игрите са само 0.5% от инвестициите в страната за този период и управляващата компартия няма проблем със загубите от засега безрезултатното спиране в името на чистия въздух на 3.3 милиона коли от пекинските улици и затварянето на пушещите фабрики около столицата.

dnevnik.bg
« Последна редакция: Август 08, 2008, 15:17:54 pm от Don_NUTSO »







Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: XXIX Олимпийски игри | ПЕКИН 2008 | Beijing 2008
« Отговор #1 -: Август 08, 2008, 15:20:36 pm »
Beijing Olympics ceremony begins

Източник


The opening ceremony of the Olympic Games in Beijing has begun with a spectacular display of fireworks at a packed national stadium.

The festivities will involve 10,000 performers and will be watched on TV by an estimated one billion people.

The build-up to the event has been dominated by worries over pollution and criticism of China's rights record.

An extra 100,000 troops and police have been deployed, and the city's main airport closed for the ceremony.

Earlier, President Hu Jintao said: "The historic moment we have awaited is arriving."

Bomb threat

The 2008 Olympics have been described as the most politicised Games since the boycott era of the early 1980s.

China has faced pressure to improve civil liberties in the run-up.

US President George W Bush was among several world leaders to express concern over a crackdown on dissidents.

And security remains a major concern, with a number of threats of disruption.

On Friday an Air China flight bound for Beijing from Tokyo was forced to turn back after a bomb threat was received.

Airline officials said the threat, made by e-mail, was directly related to the Olympics. The plane landed safely in Japan and was being searched.

Nevertheless, after a succession of controversial issues in the build-up the focus has now shifted to the opening ceremony.

It has taken seven years of planning, and costs are estimated to have hit a record-breaking $40bn (£20bn).

Film director Zhang Yimou has been charged with portraying 5,000 years of Chinese history in one show.

It will be staged at China's new national stadium - known as the Bird's Nest because of its steel lattice construction - and some 10,000 performers will take part.

Jacques Rogge, the head of the International Olympic Committee, who has repeatedly defended the decision to let China host the Olympics, said he hoped the Games would help the world to understand China, and China to understand the world.

On the morning of the opening ceremony, a BBC reading suggested Beijing's air quality remained below World Health Organisation (WHO) standards.

Visibility was also very poor on Friday, with one official warning that the cloud could interfere with the ceremony.

"There are clouds covering Beijing and we are really concerned that will have an influence on tonight's ceremony," said Guo Hu, director of the Beijing Meteorological Observatory.

But Mr Guo is predicting that heavy rain over the weekend will clear the skies, and he warned that hazy conditions should not be confused with high levels of pollution.

"If the visibility is not good it does not mean the air quality is not good," he said.

On Thursday, Mr Rogge said if the pollution was bad, events which lasted more than an hour could be shifted or postponed.

But he also praised China's "extraordinary" efforts to cut pollution ahead of the Games, saying there was no danger to athletes' health.

Tibet protests

As the opening drew near, rights groups and some international leaders continued to keep the pressure on China.

Mr Bush told an audience at the US embassy in Beijing on Friday: "We continue to be candid about our belief that all people should have the freedom to say what they think and worship as they choose."

Human Rights Watch issued a statement saying foreign journalists continued to face harassment and censorship in China.

Beijing continued to face particular criticism over its treatment of anti-Chinese protesters in Tibet.

Exiled Tibetans held angry protests in Nepal, with hundreds reported to have been arrested in the capital, Kathmandu.

China frequently dismisses criticism over its domestic policies - particularly in Tibet - as interference in its internal affairs.
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: XXIX Олимпийски игри | ПЕКИН 2008 | Beijing 2008
« Отговор #2 -: Август 08, 2008, 23:51:46 pm »
-
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен Devil`s Bride

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2826
  • Пол: Жена
  • Търси ме в спомена за бившите крила...
Re: XXIX Олимпийски игри | ПЕКИН 2008 | Beijing 2008
« Отговор #3 -: Август 17, 2008, 09:57:28 am »
На мен ми се струва малко слабо българското участие, но поне вече имаме 2 медала, с които да се гордеем  [bulgaria]
А китайците не знам как са ги надъхвали и подготвяли за олимпиадата, но се чудя има ли дисциплина, в която да не са взели призови места  [think2] [think]

Неактивен *fifka*

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 244
  • Пол: Жена
Re: XXIX Олимпийски игри | ПЕКИН 2008 | Beijing 2008
« Отговор #4 -: Август 25, 2008, 21:16:48 pm »
На мен ми се струва малко слабо българското участие, но поне вече имаме 2 медала, с които да се гордеем  [bulgaria]
А китайците не знам как са ги надъхвали и подготвяли за олимпиадата, но се чудя има ли дисциплина, в която да не са взели призови места  [think2] [think]
Сто медала за над 1 милиард китайци съпостави с 5 медала за 8 милиона българи. Обикновени дроби, полагаш под общ знаменател и чак тогава сравнявай числителите!!!
От представянето си трябва да се срамуват страни като Египет например - един медал за страна с население 75 милиона смешници.

Неактивен Devil`s Bride

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2826
  • Пол: Жена
  • Търси ме в спомена за бившите крила...
Re: XXIX Олимпийски игри | ПЕКИН 2008 | Beijing 2008
« Отговор #5 -: Август 25, 2008, 21:54:45 pm »
Естествено, че китайците са далеч по-многоброен народ и тъй като са домакини, имат много повече състезатели от нас. Просто очаквах нещо повече. И това не значи, че не се радвам и не се гордея с взетите медали. :) Доста от състезанията съм изгледала лично и съм скачала от радост или съм се ядосвала. Пък и нека вземем предвид дата на поста ми, който цитираш ;)
А китайците си мисля, че ако не бяха домакини, а трябваше да класират състезателите си с квоти, мнооого ме съмнява, че щяха да са първи в класирането по брой златни медали ;)