Автор Тема: 6 септември- Съединението на Княжество България и Източна Румелия  (Прочетена 6391 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Съединението прави силата!

От пролетта на 1885 сформираният в Пловдив под ръководството на Захари Стоянов БТЦРК се заема с активно пропагандиране на обединението чрез публикации в пресата и публични демонстрации. На 29 август Сава Муткуров и членът на БТЦРК Димитър Ризов се срещат в Шумен с княз Александър I, провеждащ военни маневри в района на града. Той им дава уверения за подкрепата си, но не уведомява за това скептично настроения към Съединението министър-председател Петко Каравелов. Първоначалното намерение на БТЦРК е Съединението да се обяви на 15 септември, но на 2 септември в Панагюрище започва бунт, овладян още на същия ден от полицията. Пред опасността страната да бъде обхваната от разпокъсани спорадични бунтове, а ръководителите на заговора да бъдат арестувани, комитетът решава да ускори начинанието. Още същия ден представители на БТЦРК са изпратени в различни градове на областта, откъдето трябва да поведат бунтовнически групи към Пловдив, където да ги поставят под командването на майор Данаил Николаев. На 4 септември бунтовници, под ръководството на Чардафон, обявяват Съединението и установяват контрол над село Голямо Конаре. На следващия ден правителството, начело с Иван Ст. Гешов, провежда консултации с руското представителство в Пловдив с намерението, ако получи подкрепа от Русия, самото то да обяви Съединението. Руският представител категорично отказва. На 5 септември няколкостотин въоръжени бунтовници от Голямо Конаре се придвижват към Пловдив. През нощта срещу 6 септември частите, командвани от Данаил Николаев, установяват контрол над града и отстраняват правителството и генерал-губернатора Гаврил Кръстевич. Съставено е временно правителство, начело с Георги Странски и е обявена обща мобилизация. След като княз Александър I подкрепя Съединението и след края на последвалата Сръбско-българска война, България и Османската империя постигат споразумение, според което Княжество България и Източна Румелия имат общо правителство, парламент, администрация, армия. Единственото разграничение между двете части на страната, запазено до Обявяването на независимостта на България през 1908, е това, че българският княз е формално назначаван от султана за генерал-губернатор на Източна Румелия.




На този ден българският народ дръзва да обяви своето Съединение, след като сам, да не кажа самотен е отхвърлил правото на силните да се разпореждат със съдбата му.



Като че ли днес срамежливо, дори разсеяно произнасяме тази дума „съединение”. А значеща за нашите предци - БЪЛГАРИЯ! Подминаваме тази дума, при все че получихме толкова много уроци по разединение…
Но да се поздравим,защото въпреки всичко, това е велика дата в националната ни история и вярвам, че мислейки по-често, говорейки по-често за това историческо събитие, ще бъде по-ползотворен нашия делник. Защото Съединението е не добиване на територии, а сговорно, споделено национално живеене!

Защото силното съединение днес може да ни даде отговор на многото въпроси и проблеми и да намерим решенията на много български задачи. Един днешен прочит на „Съединението прави силата!”, съм убедена, че може да ни помогне в това дело, защото идеалът на Обединена Европа е Европа на отечествата.


Чeстит празник!








Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен me4tatelka

  • Професор и половина
  • **
  • Публикации: 6386
  • Пол: Жена
Честит празник, Българи!!!
 
[bulgaria] [bulgaria] [bulgaria]
"Обожавам простите неща, те са последното убежище на сложните натури." /Оскар Уайлд/

Неактивен phibi

  • Почетна Ерато
  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2341
  • Пол: Жена
  • no more hiding who I am...
Честит празник!

Забрави каквото съм писала.
Каквото съм казвала - също...



Неактивен Devil`s Bride

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2826
  • Пол: Жена
  • Търси ме в спомена за бившите крила...
Честит празник, българи  [bulgaria] Велика дата от историята ни :)

Неактивен Attention

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 981
  • Пол: Жена
  • ... amor vincit omnia
Честит празник, българи!!!
Would you die for the one you love?