Автор Тема: Защо хората лъжат??  (Прочетена 9998 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Qween of the black hearts

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4187
  • Пол: Жена
Защо хората лъжат??
« -: Февруари 22, 2008, 23:43:16 pm »
Интересна ми е темата защо хората имаме този вреден гаден навик...всеки го е правил било то родители гадже приятели,било то нарочно или неволно...все се случва

Не казах на майка ми че излизам  с еди кой си щото тя не го харесва казах и еди кво си
или
Не казах на приятеля ми че обядвах с колега от мъжки пол казах му че е колежка

Казах на приятелите ми че няма да излизам защото имам работа а всъщност просто искам да си остана вкъщи или да изляза с гаджето или тн...

понякога го правим несъзнателно и се си намираме оправдания ами ако бях казал истината той(човекът който лъжем) щеше да се ядоса,разсърди и тн..

та защо го правим?Има ли такова нещо като благородна лъжа?а има ли разлика между лъжа и скриване на истината?

оставям на вас....








Sehnsucht

  • Гост
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #1 -: Февруари 23, 2008, 02:25:53 am »
Хората лъжем, когато не сме готови да понесем последиците от това, което сами сме си надробили, както сама посочи : ще ми се разсърди, ще ми се ядоса и т.н .. или когато не ни се разправя и обяснява и спори кое е истина, кое е по-добре за нас : както в примера с колежката ти  [lol]

Скриването на истината не е лъжа, защото и не изказана - тя си остава истина. Превръща се в изкривена действителност, когато започваме да я зацапваме с увъртания и т.н

Благородна лъжа няма, има благородно премълчаване, но винаги някой се намира и си отваря устата, за да го съсипе  :)



Неактивен Qween of the black hearts

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4187
  • Пол: Жена
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #2 -: Февруари 23, 2008, 03:45:54 am »
само да уточня аз на милото му казвам че обядвам с колегите затова си нося и последствията от сорта на И кво толко си говориш с мъжете няма ли жени в тоя офис...примера го дадох заради една позната която вечно лъже гаджето си за такива подобни истории [lol]

Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #3 -: Февруари 23, 2008, 09:01:59 am »
Абе то колкото лъжи има, толкова и лъжци [lol]
Има някои-лъжат за спорта [lol]
Други-за лична изгода [lol]
Трети-за да се предпазят от лична неизгода, което е почти същото, само дето различен го отнася [lol]

И въпреки всичко може и да съм излъгал с горните приказки [lol]
Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #4 -: Февруари 23, 2008, 10:17:51 am »
Скриването на истината не е лъжа, защото и не изказана - тя си остава истина. Превръща се в изкривена действителност, когато започваме да я зацапваме с увъртания и т.н

Баш лъжа си е.
Ето една примерна ситуация, в която те питам: "С кого беше?",- а ти ми отговаряш, че си била с приятелки. Два дни по-късно по някакъв начин се разбира, че наистина не си ме излъгала, като си ми отговорила по този начин, но някак си, хей така, си пропуснала да споменеш, че освен приятелките е имало и приятели. Какво правим тогава?

Това е една напълно безобидна ситуация, от която обаче могат да последват толкова глупости, че... Да не говорим за случаите, в които се премълчава или скрива нещо друго, което е в пъти по-съществено от горепосочения пример. А когато пък се случи да излъжем, че и да продължим да се придържаме към лъжата, налагайки я като истина, тогава вече нещата стават трагични, защото рано или късно, дори без намесата на трети човек, нещата изплуват.
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Sehnsucht

  • Гост
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #5 -: Февруари 24, 2008, 01:30:28 am »
Прав си, но според мен има съществена разлика между истина, лъжа и това, което ми се иска да чуя.
Ако човек иска да намери под вола теле, дори само с приятелки да си, да си абсолютно искрен/а, веднага ще се прокрадне съмнението, че в заведението е имало и други хора ( смешно прозрение, но хем е истина, хем си пропуснал/а да споменеш този факт и т.н )

Все пак истината на девойката е била, че е с приятелките си, а другите са някакви прелитащи субекти, може би. А истината на гаджето й, че те са самотни гларуси, които задължително ще я свалят.

И от тези ситуации за пореден път стигам до извода, че има огромна разлика между житейската истина и философската истина, но нямам никаква идея коя е по-истинска истина  [lol]

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #6 -: Февруари 25, 2008, 08:59:13 am »
Житейската. Онази другата е блян ;)
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен Qween of the black hearts

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4187
  • Пол: Жена
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #7 -: Февруари 25, 2008, 12:54:24 pm »
добре а как ви се струва следната ситуация...Моят отива на театър с бившата нищо против..театъра свършва и по принцип не е лошо като идея да се обади предвид че и е казал че ще звънне...става 11.30 не се обажда пращам му смс защото се притесних и то не заради мацката а защото си помислих да нер му се е случило нещо...аз след малко се прибирам беше отговора...в 1.00 ми се съобщава отиваМ на боулинг "накараха ме момчетата"(никаде не се споменава и тя е с мене)в крайна сметка отидох до боулинга и познайте какво заварих там....прекрасната идиля на бившата и моя....и той съвсем случайно бил забравил/пропуснал дА МИ КАЖЕ

може и така да е но отстрани изглеждаше се едно иска да го скрие...абе човек кажи си излизам тая вечер не ме чакай да ти звъня имай си твойте планове...обаче 1 да не звъннеш,2ро после да се държиш като гузен,3 да скриеш нещо при това важно...и не на последно място да прекараш 9 часа с бившата си по малките часове на нощта...ами дори и нищо наистина да не е станало само заради тези "скривания на истината" ме кара да си мисля кво ли не..,...
ай кажете що е излъгал?щото е забравил?щото си е мислел че ще ми стане криво?

винаги можеш да обясниш така нещата че да ми стане ясно и да не се притесня но точно такива дребни номерца ме влудяват...
кажи си излизаям отивам на театър после някъде да пиинем ок...боулинга е изскочил последния момент ама недей ме лъга така щото от "ама то да не побеснееш" побеснях 2ойно заради лъжата

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #8 -: Февруари 25, 2008, 13:44:44 pm »
Ами типично по мъжки е реагирал твоя .Скрил е истината с цел да те предпази от ядове уж .Не е предполагал ,че ти ще се грабнеш да идеш до боулинг-залата.Нали все пак ти се е обадил и си е мислел ,че ти си лягаш спокойна ,а той спокоен си продължава вечерта.Това е спестяване на нерви ,а останалото е плод на твоето въображение,което имаш абсолютно пълното право да си го създаваш. :)
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен Qween of the black hearts

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4187
  • Пол: Жена
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #9 -: Февруари 25, 2008, 14:33:55 pm »
хахаха лошото е че той не осъзнава че не му се сърдя за тва че е излязъл...сърдя му се за тва че е скрил....не прави разлика...

е кво да се прави...когато обичаш прощаваш...

хмм това ме навежда на друг въпрос освен защо хората лъжат защо тези които биват лъгани прощават сравнително лесно?Защото излъганите обичат лъжците или просто защото им е слаб ангела?

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #10 -: Февруари 25, 2008, 14:49:07 pm »
Просто защото когато обичаш някого, ти го обичаш, независимо дали те лъже или не.
Дали защото любовта е сляпа или просто съм така устроен, но ми се е случвало да ме лъжат в очите, аз да зная, че ме лъжат, но въпреки това да не реагирам и да продължвама да го обичам човека насреща, да се изпълвам с топли чувства и да си мисля, че ще се осъзнае и че няма да се повтори. Такова поведение по принцип е грешно, но...
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #11 -: Февруари 25, 2008, 15:21:09 pm »
Защото излъганите обичат лъжците и защото вярват ,че е за последно .Понеже са простили ,се очаква другия да се осъзнае .Ама то не ставало само с ядене ,трябва и акъл . [a taka]
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #12 -: Февруари 25, 2008, 18:21:06 pm »
Житейската. Онази другата е блян ;)
А не е ли възможно двете да се съчетават?
Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!

Неактивен Ominous

  • Новак
  • *
  • Публикации: 9
  • Пол: Мъж
  • Абсолютният хаос е пълният ред
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #13 -: Март 05, 2008, 18:02:05 pm »
Аз съм нов тук и това ще ми е сред първите постове. До тук в темата има доста интересни идеи!
В днешно време човешките взаимоотношения са толкова сложни, че възможностите за лъжи са много. Аз определено деля лъжата най-грубо на "съзнателна" и "несъзнателна". Ще започна от несъзнателната, защото като че ли обхваща по-малко :) Няма как да не ви се е случвало да твърдите нещо и в момента то да ви се струва като истина, а в последствие да си спомните, че реално вие сте излъгали човека. Примерно никога не съм бил във Варна. Хоп след два дни става дума и родителите ви казват, че видите ли вие сте били във Варна когато сте били на 5 годинки. Без да съзнавате сте излъгали!
Когато лъжем съзнателно нещата са много по-сложни. Човек лъже поради липса на смелост(не иска да признае своята грешка), страх(от последствията на това което е сторил, за това го прикрива с лъжа), самосъхранение(някои истини могат да бъдат използвани срещу теб самият и не говоря само за чисто правните идеи) и не на последно място: За добро!
Аз смятам, че човек може да лъже и с цел да помогне или да направи нещо добро за другиго. Ще дам пример от своя личен опит. Пристига една страхотна банда в България и с приятелите си говорим дали ще ходим на концерт. Една приятелка се оплаква, че няма пари. Купувам билет и за нея и я ЛЪЖА за цената. Тя плаща само половината билет и не разбира защото билетът е стоял в мен до концерта, отишли сме заедно, дал съм го на входа заедно с моя и от там на татък всичко е забравено.
Сега ми хрумна, че има и редки случаи когато лъжем малко дете. Малките деца не винаги могат да разберат и най-лесният начин да им се обясни е да бъдат излъгани или поне да не им се представи цялата истина. Това е нож с две остриета, но според мен без такива неща е невъзможно да се възпита дете.
Е това е от мен. Айде не зарязвайте темичката защото е хубава  [namigG]
Be the Change that you want to see in this world!

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #14 -: Март 05, 2008, 18:49:19 pm »
Добре дошъл при нас ,Ominous.Не можах да се стърпя да не те приветствам ! [a taka]
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!