Автор Тема: Защо хората лъжат??  (Прочетена 6766 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен finiv

• Експерт
  • Публикации: 781
  • I'm alive....mrr
Re: Защо хората лъжат??
« Отговор #15 -: Март 08, 2008, 14:42:03 pm »
Лично според мен хората лъжат, защото не са сигурни от ответната реакция или по-скоро от това, че нямат доверие в човека срещу тях, не вярват, че той би могъл да ги разбере, да приеме нещата така, както те самите. Мен истината не ме притеснява, аз предпочитам да си я казвам и съм си навличала големи неприятности, но продължавам да го правя, защото искам чисти и искрени отношения.
Благородна лъжа - под това разбирам не да излъжеш, а примерно днеска ти се е случило нещо, което просто не искаш да казваш и не споделяш за него или изчакваш удобен момент, в който може да го изречеш... Лъжата не е лъжа, ако я кажеш, макар и да си изчакал удобният момент.
"....И когато всичко свърши, разбираме повече и по-малко...."

Неактивен `Fallen_Angel`

• Master of disaster
  • Публикации: 3730
  • Докато адът замръзне...
« Отговор #16 -: Март 09, 2008, 03:54:21 am »
А защо залъгват себе си и кое всъщност е по-трудно?

Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.

Неактивен mariana_fairy

• Master of disaster
  • Публикации: 2785
« Отговор #17 -: Март 10, 2008, 18:44:02 pm »
Препоръчвам ти да прочетеш книгата "Лъжата" на Леон Леви, има много интересни неща в нея
Душата ми легло ти беше...

http://vbox7.com/play:a22607ec

Неактивен Mistic

• Master of disaster
  • Публикации: 3539
« Отговор #18 -: Март 15, 2008, 16:54:03 pm »
Хората лъжат, защото:

- искат да избегнат някой, нещо, или самия себе си
- не искат да поемат отговорност
- искат да получат някаква облага
- /не/искат да решат даден проблем по-бързо

и пр., и пр.  :)

Неактивен finiv

• Експерт
  • Публикации: 781
  • I'm alive....mrr
« Отговор #19 -: Март 17, 2008, 12:26:35 pm »
лъжата се използва поради една единствена причина - несигурност в самия себе си !!!!!!!!
"....И когато всичко свърши, разбираме повече и по-малко...."

Неактивен dukessa

• Многознайко
  • Публикации: 436
« Отговор #20 -: Април 12, 2009, 16:00:18 pm »
лъжата се използва поради една единствена причина - несигурност в самия себе си !!!!!!!!

Дааааааааааааааа, така е. Но защо се налага да използваме лъжата? Няма ли заместители?  :)

Неактивен Ledeno_stydena

• Разбирач
  • Публикации: 323
  • PeOpLe AlWaYs LeAvE
« Отговор #21 -: Април 13, 2009, 11:15:57 am »
не винаги според мен лъжата е свързана с несигрност в самия себе си,а и несигурност в отсрещния човек или както каза finiv - несигурност в ответната реакция.Понякога лъжата може да е благородна и премълчаването на истината да донесе много повече вяра и надежда в отсрещния човек.Често са ме лъгали ,и то гледаъки ме в очите и още по-зле ,че са били хора ,които са ми се пишели приятели,а аз не съм правила същото,защото според мен хората ,които лъжат се страхуват да разкрят себе си.както казва Б.Шоу : Наказанието за лъжеца не е в това че никой не му вярва,а в това,че той на никого не вярва.

Неактивен dukessa

• Многознайко
  • Публикации: 436
« Отговор #22 -: Април 13, 2009, 21:25:54 pm »
Като каза за благородната лъжа се сетих за "бялата лястовичка". Но това е доста тъжно, дори трагично. В реалния живот се налага да лъжем по най-различни причини и то наистина май е свързано с факта, че не искаме да повличаме след себе си недопадащи ни реакции. За друга причина не се сещам. Някакси егоистичната страна ни доминира в този момент и искаме да останем спокойни, вместо да ни посреща "гръм и мълния". Затова сме по-склонни да излъжем, вместо да си навличаме проблеми с истината.

Неактивен ansityy

• Начинаещ
  • **
  • Публикации: 78
« Отговор #23 -: Септември 02, 2010, 17:45:58 pm »
има десетки причини за да излъжеш и само една за да кажеш истината [reeeev]
нямам нищо против благородните лъжи, но не предпочитате ли болезнената истина ?! все пак истината рано или късно ще излезе на яве ..  :)
If you think I'm crazy-thats right
If you think I'm lazy-thats right
But I dont care what you think about me
So fuck you .. !! (sun):P

Неактивен ~SlynCheva*

• Новак
  • *
  • Публикации: 43
  • удавих разума си в сълзите по теб..
« Отговор #24 -: Февруари 07, 2014, 06:37:16 am »
Интересна тема!
Вчера се зачетох в една астрологическа статия за всички, чиято луна е в риби (както съм аз). В нея се разглежда подробно защо тези хора прибягват до лъжи понякога. Ще си позволя да цитирам малка част:

'Най-големият проблем за тях обаче е невъзможността им да виждат истината обективно. Оттук произтичат множество вторични усложнения. Невъзможността да се види истинското лице на партньора води до проблеми във връзката. По същия начин, те или не могат, или не искат да научат истината за самите себе си. На много от тях им е по-удобно да живеят в измислен свят на илюзиите и мечтите, където не им се налага да се борят с тежката действителност на материалния свят. Те не искат да нараняват чувствата на останалите и затова много често изричат лъжи с удивителна непринуденост и спонтанност.

Трябва да разберат, че мамейки останалите, те им нанасят много по-голяма вреда във всяко едно отношение, отколкото ако са искрени още от самото начало. В крайна сметка причиняват огромна болка и на самите себе си в дългосрочен план. Лъжата рано или късно излиза наяве. И тогава те може да загубят приятели, партньори, служебни връзки, работни места и т.н. След като пред тях една след друга се затворят почти всички врати, те най-накрая може и да разберат огромната вреда, която са нанесли и на останалите, и на себе си чрез навика им да лъжат. Но вече би било прекалено късно. Тогава се налага да поемат върху плещите си кармичните последствия на своето поведение. В повечето случаи това означава верига от следващи прераждания, в които ще бъдат мамени и лъгани, за да изпитат на гърба си последствията на такова поведение. За да не предизвикат такъв развой на събитията, би трябвало колкото се може по-рано да започнат съзнателно да се самовъзпитават в дух на откровеност и любов към истината.

Склонността да използват лъжи се проявява най-вече, когато им се налага да излязат бързо от трудна ситуация. Например зададен им е директен въпрос, а на тях им изглежда трудно да кажат истината. Тогава те инстинктивно прибягват до любимия си трик – лъжата. Обаче така те задействат кармична верига от събития, които в по-късен момент ще се стоварят върху тях с много по-голяма тежест, отколкото ако още от самото начало кажат истината.'

Разбира се, глупаво ще бъде да си въобразяваме, че всеки даден човек лъже, само защото така е написано от звездите.
Взимаме решения, съпоставяме сами факт до факт, но в крайна сметка лъжата си е лъжа!

Използваме лъжи по различни поводи -да се оневиним, да се оправдаем, да скрием нещо от някого, защото това би го наранило; да скрием нещо, за да изненадаме някого.
Използваме лъжа, за да замажем очите на хора, от които искаме да скрием тайна или просто да 'спестим' истината.

Аз лично съм против мнението, че някои лъжи са за добро. Няма как нещо, което е изцяло или полу-фалшиво, да бъде за добре. Може би за момента си мислим така, но всъщност по-добро от истината няма. Независимо каква е тя! Истината (както и живота) невинаги е красива, но пък си е истина!
Липсата ти идва на вълни...
..тази нощ се давя...  

Неактивен NoMore

• Master
  • Публикации: 1019
  • The smile in my dream... I Found on your face!
« Отговор #25 -: Ноември 01, 2014, 23:06:03 pm »
Лъжата => душевно удобство.
Ние сме щастливи тогава, когато за всичко в нас има съответствие извън нас.