Автор Тема: Справедливост  (Прочетена 10046 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Справедливост
« -: Февруари 16, 2008, 03:13:37 am »
Понеже напоследък е на мода "Всичко се връща", "Внимавай какво си пожелаващ", "Еди си кой не е осъден справедливо"...

Какво е справедливост?
Колко точено е достатъчно и колко прекалено?
Според какъв аршин се мери?







Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен Lake_Lady

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1374
  • Пол: Жена
  • My Smooth Operator...
Re: Справедливост
« Отговор #1 -: Февруари 16, 2008, 16:15:29 pm »


По темата - наистина всеки мери със собствения си аршин, на едни им е по-къс аршина, на други - не... Предполагам, че само Бог е справедлив и съблюдава да няма ненаказани или несправедливо наказани. Ама това вече е друга тема - дали чавек вярва и прочие... [mhmm]
« Последна редакция: Февруари 20, 2008, 10:01:39 am от tonnny_bg »
В прегръдката си ме събираш цялата и ме разпиляваш из Вселената...
http://www.vbox7.com/play:8854186b

Неактивен ivorysoul

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2478
  • Пол: Жена
  • No one is an island
Re: Справедливост
« Отговор #2 -: Февруари 19, 2008, 10:11:57 am »
за мен справедливост е функция на съвестта така че приемам, че достатъчно или прекалено зависи от нейния капацитет, а колкото до мерилото, то винаги ще си остане субективно според мен
Let your soul be your pilot

Неактивен Rocka_Rola

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 392
  • Пол: Мъж
  • "Amused itself to death"
Re: Справедливост
« Отговор #3 -: Март 03, 2008, 10:57:31 am »
Справедливоста е доста субективна и може за всеки човек тя има различни измерения.Лично за мен тя се изразява в това всеки да получа това което сам си е заслужил ,но това за съжаление се случва много рядко тези дни.
"There's someone in my head   but it's not me ..."

Неактивен BLUE_ROSE

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3838
  • Пол: Жена
  • Щяло да вали ...
Re: Справедливост
« Отговор #4 -: Април 21, 2008, 17:22:47 pm »
Истинска справедливост според мен няма....
Колкото до "Всичко се връща" ... мисля че е потвърдено правило в живота , но пак не се връща като чиста форма справедливост.Или е в повече или е в по-малко.... , просто някак в отношенията с човек нищо не може да се сложи на везна и да се премери точно. Човекът е някакъв фактор, който отблъсква равновесието в събитията .... Незнам защо, но просто така от свои си размишления съм стигнала до тези изводи.....

Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
Re: Справедливост
« Отговор #5 -: Юни 18, 2008, 16:33:01 pm »
Струвя ми се, че е редно:
да се дефинира понятието справедливост. От философска, морална, религиозна и юридическа гледна точка;
колко видове справедливост има;
обективна, субективна, абстрктна;
има ли обективна справедливост и как се достига до нея;
възможна ли е такава; как се определя и дефинира;
какво е субективна справедливост; не е ли справедливостта винаги субективна, като по силния е винаги справедливия; каквато е практикат в човешките общества. И тн...
Как и доколко е възможно, и съществува ли срлаведливостта в днешно време.
ВЪОБЩЕ СЪЩЕСТВУВА ЛИ СПРАВЕДЛИВОСТ, ИЛИ ТОВА СИ Е ОЩЕ ЕДНА ФИКЦИЯ, И ДИМНА ЗАВЕСА НАД ЖИВОТА ЧОВЕШКИ.
To be,or not to be

Неактивен Barbarian

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 622
  • Пол: Мъж
  • die,die,die my darling...
Re: Справедливост
« Отговор #6 -: Юни 22, 2008, 02:00:22 am »
Струвя ми се, че е редно:
да се дефинира понятието справедливост. От философска, морална, религиозна и юридическа гледна точка;
колко видове справедливост има;
обективна, субективна, абстрктна;
има ли обективна справедливост и как се достига до нея;
възможна ли е такава; как се определя и дефинира;
какво е субективна справедливост; не е ли справедливостта винаги субективна, като по силния е винаги справедливия; каквато е практикат в човешките общества. И тн...
Как и доколко е възможно, и съществува ли срлаведливостта в днешно време.
ВЪОБЩЕ СЪЩЕСТВУВА ЛИ СПРАВЕДЛИВОСТ, ИЛИ ТОВА СИ Е ОЩЕ ЕДНА ФИКЦИЯ, И ДИМНА ЗАВЕСА НАД ЖИВОТА ЧОВЕШКИ.
Забравил си да споменеш,че трябва да даде и кратки исторически сведения за по-рядко срещаните думи в поста си,както и етимологичният им произход.Еввнтуално и за религията която изповядват народите,които я използват и защо именно нея изповядват.

Неактивен Barbarian

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 622
  • Пол: Мъж
  • die,die,die my darling...
« Последна редакция: Юли 29, 2008, 23:39:14 pm от tonnny_bg »

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Справедливост
« Отговор #8 -: Юли 27, 2008, 19:45:11 pm »
O, няма ли да млъкнете. Авторката ви помоли вече да престанете... [evil]

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Справедливост
« Отговор #9 -: Юли 27, 2008, 19:49:57 pm »


Това е раздел "Философия", а не "Стихчета", затова те моля да се придържаш към темата...



Ще помоля някой модератор (Feanor) да си свърши работата
« Последна редакция: Юли 29, 2008, 23:40:03 pm от tonnny_bg »
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен *fifka*

  • Разбирач
  • ***
  • Публикации: 244
  • Пол: Жена
Re: Справедливост
« Отговор #10 -: Юли 27, 2008, 21:45:41 pm »


Това е раздел "Философия", а не "Стихчета", затова те моля да се придържаш към темата...



Ще помоля някой модератор (Feanor) да си свърши работата
...

« Последна редакция: Юли 29, 2008, 23:41:05 pm от tonnny_bg »

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Справедливост
« Отговор #11 -: Юли 28, 2008, 18:15:20 pm »
Както едно време обичах да казвам - магарето умира да покаже магарията си пред публика, така и ти се изказваш - за пореден път - не точно там, където трябва :)
Какво си обичала да казваш на телевизора у вас си е твой проблем. Не се дръж като допотопен цензор и покровител на твоя побратим  по скудоумие. НЕ  очаквах да демонстрираш  допотопна логика. Не си тази, и не може да си онази особа, която да ми казва и показва, къде и как да се изказвам. Или искаш да се изравниш по интелект и култура с този екземплляр недоносен, който сее само глупости, и  не може да върже две свесни мисли на кръст. Това си е твой проблем. Избягвай  да поучаваш и даваш акъл на хора като мен, който не изпитват никаква нужда от такива недомислени словоизлияния. Все си мислех, че не ти подхождат, но съм принуден да се коригирам.  Мъча се да смекча тона доколкото е възможно . Та така, запомни добре това. ОТ ЗЕЛЕНИ ТИКВИ, СЕМКИ НЕ ВЗЕМАМ.
Мисля, че съм ясен...
Аз за втори път ще се изкажа не по темата, но предполагам, че след всички казани до тук идиотщини, едва ли ще е голяма болка...
Неземен, не знам кой какви глупости говори, но конкретно с този си пост ти каза най-голямата простотия, която изобщо съм чела от теб на страниците на този форума. И за да не говоря пълни глупости и аз, ще взема да се обоснова, та да ме разбереш и ти и който друг има желание. Репликите ти към Ангела са не само груби, но и адски несправедливи, при положение, че тя дори не направи забележката на теб, а на *fifka*. Хубаво е да си център на събитията, но не може да става винаги и при всякакви обстоятелства. Не само, че сгреши в преценката си, ами и съвсем незаслужено обиди човек, за когото твърдиш, че уважаваш, уж. Не си ми никакъв и аз не съм ти никаква, но моето скромно мнение е, че дължиш най-малкото извинение на тази, която така грозно оплю.
Лек ден, както обичаш да казваш.
« Последна редакция: Юли 28, 2008, 18:18:19 pm от vOsYcHnA_pRiNcEsA »

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Справедливост
« Отговор #12 -: Юли 28, 2008, 19:41:44 pm »
Както едно време обичах да казвам - магарето умира да покаже магарията си пред публика, така и ти се изказваш - за пореден път - не точно там, където трябва :)

Темата е моя

Затова ще се израдвам, ако не ви засичам повече по мои теми, защото ми писна от детски глупости!



А Нутско да хване и да каже на Феанор да се появи, че не си върши нещо работата[/b]
















« Последна редакция: Юли 29, 2008, 23:46:31 pm от tonnny_bg »
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Справедливост
« Отговор #13 -: Юли 29, 2008, 23:48:03 pm »
Хайде сега наново .Който се чуди къде са му постовете-няма ги ,всичко съм изтрила и коригирала ,защото забележката беше уместна.Ако не се спазва добрия тон и разсъждаване по темата ,по-добре изобщо да не се говори.Така че бих желала да се съобразите с това. :)
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
Re: Справедливост
« Отговор #14 -: Юли 30, 2008, 19:30:31 pm »
Как ще говорите за справеливост бе, като не знаете какво е. Нито един от вас не се опита с думи прости, да каже, поне да се опита да ни каже, какво разбира под тази дума, понятие. Защо е така? Защото не знаете, не искате да знаете, и никога няма няма да разберете какво означава в действителност  тази дума. А това е необходимо, за да има някакъв смисъл и мисъл в една такава дискусия. За манго,справедливост е една, за мен друго, за мнозина от вас нещо трето, за Симо Кобурготски и Станишев, за родната мафия и новоизлюпените 100-ци български милионери, за хриситиянина, мохамеданина, за будиста и т.н., за негъра в Африка, за Китаеца, Японеца, за Алкайда, арабина и еврейна,за американеца и т.н., нещо съвсем, съвсем друго.
А сигурно тази дума има някакво съдържание, обем и обхват, някакво тегло и то не малко, щом като постянно е в устата на поповете от всички религии, и в устата на политици от всички партии, във всички държави по света. С нея започват и свършват много трактати по етика, моралистика и  философия  от време прастаро та до ден днешен. С нея започват и свършват Библията, Корана, Еврейската Тора и  десетките и източни стари и нови религии и учения. КАТО ВСЕКИ Я СПРЯГА И ПРЕПРЯГА ПО СВОЕМУ. КАКТО МУ ИЗНАСЯ И ПОНАСЯ.
СИГУРНО ИМА, ТРЯБВА ДА ИМА, НАЛИ...
To be,or not to be