Автор Тема: Религиите, които изядоха и изплюха Бог  (Прочетена 2814 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
.. Някога, преди много хиляди години, хората вече започнаха да се замислят за Бог. Съвсем правилно Той бе предвидил да измине дълъг период от създаването на човека до времето, в което да получи обич и преклонение за деянието си. Бог се надяваше, не, беше абсолютно сигурен, че хората ще осмислят с разума и сърцето си Неговите Прекрасни Истини, ще го възнаградят с любовта си, и, най-важното, ще станат чисти и светли като Него. Но остана горко излъган. Грешните и скверни хора го изместиха с религиите.
Във всички тях, без изключение, Бог, Вселенската Хармония, Еманацията на Разума, Силата и Любовта, се превърна в бледо копие на Себе Си. Не, превърнаха Го, тези, които Той създаде, глупавите човеци. Те измислиха църковната институция, която Го раздели от тях. Православните християни съградиха една командно-йерархична структура, спъваща творческия дух, свеждаща до грях вечния човешки стремеж към познанието, оправдаваща убийствата под формата на лова и заколенията на животни, оварваряваща Го чудовищно чрез унищожаването уж в Негово име на цели народи, просмукала с лицемерие морала чрез онова култово "Не ме гледай какво правя, а ме слушай какво ти говоря!" Католицизмът създаде отвратителни практики като инквизицията (избиване на другомислещите) и индулгенцията (купуване на чистата съвест), протестантството превърна човека в автоматизирана същност. Ислямът се изроди до "Ал Кайда" и палестинските камикадзета, юдаизмът е празна церемониалност, индуизмът и будизмът, макар и несравнимо по-автентични, също затлачиха Неговия образ.
И човекът днес е далече от Бог. Човекът не е дори бледо подобие на Бог, а свърталище на демони.
Истинският Бог, Този, който осмисля живота, пресътворява света и поражда хармонията, е вътре в нас. Не се крие в свещеници, вълнуващи се главно от църковните такси. Не се е сврял в текстовете на Новия Завет и Корана. Всеки може да Го докосне и целуне, да Го прегърне и се просълзи от досега с Него.
А колко правят това?







Eдин много странен мъж

Неактивен ludnegar

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1531
  • Властта не е това което беше.WE ARE THE CAHMPIONS
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #1 -: Юни 08, 2010, 12:57:24 pm »
Чета го тоя пост вече може би за 10-ти път и не мога да си отговоря на един въпрос. От коя секта е авторът и как да изкараме демоните от себе си, че да видим бог ?
Навремето Българската комунистическа партия, явно стигнала до същите изводи, като автора на поста забранява ходенето на църква и тъпче по всякакви начини религията. И от това ми възниква още един въпрос, но той е риторичен. :)  

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #2 -: Юни 08, 2010, 14:37:59 pm »
Абсолютно грешиш - вярващ православен съм и яростен антикомунист. Но се замисли хубаво над думите ми - някаква полза има ли от религията примерно у нас? С нещо да помага? Народът не се ли е изродил, нищо че уж ходи на църква?
Eдин много странен мъж

Неактивен sprocker

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 106
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #3 -: Юни 08, 2010, 16:16:14 pm »
Религията е нещо отвратително... гнус ме е само като произнасям думата. Дали има Бог? Може би, не знам и не мога да бъда сигурен. Дори да има той е един на всички и различен за всеки. А общоприетите ценности и морални обсоновки не са нищо повече от човешко "творчество". Както и библията - писана от хора и тълкувана от хора.
Бог бил "против" абортите, евтаназията, хомосексуалните, науката и др.??? "Против" е защото така изнася на релгията. Ако се появят други цели, които да преследват много бързо "бог ще си промени възгледите"...
Е как да не ти се повръща....
Ще помня даже... даже номера на влака и
стъпканото малко цвете на перона... Но
нищо, че очите ми са пак разплакани -
устата ми ни зов, ни прошка ще пророни.

Неактивен ludnegar

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1531
  • Властта не е това което беше.WE ARE THE CAHMPIONS
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #4 -: Юни 09, 2010, 11:57:26 am »
Djuliano,  а дали ти е минавало през ума, че ако не беше същата тая религия, която така умело плюеш, днес ти щеше да се казваш Сюлейман например. Нямаше да празнуваш 24-ти май или 3-ти март, а рожденния ден на Кемал Ататюрк... Не че има нещо лошо в това, но едва ли го искаш. След като ти показах ползата от религията у нас, сега си признай от коя секта си.

Неактивен reinbow

  • Златна четка
  • Начинаещ
  • *******
  • Публикации: 87
  • Пол: Жена
  • С вдъхновение духът не знае граници!
    • Душа на птица
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #5 -: Юни 09, 2010, 12:26:22 pm »
Интересно ми е защо репликираш само Джулиано, а sprocker го подмина при положение, че неговото изказване също е доста силно [mhmmmm]
ОБИЧАМ ТЕ НЕ ЗА ТОВА КАКЪВ СИ ТИ,
А ЗА ТОВА КАКВА СЪМ АЗ, КОГАТО СЪМ ДО ТЕБ!



Неактивен mariana_fairy

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2788
  • Пол: Жена
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #6 -: Юни 09, 2010, 14:49:19 pm »
"Истинският Бог, Този, който осмисля живота, пресътворява света и поражда хармонията, е вътре в нас. Не се крие в свещеници, вълнуващи се главно от църковните такси. Не се е сврял в текстовете на Новия Завет и Корана. Всеки може да Го докосне и целуне, да Го прегърне и се просълзи от досега с Него." - ето с този откъс тук съм напълно съгласна.
     Мисля си, че всъщност djuliano не обругава религията и проблемът всъщност не е в самата религия, която ни дава така жизнено-важната вяра. Проблемът е някъде другаде и той е в хората, защото в днешно време те са тези, които вървят по пътя на саморазрушението и съвсем скоро никой Бог няма да може да ги спаси от собствената им гибел.
Душата ми легло ти беше...

http://vbox7.com/play:a22607ec

Неактивен ludnegar

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1531
  • Властта не е това което беше.WE ARE THE CAHMPIONS
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #7 -: Юни 09, 2010, 16:05:52 pm »
Прахосмукачката ми в къщи се казва reinbow...чудя се дали е съвпадение ?!!? Репликирам само djuliano, защото така ми е кеф. Освен това sprocker си мисли, че плюе религията, но всъщност плюе само бог, което мен ме устройва. А и не съм детска учителка за да му обяснявам каква е разликата.

""Истинският Бог, Този, който осмисля живота, пресътворява света и поражда хармонията, е вътре в нас. Не се крие в свещеници, вълнуващи се главно от църковните такси. Не се е сврял в текстовете на Новия Завет и Корана. Всеки може да Го докосне и целуне, да Го прегърне и се просълзи от досега с Него."

Ето този цитат е най-сектантския. Според него илиза, че всеки от нас, може да си повярва, че е бог... нима не ви звучи познато ??????

Неактивен djuliano

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 616
  • Пол: Мъж
    • poligor.blog.bg
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #8 -: Юни 09, 2010, 22:52:01 pm »
"Истинският Бог, Този, който осмисля живота, пресътворява света и поражда хармонията, е вътре в нас. Не се крие в свещеници, вълнуващи се главно от църковните такси. Не се е сврял в текстовете на Новия Завет и Корана. Всеки може да Го докосне и целуне, да Го прегърне и се просълзи от досега с Него." - ето с този откъс тук съм напълно съгласна.
     Мисля си, че всъщност djuliano не обругава религията и проблемът всъщност не е в самата религия, която ни дава така жизнено-важната вяра. Проблемът е някъде другаде и той е в хората, защото в днешно време те са тези, които вървят по пътя на саморазрушението и съвсем скоро никой Бог няма да може да ги спаси от собствената им гибел.


Защо светът днес е ужасен, напълно изроден? Според атеистите - защото няма Бог, според фанатиците - защото Бог така иска, според вярващите - защото човекът е лош.
Основата на човек е злото, малко го преодоляват, и религията не помага за това.
Eдин много странен мъж

Неактивен ludnegar

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1531
  • Властта не е това което беше.WE ARE THE CAHMPIONS
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #9 -: Юни 10, 2010, 17:07:42 pm »
Хуан Безкракия бил дървар. Един ден си купил електрически трион, като мислел, че той ще облекчи много работата му. Ако първо се бил постарал да научи как се работи с триона, идеята щяла да е наистина сполуч­лива, но той не го направил. Една сутрин, докато работел в гората, вниманието му било отклонено от вълчи вой... Електрическият трион се плъзнал между ръцете му и Хуан наранил сериозно двата си крака.
Лекарите не успели да направят нищо, за да ги спасят, и Хуан Безкракия, който като че ли станал жертва на пророческото предопределение на името си, бил завинаги прикован към инвалидната количка.Месеци наред депресия измъчвала Хуан заради злополуката. Година по-късно изглеждало, че състоянието му започва постепенно да се подобрява.Въпреки това, нещо пречело на психическото му възстановяване и изведнъж пак изпаднал в дълбока и невероятна депресия.
Лекарите го изпратили на психиатър. Известно време Хуан Безкракия се съпротивлявал, но накрая отишъл при специалиста. Психиатърът бил любезен и внушавал спокойствие. Хуан веднага почувствал, че може да му се довери, и му разказал накратко събитията, довели до душевното му състояние.Психиатърът казал, че разбира потиснатостта му. Загубата на краката наистина била напълно оправдана причина за мъката му.
- Не, не е това, докторе - казал Хуан. - Депресията няма нищо общо със загубата на краката ми. Това, което най-много ми тежи, не е недъгът. Това, от което ме боли най-много, е промяната, която претърпяха отношенията с приятелите ми.
Психиатърът отворил широко очи, втренчил се в него и зачакал Хуан Безкракия да довърши обяснението си.
- Преди злополуката всеки петък приятелите ми минаваха да ме вземат от нас и отивахме на танци. Веднъж или дваж седмично се събирахме, за да се плискаме в реката и да организираме плувни състезания. Преди операцията с някои от тях редовно тичахме по крайбрежната улица в неделя рано сутринта. Изглежда, че след злополуката не само че загубих краката си, но и приятелите ми загубиха желание да прекарват времето си с мен. Оттогава никой от тях не ме е канил да излезем.
Психиатърът го погледнал и се усмихнал.Трудно му било да повярва, че Хуан Безкракия не разбира колко абсурдна е гледната му точка...
Въпреки това, докторът решил ясно да му обясни какво се случва. Той знаел по-добре от всеки, че мозъкът разполага с особени механизми, които могат да направят човек неспособен да възприема недвусмисленото и очевидното.
Психиатърът обяснил на Хуан Безкракия, че приятелите му го отбягвали не защото вече не го обичат или не искат да имат нищо общо с него.
Колкото и да било болезнено, злополуката променила действителността. Харесвало му или не, той вече не бил идеалният другар за заниманията, които по-рано споделяли.
- Но, докторе - прекъснал го Хуан Безкракия. - Аз знам, че мога да плувам, да тичам и дори да танцувам. За щастие се научих да управлявам инвалидната си количка и никое от тези занимания не ми е невъзможно.
Докторът го успокоил и продължил с обяснението си. Разбира се, че нищо не пречело на Хуан да продължава да прави същите неща. Нещо повече, било много важно да продължава да ги прави, но не трябвало да очаква, че ще ги споделя с предишните си приятели.
Психиатърът обяснил на Хуан, че той наистина можел да плува, но трябвало да се състезава с тези, които имат същия недъг... Че можел да ходи на танци, но в клюбове с хора, чиито крака също ги няма... Можел да излиза да тренира по крайбрежната улица, но се налагало да се научи да го прави с други инвалиди.
Хуан трябвало да разбере, че приятелите му нямало да бъдат с него така, както преди, защото неговото положение вече било различно от тяхното... Вече не били равностойни.
За да може да се отдава на любимите си занимания, както и на други, щяло да е по-добре да свикне да го прави с равностойни хора. Следователно трябвало да съсредоточи усилията си в изграждането на нови отношения с равностойни хора.
Хуан почувствал, че все едно камък е паднал от сърцето му, и това усещане го успокоило.
Нямам думи да ви кажа колко съм благодарен за помощта ви, докторе - казал Хуан. - Колегите ви ме накараха да дойда почти насила, но сега разбирам, че са били прави. Разбрах посланието ви и ви уверявам, че ще последвам съветите ви, докторе. Много ви благодаря, посещението ми при вас беше наистина полезно.
Нови отношения с равностойни хора - повтарял си Хуан, за да не забрави.
Хуан Безкракия излязъл от кабинета на психиатъра и се върнал у дома си...
Приготвил електрическия си трион...
Смятал да отреже краката на всичките си приятели и така да ги „направи" равностойни.

Неактивен tuik

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 825
  • Пол: Мъж
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #10 -: Юни 13, 2010, 20:12:54 pm »
Прахосмукачката ми в къщи се казва reinbow...чудя се дали е съвпадение ?!!? Репликирам само djuliano, защото така ми е кеф. Освен това sprocker си мисли, че плюе религията, но всъщност плюе само бог, което мен ме устройва. А и не съм детска учителка за да му обяснявам каква е разликата.

""Истинският Бог, Този, който осмисля живота, пресътворява света и поражда хармонията, е вътре в нас. Не се крие в свещеници, вълнуващи се главно от църковните такси. Не се е сврял в текстовете на Новия Завет и Корана. Всеки може да Го докосне и целуне, да Го прегърне и се просълзи от досега с Него."

Ето този цитат е най-сектантския. Според него илиза, че всеки от нас, може да си повярва, че е бог... нима не ви звучи познато ??????

На мен пък негър ми е интересно на теб от къде ти е познато... Я кажи...
Колкото до темата не ми се говори по нещо за което всеки има право на мнение и не ми се спори и оборва чуждо такова... Но ми е интересно Виктор какво има напрадвид... :)
Развей черен флаг,
на който пише без думи:
"МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ...
МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ..."

Неактивен ludnegar

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1531
  • Властта не е това което беше.WE ARE THE CAHMPIONS
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #11 -: Юни 15, 2010, 12:50:37 pm »
tuikiii :) не ставай смешен, наистина ли си мислиш това, което аз си мисля, че си мислиш ??? тц тц тц Не трябва да спамиш по теми, по които нямаш какво да кажеш. Ще вземат да се събудят модераторите и ще те санкционират :). А иначе по темата ; ето от къде ми е познато :  
 
                                              Месията
Бившият член на култа Марк Бролт описва дългата история на развитието на Клонът Давидов, като отломка на Църквата на адвентистите от седмия ден. Той подробно разказва за издигането на Кореш. В началото неговото име било Върнън Уейн Хауел и той бил просто едно момче незавършило гимназията, но притежаващо завидно дар слово.

Църквата на адвентистите от седмия ден проповядвала за чистота на тялото, което представлявало храмът, който обитава Светият дух. Техните правила за ядене и пиене били повече от стриктни. Те вярвали, че последната битка между доброто и злото може да настъпи във всеки един момент и само определен брой хора ще бъдат спасени и ще станат свидетели на завръщането на Исус Христос. Някои от членовете държали правилата да бъдат дори още по-строги и от оригиналната църква се оформили и отцепили няколко секти.

В началото на 30-те години Виктор Т. Хаутеф проповядвал сред това обкръжение идването на Апокалипсиса. Той смятал, че е избран от Бог да прочисти църквата и когато бил отлъчен, заради своят упорит догматизъм, той взел със себе си няколко последователи. През 1935г. те закупили земя извън Уейко и нарекли мястото Маунт Кармел център. Тогава Хаутеф преименувал своята секта на Давидовите адвентисти от седмия ден и когато починал през 1955г., неговата съпруга Флоренс го наследила като лидер на групата. Тя уверено предсказвала, че светът ще свърши точно през 1959г. и множество подплашени вярващи започнали да прииждат в Уейко.

Когато предсказанието не се сбъднало Бенджамин Бодън успял да привлече обезверената група към себе си. Той нарекъл паството си Клонът, което по-късно се превърнало в Клонът Давидов. Когато той умрял неговата жена Луиз станала новият пророк, а сред по-амбициозните членове на групата й бил и Върнън Дж. Хауел, който се присъединил през 1983г.

Той бил безгрижен, привлекателен и агресивен и притежавал яркостта на рок звезда. Той бил способен да вземе всеки един стих от Библията и да го дискутира до безкрайност, което го правело да изглежда много интелигентен, надарен и дори вдъхновен свише. Синът и наследникът на Луиз Роден, Джордж, намразил Хауел. Той възнамерявал да стане следващият водач на групата, без значение колко чаровен изглеждал Хауел. Месията можел да бъде само един.

Когато двамата се сблъскали, Хауел прилъгал застаряващата Луиз за своя любовница. Той твърдял, че Божията повеля е двамата да създадат дете, което така и не успяли да направят. В крайна сметка двамата мъже събрали своите поддръжници и всеки от тях настоявал, че е Божият избраник. Хауел твърдял, че представлявайки „седмият Божи пратеник“, той бил предопределен да сложи началото на събитията, които щели да доведат до Апокалипсиса. И в известен смисъл се оказал прав, поне що се отнася до собственото му паство.

Когато Луиз починала през 1986г., Роден заставил Хауел да се махне. Той си тръгнал за малко, но сетне се върнал и се изправил срещу него. Роден изровил тялото на една възрастна жена и предизвикал Хауел да я възкреси от мъртвите, а последният използвал този инцидент и подал сигнал в полицията за обругаване на труп. Шерифът имал нужда от доказателство и Хауел се въоръжил и взел няколко мъже със себе, за да проникнат в Маунт Кармел и да направят снимки. Роден ги посрещнал с Узи и те отвърнали на огъня. За изненада никой не бил убит, но всички били арестувани. От Хауел били снети всички обвинения и той видял в това знак за Божията закрила. През 1988г. Роден извършва жестоко убийство с брадва и бива изпратен в дом за психично болни.

Сега Хауел бил свободен да се провъзгласи за вестителя от Книгата на откровението, който можел да тълкува предсказанията на Седемте печата. Един ден той бил вдъхновен от „Новата светлина“ и разделил мъжете от съпругите им, обявявайки всички жени за свои. Той дал на всяко момиче Звездата на Давид, която представлявала символ за собственост. „Тази евтина дрънкулка означаваше, че жената принадлежи към възвишената Къща на Давид и е предопределена да се превърне в Слугиня на Господа“ – „господът“ в този случай бил Хауел.

Според Хауел било особено важно, той, като Бог, да разпръсне семето си и да създаде божествена армия. Той нарекъл своите последователи Могъщите мъже – пазачите на леглото на цар Соломон – и те щели да бъдат неговите лични войници. Според изчисленията той бил вкарал най-малко 15 момичета и жени в своя харем, като някои от тях били едва на 12 години.

През 1990г. Хауел сменил името си на Дейвид Кореш, за да обедини в едно идеята, че той е наследник на цар Давид и, че неговото име означава смърт. Той наложил строги правила за това как неговото паство следва да прекарва дните си и често ги променял когато му хрумнело. Той проповядвал на последователите си денем и нощем. Но той самият бил над правилата. Той можел да яде храна, която била забранена за тях, да спи до обед и да пие алкохол.

До 1992г. Кореш вече учел последователите си на мъченичество за каузата. В същото време той събирал храна и оръжия, за да се защити от нападението на отстъпниците или на правителствените агенти – „Вавилонците“. Макар и Уесингър да твърди, че не съществуват преки доказателства Клонът Давидов да е използвал оръжията, които е продавал, членовете му все пак показвали ясно една обсадна нагласа на ума. Култът бил успял да събере достатъчно количество припаси – най-вече полуготови храни – за да издържи под обсада цяла година.

Според отстъпниците от култа, Кореш изисквал да знае от членовете на групата си колко далече са готови да стигнат в защита на правата вяра. Единственият начин да служиш на Бога бил да си готов да умреш. Той дори учел децата, че един ден може да се наложи да се самоубият и им показвал как да го направят с цианид или оръжие. Той променил името на убежището им от Маунт Кармел на Ранчо Апокалипсис.
 

Има още много много такива случаи :) както всички добре  знаем. Дано това да отговаря на въпроса, от къде ми звучи ппознато всичко :)

Неактивен tuik

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 825
  • Пол: Мъж
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #12 -: Юни 15, 2010, 21:40:45 pm »
Да така си и мислех, че имаш напредвид нещо съвременно, всъщност идеята е доста по стара и нейни последователи са и Галилей, и Да Винчи, и цялото течение, което познаваме като "хуманизъм", това е негова идея, в противовес на инквизицията и всичките ограничения налагани от църквата. Тази идея може да се проследи доста по-назад, като цяло, но съвременната й същност идва точно от "хуманизма".
Колкото до тази история която разказа ти, съм напълно съгласен. Така е има такива хора с очарование, риторика, и още куп иначе полезни качества, използвани срещу обществото. Винаги ги е имало и винаги ще ги има. Струва ми се, че те ще надживеят всички религии.
А сега да кажа и нещо по темата, да се измъкна от наказанието на модераторите :)
Та, религиите винаги са били и винаги ще бъдат за масите, те могат да ги манипулират и за това е важно, в чий ръце е религиозната власт, защото има хора и хора... :)
Развей черен флаг,
на който пише без думи:
"МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ...
МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ..."

Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
Re: Религиите, които изядоха и изплюха Бог
« Отговор #13 -: Август 10, 2010, 23:56:41 pm »
.. Някога, преди много хиляди години, хората вече започнаха да се замислят за Бог. Съвсем правилно Той бе предвидил да измине дълъг период от създаването на човека до времето, в което да получи обич и преклонение за деянието си. Бог се надяваше, не, беше абсолютно сигурен, че хората ще осмислят с разума и сърцето си Неговите Прекрасни Истини, ще го възнаградят с любовта си, и, най-важното, ще станат чисти и светли като Него. Но остана горко излъган. Грешните и скверни хора го изместиха с религиите.
Във всички тях, без изключение, Бог, Вселенската Хармония, Еманацията на Разума, Силата и Любовта, се превърна в бледо копие на Себе Си. Не, превърнаха Го, тези, които Той създаде, глупавите човеци. Те измислиха църковната институция, която Го раздели от тях. Православните християни съградиха една командно-йерархична структура, спъваща творческия дух, свеждаща до грях вечния човешки стремеж към познанието, оправдаваща убийствата под формата на лова и заколенията на животни, оварваряваща Го чудовищно чрез унищожаването уж в Негово име на цели народи, просмукала с лицемерие морала чрез онова култово "Не ме гледай какво правя, а ме слушай какво ти говоря!" Католицизмът създаде отвратителни практики като инквизицията (избиване на другомислещите) и индулгенцията (купуване на чистата съвест), протестантството превърна човека в автоматизирана същност. Ислямът се изроди до "Ал Кайда" и палестинските камикадзета, юдаизмът е празна церемониалност, индуизмът и будизмът, макар и несравнимо по-автентични, също затлачиха Неговия образ.
 
Hi,hi!
И човекът днес е далече от Бог. Човекът не е дори бледо подобие на Бог, а свърталище на демони.
Истинският Бог, Този, който осмисля живота, пресътворява света и поражда хармонията, е вътре в нас. Не се крие в свещеници, вълнуващи се главно от църковните такси. Не се е сврял в текстовете на Новия Завет и Корана. Всеки може да Го докосне и целуне, да Го прегърне и се просълзи от досега с Него.
А колко правят това?

Да ти завиди човек за ясното и сбито есе на тема " Религиите и ползата от тях". Полза никаква, а ролята, която са играли за развитие на човешката цивилизация, и страшна и жалка. Изглежда, че в психиката на болшинството от човеците, в душите им е заложено накакво религиозно чувство,нуждата да се ВЯРВА В НЕЩО СВРЪХЕСТЕСТВЕНО И ВСЕСИЛНО, което да е високо и далеко, далеко,абстрактно и вечно, на което човек в трудни минути може да се оплаче, да се довери и поплаче, и от което може да получи и получава виртулна утеха и подкрепа. Това е някакво хигиенизиране, хигиена на душата, нещо като разнодидност  на психоанализа.Май познаваш добре тези проблеми. Фройдизъма и Фройд, неговите ученици, последователи и противници са заорали дълбоко в тази област и имат интересни и учудващо дълбоки резултати.
След инквизицията, Вартоломееевата нощ, Ян Хус и тн., след изгорените около 10 милиона на клада еретици от фанатиците християни, да си вярващ в баналният смисъл на думата, е истинско чудо на алогиката, едно от чудесата скрити в човешката душа, подсъзнание и съзнание. За мен е чудо на природата, тържество на неразума над логиката и разума, на подземните сили и пр.
Загадка голяма, която трабва да бъде разгадана един ден...
Мойте поздрави за есето: Н
To be,or not to be