Автор Тема: Състраданието инстинкт ли е?  (Прочетена 1517 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Състраданието инстинкт ли е?
« -: Януари 05, 2008, 09:25:58 am »
Искам да попитам според вас състраданието заложено ли е в човека като инстинкт или е въпрос на нещо, което се придобива в съзнателния живот? Кое е по-вярното?







Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!

Неактивен Sweet_As_Candy

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 793
  • Пол: Жена
  • Live Love & Laugh
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #1 -: Януари 05, 2008, 09:56:23 am »
Според мен не е заложено в човека. Не знам от къде идва и тн. но ние сме "научени" да имаме състрадание.



Неактивен boginqta_

  • boginqta_
  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2001
  • Пол: Жена
  • Обичам да пуша, по малко да пия...:D
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #2 -: Януари 05, 2008, 13:11:05 pm »
аз пък не мисля, че е заложено и че сме научени. има хора, които повярвайте ми изобщо не са състрадателни. по скоро е в следствие на изживяното, на добротата, която човекът носи у себе си...но не всеки човек я има !
"Може ли разстоянието наистина да те раздели от приятелите ти... Ако искаш да си с някого, когото обичаш, не си ли вече там при него?" Ричард Бах

Неактивен innna

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1371
  • Пол: Жена
  • Addicted to Me
    • Козметиката
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #3 -: Януари 05, 2008, 13:30:03 pm »
Хм...според мен е вроден инстинкт, който с времето се загубва  :) Имам малка сестра и съм забелязала, че тя е изключително състрадателна, а никой не я е учил на това. Не смятам, че може да се научи. Но с времето явно го губим, започваме да мислим само за себе си, а това вече е друг инстинкт, който с възрастта направо се изражда и се превдръща в егоизъм  :)
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...
Буда


Неактивен Kiti_f

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 855
  • Пол: Жена
  • ...Не,никой не познава своето сърце!
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #4 -: Януари 05, 2008, 15:40:46 pm »
Мисля си,че донякъде е вроден инстинкст,а донякъде е и чутво,което се появава след изживяни трудности.Когато на човек му се случи нещо лоша едва тогава тои вижда значимите и ценни неща от живота и става състрадателен. :)
Само с теб ще вървя през мъгли - като сън, в който вече съм аз.
Ще изгоря невидимо във вечността. Защо отново съм тук? Тъжен звук или пулс.
Без път се лутам в приказна гора. Търся те. Усещам, че ме галиш.
Какво си ти? Целуваш ме. Защо съм с теб?
 

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #5 -: Януари 05, 2008, 19:06:56 pm »
Човек е склонен да бъде състрадателен, когато сам е изпитал страданието на свой гръб. Нима едно бебе е състрадателно към някого?  [oops]
Съчувствието е немислимо, ако не си изпитал ти самият болка. Но, това си е мое мнение.

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #6 -: Януари 06, 2008, 01:13:43 am »
Инстинкът е примитивно, първично чувство, което идва от природата ти. Природата на човек е животинкста природа. В природата на животното няма инстинкт за съжаление и състрадание.
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен innna

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1371
  • Пол: Жена
  • Addicted to Me
    • Козметиката
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #7 -: Януари 06, 2008, 11:28:47 am »
По същата логика едно бебе не може да ходи, но това не оначава, че не му е заложено да се научи  [lol]

Както и да е, може би е черта от характера, не при всеки го има!  :)
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...
Буда


vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #8 -: Януари 06, 2008, 16:38:15 pm »
Едва ли му е заложено чак толкова на бебето да ходи. По скоро следва примера на околните... или поне според мен!

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #9 -: Януари 06, 2008, 19:59:22 pm »
По същата логика едно бебе не може да ходи, но това не оначава, че не му е заложено да се научи  [lol]

Както и да е, може би е черта от характера, не при всеки го има!  :)


Това е меко казано странно, защото ако говорим за животни и забравим за хората, то това Е инстинкт. Инстинкт, за да си станеш от дупето, да се научиш да бягаш, защото някой лош звят, може и ще те захапе :)))

Примерно
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен Sweet_As_Candy

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 793
  • Пол: Жена
  • Live Love & Laugh
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #10 -: Януари 07, 2008, 05:39:30 am »
Как така ни е заложено? Нима ако живеем в свят където няма състрадание ние ще го изпитваме? От първия ни дъх на тази земя ние сме заобиколени и учени на това кое е правилно и кое не кое е лошо и кое не... от там идва всичко според мен.



Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #11 -: Януари 07, 2008, 06:12:02 am »
Абе кви са тия неща, бе, не можеш да научиш някого на чувства като "добро", "състрадание", "милост" .. това те учи живота и фактът, че може би имаш добро сърце .. Заобикалящата среда не е фактор, нито учител :)
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен BLUE_ROSE

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3838
  • Пол: Жена
  • Щяло да вали ...
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #12 -: Януари 07, 2008, 11:53:23 am »
Зависи от човека. Ако ти идва отвътре да забелязваш нещата и да съчувтваш..... Но в някой случай може да се каже, че е и инстинкт. Когато човек е преживял или преживява нещо лошо, така импулсивно може да изпита чувства, които в друг случай не би изпитал......  [confused]

Неактивен Barbarian

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 622
  • Пол: Мъж
  • die,die,die my darling...
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #13 -: Януари 07, 2008, 14:18:49 pm »
Инстиктите са наследтсво от животинското в нас. А състраданието е присъщо само за човека,така че,струва ми се не може да се нарече инстинкт.
 Доклкото дали се раждаш с него или се учиш. По-скоро се учиш,родителите ти в началото,казвайки ти -нидей така мама, него го боли...помогни му мама,не може само... и тем подобни. :) А по нататък вече и сам можеш да доразвиеш или премахнеш това в себе си.Дали под твои чувства и усещания,дали под давление на обкръжаващия свят.
 Разбира се има си и някаква природена даденост. Едни са си по-състрадателни изначално,други по-малко,едни са по-податливи на моделиране,заучаване,други не и т.н.

Неактивен Sweet_As_Candy

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 793
  • Пол: Жена
  • Live Love & Laugh
Re: Състраданието инстинкт ли е?
« Отговор #14 -: Януари 07, 2008, 18:48:36 pm »
Абе кви са тия неща, бе, не можеш да научиш някого на чувства като "добро", "състрадание", "милост" .. това те учи живота и фактът, че може би имаш добро сърце .. Заобикалящата среда не е фактор, нито учител :)

Така ли? Мислиш че теб не са те учили кое е добро или лошо? Ти просто си си роден знаейки?