Автор Тема: Leo Hao  (Прочетена 809 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Devil`s Bride

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2826
  • Пол: Жена
  • Търси ме в спомена за бившите крила...
Leo Hao
« -: Януари 04, 2008, 22:46:41 pm »
Понякога художник, понякога - занаятчия


Не знам дали има фентъзи-фен, който да не е наясно кой е художникът, за когото ще стане дума по-долу. В родната си страна е известен на читателите предимно с многобройните си илюстрации към произведенията на популярния Юрии Никитин.


Но, все пак, ако ви се правят мозъчни еквилибристики, да ви подхвърля малко жокери – замисляли ли сте се някога кое е общото между “Властелинът на пръстените”, фентъзи метъл-бардовете “Blind Guardian”, Урсула ле Гуин и “Пътят на меча”? Ще ви подскажа още малко – той е млад творец, самоук, при това, истински нешлифован диамант в съвременното фентъзи изобразително изкуство. Правилно, става въпрос за Лео Хао. Необичайно име, което трудно може да предизвика представи, различни от визиите за шао-лински манастири, където вглъбен художник създава поредния си шедьовър в творческо усамотение... “Аз не съм китаец! Навярно, трябвало е да се родя такъв. Предполагам, обаче, че когато шефът на родилната служба в небесата е пренасял кошничката с душите на новородените, в предназначената за Изтока е имало дупчица, от която съм изпаднал аз и съм се приземил на територията на Русия. За което не съжалявам! Оказа се, че тук са ме чакали и е имало нужда от мен!” – майтапи се художникът. Въпреки шегичките относно “китайското си име”, Лео се отнася с дълбоко уважение към културата на изтока, и по-специално – към Източните бойни изкуства. Освен това, Лео Хао върло защитава мнението, че руските художници в жанра фентъзи отдавна са сравними със западните си колеги, обожава “Властелина на пръстените”, и, както стана ясно-по горе, не е китаец. Хао е сред самоуките гении в съвременното фентъзи. “Учих се първо по книга и много рисувах от натура. Имах възможност да общувам със страхотни художници, много почерпих и от тях. Не мина малко време, докато се усъвършенствам, но  понякога съжалявам, че нямам професионално образование”, признава той. Изобразителното изкуство е неговата мания, страст и цел.


Но, началото далеч не било лесен път към славата, постлан с листенца от рози. За да оцелява, Лео е работил съвсем прозаични неща, различни от изкуството – бил е охрана, анкетьор, реставратор и... гробар. “През цялото това време не спирах да рисувам. Даже, илюстрациите за “Пътя на меча” бяха буквално направени върху нечии гроб! Бяха трудни времена, и аз съм изключително благодарен на подкрепата на съпругата ми.” Сега Лео Хао работи в издателство “Ексмо”, също и прави обложките на албумите на няколко музикални групи.  

-

част от една статия в http://www.coolthings-bg.com/
Мен лично доста ме впечатлиха творбите му, особено тези на които е изобразявал битки - толкова подробно и някак истинско  [confused]
Също много често в едната част от картините му е сякаш света на злото, омразата, а в противоположна посока - този на доброто, светлината. :)

 :arrow: Една голяма галерия: http://www.coolthings-bg.com/index.php?option=com_datsogallery&Itemid=83&func=viewcategory&catid=14

 :arrow: И официалният сайт на Leo Hao: http://leohao.ru/








Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Re: Leo Hao
« Отговор #1 -: Януари 05, 2008, 11:08:55 am »
Хехех, добри са. Даже ми се струва, че имам негови на компа, но не мога да преценя кои точно :)
Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!