Автор Тема: Премълчаната истина лъжа ли е ?  (Прочетена 12034 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен boginqta_

  • boginqta_
  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2001
  • Пол: Жена
  • Обичам да пуша, по малко да пия...:D
Премълчаната истина лъжа ли е ?
« -: Декември 29, 2007, 12:06:35 pm »
има ли разлика според вас в тези две понятия и каква е тя?

мисля, че все пак ако запазиш дадена информация за себе си, в един случай може да бъде лъжа, в друг може да бъде благородна лъжа или по скоро прикриване на истината, за да предпазиш някого..от болка да речем.








"Може ли разстоянието наистина да те раздели от приятелите ти... Ако искаш да си с някого, когото обичаш, не си ли вече там при него?" Ричард Бах

Неактивен Афродита

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1774
  • Пол: Жена
  • ... само дъното ... знае ... кои сме ...
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #1 -: Декември 29, 2007, 12:14:04 pm »
Не знам защо, но имам смесени чувства към тази тема ... в смисъл, че от една страна има значение дали си премълчал нещо или си излъгал ... но пък от друга ... ако си от страната, която е лъгана или не и' е казано нещо се чувстваш еднакво зле ... Мисля, че този въпрос е като проблема за кокошката и яйцето ... Кое е било първо ? Никой не може да каже ... А в случая ... според мен зависи много от самия човек ...
Душата ти е моя цветна дреха.
Минзухар, усмихващ пролетта

от днес ще бъда, съм. А Ти полека
по вятъра ме намери. Сега...

Ухая на любов от цяла вечност.
Но скоро ще се срещнем. Знам това.

Неактивен meteor

  • Наказан
  • Master
  • *
  • Публикации: 1076
  • Пол: Мъж
  • д-р Ханибал Лектър
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #2 -: Декември 29, 2007, 12:19:20 pm »
Когато аз спестя да кажа нещо, това си е благородно спестяване на истината. Но когато някой друг ми спести каквото и да било, това си чиста лъжа.
Нека другите да внасят ред в хаоса.
Аз пък ще внасям хаос в реда.

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #3 -: Декември 29, 2007, 12:31:20 pm »
Това си прозвуча егоистично  [lol]
За мен лично си е лъжа. Особено, ако е от приятел или близък на сърцето ми човек... Когато прикриваш истината, това не я прави по-малко истина, а за мен... тя стои на първо място. Не може в едни отношения между двама близки хора да няма доверие, искреност, компримиси, честност. На това се градят взаимоотношенията и когато истината липсва... за какво изобщо си говорим?

Неактивен elf`s_soul

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1137
  • Пол: Жена
  • Реалността е фалшива. Мечтите са истински.
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #4 -: Декември 29, 2007, 12:38:31 pm »
Ми не... за мен не е лъжа.. в смисъл.. какво е лъжата... да кажеш нещо друго вместо истината.. да кажеш нещо, което не е вярно..
Да премълчиш означава просто да не кажеш нищо.. Ама абсолютно нищо.. дари да не загатваш за истината.. Което не го прави по-малко лошо от лъжата.. Както каза Кака доверието между двама души е нужно и трябва да го има.. Но едно е да премълчиш, друго е да излъжеш.. И двете са лоши.. и двете не са за предпочитане.. но не са едно и също нещо.. Даже е по-уместно да кажем, че лъжата е вид премълчаване.. от колкото обратното... ^ТМ

Дори да бягам с всички сили.. Загубила ли съм те, аз няма да мога да те стигна там където отиваш..  

Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #5 -: Декември 29, 2007, 12:52:33 pm »
Лъжа е в случаите, в които когато се премълчи, се подразбира за истина обратното. Ако вземем да ги броим тези случаи в реалността, май верно бие на лъжа :)
Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!

Неактивен innna

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1371
  • Пол: Жена
  • Addicted to Me
    • Козметиката
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #6 -: Декември 29, 2007, 14:15:42 pm »
Всеки има правото да прецени какво да каже и какво да премълчи! Не мисля, че е лъжа. Лъжа е, когато кажеш нещо невярно...но все пак го казваш...а при премълчаването нищо не казваш  :) [lol]
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...
Буда


Неактивен Dalechen

  • Почти безобиден
  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 828
  • Пол: Мъж
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #7 -: Декември 29, 2007, 20:12:54 pm »
Мнението си за истината и лъжата съм го изразявал неведнъж.
"благородна лъжа", полуистина, двусмислица, уклончив отговор, избирателно премълчаване и т.н. са просто различни видове ЛЪЖА.

Лъжата е най-противното нещо на света !
« Последна редакция: Декември 29, 2007, 20:17:37 pm от Dalechen »
Един човек може да бъде безкрайно добър и безкрайно лош.
Зависи коя струна са докоснали в душата му.

Моите стихове:
http://forum.stih4e.com/index.php/topic,21107.0.html

Неактивен boginqta_

  • boginqta_
  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2001
  • Пол: Жена
  • Обичам да пуша, по малко да пия...:D
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #8 -: Декември 29, 2007, 21:15:25 pm »
и аз мразя лъжата, но все пак мисля, че лъжа е да кажеш нещо, което не е истина...
премълчаване на истината не го считам за лъжа
"Може ли разстоянието наистина да те раздели от приятелите ти... Ако искаш да си с някого, когото обичаш, не си ли вече там при него?" Ричард Бах

Неактивен burning_acid

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 674
  • Пол: Жена
  • lions, and tigers, and bears, oh my!
    • Couch Surfing
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #9 -: Декември 30, 2007, 14:25:54 pm »
Затова съм подчертал, че считам за лъжа избирателното премълчаване.
Използвайки го умело, можеш тотално да заблудиш другия, без чисто формално да изричаш лъжи. Което е също толкова гадно, колкото и изречената лъжа.
Иначе няма нищо лошо в това честно да си кажеш, че не желаеш да отговаряш на някой въпрос.

точно онзи ден обсъждах същия въпрос с един приятел ... съзнателното скриване на истината, особено когато излизането й наяве от неотбходимо и от голяма важност, според мен е точно толкова гадното, колкото и някой да ти каже лъжа. така че се съгласявам напълно с Dalechen

И лошото държи да ни се случи, и хем е страшно, хем е много стилно.
Когато да пропадам ме научи, защо не каза как завършва филма?

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #10 -: Януари 02, 2008, 13:24:47 pm »
Далечен го е казал много точно. Само ще добавя, че понякога човек бива наранен много повече от такива съзнателни скривания на истината отколкото от лъжата.
Мое мнение е, че лъжата може да бъде понякога разгадана, докато прикриването на истината при двама души, между които би следвало да има изградено доверие, остава завинаги или поне до края на партньорството им, който често настъпва малко преди или след научаването на истината :)
Прецакани винаги има в тоя живот, но понякога се замислям в една такава ситуация кой точно е "наиграният". Може би би било добре да акцентираме на тази част в разсъжденията си :)
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен Sweet_As_Candy

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 793
  • Пол: Жена
  • Live Love & Laugh
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #11 -: Януари 03, 2008, 18:28:05 pm »
Според мен човек сам си преценява дали да каже или не. Не, не е лъжа защото аз не познавам човек който да е напълно искрен. Все се премълчава нещо каквото и да е то. Което значи че ние постоянно лъжем другите и себе си? или просто не искаме да кажем, което си е в наше право.



Неактивен momichenceto

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 52
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #12 -: Март 28, 2008, 13:56:23 pm »
Премълчаната истина не е една спестена лъжа !!! Аз по- скоро съм на принципа: По- добре не ми казвай нищо, отколкото да ме лъжеш!

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #13 -: Март 28, 2008, 17:21:42 pm »
 [oops] Значи след като премълчаната истина според теб не е спестена лъжа, а предпочиташ да не ти казват вместо да те лъжат, вероятно оставяш в мен погрешното впчатление, че предпочиташ да те лъжат, ама да не те лъжат!? Малко се обърках... [confused]

Неактивен momichenceto

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 52
Re: Премълчаната истина лъжа ли е ?
« Отговор #14 -: Март 28, 2008, 18:14:12 pm »
[oops] Значи след като премълчаната истина според теб не е спестена лъжа, а предпочиташ да не ти казват вместо да те лъжат, вероятно оставяш в мен погрешното впчатление, че предпочиташ да те лъжат, ама да не те лъжат!? Малко се обърках... [confused]

Май не се изразих правилно...Исках да кажа че е по-добре да премълчиш истината каквато и да е тя отколкото да излъжиш в стремежа си да кажеш нещо..
амииииии дали сега ме разбра? [lol]