Автор Тема: Неверието в бог,прави ли един човек лош?  (Прочетена 9244 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Barbarian

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 622
  • Пол: Мъж
  • die,die,die my darling...
Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« -: Декември 08, 2007, 17:41:39 pm »
Та,как смятате,може ли един невярващ,дори отричащ съществуването на бог човек да бъде добър?
Значи ли,че щом отричаш бог си лош човек?
Аз лично съм виждал и познавам хора,които са абсолютни атеисти,и абсолютно отричат съществуването му и са много добри и смея да твърдя истински човеци.
 Нали бог иска от нас да сме добри,да вярваме в него,да не се отричаме от него,да не вярваме в друго освен в него? Нали крайната цел на заповедите и повелите му е да направи от всеки от нас добър човек? Е,значи ли това,че някой невярващ в него,невървящ по неговите стъпки,дори отричащ го не може да бъде наречен добър човек?
 Не е ли целта (да го наречем така) на бог да направи от нас добри хора,или греша?








Неактивен ^STREET_BOY^

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 652
  • Пол: Мъж
    • http://dreik.sytes.net
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #1 -: Декември 08, 2007, 19:02:37 pm »
Ами за мен не е вярно....знам много добри хора, които грам не вярват в Бог. Аз също не съм кой знае колко вярващ, обаче поне не съм от ония лицемери, които ходят да запалят свещ в черквата, защото е модерно. Има ги много такива.

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #2 -: Декември 08, 2007, 22:34:05 pm »
Цитат
Неверието в бог,прави ли един човек лош?
Тц.
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен Barbarian

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 622
  • Пол: Мъж
  • die,die,die my darling...
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #3 -: Декември 09, 2007, 01:05:15 am »
Цитат
Неверието в бог,прави ли един човек лош?
Тц.
Лелееее,изключително философско. Можеше по-кратко все пак,на някои сигурно няма да им се чете чаааак до края.

Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #4 -: Декември 09, 2007, 17:33:54 pm »
Човек си е добър и лош по принцип, но това, че не вярва в Бог не го прави повече зъл от друг-вярващ.
Аз имам едно мнение, че добрите дела пораждат неосъзнатата вяра в Бог.
Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #5 -: Декември 09, 2007, 18:16:49 pm »
Странно мнение. [think]
Каква е логиката действието да поражда вяра в извършителя? По-убедително би звучало обратното. И защо точно пък в бог? [confused]
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен Barbarian

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 622
  • Пол: Мъж
  • die,die,die my darling...
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #6 -: Декември 09, 2007, 19:25:13 pm »
Човек си е добър и лош по принцип, но това, че не вярва в Бог не го прави повече зъл от друг-вярващ.
Аз имам едно мнение, че добрите дела пораждат неосъзнатата вяра в Бог.

Странно мнение наистина. От какъв зор добрите дела да пораждат именно това? По скоро в "историята" за бог има кражба от идеите за добри дела,ама както и да е. Идеята за един бог желаещ,проповядващ добри дела идва от идеята за добри дела,а не обратното според мен.

Неактивен Mistic

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3539
  • Пол: Мъж
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #7 -: Декември 09, 2007, 19:57:15 pm »
Не, не разбира се.
Даже смея да твърдя, че хората, които вярват в Бог са по-лоши. Вярващите са егоисти. Да не мислите, че като дадат хляб на някой просяк го правят заради него? Да бе...
Правят го, за да са"чисти и възвишени" и като ритнат камбаната да отидат на небето, а не в ада. Демек всичкото това нещо го правят заради себе си.
Познавам много атеисти и в повечето случаи не са лоши хора.

Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #8 -: Декември 09, 2007, 20:01:32 pm »

Не, не разбира се.
Даже смея да твърдя, че хората, които вярват в Бог са по-лоши. Вярващите са егоисти. Да не мислите, че като дадат хляб на някой просяк го правят заради него? Да бе...
Правят го, за да са"чисти и възвишени" и като ритнат камбаната да отидат на небето, а не в ада. Демек всичкото това нещо го правят заради себе си.
Познавам много атеисти и в повечето случаи не са лоши хора.

Взе ми думите от устата [shame] [lol]Не знам, просто така го чувствам [shame] Ако разгледаме десетте Божии заповеди като някакъв образец за добродетел, директно към Бог са насочени най-много две-три, докато за отношенията на човек с човека-всички останали. Приемайки всички тях за равностойни, по-правдоподобно ми изглежда идеята за вярата да се поражда от това да сме хуманисти, отколкото това да не бъдем атеисти. Всъщност последното е с доста нищожна стойност, защото е твърде условно. Затова го приемам за пристрастие. Няма как да докажа, че е така. Може би само с това, че делата са по-силни от думите [think2]
Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #9 -: Декември 09, 2007, 20:35:57 pm »
Дай да се разберем - атеизмът не значи непременно материализъм. Човек може да вярва в идеали без да вярва в бог и пак да е хуманист. При това повече хуманист от вярващия в бога, защото ще вярва в човешки идеали, не в божествени. Освен това, държа да отбележа, че убежденията определят постъпките, а не обратното, така че няма логика една постъпка да поражда вяра в каквото и да било. :)
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен Arcanum

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 79
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #10 -: Декември 09, 2007, 21:06:10 pm »
Не, не разбира се.
Даже смея да твърдя, че хората, които вярват в Бог са по-лоши. Вярващите са егоисти. Да не мислите, че като дадат хляб на някой просяк го правят заради него? Да бе...
Правят го, за да са"чисти и възвишени" и като ритнат камбаната да отидат на небето, а не в ада. Демек всичкото това нещо го правят заради себе си.
Познавам много атеисти и в повечето случаи не са лоши хора.


Това е твоя гледна точка. Аз вярвам в Бог, но когато помагам на някой не го правя с мисълта, че ще отида в рая след като умра.
А по темата- може би не съм разбрал правилно, но за мен има известна разлика- атиста и добър, защото е възпитан да прави добро, а вярващият е добър, защото спазва законите на съответния Бог.
« Последна редакция: Декември 09, 2007, 21:22:52 pm от Arcanum »

Неактивен XpacTa_lavista

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3489
  • Пол: Мъж
  • Дървен философ, но дрянов
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #11 -: Декември 09, 2007, 22:25:15 pm »
А нима самите идеали не пораждат в себе си идеята за Бог? Щом говорим за идеали, непременно намесваме и Бога, защото той е върховното идеално. Няма значение какви са и от къде произлизат, важното е, че са някакъви принципи, който поддържа концепцията да се живее справедливо и в разбирателство. Това иска и Висшият разум-да се прогресира без да се нарушава този прогрес с излишно зловмешателство. Човешките положителни постъпки поддържат това искане, защото се явяват част от него. Няма значение от къде ще се тръгне-дали от това, че съществува Бог и следователно трябва да се прави добро, или да се прави добро, и на основата на това да се приеме, че Бог съществува. Двете неща са взаимно свързани и много неделими. Но за себе си лично приемам, че е по-добре да се тръгне от второто, понеже все пак със собствените си действия градим един по-добър свят, и на тази основа изграждаме и образа, който го представлява. За сведение-съботяните тръгват точно по обратен ред [lol]
Когато човек върви без път...
 
             ...най-често стига до гарата

  Нека бъдем грамотни! Да се научим да пишем правилно поне на родния си език!

Неактивен Barbarian

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 622
  • Пол: Мъж
  • die,die,die my darling...
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #12 -: Декември 09, 2007, 23:09:42 pm »
А нима самите идеали не пораждат в себе си идеята за Бог? Щом говорим за идеали, непременно намесваме и Бога, защото той е върховното идеално. Няма значение какви са и от къде произлизат, важното е, че са някакъви принципи, който поддържа концепцията да се живее справедливо и в разбирателство. Това иска и Висшият разум-да се прогресира без да се нарушава този прогрес с излишно зловмешателство. Човешките положителни постъпки поддържат това искане, защото се явяват част от него. Няма значение от къде ще се тръгне-дали от това, че съществува Бог и следователно трябва да се прави добро, или да се прави добро, и на основата на това да се приеме, че Бог съществува. Двете неща са взаимно свързани и много неделими. Но за себе си лично приемам, че е по-добре да се тръгне от второто, понеже все пак със собствените си действия градим един по-добър свят, и на тази основа изграждаме и образа, който го представлява. За сведение-съботяните тръгват точно по обратен ред [lol]
Защо да са взаимно свързани? Защо трябва задължително да свържем правенето на добро с бог? Нима хората не са смятали за кофти това да крадеш,убиваш,лъжеш и тем подобни преди да се роди идеята за бог? Напротив. Между другото в 10-те божи заповеди има една съдържаща нещо много зло. Що? Помислете защо?  :)

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #13 -: Декември 09, 2007, 23:16:59 pm »
Не, не разбира се.
Даже смея да твърдя, че хората, които вярват в Бог са по-лоши. Вярващите са егоисти. Да не мислите, че като дадат хляб на някой просяк го правят заради него? Да бе...
Правят го, за да са"чисти и възвишени" и като ритнат камбаната да отидат на небето, а не в ада. Демек всичкото това нещо го правят заради себе си.
Познавам много атеисти и в повечето случаи не са лоши хора.


Напълно те подкрепям. Малцина са тези, които вярват с душата си, а не с главата си. Много повече са хората, които слагат "маската" на вярата, представят се пред света като пълни светци, демонстрират добро поведение с такъв финес, че дори и Стоянка Мутафова би могла да завиди на изпълнението им.
Да, признавам, че дори една такава лъжлива демонстрация на вяра е способна да вдъхне кураж някому, но ако след време този някой "прогледне" и установи, че голяма част от вярващите всъщност не са наистина отдадени на Бога, а пълни интересчии, започва да се чувства меко казано странно. Такива лъжеверци според мен са най-долната и отвратителна пасмина. Те действат подмолно, оставяйки погрешното впечатление у заобикалящите ги, че са едни прекрасни хора, едва ли не достойни за подражание.
Способните да лъжат хората, лъжат и Бог, а лъжат ли Бог, лъжат и себе си, защото Той знае.
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен innna

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1371
  • Пол: Жена
  • Addicted to Me
    • Козметиката
Re: Неверието в бог,прави ли един човек лош?
« Отговор #14 -: Декември 10, 2007, 11:27:46 am »
Съгласна съм с някои от вас. Вярващите са не само егоисти, но и фанатици. Те отричат правото на другите да вярват в каквото си поискат...а това вече ги прави не до там добри или по-скоро нетолеранти, което е още по-лошо. За мен християнството е една машина за манипулация, това е.

И много хора, които имат себе си за вряващи и правидни, всъщност не са! Защото изобщо не са започнати с християнския морал, според който например дори добрия външен вид е грях, при това жестоко осъждан. Всяко желание за себеизява и развитие също е неморална....
Можеш да направиш две грешки по пътя към истината: да не го извървиш целия и въобще да не тръгнеш по него...
Буда