Автор Тема: Как да пишем убеждаващо есе  (Прочетена 14032 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ilusia

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9346
  • Луда ? Да ! Две и половина сме !
Как да пишем убеждаващо есе
« -: Юни 18, 2007, 12:01:08 pm »
Ако има някой който притежава ценна информация как да напишем правдоподобно и добре оценяващо се есе , нека го сподели тук или ми го прати на ЛС аз ще го добавя.
Благодаря !




КАК ДА НАПИШЕМ УБЕЖДАВАЩО ЕСЕ
Автор: Joe Landsberger (20.02.2007 г.) 163 прочитания

Можеха да го направят, защото вярваха, че могат.
Вергилий, 70 – 19 пр.н.е.,римски поет

При убеждаващото или аргументативно писане се опитваме да накараме другите да се съгласят с фактите, които сме представили, да споделят ценностите ни, да приемат аргументите и заключенията ни, да приемат нашия начин на мислене.

Ето и елементите, които трябва да включва едно добро убеждаващо есе:

- подбор на факти, които да подкрепят аргументацията

- изясняване на съответстващите убеждения пред аудиторията /перспектива/

- степенуване по важност, редактиране и/или подреждане на фактите и убежденията, за да се изгради аргументацията

- формулиране на заключения

- “убеждаване” на читателите, че заключенията са базирани върху убедителни факти и обществено приети ценности

- наличие на самоувереност да изразите “убедителността си” в писмена форма.

Ето и някои стратегии при писането на убеждаващо есе:
Напишете въпросите с ваши думи.
- Обмислете въпросите, които заданието поставя, докато четете и правите проучвания. Определете:
- фактите
- всички източници, които ще Ви помогнат да ги проверите /в това число и други справочни материали/
- има ли някакъв предразсъдък в аргументацията или в убежденията, който да поставя фактите или темата в различна светлина
- какво мислите за аргументите на автора
- Направете списък с фактите; обмислете важността им:
определете приоритетите, редактирайте, подредете по важност,
откажете се от някои от тях и т.н.

Задайте си въпроса: “Какво липсва?”
- Кои са “горещите точки” в темата?

Направете списък с възможните емоции/емоционални реакции и
ги имайте предвид при по-нататъшната работа

Започнете писането с чернова!

Концентрирайте се колкото може повече върху чтенето/изследването.

Не се занимавайте с граматиката или правописа.
- Напишете първия параграф
- Въведете темата
- Дайте представа на читателя за вашата гледна точка!
- Събудете интереса на читателя, за да продължи да чете есето до края!
- Определете три основни теми, които ще развиете
- Преминавайте плавно от параграф на параграф
- Придържайте се към деятелния залог
- Цитирайте източници за по-голяма авторитетност
- Придържайте се към Вашата гледна точка от началото до края на есето
- Наблегнете на логическите аргументи
- Не обобщавайте, докато пишете основната част на есето –
това ще направите в заключението.

- Заключение
- обобщете аргументите си и направете заключение
- нека заключението да бъде съгласувано с първия параграф / началната теза, а също така с основните теми
- заключението преразказва ли главните идеи?
- следва ли последователността и важността на аргументите?
- логическо заключение на тяхното развитие ли е?
- Редактирайте/напишете отново с други думи първия параграф,
за да изразите по-сбито развитието на идеите и заключението.
- Оставете работата за един или два дена!
- Прочетете отново есето с ясна мисъл и готовност за поправки

- Запитайте се:
Есето убедително ли е?
Аз убеден ли съм?
Читателят ще бъде ли убеден?
Ще разбере ли убежденията ми, ще се съгласи ли с фактите, които посочвам?
- Редактирайте, коригирайте, напишете отново, ако е необходимо
- Проверете правописа и граматиката!
- Помолете Ваш приятел да прочете есето и да го коментира.

Успяхте ли да го убедите в аргументите си?
- Преработете есето, ако е необходимо
- Оставете текста
- И се поздравете с добре свършената работа,
с мисълта, че сте направили най-доброто, на което сте способен.

Как да отговорите на евентуалните критики:
Отнасяйте се към критиката като към тест за Вашата способност за убеждаване.
Опитайте се да не приемате критиката лично.
Ако критиката е отправена към фактите, проверете ги два пъти и цитирайте Източниците си.
Ако критиката е насочена към убежденията Ви, понякога трябва да се съгласим “да не сме съгласни”.
Запомнете, че успешното убеждаване означава, че човекът отсреща е съгласен да бъде убеден!
Страх: Ако не сте свикнали с комуникацията,
особено с писмената, може да се наложи да преодолеете страха на няколко нива.

Писането, за разлика от незаписаната реч, запазва думите така, че всички могат да ги видят, и “контекстът” не е толкова важен както при речта, където контекстът “оцветява” думите. Например: хората, които четат есето, не Ви виждат. Те виждат само думите. Те не знаят как изглеждате, къде живеете, кой сте.
За щастие в училището и в класа се намираме на сигурно място
и можем да упражняваме и изкуството на писането, и изкуството на убеждаването. По този начин по-късно, когато сме поставени в действителна ситуация, независимо дали в работата ни, в църквата или в квартала, а дори и в семействата ни, ще видим колко полезна ни е била тази практика.

Убеждаването има и друга характеристика:
то се състои от факти, които илюстрират заключения. Това, разбира се, означава, че трябва да знаете за какво става дума и да се отнасяте много отговорно към фактите, защото в противен случай няма да може да убедите никого. Това показва друго ниво на страх: Страх от това да не се направи грешка, която да направи аргументите или убеждаването безсмислени. Тъй като пишете и думите са върху хартия /или на уеб сайт/, така че всеки може да ги види, трябва да положите всички усилия, за да се убедите, че фактите са правилни.

Благодаря на S Ryder за вдъхновението и на нейния шести клас в Пенсилвания заради редактирането на това ръководство.

Обратна връзка за корекции в ръководствата
Този сайт с ръководства и стратегии е създаден, развит и поддържан от Joe Landsberger като образователна обществена услуга. Тези ръководства са поддържани едновременно извън институционалните и национални граници и последната промяна е от 9 ноември 2005 г. Разрешено е безплатно копиране, адаптиране и разпространение на отделни ръководства в хартиен формат за некомерсиални образователни цели с цел подпомагане на обучението. Не се изисква разрешение за връзка към уеб сайта. Моля, обърнете внимание, че тези ръководства подлежат на промяна и периодично търпят редактиране и преработване. Поради тази причина, възпроизвеждането на цялото съдържание по Интернет може да бъде само с разрешение чрез лицензионно споразумение.

Информация за сайта и авторско право
Лицензионна информация
От 1996 г.
« Последна редакция: Юни 18, 2007, 12:03:04 pm от ilusia »







It still feels like our first night together
Feels like the first kiss and
It's gettin' better baby
No one can better this
I'm still hold on and you're still the one
The first time our eyes met it's the same feelin' I get
Only feels much stronger and I wanna love ya longer
You still turn the fire on
http://www.vbox7.com/play:e1359ebc

Неактивен ^SeXyTo^^^

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1084
  • Пол: Жена
  • ... I guess I need you, baby ...
Re: Как да пишем убеждаващо есе
« Отговор #1 -: Юни 30, 2007, 01:19:30 am »
Според мен за да бъде есето ти убеждаващо то първо трябва  да си като на "ТИ" с темата на която ще пишеш,трябва да познаваш и знаеш коя ще е аудиторията пред която ще го четеш(ще бъде прочетено),трябва да не пишеш неща за който не си сигурна примерно "а бе май беше скоро..." или нещо от рода,по добре си служи с факти,а ако изпозваш поговорки или цитати който си запомнил/а от някоя книга и са  подходящи и свързани с темата на есето ще е още по-добре,защото учителят(четателят/слушателят) ще остане с впечатлението че четеш мн книги и това ще му се хареса.Есето трябва да не бъде мн дълго, нито мн кратко,то трябва да изчерпва и изпълва цялата информация която знаеш за дадената тема.Чрез есето ти можеш да забавляваш,поучаваш,развличаш и т.н. слушателят/четателят,ти си избираш как ще подходиш,след като знаеш пред кого ще го чеетеш ще прецениш в какъв стил да го напишеш.
П.С. Когато аз пиша есе по принцип започвам с въпрос ,нз но така сякаш ми е по лесно.
И ми е мн трудно да пиша есе когато ми дадат точно опредлена тема,ако ми кажат три теми примерно аз да си избера едната ми е 100 пъти по лесно отколкото да ми казват точно на каква тема да пиша.
Според мен есето е свободно изразяване на мение,затова ти трябва да не се притесняваш когато пишеш,то затова са и черновите,като седнеш да пишеш есе нахвърли си всички идеи които ти идват на ум за темата дори си напиши есето но без да се саобреазяваш и да отделят теза изложение заключение,напиши всичко което ти дойде на ум за темата,после като си готов/а го провери и остави само това което ти се струва подходящо за аудиторията или това което на теб най ти допада.
УСПЕХ!!!
П.С. дано съм помогнала,аз нямам никакъв опит все още в писането на есе те първа почнахме есетата,затова моля извинете ме ако някаде не съм права,но това е личното ми мнение за писането на есе  [shame]