Автор Тема: Страх от отсъждане  (Прочетена 1643 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Страх от отсъждане
« -: Август 06, 2007, 18:24:35 pm »
Доста често напоследък ми се случва в някой спор да чуя аргумент "кой съм аз/кой си ти, че да отсъждам(ш)?". Вчера в една книга попаднах нещо, което напълно съвпада с моята гледна точка по въпроса:

- Щом си човек, отсъждаш - изрече гласът зад него. - Туй е таквоз, онуй не е, туй е добро, онуй - не. Всеки ден избираш... ето ти го живота на човека.
- А вие сигурна ли сте, че избирате правилно?
- Не. Но правя всичко по силите си.


Чудя се обаче защо толкова хора го забравят това? От страх, от мързел, от... какво?







"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #1 -: Август 06, 2007, 18:27:51 pm »
Не съдиш, ако не искаш да бъдеш съден.
Не съдиш, ако си схванал, че има много повече възможности от твоя собствен мироглед.
Не съдиш, ако не можеш да застанеш зад думите си
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #2 -: Август 06, 2007, 18:31:42 pm »
Отсъждаш е доста различно от съдиш. Понякога съм използвала този израз(Съдиш). Всеки има право да изкаже собственото си мнение. Да го защитава, да го аргументира, да го обосновава и подкрепя с факти и доказателства, които според него са истинни. Да отсъждаш в мноето съзнание звучи, като да приемеш гледна точка. В това няма нищо лошо. Но да съдиш някой, че мисли някак си... Мисля си, че ние хората сме прекалено себични. Трудно приемаме чуждо мнение, различно от нашето такова. Трудно признаваме и зачитаме правото на другите да мислят различно от нас самите. Но това не е повод да СЪДИШ. Не е причина да обиждаш, да иронизираш, да се подиграваш, да се налагаш. Или поне ако е причина, то в моите представи тя е неоснователна.

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #3 -: Август 06, 2007, 18:45:42 pm »
Но да съдиш някой, че мисли някак си...
А няма ли да осъждаш човек, който мисли, че е о'кей да кара, след като е изпил две водки и три бири в дискотеката? Не е ли всеки длъжен да го направи? Трябва ли да признавам и зачитам правото му да мисли така - тоест, различно от мен?
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #4 -: Август 06, 2007, 18:50:03 pm »
Не мисля, че е работа на хората да съдят грешните постъпки на другите. Може да не ти харесва. Може да го напсуваш на ум ако щеш. Но не би трябвало да се правораздава просто ей тъй. Ако са нарушили закона, то това е работа на съответните институции. Какво мислиш, че щене, ако всеки грабне томахавката и почне да раздава правосъдие на ляво и на дясно?

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #5 -: Август 06, 2007, 18:52:18 pm »
Feanor навлизаш в пределите на морала, нали знаеш ...
Един човек, който не си дава сметка за последици, за цената, която може да плати и сигурно един ден ще плати, го интересува какво точно ти мислиш ..
В момента, в който си позволиш да съдиш някого, преди да му бръкнеш в психиката, се поставяш на някакво стъпало над него, а кой слуша на драго сърце този, който се мисли за по-добър ..
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #6 -: Август 06, 2007, 19:05:37 pm »
Не мисля, че е работа на хората да съдят грешните постъпки на другите.
А чия е?! [oops]

Може да го напсуваш на ум ако щеш. Но не би трябвало да се правораздава просто ей тъй. Ако са нарушили закона, то това е работа на съответните институции. Какво мислиш, че щене, ако всеки грабне томахавката и почне да раздава правосъдие на ляво и на дясно?
Кой говори за раздаване на правосъдие? Имам предвид да си наясно какво мислиш и да действаш така, както смяташ за правилно. По твоята логика в горния пример трябва просто да махна с ръка и да остава системата да се занимава с него. Действителността показва, че този метод не работи.


`Fallen_Angel`, не става дума кой за какъв се мисли. Въпросът е кой какво прави.
Да речем, някой не си преглежда личните съобщения... Поставям ли се над него, като не го одобрявам? Мне... най-много да му дърпам ушите на по-късен етап. [lol]
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #7 -: Август 06, 2007, 19:07:11 pm »
Влез му в положението, че този някой е болен, че ти е пратил ЛС, че ще си е във Видин .. и не бързай да съдиш.
Хората лесно се главозамайват, когато си мислят, че са добри :)
Всеки може да съди, но това ли е начина?
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #8 -: Август 06, 2007, 19:12:15 pm »
Че защо, най-много да ми се наложи да се извиня после... Какъв е проблемът? :p [lol]
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен `Fallen_Angel`

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3731
  • Пол: Жена
  • Докато адът замръзне...
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #9 -: Август 06, 2007, 19:17:40 pm »
Хората не обичат да признават грешките си. Остават ги в миналото. А човек, който е съдил и е сбъркал, вижда, че има нещо сбъркано в него .. по-лесно е да се отмине грешка, отколкото да се признае.
Пък и да си осъден, когато си бил съдник .. как звучи ? :)
Ако ще се давиш, не се мъчи в плитка вода.[/center]

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #10 -: Август 06, 2007, 19:21:52 pm »
Не мисля, че е работа на хората да съдят грешните постъпки на другите.
А чия е?! [oops]

Може да го напсуваш на ум ако щеш. Но не би трябвало да се правораздава просто ей тъй. Ако са нарушили закона, то това е работа на съответните институции. Какво мислиш, че щене, ако всеки грабне томахавката и почне да раздава правосъдие на ляво и на дясно?
Кой говори за раздаване на правосъдие? Имам предвид да си наясно какво мислиш и да действаш така, както смяташ за правилно. По твоята логика в горния пример трябва просто да махна с ръка и да остава системата да се занимава с него. Действителността показва, че този метод не работи.

По първия цитат... казах ти работа е на съответната институция.
По втория цитат... Едно е да си наясно какво мислиш, съвсем друго е да  критикуваш и да съдиш, да вменяваш вина на някой за постъпките му. Че системата не действа, не действа, но това не значи, че някой друг трябва да се нагърбва с функциите и.

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #11 -: Август 06, 2007, 19:28:40 pm »
Хората не обичат да признават грешките си. Остават ги в миналото. А човек, който е съдил и е сбъркал, вижда, че има нещо сбъркано в него .. по-лесно е да се отмине грешка, отколкото да се признае.
Пък и да си осъден, когато си бил съдник .. как звучи ? :)
Понякога по-голямата грешка би била да не отсъдиш. :)
Иначе всеки съди и бива съден ежедневно... освен ако не е умрял, в някои случаи - дори тогава. Нали разбираш, за всяко нещо, което правиш, тези около теб имат мнение. Дали е правилно, дали не е. Точно както ти имаш мнение за техните действия.

vOsYcHnA_pRiNcEsA, работата на институцията е да наказва. Бляк... пак ще кажа - стигне ли се до наказания, белята вече е станала. И защо? Защото нямаш смелост да признаеш пред себе си, че осъждаш дадена постъпка?
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #12 -: Август 06, 2007, 19:31:30 pm »
Feanor, мисля, че някак си не успя да разбереш какво ти обясних. ОТСЪЖДАМ и СЪДЯ, както и  да ИМАШ МНЕНИЕ са едни понятия, които имат много различно значение. Поне според мен.

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #13 -: Август 06, 2007, 20:23:26 pm »
Всъщност не. В момента, в който имаш изградено мнение за нещо, вече си отсъдил. Нали именно това е мнението? Тази постъпка беше благородна, онази - подла. Това беше добре, онова - не.
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен tuik

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 825
  • Пол: Мъж
Re: Страх от отсъждане
« Отговор #14 -: Август 06, 2007, 21:59:19 pm »
Здравейте, Feanor не мисля че точната дума е страх, но сега по темата:
Не мисля, че съм дорасъл да съдя когото и да е било (въпреки че съм го правил), нито мисля че някой е дорасъл да съди мен. Правото на избор на начин на живот си е лично мое и от това зависи най-вече моят живот...
Изпил съм 5 бири и 10 водки и се влача като парцал по земята и какво ще дойдеш да ме съдиш... или ще изчакаш на другия ден когато съм изтрезнял да ми четеш конско... нима мислиш че това ще ме накара да се спра... не мисля, когато ми се пие ще пия, ако ти правя някакви проблеми натроши ми главата няма проблем, но ако не какво ти пука дали се тровя или не...
Виждаш ме да пуша трева и какво ще дойдеш като ангел небесен да ми обясниш, че това не е правилно... извинявай, но това е смешно живеем в свободна държава. Може тревата да е забранена, но това, че ти си решил да ме вкараш в правия път не мисля, че има някакво значение, а ако викнеш полицай и той не ти се изсмее в лицето най-много да си създадеш враг в мое лице... и за какво...? за едното нищо...
Ще ти кажа и още нещо за отсъждането, то поражда лъжи... Ще ти кажа и защо... има много хора със различни мирогледи който стигат дори и до любовни отношения... я си предстви съденето на чуждия мироглед до къде ще доведе... в началото до скандали, после ако хората наистина се обичат до лъжи за да не се стига до тези скандали и накрая като лъсне чялата истина на яве до разочарование и раздяла... и защо...? само защото не са приемали недостатъците си и са се опитвали да наложат нещо защото самото отсъждане е налагане на някаква норма...
И още нещо човек, който следи за чуждите грешки обикновенно не вижда свойте собствени... Как беше поговорката... "Не гледай сламката в окото на другия, виж гредата в своето собствено"
Развей черен флаг,
на който пише без думи:
"МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ...
МРЪСНО МИ Е
В ДУШАТА МИ..."