Автор Тема: Адмирации  (Прочетена 5068 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Адмирации
« Отговор #30 -: Август 14, 2007, 18:25:11 pm »
indeed... [lol]
На това отгоре и вярна. :)
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: Адмирации
« Отговор #31 -: Август 19, 2007, 17:22:57 pm »
Нали съм си "лаик" :) господи, понякога хората целейки се да се направят на умни не осъзнават как явно показват глупостта си ...
миналия ден един клиент "псевдо разбирач " се правеше на отракан относно компютърна тема - бяха го взели за консултант при закупуване на компютър,  и разпитва разпитва ту нещо умно каже, ту нещо нелогично и като изтърси ... "нека сега да го обясня като един (замисли се огледа се, или по точно се направи че се замисли, че търси определена дума, а дефакто той сигурно си я беше записал на ръкава на ризата ... та ..) лаик, (поогледа ни умно след казаната дума ... а ние същевременно му отговорихме с умни погледи) това дали може ..."

Хора, българският език е един от най-богатите езици по отношение на синоними и какво ли не, толкова ли сме зле че трябва да вкарваме чуждици ... по умни ли ни прави ... аз съм сигурен, че човека от по-горния пример дни преди това е гледал последния филм на Антъни Хопкинс ....
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Адмирации
« Отговор #32 -: Август 19, 2007, 17:55:25 pm »
"Лаик" не е чуждица. [think] Не и в смисъла, в който е "софтуер", да речем. Ако предпочиташ, можеш да използваш синонима и "дилетант". :)
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

sunrise

  • Гост
Re: Адмирации
« Отговор #33 -: Август 19, 2007, 19:23:08 pm »
Имам ценно наследство от далечната 1957г.- далечна дори за мен. Тритомен тълковен речник на съвременния български книжовен език- издаден от Българската академия на науките:
1.адмирация-/лат/ Възхищение
2.лиак /гр/ Неспециалист, недостатъчно посветен в някоя област; дилетант.
Напред или назад вървим всъщност?

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: Адмирации
« Отговор #34 -: Август 19, 2007, 20:52:17 pm »
щом сте рекли ...

на никъде не вървим ... стоим и като маймуни се опитваме да подражаваме ...
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

sunrise

  • Гост
Re: Адмирации
« Отговор #35 -: Август 20, 2007, 04:56:02 am »

на никъде не вървим ... стоим и като маймуни се опитваме да подражаваме ...
:)Май ни е национална черта. Някъде бях прочела информацията, че И.Вазов е използвал в своите произведения около 30000 различни думи. Не знам кой е имал смелостта и търпението да прави точно такъв анализ, но се впечатлих от богатството на речта, която е притежавал. Сравнението е може би неподходящо, защото той си е на светлинни години... Важно е да се знае значението на дадена дума и да се използва на подходящото време, в подходящия разговор.
Спорът за навлизането на чуждиците и чистотата на родния език си е направо древен от днешен поглед. Все се сещам за онзи пример от часовете по български език: кибрит или драсни, пални клечица :) и... все пак е кибрит :)

Неактивен repi-s-lychec

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1060
  • Her shadow plays in the shape of a man's desire...
Re: Адмирации
« Отговор #36 -: Август 20, 2007, 09:43:08 am »
Panta rei...
Простите удоволствия са последно убежище за сложни натури

Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
Re: Адмирации
« Отговор #37 -: Август 27, 2007, 06:32:29 am »
щом сте рекли ...

на никъде не вървим ... стоим и като маймуни се опитваме да подражаваме ...
Привет!
Е,доне,доне.Не са всичките маймуни.Има и шимпазета,орангутани.Какви ли не видове и под-видове маймунски.Богата е българската флора и фауна.
Как да не вървим? С Кралимарковски крачки вървим.Както винаги.1 крачка напред,2назад...
To be,or not to be

Неактивен ProstoAz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 756
  • Пол: Жена
  • Гняв обречен на провал...това ли си ми дал???
Re: Адмирации
« Отговор #38 -: Август 30, 2007, 09:05:42 am »
Четох,четох в ранно утро,търках очи,чесах се по главата,но не можах да променя светогледа си. С цялата си мутренска същност никога не бих толерирала "прайда" на овцете! 

И честно да си призная,с риска да ви засегна,не толерирам и вашата позиция и дори ми е смешна. Надявам се някой ден потомството ви да не реши да се присъединява към Овчия "прайд",защото както разбирам,вие няма да си помръднете пръста да го възпрете,тъй като според вас не бива да упрекваме овчиците в нищо и всеки сам трябва да прави избора си  [confused] . Е все пак шапка ви свалям,аз нямам психиката да гледам децата си сред Овците  [lol]
« Последна редакция: Август 30, 2007, 09:07:19 am от ProstoAz »
Загадъчна...                 арогантна...                     нежна...              и безумно самотна!

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Адмирации
« Отговор #39 -: Август 30, 2007, 12:48:46 pm »

Аз съм на принципа :Щом знам значението на дадена дума ,ще си я употребявам.Ако не знам какво означава,ще си трая или ще попитам и тогава.Няма значение ,според мен една дума дали е чуждица или българска,важното е да се употребява на място.То иначе вместо "маса" да казваме"софра" като ще е на на български. :)
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен repi-s-lychec

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1060
  • Her shadow plays in the shape of a man's desire...
Re: Адмирации
« Отговор #40 -: Август 30, 2007, 13:14:30 pm »
Четох,четох в ранно утро,търках очи,чесах се по главата,но не можах да променя светогледа си. С цялата си мутренска същност никога не бих толерирала "прайда" на овцете! 

И честно да си призная,с риска да ви засегна,не толерирам и вашата позиция и дори ми е смешна. Надявам се някой ден потомството ви да не реши да се присъединява към Овчия "прайд",защото както разбирам,вие няма да си помръднете пръста да го възпрете,тъй като според вас не бива да упрекваме овчиците в нищо и всеки сам трябва да прави избора си  [confused] . Е все пак шапка ви свалям,аз нямам психиката да гледам децата си сред Овците  [lol]


Ти какво имаш предвид под овца?
Простите удоволствия са последно убежище за сложни натури

Неактивен ProstoAz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 756
  • Пол: Жена
  • Гняв обречен на провал...това ли си ми дал???
Re: Адмирации
« Отговор #41 -: Септември 01, 2007, 08:05:18 am »
Ами от постовете ми много ясно се разбира какво разбирам под овца.
Нямам нищо протви чуждиците
Имам против хората без капчица личен стил и индивидуалност.

        Сека разбра ли какво имам предвид под овца?  И намя нужда да се повтаря,че всеки си избирал сам какво да прави с живота си - да това го знам и понеже всеки го прави,аз нито бих се оствила на стадото да ме повлече,нито пък намирам за нужно да запазя мнението за себе си. Да не харесвам овците и не смятам,че е лошо да го кажа или пък да направя висчко по силите си да не позволявам на близките си хора да попадат в стадото.
Загадъчна...                 арогантна...                     нежна...              и безумно самотна!

Неактивен repi-s-lychec

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1060
  • Her shadow plays in the shape of a man's desire...
Re: Адмирации
« Отговор #42 -: Септември 06, 2007, 19:08:50 pm »
Не разбирам какво толкова могат да ти направят овцете, при положение че си с ясно изразена и цялостно оформена индивидуалност :)
Простите удоволствия са последно убежище за сложни натури

Неактивен ProstoAz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 756
  • Пол: Жена
  • Гняв обречен на провал...това ли си ми дал???
Re: Адмирации
« Отговор #43 -: Септември 19, 2007, 07:57:54 am »
Ами могат могат
Овчиците са си овчици - намирисват ми когато минат покрай мен и тъй като са слабоинтелектуални и адски слабоинидивдуални,често - от глупотия навлизат в жизненото ми пространство и ме карат да напрягам излишно усилията си,които иначе бих вложила в далеч по-полезни неща.
За това се надявам искрено,колкото се може повече овчици да четат това и да се съобразяват с останалите видове обитаващи Земята  [lol]
Загадъчна...                 арогантна...                     нежна...              и безумно самотна!