Автор Тема: Камю  (Прочетена 3859 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен elf`s_soul

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1137
  • Пол: Жена
  • Реалността е фалшива. Мечтите са истински.
Re: Камю
« Отговор #30 -: Април 23, 2007, 23:38:38 pm »
 По принцип се въздържам от коментари и постове в форума, предпочитам само да чета отвреме на време.. Но темата ме грабна, така да се каже... Ще се опитам да бъда изчерпателна не толкова по темата, колкто по въпросите повдигнати сред коментарите...
 
  неземен Ако не Feanor , то аз ще ти дам едно значение или повече на думата Абсурд ,неспоменати до сега от теб, би ми било приятно да разбера дали ги приемаш... Ще цитирам "Речник на чуждите думи в българския език" ( Държавно издателство "Наука и изкуство" София 1964 ) Според който "Абсурд ( лат. absurdus "неразбран"."глупав")..." Другите значения вече бяха написани от теб и разбрани от мен, поне... Но държа да забележиш новото значение на думата.. Неразбран.. Не разбирам теб и твоя поглед над нещата, най-малкото, че ако много философи, а пък и автори , не бяха се правили на "интересни" и "различни" нямаше да има толкова гениални и ценени творби, които според теб не са глупости( само предположение), както и според мен и според много други хора... Също така не мисля, че Камю пише глупости... Всъщност ще дам пример... Кнагата.. По точно романът "Чужденецът"... Главният герой- един абсурден човек.. Според теб той е нелогичен и глупав (само предположение), действа и мисли нелогично, абсурдно или може би просто неразбираемо за нас... " "Митът на Сизиф" предлага следния пример:"Човек говори по телефона зад стъклена преграда;не го чуваме, но виждаме неговите безцелни гримаси... Отворете вратата, долепете ухо до слушалката... и човешките постъпки си възвръщат смисъла" ... Та така и главният герой е сякаш гледан през стъкло и сме изолирани от неговите расъждения имаме само изводите който той изважда на показ... За това ни се струва така неразбран неговия абсурдизъм... До някъде мога да си позволя да дам значение- Чуждост на думата Абсурд като се опирам на казаното/написаното до тук... Всъщност в романът има много логика, имаме един Чужд и Неразбран (т.е. Абсурден) човек, който обществото изхвърля, ако мога да си позволя да се изразя така... Някак реално е, обществото наистина отхвърля различните... Естествоно и логично.. Щом абсурдното е нелогично.. то значи логичното ще е "неабсурдно" и "неглупаво"...
 Глупост или не... Ти имаш право да имаш свое мнение, а аз нямам за цел да ти го променям, най-малкото не мисля, че ми е необходимо... Бих искала просто да разбера съгласен ли си с новите 2, ако не се лъжа допълнени от мен значения на думата Абсурд... Според мен абсурден е спорът, който се зароди тук, просто защото е ненужен...
 
 Сега по темата Камю е имал право... Единсвеното за което си заслужава да се е умре е същото това за което си струва да се живее... Абсурдно е, защото в едно "тяло" или да го наречем "обект" метафорично казано се борят живот и смърт... Ние имаме право да изберем...
 
 П.П. С най-добри чувства... :)

Дори да бягам с всички сили.. Загубила ли съм те, аз няма да мога да те стигна там където отиваш..  

Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
Re: Камю
« Отговор #31 -: Април 25, 2007, 06:30:00 am »
По принцип се въздържам от коментари и постове в форума, предпочитам само да чета отвреме на време.. Но темата ме грабна, така да се каже... Ще се опитам да бъда изчерпателна не толкова по темата, колкто по въпросите повдигнати сред коментарите...
 
  неземен Ако не Feanor , то аз ще ти дам едно значение или повече на думата Абсурд ,неспоменати до сега от теб, би ми било приятно да разбера дали ги приемаш... Ще цитирам "Речник на чуждите думи в българския език" ( Държавно издателство "Наука и изкуство" София 1964 ) Според който "Абсурд ( лат. absurdus "неразбран"."глупав")..." Другите значения вече бяха написани от теб и разбрани от мен, поне... Но държа да забележиш новото значение на думата.. Неразбран.. Не разбирам теб и твоя поглед над нещата, най-малкото, че ако много философи, а пък и автори , не бяха се правили на "интересни" и "различни" нямаше да има толкова гениални и ценени творби, които според теб не са глупости( само предположение), както и според мен и според много други хора... Също така не мисля, че Камю пише глупости... Всъщност ще дам пример... Кнагата.. По точно романът "Чужденецът"... Главният герой- един абсурден човек.. Според теб той е нелогичен и глупав (само предположение), действа и мисли нелогично, абсурдно или може би просто неразбираемо за нас... " "Митът на Сизиф" предлага следния пример:"Човек говори по телефона зад стъклена преграда;не го чуваме, но виждаме неговите безцелни гримаси... Отворете вратата, долепете ухо до слушалката... и човешките постъпки си възвръщат смисъла" ... Та така и главният герой е сякаш гледан през стъкло и сме изолирани от неговите расъждения имаме само изводите който той изважда на показ... За това ни се струва така неразбран неговия абсурдизъм... До някъде мога да си позволя да дам значение- Чуждост на думата Абсурд като се опирам на казаното/написаното до тук... Всъщност в романът има много логика, имаме един Чужд и Неразбран (т.е. Абсурден) човек, който обществото изхвърля, ако мога да си позволя да се изразя така... Някак реално е, обществото наистина отхвърля различните... Естествоно и логично.. Щом абсурдното е нелогично.. то значи логичното ще е "неабсурдно" и "неглупаво"...
 Глупост или не... Ти имаш право да имаш свое мнение, а аз нямам за цел да ти го променям, най-малкото не мисля, че ми е необходимо... Бих искала просто да разбера съгласен ли си с новите 2, ако не се лъжа допълнени от мен значения на думата Абсурд... Според мен абсурден е спорът, който се зароди тук, просто защото е ненужен...
 
 Сега по темата Камю е имал право... Единсвеното за което си заслужава да се е умре е същото това за което си струва да се живее... Абсурдно е, защото в едно "тяло" или да го наречем "обект" метафорично казано се борят живот и смърт... Ние имаме право да изберем...
 
 П.П. С най-добри чувства... :)
Привет!
В написаното от теб има логика и мисъл и познаване на проблема,и ще ми е наистина приятно ,да се опитам да отговоря на поставените от теб въпроси.
1.Глупав не е" равен"на неразбран на 100%.Просто ми е чудно,как е попаднала тази дума там.
НЕРАЗБРАН-прилаг.който не е разбран,който не разбира от дума.
Талк.р-к от 1955г.
НЕРАЗБРАН-непонятен,неразбираем,неразгадаем,необясним,неясен, тъмен и тн.
опърничав,своенравен,твърдоглав,упорит,не взеа от дума,не се води не се кара.НО ТОВА НЕ ЗНАЧИ И ГЛУПАВ,НАЛИ?
Бълг.синонимен р-к от 1963г.
ГЛУПАВ=АБСУРДЕН ,беше посочена преди това.
Това по думите.
2.За Албер Камю(1913-1960),лауреят на Ноб.премия от 1957г.
Неговата философска с-ма е компилация от от филасофските с-ми на Паскал,Киркегор,Ясперс,Шестов,Хайдегер,Ницше,Достоевски.Това твърдят
специялистите в тази област.
Той е артист,драматург,писател и...Философ по образование.Завършл е философия.
Основният въпрос, който поставя е "дали си струва или не, да бъде изживян животът".
Абсурдното е,че човек,каквото и да прави,кокто и да живее,накрая умира,а това обезсмисляло неговото съществоване.
Той твърди-сам по себе си светът не е абсурден,абсурдността възниква от сблъсъка на света и човека,от тяхното общо присъствие един срщу друг-единствената връзка която ти обединява.
Абсурдът не е в света и човека,А Е В СВЕТА НА ЧОВЕКА.
Абсурдът се поражда от невъзможността
светът да бъде обяснен и осмислен от човека,от ирационалността на биващото,безсилието на човешкия разум ,да намери смисъл в битието.
Абсурдът бил нещо изначално,заложено в природата човешка,безпокойството в самия човек.
СМИСЪЛЪТ НА ЖИВОТА бил,в самата борба с абсурда,която и безуспешна-все пак придавала ценност на човека и неговия живот.
Според Камю.Примера със Сизиф,избутването на камъка,неговото падане,пак избутване и тн,до безкрай,бутането, избутването на камъка,самиия процес на бутане трябва да го прави щастлив.
Смисълът на живота бил в самата борба,в борбата с абсурда до дупка.
В борбата ,в съзнанието за свобода,за бунт,със своята страст към действие,само тогава човек може да стане господар на себе си и да бъде"ззаавършен в себе си". И т.н.
Такава е накратко философията на Камю.
3.Единственото ,за което  си заслужава да се умре е същото-за което  си заслужава да се живее.
КОЕ Е ТОВА ..ЕДИНСТВЕНО СПОРЕД ТЕБ.Не е ясно.Определи го по-ясно и  точно.
А по въпроса за талантите и генийте, и тяхното често неприемане и нерезбиране от тълпата,обикновените хора,няма нищо абсурдно.Това открай време си е така, и вече е нормално явление.
Охлюва не не може да лети като орела,макар след време да достига с пълзене до завидни  височини.
Незнам,доколко съм бил изчерпателен и ясен,но поне се опитвам да съм такъв.
Лек ден:неземен
To be,or not to be

Неактивен elf`s_soul

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1137
  • Пол: Жена
  • Реалността е фалшива. Мечтите са истински.
Re: Камю
« Отговор #32 -: Април 25, 2007, 08:15:52 am »
 Едно здравей от мен отново... За уводни думи ще кажа само, че отново няма да се опитвам да те убеждавам, а само да ти обясня моите идеи ...
 Към 1.Не съм слагала равенство м/у Глупав и Неразбран, а между второто и Абсурден... Всъщност аз съм давала значения (поне до колкото помня) само на думата Абсурден, това не означава, че всички нейни тълкувания трябваа да са синоними...Не само това, ами и смятам, че имам правото да твърдя, че "неразбран" е един от преводите на думата от латински, до колкото мога да се доверя на речника и на хората, който са го писали... И въпреки всичко, което казах до сега, ти си прав това не винаги, не на 100% е употребеното значението на думата... Ала смятам, че конкретно за Камю, това значение важи в пълна сила... И спирам до тук, абсурда е нещо неразбрано от нас, ние не разбираме нелогичните неща, защото те нямат логика, без смислените също, поради това че не намираме смисъла им, следователно Абсурда е нещо не разбрано....
 Към 2. Само едно ще кажа, че възгледите ми не съвпадат толкова много с тези на Камю... на основния му въпрос, аз бих отговорила, че си струва заради самия Живот... и с този коментар спирам до тук и ще се опитам да го обясня по-надолу...
 Към 3.Под единственото имам в предвид самия Живот..Надявам се да не тръгне да ровиш из речници за сухото значение на думата, смятам че ти имаш също едно добре издържано определение в главата си...
 За мен живота не е просто раждане , развитие и смърт... Възриемам Живота като една съвкупност от чувства спомени и преживени събития....Които за мен си струва да видя... Също така, за тях и бих умряла, ала за тях защото ги няма... Ако спра да чувствам, да помня и да изживявам...Губя своя смисъл,така да се каже...
 А за Камю единственото което твърдя е че не пише глупости... "интересните" и "различните", не винаги са такива за сметка на написаното... За мен той наистина е интересен с написаното, явно за да съм се запознала от части с проблемите за които пише.. Но смятам, че всяко написано нещо си има своя Подател и Получател... За всички останали то е просто поредното което ще прочитат....
 
 Отново с най-добри чувства... :)

Дори да бягам с всички сили.. Загубила ли съм те, аз няма да мога да те стигна там където отиваш..  

Неактивен неземен

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1144
  • Пол: Мъж
  • DO OR DIE
Re: Камю
« Отговор #33 -: Април 26, 2007, 16:40:36 pm »
Здравей,здравей!
Както може би си разбрала,и аз само споделям  мойте разбирания по въпроса.Не се лаская от мисълта,че съм открил и казал ново за Камю.
Споделям казаното от теб за живота.Мойте схващаня са почти идентични с твойте.
Даже ти на Абсурден даваш 2 синонима-глупав и неразбран.
А глупав и неразбран не са синоними.
Глупав е едно.Неразбран-друго.
Глупав=абсурден,прехвърля топката в полето на философията на абсурда на КамЮ,с всичките и минуси.Докато,ако приемем,че абсурден=неразбран,топката е в полето на тези,които не са го разбрали,не са могли,не им е достигнал интелект и знания,или пък желание,по една или друга причина да го разберат,и той остава ощетен несправедливо.
Това са съвсем различни неща,нали.
Нямам високо мнение за компилатори във философията,като Камю и Сартър,като философи.
Да забъркаш каша от философските системи на колоси и гений във философията,като Паскал,Киркегор,Ясперс,Шестов,Хайдегер,Ницше,Достоевски,и ако поналучкаш и пропорцийте,все ще се получи нещо,много подобно на неговата философия на абсурда.Както се е и получило.Нещо,силно,интересно,занимателно,и често загадъчно.
Далече съм от мисълта да го смятам за не талантлив човек.Той е голям писател,със силен и блестящ стил,остра мисъл и перо,един от големите мислители и писатели на 20век.Може да се съжалява само,че е загинал така глупаво
при автомобилна катастрофа,едва навършил 47 год.
Като го чете човек,намира материял и теми за размисъл.Това е един блестящ писател и интелект.
Казах малко от това,което исках да ти пиша.Вчера бях развил темата подробно,но при изпращането,машината я сдъвка и изпрати на кино.
Бъди здрава и лек ден.Неземен
Беше ми приятно да розменя мисли с теб.Човек има какво да научи от твоя нчин на мислене.Ако има нещо да добавиш и споделиш,ще се радвам да го прочета.
To be,or not to be

Неактивен elf`s_soul

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1137
  • Пол: Жена
  • Реалността е фалшива. Мечтите са истински.
Re: Камю
« Отговор #34 -: Април 26, 2007, 18:50:46 pm »
Мисля че няма какво толкова да се каже вече... Благодаря за всичко споделено... И на мен ми беше приятно да общуването ни... И ползотворно , научих някои нови за мен неща...
 Приятен ден и една усмивка от мен.. :)

Дори да бягам с всички сили.. Загубила ли съм те, аз няма да мога да те стигна там където отиваш..