Автор Тема: Какво иска да каже авторът?!  (Прочетена 6166 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nejno_angel4e

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2727
  • Пол: Жена
  • l'amour de l'art
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #30 -: Март 01, 2007, 11:27:53 am »
Тва  АНАЛИЗА (литературен и художествен) ...   си  е  направо  АНАЛ ЛИЗА  ....  братовчетката  на  Мона Лиза  ...



ПС  . Чуствайте  се  свободни  да  ме  цитирате  пред  "Даскали"  дето  претендират  за  Анализи..
хехеххе ням рецитал както винаги си директен  [lol] [lol] [lol] :p
My heart is my strength...
...and my weakness

Неактивен Rocka_Rola

  • Многознайко
  • ****
  • Публикации: 392
  • Пол: Мъж
  • "Amused itself to death"
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #31 -: Март 01, 2007, 14:50:08 pm »
Ми ок обаче ,не сте прави ,защото анализите просто са необходими.Те все пак не падат от небето.Хората които ги правят отделят доста усилия и според мен част от тях се правят доста добре,и си заслужава вниманието.То е като да ти се обясняват задачи по математика.
"There's someone in my head   but it's not me ..."

Неактивен ArmaggeddoN

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 607
  • Пол: Мъж
  • Преградите духът ми победи...
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #32 -: Март 01, 2007, 15:31:10 pm »
[По онова време едва ли са мислили по този начин.. :p
Трябва ли да пускам тема "Как са мислили през онова време"  [lol]. Както казваш, че незнаеш какво е мислил автора така и аз мога да кажа, че незнаем как са мислили  [lol]
По темата  :arrow: Не мисля, че не се разбира какво казва автора. И наистина много от тях се се опитвали да споделят с хората. Да ги подтикнат към мислене, да си кажат свойте доводи. И доста от най-добрите са се опитали да оставят послание към хората. Е ако никой не може да разбере какво казва поета ... какъв е смисъла да оставя послание  [lol] да си остане неразбрано. Не просто повечето теми в литературата са много лични. Любов, свобода, морални ценности, тъга, и т.н. Всичко това са чувства... и всеки ги чувства по различен начин. Така че какво е искал да каже автора се разбира... и после се пречупва през призмата на нашите чувства. Не е задължително да се каже буква по буква какво е искал да каже автора... важно е да се хване идеята. А литературните анализи са точно това...
« Последна редакция: Март 01, 2007, 15:39:28 pm от ArmaggeddoN »
Настане вечер, месец изгрее,
звезди обсипят свода небесен.
Гора зашуми, вятър повее,
Балканът пее хайдушка песен.

Неактивен nejno_angel4e

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2727
  • Пол: Жена
  • l'amour de l'art
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #33 -: Март 01, 2007, 17:20:01 pm »
Ми ок обаче ,не сте прави ,защото анализите просто са необходими.Те все пак не падат от небето.Хората които ги правят отделят доста усилия и според мен част от тях се правят доста добре,и си заслужава вниманието.То е като да ти се обясняват задачи по математика.
Не съм имала в предвид, че са излишни, но явно ти не си разбрал какво авторката на тази тема искала да каже(аз) [lol] против съм това, че трябва да се придържаме към тези анализи задължително и не можем да изразим свое мнение по въпроса, защото ще се счита за грешно.... но какво да се занимавам с теб, виждам, че няма да се разберем.... [lol]
а и за твое сведение само да знаеш, математика и литературата нямат нищо общо, математиката е точна наука  [lol]
« Последна редакция: Март 01, 2007, 17:31:21 pm от nejno_angel4e »
My heart is my strength...
...and my weakness

Неактивен nejno_angel4e

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2727
  • Пол: Жена
  • l'amour de l'art
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #34 -: Март 01, 2007, 17:27:02 pm »
[По онова време едва ли са мислили по този начин.. :p
Трябва ли да пускам тема "Как са мислили през онова време"  [lol]. Както казваш, че незнаеш какво е мислил автора така и аз мога да кажа, че незнаем как са мислили  [lol]
По темата  :arrow: Не мисля, че не се разбира какво казва автора. И наистина много от тях се се опитвали да споделят с хората. Да ги подтикнат към мислене, да си кажат свойте доводи. И доста от най-добрите са се опитали да оставят послание към хората. Е ако никой не може да разбере какво казва поета ... какъв е смисъла да оставя послание  [lol] да си остане неразбрано. Не просто повечето теми в литературата са много лични. Любов, свобода, морални ценности, тъга, и т.н. Всичко това са чувства... и всеки ги чувства по различен начин. Така че какво е искал да каже автора се разбира... и после се пречупва през призмата на нашите чувства. Не е задължително да се каже буква по буква какво е искал да каже автора... важно е да се хване идеята. А литературните анализи са точно това...
Ама разбира се, че можеш да кажеш, така е, не знаем как са мислили, но ето и ти излагаш своето собствено мнение, аз казвам предполагам, ти казваш предполагам и ето има два варианта примерно  [lol] но там е работата, че аз уважавам твоето мнение и мога да го приема за вярно, защото е твое... а не това на някой друг :p
А ся ти ще ме караш ли да пускам тема "Дали поета въобще е искал да остави послание и дали това не си въобразяваме само ние". А откъде знаеш, че точно тези анализи ще ти дадат ясна представа за тази идея [lol] :p
My heart is my strength...
...and my weakness

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #35 -: Март 01, 2007, 18:13:30 pm »

Само ще вметна, че такова понятие като "авторка" не съществува :)
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен nejno_angel4e

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2727
  • Пол: Жена
  • l'amour de l'art
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #36 -: Март 01, 2007, 18:59:06 pm »

Само ще вметна, че такова понятие като "авторка" не съществува :)
аз само да вметна, че като няма за какво друго да се хванеш, правиш глупави изказвания, които не са по темата + това не си особено интересен и оригинален дай нещо друго [lol] Не е казано, че е задължително да се коментира, когато няма какво да кажеш, просто си мълчиш , ама не, само за каузата да си против ти трябва да "вметнеш" лекичко така... [lol] :p  А понятието "авторка" съществува!!! Питай някой, по - компетентен  [namigG] [a taka] можеш дори в търсачката да видиш, да се убедиш! [lol]
« Последна редакция: Март 01, 2007, 19:10:34 pm от nejno_angel4e »
My heart is my strength...
...and my weakness

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #37 -: Март 01, 2007, 19:18:12 pm »
Според мен никой автор не е седнал да пише с мисълта " Я да видим сега какво да им кажа аз на тия ". Това са глупусти. Хората са си изливали чувствата на белия лист, оставили са там част от собственото си аз. Това са техни мисли, емоции, неща които са ги изпитвали, изстрадвали, може би потскали и когато момента е назрял са ги написали, не за да ни казват на нас, а защото такава потребност са почувствали.
А ако потребността е именно да кажеш нещо на хората? :)
По онова време едва ли са мислили по този начин.. :p
По кое време? Много автори са писали по време, не чак толкова отдалечено от нашето. Да не говорим, че има произведения, които продължават да се актуални дълго след като са били написани.
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

Неактивен nejno_angel4e

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2727
  • Пол: Жена
  • l'amour de l'art
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #38 -: Март 01, 2007, 21:41:24 pm »
Според мен никой автор не е седнал да пише с мисълта " Я да видим сега какво да им кажа аз на тия ". Това са глупусти. Хората са си изливали чувствата на белия лист, оставили са там част от собственото си аз. Това са техни мисли, емоции, неща които са ги изпитвали, изстрадвали, може би потскали и когато момента е назрял са ги написали, не за да ни казват на нас, а защото такава потребност са почувствали.
А ако потребността е именно да кажеш нещо на хората? :)
По онова време едва ли са мислили по този начин.. :p
По кое време? Много автори са писали по време, не чак толкова отдалечено от нашето. Да не говорим, че има произведения, които продължават да се актуални дълго след като са били написани.
имах в предвид такива автори, които не са сред живите отдавна като Вазов, Ботев и други  :p
My heart is my strength...
...and my weakness

Неактивен stranger

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2437
  • Пол: Мъж
  • Don`t talk to strangers
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #39 -: Март 01, 2007, 21:54:13 pm »
Тук съвсем не ставаше дума за моята компетентност, ангелче, а за това, че ми е забавно когато хора, нямащи основни познания по литература, коментират дадени автори. Да, думата е автор, а множественото число е автори :)
Съвсем не искам да те засегна, просто показвам един от примерите, в които литературните анализи трябва да се четат :)
“God has no religion” - Mahatma Gandhi

Неактивен nejno_angel4e

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2727
  • Пол: Жена
  • l'amour de l'art
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #40 -: Март 02, 2007, 07:29:42 am »
Тук съвсем не ставаше дума за моята компетентност, ангелче, а за това, че ми е забавно когато хора, нямащи основни познания по литература, коментират дадени автори. Да, думата е автор, а множественото число е автори :)
Съвсем не искам да те засегна, просто показвам един от примерите, в които литературните анализи трябва да се четат :)

Хубаво е да се забавляваш, особено когато си много вещ и имаш повече познания от всички останали  [namigG]  [lol] Модераторите трябва да обмислят възможността да ти дадат корона  [lol] [smeeh] [usmivkaa] не, че и аз искам нещо да те засегна [lol]
Аз не съм отхвърлила литературните анализи, не съм казала, че не трябва да се четат, ама защо да сме съгласни винаги с тях, нито ти нито Рокабола успяхте да схванете смисъла [lol]
My heart is my strength...
...and my weakness

Неактивен Feanor

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1225
  • Пол: Мъж
  • Warrior of Light
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #41 -: Март 02, 2007, 09:12:25 am »
имах в предвид такива автори, които не са сред живите отдавна като Вазов, Ботев и други  :p
Добре, творчеството на Вазов и Ботев е очевидно силно повлияно от времената и събитията. А "Дон Кихот" на Сервантес? А Джек Лондон? "Морският вълк", "Сияйна зора" - на тях кое им е остарялото? :) Още примери да давам ли?
"There is one rule, above all other, for being a man. Whatever comes, face it on your feet."

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #42 -: Март 03, 2007, 13:33:49 pm »
:) пак успяхте да превърнете темата в повод за дразги! Стига бе, хора, ако ви видят авторите  в гроба ще се обърнат :) Та бих искала да кажа, първо по въпроса за критичните материали... полезни са определено. Дават още една гледна точка, тълкуват изразните средства и похвати в произведението и най-важното разбира се кои са те, защото не мисля че ще отречете с всяко изминало поколение и езиковата и изобщо всякаква култура просто деградира и рухва, та почти липсва. Лошо не виждам и в четенето на такава критична литература, защото тя обогатява речника, учи как да се разпознават и откриват изразните похвати и средства, как да "обличаме" мислите си с красиви думи, които в същото време  не само да звучат смислено, ами действително да са смислени и така нататък... единственото неприятно в случая е, че в голяма част от учебните заведения преподавателите принуждават своите възпитаници да наизустяват и преповтарят тези тъй наречени "АНАЛИЗИ" с което ги лишават от възможността и от шанса сами да изградят своя позиция, да се научат да я доказват и защитават, да се обосновават и аргументират за нещо, което се е родило в техните глави, а не за нещо, което нечия друга глава е родила вече че даже го е и аргументирала вместо тях. Неприятно е, че младите хора на България се учат да бъдат не оригинални и със свежи собствени идеи, а щамповани умове, които нямат какво ново да дадат на родината си повече от това което тя вече си има.
Feanor! Относно това дали автора не е имал потребност да ни го каже на нас... абе ако трябва да съм честна едва ли е седял и си е представял как точно ти ще седнеш и ще му четеш произведенията и толкова ще се вдъхновиш и ще попиеш идеята му, та тои да стане после един от класиците на българската или която и да е там литература. Дори аз, когато сядам да пиша, пиша не с мисълта да отида после и да го покажа на еди си кой, за да ми каже тои "Абе еййй много хубаво,права си, споделям твоите идеи" , а просто защото съм почувствала нуждата да седна и да споделя нещо с белия лист.

Неактивен nejno_angel4e

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2727
  • Пол: Жена
  • l'amour de l'art
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #43 -: Март 03, 2007, 16:34:11 pm »
vOsYcHnA_pRiNcEsA  съгласна съм с теб.. :p
My heart is my strength...
...and my weakness

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Re: Какво иска да каже авторът?!
« Отговор #44 -: Март 03, 2007, 19:50:40 pm »
Благодаря ангелке :)