Автор Тема: Гримът за очи – как да подчертаем индивидуалността  (Прочетена 867 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Kelly

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3453
  • Пол: Жена
  • ◊* hOuSe MuSiC iS a fEeLinG *◊
    • Kelly
Гримът за очи – как да подчертаем индивидуалността

Огромното разнообразие от декоративна козметика за очи днес предлага невероятни възможности за избор, но нерядко може да ни подведе и заблуди. За да бъде гримът сполучлив, е необходимо да имаме известни познания за видовете, качеството и ефекта, който се постига с различните козметични продукти, както и да спазваме някои правила за използването им. С помощта на малки трикове ще можем да премахнем някои недостатъци, да бъдем в крак с модата и да сме винаги с перфектна визия.

Сенките
Очите могат да се откроят най-добре със сенки. За да изглеждат естествено, преходите на сенките трябва винаги добре да се тушират, без да остава ясна граница между тях.
Изпъкналите очи могат да станат по-малко забележими, ако се нанесат тъмни сенки на всеки клепач, а светли – под веждите. Дълбоко разположените очи е по-добре да се оцветят със светли сенки на клепачите и тъмни под веждите. Кръглите очи леко се удължават, ако тъмни сенки се сложат в най-далечния ъгъл на гънката на клепача и се тушират встрани към външния край на окото. Ако очите са близко разположени, тъмните сенки трябва да бъдат туширани на външната страна на клепача, а светлите – на вътрешните ъгли. И обратно – широко разположените очи се оцветяват във вътрешните страни на клепача, строго по линията на веждите спрямо окото.

Очната линия
Контурните моливи за очи се произвеждат по същата формула, както и червилото, но с по-голямо съдържание на втвърдители. Мекият графит съдържа натурални масла и восък. Маслената му консистенция осигурява леко плъзгане и точно нанасяне. Благодарение на специалната формула моливите могат да се прилагат даже при най-чувствителна кожа, без да предизвикват раздразнения. Те трябва да са безвредни и да се плъзгат леко по кожата на клепачите, очертавайки ясна и отчетлива линия. Цветовата гама е съобразена с най-разпространените цветове на очите и косите. Използват се за контура на долните и горните клепачи. По-меки са от моливите за вежди. Трябва да бъдат добре подострени, но тъй като сърцето на молива е много меко, това изискване в повечето случаи е трудно изпълнимо. За поддържане на молива най-подходящи са специалните острилки.

Туширащите моливи са двустранни с апликатор. Те могат да се използват като контури и като сенки за очи едновременно.

Моливите за вътрешна очна линия са изключително меки, за да не наранят вътрешния нежен край на клепача. Те могат да се използват и като молив за външна очна линия.

Течната очна линия с тънка остра четчица или флумастер е изключително ефектна и удобна. На пазара тя е известна с различни наименования: Eye Designer, Quick Liner, Fine Line, Aqua Liner.

Прахообразната очна линия е пресована в блокчета и може да бъде във вид на комплект от два и повече цвята. Те се нанасят на клепача с четчица, напоена във вода. Средството за оформяне контура на очите (четка, флумастер и др.) се наричат още и Eyeliner.

Как да изберем добър молив за очи?
Ако моливът е дървен, трябва да бъде направен от монолитен материал, а не от пресовани стърготини. Пластмасовите моливи са по-практични и по-удобни от дървените: графитът се изтегля механично и се изостря автоматично. Дървото от друга страна, е добър антисептик и пречи на размножаването на микроби. По графита на молива не трябва да има бял налеп. Ако има, моливът е стар или компонентите в състава му са се развалили. Капачето трябва да бъде добре фиксирано. Графитът не трябва да бъде прекалено мек, защото вместо изящна, очната линия ще се получи мазна и разливаща се. Не трябва да бъде и много корав, за да не драска кожата на клепачите. При нанасянето моливът трябва да оставя точна и еднородна линия.

Класическата очна линия е черна и се прилага без цветни сенки за очи. Изключение се допуска при тежък грим. Когато се нанася голям щрих, в преобладаващата си част той служи, за да подсили сенките от същия цвят. Линия, която съответства по цвят на миглите и веждите, изглежда много естествено. Най-добре е щрихът да се нанася с течен лайнер. От четчицата му предварително се премахва излишъкът от оцветител, за да се получи достатъчно тънка линия. Сенките се нанасят винаги преди очната линия. С очна линия, която има къс и гъвкав апликатор, се работи по-лесно, отколкото с тънка четчица, която изисква повече майсторство. Моливите-флумастери са още по-лесни за употреба – оцветителят автоматично напълва края на флумастера.

Линията, направена с молив, изглежда по-естествено, отколкото тази с лайнер. Клепачът трябва да бъде по възможност обезмаслен като кожата се напудри, например със сенки. Линията се изтегля от вътрешния ъгъл на окото до външния без прекъсване. Може да се започне и от средата на клепача, да се дорисува до външния край, а после да се завърши към вътрешния ъгъл. Ако кожата е възпалена, по-добре е на клепача да се нанесат точки, които след това да се съединят помежду си. За по-лесно нанасяне кожата на горния клепач трябва да се опъне леко с два пръста. Същото важи и за извивката във външния ъгъл на окото – кожата се опъва нагоре, тогава се получава изящен завой на линията нагоре.

Оцветяване с молив
Ако долният клепач се оцвети с бял или светлосив молив отвътре, очите ще изглеждат по-големи. Тъмният молив на долния клепач зрително намалява очите. С молив големите тъмни очи изглеждат изразително. Ако не искате да постигнете ефект на намаляване, а само да придадете контурност на очите, използвайте сив, кафяв или цветен молив и овлажнявайки клепача с памучна пръчица, нанесете линията по вътрешния му край. Част от оцветителя във всеки случай се задържа в края на миглите. Ако нанасянето на молива на горния клепач не е безупречно, можете да разнесете със сенки от същия цвят. Ефектът на молива – отделяне на контура, остава. Долният клепач също може да се напудри със сенки след нанасянето на молива. Не е нужно линията на долния клепач да е до самия вътрешен ъгъл на окото. Външният ъгъл обаче трябва изцяло да се очертае. Не трябва да остават никакви празноти между линията и миглите, за да не се виждат корените им. Направете къси вертикални щрихи, сякаш втривате молив между миглите. За тази процедура е важно моливът да бъде с наситени пигменти и достатъчно мек. Повече драматичност на погледа се постига с нанасянето на линия по вътрешната страна на горния клепач. В този случай е по-добре да се използва водоустойчив молив, защото при мигане влагата бързо ще размие линията и ще я превърне в неприятни черни бучици в ъглите на очите.

Щрихът трябва да повтаря формата на окото и да завършва на външния ъгъл. Ако очите са малко кръгли, по-добре е линията да бъде на няколко милиметра по-високо от външния ъгъл на окото. При отпуснати ъгли на очите тя трябва задължително да се изтегли нагоре. Ако очите са разположени малко близо, линията започва едва от средата на клепача, като на това място е много тънка и навън се разширява.

Очертаването само на външните ъгли е подходящо за дневен грим, а на цялото око – за вечерен. Във всички случаи близо до външния ъгъл линията трябва да бъде по-дебела и малко повдигната нагоре и колкото може по-близо до миглите, за да се увеличи зрително обемът им. Моливът подхожда и за двата варианта, а очната линия – предимно за контур на цялото око. Ако използвате очна линия, имайте винаги под ръка пръчица с памук, за да оправите навреме допуснатите грешки.

Спиралата
Тя е с кремообразна или твърда консистенция. Най-често се използва кремообразната, тъй като е по-практична. Удобна е за носене в козметичната чантичка, не се нуждае от овлажняване и във всеки момент е готова за употреба. В състава на много спирали влизат мазнини, вода, восъци, етерични масла, оцветители и консерванти. Освен декоративна, те имат и защитна функция – предпазват миглите от прах и вятър, предотвратяват изгарянето им на слънце. В състава им влизат: провитамин В5, който овлажнява и възстановява миглите; протеини, които влияят благоприятно на растежа и състоянието им; кератин, който ги укрепва; ланолин, който предотвратява сухотата и чупенето; серамиди, които ги правят блестящи, насищат с влага и защитават от вредни въздействия.








˙·•●° ¤ I Am ADdIctEd tO U¤ °●•·˙®