Автор Тема: Менструален цикъл  (Прочетена 3473 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Magic`Green`eyes

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 2392
  • Пол: Жена
Менструален цикъл
« -: Октомври 02, 2005, 11:13:31 am »
Цитат на: doctors
Mesechnoto kyrvene obiknoveno zapochva na vyzrast 12-13 godini i prodylzhava do 45-55 godini.

Mesechnoto kyrvene se dylzhi na promiana v hormonalnite niva prez vreme na menstrualniia cikyl, kojto kontrolira plodovitostta. Srednata prodylzhitelnost na menstrualniia cikyl e 28 dni (19-37).

Pyrviiat den ot cikyla e pyrviiat den na menstruaciiata. Po vreme na menstruaciiata matochnata ligavica, koiato e hiperplazirala (uvelichila) po vreme na predhodniia cikyl, podgotviajki po tozi nachin matkata za implantirane na zarodish, se otdelia, v sluchaj na lipsa na bremennost, zaedno s kryv i sluz, chrez kontrakcii na matkata, podpomagashti tozi proces. Tozi proces se otkliuchva ot rezkiia spad v hormonalnite niva v sluchaj na lipsa na zabremeniavane. Srednata zaguba na kryv po vreme na normalna menstruaciia vyzliza na 40 ml, no tova kolichestvo mozhe da byde pet pyti po-goliamo ili po-malko. Srednata prodylzhitelnost na kyrveneto e 5 dni (3-Cool. Pri niakoi zheni e svyrzano s bolki v korema.

Sled menstruaciia se povishavat nivata na polovite hormoni (estrogeni), koito predizvikvat uzriavane na edna iajcekletka v edin ot iajchnicite. Po syshtoto vreme ligavicata na matkata se podgotvia da prieme zarodisha – tia stava pone pet pyti po-debela i kryvonapylnena, uvelichava se i sluzta.

Kym sredata na cikyla folikula v iajchnika se pukva i osvobozhdava iajcekletkata – proces, izvesten kato ovulaciia. Tova e i vremeto na naj-visoka koncentraciia na estrogenite, koiato v posledstvie se ponizhava. Iajcekletkata navliza v matochnite trybi, kydeto se osyshtestviava slivaneto na iajcekletkata i spermatozoida i obrazuvaneto na zarodisha (v sluchaj na seksualen kontakt bez predpazni sredstva). Zarodisha sled tova se spuska i navliza v matkata, kydeto se prikrepva kym ligavicata – razvitie na bremennost. V povecheto sluchai iajcekletkata ne se oplozhda. Sled ovulaciiata – prez vtorata polovina na cikyla v iajchnika se obrazuva zhylto tialo, koeto proizvezhda progesteron – hormon neobhodim za zapazvane i poddyrzhane na eventualna bremennost. Ako bremennost ne nastypi nivata i na progetserona spadat i se stiga do menstrualno kyrvene – ochistvane na hipertrofiralata matochna ligavica. Cikyla zavyrshva i zapochva nov.

Цитат на: merita
Vupros: Moje li jena po vreme na menstryacia da ima polov kontakt?To 4e moje moje no njakakvi riskyve ima li?A s ili bez prezervativ?

Цитат на: doctors
Zdravei Merita
Neka da ti otgovoria na postavenite kam mene vaprosi.Na vaprosa ti dali jena po vreme na cikal moje da ima polov kontakt?Otgovarqm razbira se 4e moje da ima polov kontakt.No 4estno kazano nee mn higieni4no za men pone i mislq 4e nee redno da ima polov kontakt.Na vaprosa kakvi riskove ima i dali ima riskove ami spored men riskove nqma osven ot higieni4na gledna to4ka.Ami spored men moje da se praviat nestata kakto sas prezervativ taka i bez no po precenka.Az sam protiv polovite aktove po vreme na cikal.
s uvajenie doctors mn usmivki i kasmet na vsi4ki