Автор Тема: ПАРИ, ПАРИ И ПАК ПАРИ!  (Прочетена 1360 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен apostol

  • Новак
  • *
  • Публикации: 30
  • Пол: Мъж
  • Напред и нагоре!
    • Блог за Интернет маркетинг и е- търговия
ПАРИ, ПАРИ И ПАК ПАРИ!
« -: Март 16, 2009, 07:26:57 am »
           ЗА  ПАРИТЕ И ЩАСТИЕТО     


Съществува един много разпространен мит, който ни убеждава, че щастието не се купува с пари. Да, ама НЕ! С пари можеш да купиш всичките онези неща, които правят човека щастлив! А липсата на пари  правят хората много, много нещастни. Казано е: „С пари в рай, без пари- покрай.” Затова е крайно време да зарежем сиромахомилските нагласи, които от десетилетия ни натрапват жалките български медии. Трябва, трябва да запретнем ръкави и да печелим пари. Много пари!

Установено е и то със сигурност, че най- големите грижи на хората са свързани преди всичко с финансовото им състояние. Чак тогава следват грижите за здравето.
Най- интересното в случая е това, че наличието на пари, на много пари, мигновено разрешава тези проблеми. Ще го кажа другояче: хората с пари нямат никакви проблеми! Особено пък, ако харчат парите си разумно, мъдро.

Изтъкнати психолози, психиатри и философи смятат, че щастието до голяма степен зависи от общуването с приятни хора. Е да, но само с пари могат да се купят билетите, които ще те отведат при любимите ти хора. С пари можеш да купиш бира и мезета за твоите приятели, с които ще гледаш дербито на шампионата. Парите ще те отведат във Франция, където ще разгледаш забележителни места и културни ценности, а освен това ще си хапнеш и пийнеш великолепно. Да, погрешно е да се смята, че най- хубавите неща в живота са безплатни. Напротив, най- хубавите неща на този свят са доста скъпи! Безплатни закуски има, но… само в капаните за мишки…

АПОСТОЛ АПОСТОЛОВ







***************

Апостол Апостолов

www.SuperAstro.net

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8563
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: ПАРИ, ПАРИ И ПАК ПАРИ!
« Отговор #1 -: Март 19, 2009, 02:17:44 am »
За съжаление, за да може да си ги позволиет скъпи ми съфорумци, трябва да работите здраво, но не и в България, тук сме само експлоатирани, но не и реално платени, искате ли всичко посочено от по-горния пост, напуснете скапаната държава идете изкарайте пари някъде, но не и тук и елате да си ги харчите с кеф, иначе пари да изкарате, за кеф в тази държава, ако помислите трезво не може ... жалко е, но е факт ... България - страната, която не се грижи за народа си ...
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен BLUE_ROSE

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3838
  • Пол: Жена
  • Щяло да вали ...
Re: ПАРИ, ПАРИ И ПАК ПАРИ!
« Отговор #2 -: Март 26, 2009, 18:11:19 pm »
За съжаление, за да може да си ги позволиет скъпи ми съфорумци, трябва да работите здраво, но не и в България, тук сме само експлоатирани, но не и реално платени, искате ли всичко посочено от по-горния пост, напуснете скапаната държава идете изкарайте пари някъде, но не и тук и елате да си ги харчите с кеф, иначе пари да изкарате, за кеф в тази държава, ако помислите трезво не може ... жалко е, но е факт ... България - страната, която не се грижи за народа си ...

Евала за тея думи! То само парите ли са.... с всичко е така. Всичко ,което правиш тук и за което се бориш е напразно, неблагодарно и неоценено....  Някога бях националистка, докато дойде момента в който осъзнах, че да обичаш и да почиташ една страна, която е забравила за народа си, за децата си и за възрастните хора, която... превръща всекиго в роб на участта си и на властолюбивите и алчни български управници .... това е все едно да обичаш робството и подтисничеството. Срамувам се ,че съм българка всеки път когато се сетя за хората, дали живота си в борбата срещу турското робство , защото робството на българина не е свършило и няма да свърши, то се превърна в наша национална черта..... Да си траем, да свеждаме главици, да живеем в мизерия и в беззаконие....
Щастието не ЖИВЕЕ в България.... Независимо какъв вид има.... че и под формата на пари да е.... Даже и богатите тук не са щастливи....

Неактивен burning_acid

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 674
  • Пол: Жена
  • lions, and tigers, and bears, oh my!
    • Couch Surfing
Re: ПАРИ, ПАРИ И ПАК ПАРИ!
« Отговор #3 -: Март 28, 2009, 14:22:17 pm »

Здравейте :-) Вече все по-рядко влизам във форума, обаче тази тема наистина ... ме накара да потръпна. Може би защото я взимам много присърце ... :-)

Първоначално си помислих, че написаното е шега. Но след това го прочетох втори път и осъзнах, че не - съфорумецът не се шегува! :-)

Съществува един много разпространен мит, който ни убеждава, че щастието не се купува с пари. Да, ама НЕ! С пари можеш да купиш всичките онези неща, които правят човека щастлив! А липсата на пари  правят хората много, много нещастни. Казано е: „С пари в рай, без пари- покрай.” Затова е крайно време да зарежем сиромахомилските нагласи, които от десетилетия ни натрапват жалките български медии. Трябва, трябва да запретнем ръкави и да печелим пари. Много пари!

Да-а, наистина интересни разсъждения. Чудя се обаче - какво точно прави човека щастлив? И може ли да сложим щастието на всички хора по света под общ знаменател? Е, ще си отговоря сама - не можем. Откакто същестува класово разделение и откакто моралните ценности на по-развитите (във финансов аспект) общества с плавна скорост пропадат и се губят в черна дупка, същността на това какво е "щастие" също се променя.

Ако за един "щастие" е да може да си позволи маркови дрехи, почивка в Дубай и не една, а няколко скъпи коли, за друг щастие е да спи под открито небе, прегърнал до себе си любимия човек. За трети щастие е да види как детето му завършва гимназия, защото той/тя навремето не е имал възможността за това, и така нататък ... Примери за различните видове и степени на "щастие" има много.

Мисълта ми е че най-несъобразителното нещо, което човек може да направи (според мен), е да гледа на света само и единствено от собствената си камбанария.
Не казвам, че егоизмът не е полезно нещо в света, в който живеем, а просто че с малко повече скромност и загриженост за другите може би ще можем да го направим по-приятно място за живеене. Място, в което основната ни цел в живота няма да е да имаме повече, и още, и още повече пари (ахх, тези сексапилни хартиени листчета ;) , а нещо по-духовно, по-нормални връзки между хората, по-добро здраве (защото покрай многото ламтене за пари, и хората в днешно време се разболяват от какво ли не, и природата страда).

Установено е и то със сигурност, че най- големите грижи на хората са свързани преди всичко с финансовото им състояние. Чак тогава следват грижите за здравето.
Най- интересното в случая е това, че наличието на пари, на много пари, мигновено разрешава тези проблеми. Ще го кажа другояче: хората с пари нямат никакви проблеми! Особено пък, ако харчат парите си разумно, мъдро.

Може ли да споделиш само кой го е установил, и то с такава голяма сигурност? :-)
Да не говорим пък за това любопитно твърдение че богатите нямали никакви проблеми. Факт е че могат да си позволят най-добрите адвокати и най-добрите лекари да ги измъкват от дела или да им възстановяват нарушеното от дрога и алкохол здраве (за тези, които са имали неблагоразумието да използват многото си пари точно за това). Факт е също така че най-големите "звезди" много често страдат (в емоционален, а след това и във физически аспект) от славата и състоянието си.
Не е нужно да изброявам колко от тях стават зависими от алкохола, от дрогата, от храната (булимия, анорексия, и т.н.) Колко от тях не издържат психически на това животът им непрекъснато да бъде под лупа, и всичко това в един момент не е свързано толкова с таланта им, колкото с това че са богати.

Тук не дискутирам по-гадно ли е да си беден, да не можеш да си позволиш един хляб и никой да не се интересува от теб, или да си безбожно богат, но навсякъде да те дебнат и психически да не можеш да издържиш.
Почти съм сигурна че на първата категория хора им е по-тежко най-вече защото бедността е свързана с физически лишения. Докато проблемът при богатите е по-скоро емоционален и чак по-късно може да се превърне във физически.

Но точно за това и исках да се включа в темата - защото смятам че е хубаво човек да търси "златната среда", а не да изпада в една от двете крайности (макар че може да се поспори доколко всеки човек има избор в това отношение, като се вземат предвид различни фактори).

Аз съм твърдо "за" честния труд, както и твърдо против идеята че само с много пари човек може да е щастлив. Има много алтернативни начини на живот, които показват че е възможно с малко пари и много близки и приятели да си живееш щастливо, стига разбира се неща от сорта на "живот близо до природата и в хармония с другите и със себе си" да те вълнува.

И като един толерантен човек винаги съм твърдяла че разнообразието на типове хора е хубаво нещо. Но не и когато по света все още има стотици хиляди умиращи от глад и едновременно с това стотици хиляди, преливащи от пари хора, чиято единствена мисъл е как да направят още пари.
Мисълта че живея в свят, в който това се приема едва ли не за нормално, ме кара да се отвращавам от факта че и аз принадлежа към този животински вид.

Изтъкнати психолози, психиатри и философи смятат, че щастието до голяма степен зависи от общуването с приятни хора. Е да, но само с пари могат да се купят билетите, които ще те отведат при любимите ти хора. С пари можеш да купиш бира и мезета за твоите приятели, с които ще гледаш дербито на шампионата. Парите ще те отведат във Франция, където ще разгледаш забележителни места и културни ценности, а освен това ще си хапнеш и пийнеш великолепно. Да, погрешно е да се смята, че най- хубавите неща в живота са безплатни. Напротив, най- хубавите неща на този свят са доста скъпи! Безплатни закуски има, но… само в капаните за мишки…

Нещата, които споменаваш като примери за това какво би те направило щастлив, със сигурност не изискват чак толкова много пари. Да не говорим че има и други начини да ти е приятно в компания с приятели без да се харчат много пари за това.

Колкото до билетите до Франция или където и да е другаде, има алтернативни начини да се пътува из света, но те изискват другите хора да имат пари, т.е. не смятам да твърдя че е възможно да се живее без пари на този свят, дори и ти самият да ползваш много малко парични средства.
Говоря за неща от сорта на пътуването на стоп, преходите пеша или пътуването с колело (имам доста приятели, които правят преходи с колелета например от Лондон до Париж, без да плащат нищо и едновременно с това грижейки се за здравето си), говоря и за неща като dumpster diving (съжалявам, но не съм сигурна как точно да го преведа), ходенето по къмпинги и спането на палатка вместо в хотел, или на хижа, или при някое семейство, предлагащо стаи. Закупуването на орагнично отгледани плодове и зеленчуци, подпомагащо местното производство, и така нататък.
Всяко едно от тези неща ми е било от полза при моите пътувания, и смятам че са ме научили на много неща, освен това са ме направили много по-щастлива и смея да твърдя по-земна (както е модерно да се казва в днешно време ;-)

И още един въпрос - кое за теб е "най-хубавото нещо на света"? Да си "хапнеш и пийнеш великолепно" ли? Е, ако е така, със сигурност ще е хубаво да се понапънеш и да вземеш да ги изкараш тези огромни количества пари, от които зависи щастието ти.

За такива като мен от простолюдието (сиреч любителите на по-опростения начин на живот, без много суетене около парите) остават красотата на природата (на местата, където хората все още не са оглупяли до немай къде и си я пазят), красотата на чувствата между приятели и влюбени, красотата на безусловната любов (поне мога да се похваля с такава обич от и към сестра ми), радостта от знанието и придобити нови умения, и такива ми ти неща :-)

Простички, но истински. И ще ме прощавате ако не се вмествам в пропорциите за дължина на средностатистическите мнения тук, но ми се искаше да кажа каквото имам по темата :-)

Исках да попитам нещо и Don Nutso и Blue Rose, свързано с факта че толкова неща не им харесват в страната, и въпреки това все още са тук. Но прочитайки въпроса си сметнах, че може да прозвучи като заяждане без да е такъв замисълът ми, за това - някой друг път :-)

Ще се радвам да прочета мненията и на другите съфорумци за парите и щастието. И даже си мисля, че тази тема може да се сложи в раздел "Философия"  :-) Приятен ден на всички! И повече щастие ;-)

И лошото държи да ни се случи, и хем е страшно, хем е много стилно.
Когато да пропадам ме научи, защо не каза как завършва филма?

Неактивен cute_babe

  • Начинаещ
  • **
  • Публикации: 118
Re: ПАРИ, ПАРИ И ПАК ПАРИ!
« Отговор #4 -: Март 28, 2009, 14:41:26 pm »
Оказва се,че в този живот всичко опира по един или друг начин до парите....За мен те са необходимост,за да правиш част от нещата,които те правят щастлив,а не самото щастие! За жалост в тази наша мила родина никой не мисли за останалите и гледа само как да те прецака. Винаги ще се намери кой да те експлоатира повече,отколкото ти плаща....Гадно,но факт е,че ако скоро нещата не се променят в станата ни няма да останат млади хора,които да създадат ново младо поколение,нацията ни бавно почва да загива....ПОчти няма хора,които да са излезли извън страната,да са ги оценили както трябва и да са се върнали,да не казвам,че въобще няма такива.....В другите държави интелекта се цени и уменията се заплащат......тук не е така..... и май няма скоро да се промени.....за съжаление!

Неактивен BLUE_ROSE

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3838
  • Пол: Жена
  • Щяло да вали ...
Re: ПАРИ, ПАРИ И ПАК ПАРИ!
« Отговор #5 -: Март 28, 2009, 18:59:26 pm »
burning_acid   :arrow: Blue_Rose ти отговаря веднага на въпроса - тук съм, защото още не съм имала възможност да избягам.... Чакай... има време.... Ако имам късмет и средства, и начин.... веднага ще драпна....  :) Не съм лицемерка, присъствието ми тук е чисто и просто даденост ..... Мисля, че другаде би било по-добре и по принцип и за мен в частност...

Колкото до твоите разсъждения за парите и зависимостта им спрямо щастието ще ти кажа само едно - ДАй Боже да си здрава, семейството ти също, да имате достатъчно работа и парички, за да се справяте със живота си, защото ако погледнеш в очите на гладните, на болните (за които в България ВСЕ НЯМА лечение) на невинни деца, които живеят в мизерия и болка.... сама прецени. Докато живеем в материален свят, където за да излекуваш детето си са ти нужни хиляди, за да си платиш сметките, трябва да се лишиш и от храна.... и за да си купиш нещо елементарно - трябва да минеш през КРЕДИТ.... Българина не е СПОКОЕН дори, а камо ли щастлив и всичко изхожда от парите, от нищетата... И на мен, а предполагам и на други им се иска да се издигнат над материалното и да живеят духовен живот и в своя духовен живот да намерят щастие.... но уви... трудно е....

Неактивен burning_acid

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 674
  • Пол: Жена
  • lions, and tigers, and bears, oh my!
    • Couch Surfing
Re: ПАРИ, ПАРИ И ПАК ПАРИ!
« Отговор #6 -: Март 29, 2009, 15:28:23 pm »

Благодаря за отговора, Blue_Rose :) Малко ме е яд че така и не се запознах с теб по срещите, които и да се осъществяват все още, аз вече не посещавам.

Защо си в България те попитах най-вече от любопитство. Мислех, че ще ми отговориш че е заради близки и приятели. Мисля че повечето хора това ги задържа тук. Иначе искрено се надявам, че не гледаш на Западна Европа или на Щатите като райски кътчета без никакви проблеми. Да, там всичко е много по-чисто и подредено, въобще животът като цяло е по-уреден (ако си пътувала със сигурност знаеш какво е :)). Рядко ще видиш бездомно куче или бездомен човек. Просто има кой да се грижи за тях и на кого да му пука. За сметка на това пък хората са далеч по-резервирани от балканските народи, приятелствата се сформират малко по-трудно, издигането в службата също става по-трудно, най-вече защото идваме от страни-бивши съветски републики. Нито съм първата, нито последната, която твърди че и там не е много по-лесно. Защото все още ни приемат като натрапници, като чужди. Разбира се зависи и в коя страна точно реши да се премести човек.

С няколко неща съм съгласна и от твоето, и от предното мнение. Първо и аз правя разграничение между "пари= щастие" и "пари, с които можеш да си позволиш неща, които те правят щастлив/а". Може би аз не съм разбрала правилно мнението на автора на темата, но като цяло останах с впечатлението че неговата теза е че само чрез пари човек може да е щастлив. И то не просто с пари, а с много пари. И че всъщност щастието е нещо, което се закупува. Аз лично не съм съгласна с това. Смятам че щастието, породено от емоции, от чисто човешки емоции, е много по-трайно от щастието, породено от предмети и от материални блага, закупени с пари. Това разбира се е лично моето мнение и показва мен какво ме прави щастлива. Няма нищо лошо в различните мнения, както и в защитаването на собственото мнение :)

Колкото до болните, изоставените, бездомните ... поглеждала съм в техните очи. Това е едно от нещата, които си мечтая да се променят не само в България, а и в ред други държави по света, в които все няма достатъчно пари за болните и гладните. И с каквото мога, допринасям за промените в тази насока.

Но самият факт че такива големи различия съществуват следва да покаже че светът като цяло е сбъркал и бърка някъде. И според мен точно ламтенето за пари е породило и ще продължава да поражда такива големи финансови различия между хората. Ще поражда завист, гняв, ще се стига да убийства, до подкупи и измами, и така нататък. Аз точно за това се ядосвам като чета подобни мнения че парите трябва да движат света (не казвам че не е така, а само се надявам един хубав, светъл ден повече хора да си кажат че не така трябва да бъде и всеки един да направи нещо по въпроса).

Ядосва ме и това че в някои страни е помислено за тежко болните, които не могат да си позволят животоспасяваща операция, а в други, като нашата страна например, дори трудно се намира някой, на когото да му пука. Да не говорим пък за необходимите стредства и за помощ от страна на държавата.

В Бъгария не всеки живее в нищета. Но всичко се поражда не толкова от това че няма пари в тази страна, а от това че са толкова неравностойно разпределени, че само една шепа хора им се наслаждава на тези "много пари". Винаги, когато получим някакви помощи, парите не отиват по предназначение. Когато пък някой от власт-имащите реши да вложи пари в нещо, се прави много показно и рядко е за нещо, което е наложително и от значение. Въобще самата система е сбъркана. И за това и новините са все негативни, мнението на света за нас не е много добро, а броя на жителите с всяка година намалява. И така и ще бъде докато тук всеки мисли как да надхитри другия, за да бъде той по-добре. Докато парите, а не морала движат България, ще сме си на това положение. Лично мнение.

Когато бях в Дания например не срещнах и един човек, който да се оплаква от липса на пари. Да, там всичко по магазините е много скъпо, но заплатите на средностатистическия датачнин са съобразени с това. Да, за да си наемеш апартамент, за да се грижиш за семейство ти трябват не малко пари. Но за тези, които не могат да си го позволят, държавата е помислила.

Освен това един от основните им принципи е качеството на работата, не просто количеството. За това и повечето хора не работят дори 5-дневен работен ден, защото смятат че трябва да се отделя повече време на семейството, освен това им остава и повече време за неща като пътуване, допълнителни курсове за по-добра професионална и лична квалификация, и т.н. И тази страна е само един от многото примери.

От друга страна да вземем Щатите, например, където хората са до толкова вглъбени в това да изкарват пари, че работят по 90 часа на седмица, дори и на 40-50 години се занимават само с клюките около колегите си (защото не им остава много време за личен живот извън работата), и чак като станат на по 60-70 успяват да си изплатят къщата, да си купят скъпа кола и най-накрая да си вземат отпуска, че да пообиколят някой и друг щат. При повечко желание отиват и отвъд океана, че да кажат после на внучетата че и те са видели свят :)

Аз лично не искам такъв живот, подчинен на парите. Най-малкото защото не знам дали ще живея до 60-70 годишна възраст, та да се "порадвам" чак тогава на живота и многото си пари.

Да, осъзнавам че говоря от позицията на човек, който все пак може да си позволи хляба за седмицата. Сама си изкарвам парите и ми е ясно че не е най-лесното нещо на света (но пък е най-добрият начин да опознаеш какво точно са парите и каква точно е стойността им).

Освен това говоря и от позицията на човек, който си няма собствено семейсвто (имам предвид деца и съпруг). Със сигурност нещата се променят тогава. И все пак със собствено семейство или без, нещата се свеждат до това да си изкарва човек честно прехраната, без да жертва мечтите и идеалите си. И да успее да предаде това и на децата си.

Смятам че скромността по отношение на парите не е нито глупава, нито наивна постъпка. И да, има хора в такова неравностойно положение, че без помощта на други трудно се справят с нищетата. Но за да им помагат тези други хора, те самите трябва да се подложат на лишения и т.н.
Така че колкото повече идеалисти, които не робуват на многото пари, толкова по-добър ще е според мен балансът в света.

Ясно ми е че винаги ще има класово разделение, просто така сме устроили света от край време. Само че ако може това разделение да не е чак толкова явно, колкото е в момента, би било далеч по приятно да се живее в точно този свят, а не хората да си мечтаят че в следващия живот нещата ще са по-добре ;)

усмивки :)

И лошото държи да ни се случи, и хем е страшно, хем е много стилно.
Когато да пропадам ме научи, защо не каза как завършва филма?

Неактивен NoMore

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1022
  • Пол: Мъж
  • The smile in my dream... I Found on your face!
Re: ПАРИ, ПАРИ И ПАК ПАРИ!
« Отговор #7 -: Април 29, 2009, 00:54:48 am »
   Подкрепям burning_acid!
"Здраве за пари, а после Пари за здраве" това ми се появи в съзнанието когато прочетох от burning_acid
Цитат
"От друга страна да вземем Щатите, например, където хората са до толкова вглъбени в това да изкарват пари, че работят по 90 часа на седмица, дори и на 40-50 години се занимават само с клюките около колегите си (защото не им остава много време за личен живот извън работата), и чак като станат на по 60-70 успяват да си изплатят къщата, да си купят скъпа кола и най-накрая да си вземат отпуска, че да пообиколят някой и друг щат. При повечко желание отиват и отвъд океана, че да кажат после на внучетата че и те са видели свят"

 НЕ знам защо но много се дразня като видя някой, който изгаря от желание да се маха от България. Може би защото аз самият все още не съм разбрал, какво е да се опиташ да живееш в България. Наскоро завърших, наскоро бях и в USA по студентски бригади. ОТ скоро си търся и работа в България. Но не от скоро съм на мнението, че първо искам да потърся късмета си в България. Може и да съм единствения луд все още, макар да не съм се срещал с идиотизма, но това не ме прави по-малко съпричастен от това какво се случва в нашата страна. Не отскоро съм на мнението, че не парите те правят душевно богат, че който търси лесното отива да работи в другите страни, че който търси лесното зарязва приятели и семейство, защото  е стигнал до извода, че в България няма бъдеще. Трудно е .. но по ми е трудно когато гледам хората как изоставят родината си, защото не могат да се справят с проблемите в нея. Като цяло проблема произтича от това, че ние мислим единствено за себе си от колкото да мислим за всички нас. Щастието в това да виждаш в душите на хората непримиримостта от положението и непоколибимостта на отстояване на принципите на българина. В този хаос ред на мисли ми се появи друга мисъл... Защо като сме били под турско робство... българите за по лесно не са приели чуждата вяра? Защо сега като е трудно ... бягаме от държавата си.. не сме роби, не сме съкати, не сме овце. Промените са настъпили отдавна и продължават. В наш интерес е да ги насочим в посока, която отговаря на представата ни за бъдеще.
А предаването на Карбовски - "Емигранти"... кара ме да вярвам че, хората които са отишли там да работят... са нямали друг избор и са направили точно правилният такъв. Не мога да ги виня! Тъжно ми става, но това е живота. Река по която се носиш и сам си избираш за коя клонка да се хванеш за да се спасиш.


 
Ние сме щастливи тогава, когато за всичко в нас има съответствие извън нас.