Автор Тема: АТАНАСОВДЕН  (Прочетена 653 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vanilla_g

  • surreal intention
  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3465
  • Пол: Жена
    • Veritatem dies aperit'
АТАНАСОВДЕН
« -: Януари 18, 2009, 10:59:48 am »
Този ден християнската православна църква посвещава на св. Атанасий Велики, роден през 295 г. На 23-годишна възраст той е ръкоположен за дякон и участва в Никейския Вселенски събор. Пет години след това Атанасий придобива епископски сан. Като архиепископ на гр. Александрия той се включва активно в борбата срещу арианската ерес в християнството. Умира на 2 май 373 г.
В народните вярвания св. Атанас е представен като властелин на снеговете и ледовете. Облечен с копринена риза, той отива в планината на своя бял кон и се провиква: “Иди си, зимо, идвай, лято!”. Затова и празникът е известен и като Среди зима.
Атанасовден се почита, както и Антоновден, като патронен празник от ковачи, железари, ножари и налбанти и като празник на побратимяването.

------------------

Честито на празнуващите  [drunkkk]
И специално на "Mr_FLIRT". Да си ни жив и здрав, Наско. Носи си името с гордост и нека то ти донесе много щастие, усмивки и незабравими моменти! [nazdaroviaaa]
« Последна редакция: Януари 18, 2009, 11:18:53 am от vanilla_g »








"Когато се молиш на Бога, уповаваш се на Неговата милост. Когато се молиш на Дявола - това е сделка - можеш да поискаш всичко. Но в замяна трябва да обещаеш нещо; а Дяволът приема само един залог..."



Неактивен Kiss`

  • Професор и половина
  • **
  • Публикации: 6261
  • Пол: Жена
  • 'cause on my love you can depend ...
Re: АТАНАСОВДЕН
« Отговор #1 -: Януари 18, 2009, 13:26:34 pm »
Честито на именниците :)
Не можеш да откриеш нови океани, ако нямаш куража да изгубиш брега от погледа си.

Неактивен Naughty

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1275
  • Пол: Жена
Re: АТАНАСОВДЕН
« Отговор #2 -: Януари 18, 2009, 13:28:44 pm »
Честит имен ден!!!Името ви свято днес
да бъде то полято с руйно вино, песни, танци,
веселба и така до сутринта.  [svirrr] [twist] [svirrr]

Неактивен kalista

  • King of the brains
  • *****
  • Публикации: 9283
  • Пол: Жена
Re: АТАНАСОВДЕН
« Отговор #3 -: Януари 18, 2009, 14:53:31 pm »
Един от любимите ми именни дни! [svirrr]

Честито на именниците и весело изкарване и от мен [drunkkk] [plqqsss]
Promises disguise as temporary truths which end up as the world’s greatest lies.

Неактивен Mr_FLIRT

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1439
  • Пол: Мъж
  • Miracle!!!
Re: АТАНАСОВДЕН
« Отговор #4 -: Януари 18, 2009, 20:22:28 pm »
Благодаря Гери, много приятно ме изненада. Благодаря и на всички останали. Честит имен ден и на tuik и на всички празнуващи днес. Весело изкарване на вечерта и много успехи във всичко.
Познавам те, а никога не съм те виждал. Винаги имам смелост да съм около теб, но никога да те докосна или да ти дам лице.