Автор Тема: Преображение Господне - Отвори ли се небето и за вас?  (Прочетена 738 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8563
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
06 август 2008 / News.dir.bg
Днес е Преображение Господне. Според народните вярвания на този ден се отваря небето и ако някой види това, се сбъдва всичко, което си нарече.
Вярва се, че в нощта срещу Преображение, също както и на Богоявление, в небето се отваря Божията врата и сам Господ се показва на нея. Само праведният може да види тази врата и каквото си поиска в този миг, Господ ще му го даде. Затова през нощта майките държат децата си будни, карат ги да гледат към небето, дано видят, когато се отворят небесните порти, та да се помолят за голямо богатство и късмет.
На 6 август настъпва трайно преобразяване в природата - "лятото се пречупва" и времето се преобръща - върви към есента и студа, сочи още българският народен календар.
Това е денят, в който се бере първото грозде и се раздава на близки и съседи, след като се прикади от свещеника в църквата. Ако някой се разболее, натопява се връзка сушени плодове, болният пие от водата и болестта се преобразява. Вярващите се причестяват след петдневен пост, като в чест на празника се позволява риба. В литургията на българските православни храмове се прибавя специален тропар (молитвено песнопение) - "Освещаване на гроздето".
Според легендата на този ден Иисус Христос доказва пред трима от учениците си - Петър, Яков и Йоан своя божествен произход. Апостолите не вярвали, че Иисус Христос ще понася унижения и страдания, защото според тях това било несъвместимо с величието и славата му. Христос им говорил често за страданията, които го очакват, за смъртта и възкресението си. За да засили вярата на учениците си, той решил да покаже на трима от апостолите истинския си божествен произход.
Заедно с Петър, Иаков и Йоан се изкачил на планината Тавор в Галилея, отдалечил се от тях и започнал да се моли. Скоро те заспали, а когато се събудили, видели своя учител напълно преобразен. Иисус разговарял с двама от най-великите представители на Стария Завет - пророците Мойсей и Илия за предстоящите си страдания и смърт в Иерусалим. Историята разказва, че тогава в един момент светъл облак осенил всички и от него се разнесъл могъщ глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение. Него слушайте.
"Това събитие трябвало да предпази апостолите от съмнение при вида на Христовите страдания и да укрепи вярата им в неговата Божествена природа.



news.bg

Преображение Господне





Православната църква отбелязва днес Преображение Господне.

Според легендата, на този ден Иисус Христос доказва пред трима от учениците си - Петър, Яков и Йоан своя божествен произход.

Апостолите не вярвали, че Иисус Христос ще понася унижения и страдания, защото според тях това било несъвместимо с величието и славата му.

Христос им говорил често за страданията, които го очакват, за смъртта и възкресението си.

За да засили вярата на учениците си, той решил да покаже на трима от апостолите истинския си божествен произход.

Заедно с Петър, Иаков и Йоан се изкачил на планината Тавор в Галилея, отдалечил се от тях и започнал да се моли.

Скоро те заспали, а когато се събудили, видели своя учител напълно преобразен.

Иисус разговарял с двама от най-великите представители на Стария Завет - пророците Мойсей и Илия за предстоящите си страдания и смърт в Иерусалим.

Историята разказва, че тогава в един момент светъл облак осенил всички и от него се разнесъл могъщ глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение. Него слушайте."

Това събитие трябвало да предпази апостолите от съмнение при вида на Христовите страдания и да укрепи вярата им в неговата Божествена природа.

Според българския народен календар на 6 август настъпва трайно преобразяване в природата. Преображение Господне е времето, когато дните видимо намаляват, очаква се студът.

Това е денят, в който се бере първото грозде и се раздава на близки и съседи, след като се прикади от свещеника в църквата.

Ако някой се разболее, натопява се връзка сушени плодове, болният пие от водата и болестта се преобразява.

Според вярванията на този ден се отваря небето и ако някой види това, се сбъдва всичко, което си нарече.







Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен ranenia skorpion

  • Master
  • ******
  • Публикации: 1455
Цитат
Отвори ли се небето и за вас?   




     отвори се трънки !
 :)Единственото нещо което се отвори, бе портфейла за поредните харчове....
Вярващите да си вярват... нямам нищо против тях....даже не зная дали се честити това нещо...Все тая...
Аз не съм от до такава степен вярващите !
Вярвам единствено  в това , че снощи Левски постигна добър Резултат срещу Вердер !
 [lol][lol]
"И само ТАМ един прозорец свети ...
сред цялата космична тъмнина,
сега те викат - хиляди планети,
но ти се връщаш .... вечно у дома... "

Неактивен Qween of the black hearts

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4187
  • Пол: Жена
Цитат
Отвори ли се небето и за вас?  




     отвори се трънки !
 :)Единственото нещо което се отвори, бе портфейла за поредните харчове....
Аз не съм от до такава степен вярващите !
 [lol][lol]


те тука съм мноооого съгласна с тебе

vOsYcHnA_pRiNcEsA

  • Гост
Даммм, отвори се и Ада замръзна също  [lol] :>