Автор Тема: Да се чудиш, да се неначудиш...  (Прочетена 2113 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #15 -: Юли 23, 2008, 13:06:06 pm »
 
Само не разбрах що я докарахте до турците...
Че те са един от най-важните фактори в историята ни - да, окей, но проблемите са си в самите нас...

Ето на какво ми се ще да обърнем внимание:

"Едно време е имало възпитание, респект, уважение - непонятни думи за "днес". Процеса на деградация е започнал много, много отдавна ... "

Кога? И най-вече ...защо, за Бога?

Ами за това намесих турците, веднага още след освобождението е започнало и малко по малко та до днешната бруталност. Винаги е имало злоупотреби, но не толкова явни, брутални и нагли, в наши дни вече буквално можем да използваме приказката "изтървахме коня в ряката" ...
Във връзка с моя пример силно препоръчвам да се гледа наново филма за Капитан Петко, и ще разберете какво имам впредвид.

На никой не му прави впечатление, че са се запалили 2 вагона от композицията Пловдив-София, нали? Просто новина от ежедневието. Както и на никой не му прави впечатление, че БДЖ се лумкат в гърдите от няколко дни колко били подготвени и как спасили всички хора, и всичко приключило без инциденти. ПО голяма постановка и инсценировка едва ли е имало до сега ... но това за нас е ежедневие ...
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен Jane

  • Коледна муза
  • Master
  • ******
  • Публикации: 1510
  • Пол: Жена
  • Лесно е да оставиш отпечатък, но да го заличиш....
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #16 -: Юли 23, 2008, 13:21:21 pm »
На мен ми направи впечатление, Нуцо...
И, кво ?
Е в тва е проблема... :/

А иначе за конкретния случай - чист късмет е според мен, че са успяли да се спасят хората.... [confused]
БДЖ да се бият на др място... [evil]

Под сълзите на есенните листа...

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #17 -: Юли 23, 2008, 14:15:38 pm »
Знам, че там е проблема в това "И, кво?" ...
На малко хора им прави впечатление, на малко хора им пука ... ей там е основния проблем ... а една птичка пролет не прави  ...
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен Qween of the black hearts

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 4187
  • Пол: Жена
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #18 -: Юли 23, 2008, 14:50:28 pm »
права си...
Само не разбрах що я докарахте до турците...
Че те са един от най-важните фактори в историята ни - да, окей, но проблемите са си в самите нас...

Ето на какво ми се ще да обърнем внимание:

"Едно време е имало възпитание, респект, уважение - непонятни думи за "днес". Процеса на деградация е започнал много, много отдавна ... "

Кога? И най-вече ...защо, за Бога?

не знам не съм живяла много по време на комунизма но майка ми е ми е разправяла как тогава младите са имали уважени към по възрастните,как в момента в който навършиш 18 си длъжен да работиш независимо от всичко което само по себе си е дисциплина...
как едно време като ученици са ходели по бригади да помагат я в складовете я на полетата(сега я се пробвай да накараш тийнейджър да отиде-1 ще пита колко ще му се плати за да отиде)

мисълта ми е че тези неща дисциплинират... още повече нали сте чували приказката че колкото повече имаш толкова повече искаш? еми тъочно тва е едно време е нямало разглезени богати синчета дето тати ии мама им купуват книжките за новия баварец който ще карат и не им дават платинена карта с неораничен брой пари в нея! с две думи сега сме разглезени колкото и да е гадно казвам сме! защото сегашните деца израстват в свят в който всичко им се предоставя наготово половината ми връстници не знаят как се пере на ръка,колко струва да речем праха за пране и тн... а не ги ии интересува... защото мама и тати се грижат за всичко! защото те имат достатъчно пари да харчат по кафетата и ако евентуално работят то е за да си изкарат пари за морето.... Половината не знаят какво е да мислиш за това че заплатата която взимаш трябва да се разпредели... с 2 думи не знаят цената на парите... еми като не я знаят как да ценят труда на другите хора? 2ро повечето от днешните родители нямат време да гледат децата си сами в повечето случаи не за друго а защото такъв ни е света че ако не бачкат няма какво да занесат да се яде на масата съответно тръсват децата на бабите... които пък баби  разглезват децата до безбожност!

оня ден едно лапе на 3 години риташе баба си в тролея защото жената беше седнала и детето беше в скута и... малкия искаше да си седи сам и се тръшкаше и удряше и викаше само и само баба му да седи права... за мое голямо учудване тя... хм се извини на детето и го сложи да седи! е извинявай лапе на 3!!!! за какво възпитание говорим... и после искаш от тва дете да излезе човек ... еми няма да излезе.... тка че според мен  просто сме занижили нивото на възпитание и то не само у дома а и в училищата.... далече съм от мисълта че едно време не е имало гаменчета но са били далеч по малко
« Последна редакция: Юли 23, 2008, 14:53:00 pm от Qween of the black hearts »

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #19 -: Юли 23, 2008, 15:13:49 pm »
Дори бих казал, че възпитанието ни е нулево ... кога навремето е било някой да си позволи да обиди учител, пък камо ли да му посегне ... а сега това е ежедневието са учителите ... те не влизат със самочувствие в класната стая, а със страх ...
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен Jane

  • Коледна муза
  • Master
  • ******
  • Публикации: 1510
  • Пол: Жена
  • Лесно е да оставиш отпечатък, но да го заличиш....
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #20 -: Юли 23, 2008, 19:27:07 pm »
И аз съм съгласна с това, което казваш.
Но някак си пак нещо ми убягва... Преди хората не са ли се интересували от пари, от богатства? Излиза, че материализирането (и по-скоро битовизирането) на днешната епоха ни е направило такива...
И преди хората са работели по 8-10 часа, но пак са имали време да си възпитат домочадията.
Сигурно ще ми кажете, че сега работят по 16. И за жалост е вярно... Поне за една солидна част от хората.
 [confused]

Под сълзите на есенните листа...

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #21 -: Юли 23, 2008, 23:20:40 pm »
Забравяш факта, че повечето хора в днешно време работят на 2 места, а относно часовете преди са били 8-10 часа, бо събота и неделя са почивали ... сега почти го няма това - 1 ден в седмицата и това е, сега пак повечето карат по над 12 часа ... та аз също допреди 3 години, карах по 12 часови смени, но разликата е там, че аз се грижа само за мен си, а представи си за семейство (обикновенно) със дете ...
И другото, което е най-важно - преди колкото и да са работели - парите са стигали ... сега колкото и да работиш - все не стигат ...
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен nMz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • Усмихни се ! Утре ще е по-лошо !
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #22 -: Юли 24, 2008, 08:31:11 am »
преди колкото и да са работели - парите са стигали ... сега колкото и да работиш - все не стигат ...

Нутсо , преди парите са стигали , защото е нямало къде да се похарчат ... Не е имало такова разнообразие от продукти и стока ... Всичко е било държавно ... След свалянето на правителството и идването на демокрацията (макар че на нас нито комунизмът ни е бил комунизъм , нито демокрацията ни е била демокрация) , когато е въведена частната собственост , се е появило това изобилие на стока на пазара (също така и класите богат-беден) ... Когато частниците сами си определят цените , щеш-нещеш ще даваш по 1 лв за хляб ... Единственото , което може да ги накара да смъкнат цените е конкуренцията ... И защото същите тези частници искат да забогатеят , на обикновените хора им се налага да работят на 2 места , за да могат да вържат двата края ... И ако ти беше един частник , едва ли щеше да мислиш така , както мислиш сега ...
Ако ти се даде мечта , то непременно ще ти се даде и възможност за осъществяването й !

Неактивен Barbarian

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 622
  • Пол: Мъж
  • die,die,die my darling...
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #23 -: Юли 24, 2008, 08:46:52 am »
преди колкото и да са работели - парите са стигали ... сега колкото и да работиш - все не стигат ...

Нутсо , преди парите са стигали , защото е нямало къде да се похарчат ... Не е имало такова разнообразие от продукти и стока ... Всичко е било държавно ... След свалянето на правителството и идването на демокрацията (макар че на нас нито комунизмът ни е бил комунизъм , нито демокрацията ни е била демокрация) , когато е въведена частната собственост , се е появило това изобилие на стока на пазара (също така и класите богат-беден) ... Когато частниците сами си определят цените , щеш-нещеш ще даваш по 1 лв за хляб ... Единственото , което може да ги накара да смъкнат цените е конкуренцията ... И защото същите тези частници искат да забогатеят , на обикновените хора им се налага да работят на 2 места , за да могат да вържат двата края ... И ако ти беше един частник , едва ли щеше да мислиш така , както мислиш сега ...

Точно там е проблема,че частника си мисли,че всичко му е позволено,защото е частник. Да,ама не е така. Защото държавата може да определя цени на продукти,като хляба и съответно да контролира и следи за спазването на тези цени. Освен това има и определн процент надценка,който си длъжен да не надвишаваш,но пак,кой следи дали това се изпълнява? Няма държава. Да не говорим,че държавата може да субсидира определени отрасли,така,че след това цената на продукцията която произвеждат,да не е безбожна за купувача,но това пак става с държава,която тук липсва. Така,че,това,че си частник изобщо не ти дава право да правиш каквото си поискаш,ако обаче си частник в истинска държава,която пак повтарям,тук липсва!

Неактивен nMz

  • Експерт
  • *****
  • Публикации: 764
  • Пол: Мъж
  • Усмихни се ! Утре ще е по-лошо !
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #24 -: Юли 24, 2008, 08:58:25 am »
Именно :)
Ако ти се даде мечта , то непременно ще ти се даде и възможност за осъществяването й !

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #25 -: Юли 24, 2008, 09:22:16 am »
преди колкото и да са работели - парите са стигали ... сега колкото и да работиш - все не стигат ...

Нутсо , преди парите са стигали , защото е нямало къде да се похарчат ... Не е имало такова разнообразие от продукти и стока ... Всичко е било държавно ... След свалянето на правителството и идването на демокрацията (макар че на нас нито комунизмът ни е бил комунизъм , нито демокрацията ни е била демокрация) , когато е въведена частната собственост , се е появило това изобилие на стока на пазара (също така и класите богат-беден) ... Когато частниците сами си определят цените , щеш-нещеш ще даваш по 1 лв за хляб ... Единственото , което може да ги накара да смъкнат цените е конкуренцията ... И защото същите тези частници искат да забогатеят , на обикновените хора им се налага да работят на 2 места , за да могат да вържат двата края ... И ако ти беше един частник , едва ли щеше да мислиш така , както мислиш сега ...


Е да но ценовия шок трябва да е бил 90-91-92 година ... но пък точно тогава имаше пак пари като шума ... и частници сме били ... отдавна трябваше да сме преодолели това ... но явно не там е проблема, нали? Нашата демокрация си е жива анархия. Пак ще се повторя Желев, като сдаваше властта каза, тази държава ще се оправи или като стане президентска република или се въведе военно положение и в тях да е ножа и хляба - което не е желателно... аз все още си мисля, че човека тогава беше прав ... беше предусетил това, което става днес ...
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #26 -: Август 09, 2008, 16:01:48 pm »
Виждам добре се е заформила темичката и ще си позволя да обобщя от това,което прочетох до какви изводи стигнах:
1.Наблягаме на възпитанието в семейството.Значи отношенията родител -дете да се изграждат и постоянно да има такива отношения,независимо на колко места работим ,това трябва да ни е закон.Защото едно дете не се възпитава с почивни дни.Това се прави ежеминутно,всеки ден .Защото изграждаме бъдещето на държавата ни и не можем да си позволим почивки.Така да се възпитават децата че те да имат уважение към институцията ,наречена училище.И няма значение госпожата какъв джиесем ползва и в каква кола се вози,тя е госпожа.
Да се възпитават в уважение към старите хора !Да знаят докъде им се разпростират правата и какви са им задълженията.Ако това не се прави,няма как утре да изискваме от този млад човек съвестно да си върши работата.Ако няма изисквания,държание,той ще плюе на всичко заради парите и ще забрави че носи отговорност .Утре в работата ,а вдругиден и в своето семейство.Всичко е вързано.
2.Държавата най-после да си оправи законите.Като те са еднакви за всички ,без изключение и да следи стриктно за спазването им.Това "За кокошка няма прошка и за милиони няма закони" ДА СЕ ЗАБРАВИ!Данъци,глоби всичко да е еднакво за всички .Нищо скрито покрито.Съседите ми работят в Абу-Даби ОАЕ ,там ако видят че дете (тийнейджър) пуши,родителите му влизат в затвора за определено време.Ако трябва ,така да се процедира.Явно ни трябва желязна ръка.
3.Отношение към природата ни.С мисъл за утре.И не да се чуват приказки от сорта :
Аз фирмената вода няма да я пестя ,той шефа да плаща.Това е пълна глупост,щото той ,шефа не си произвежда сам водата.Значи се пести ,пази се природата ,където и да сме .
Незнам само как ще се процедира с богаташите дето си мислят ,че са хванали Господ за шлифера.Ако не се подчинят на законите в държавата ни ,ще има още много време да им берем гайлето.
И най-вече да си го втълпим в главите ,че утре-то не е далече и че света е освен за нас ,и за децата ни ,и за внуците ни.Не можем с лека ръка да тъпчем и убиваме .Нямаме право!Заради тях.Заради бъдещето!
:)
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен BLUE_ROSE

  • Master of disaster
  • *******
  • Публикации: 3838
  • Пол: Жена
  • Щяло да вали ...
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #27 -: Август 12, 2008, 21:29:31 pm »
Проблемът, скъпа Джейн, е там, че ние отдавна си нямаме чашка...
Всички високопатосни изказвания насред форумите и кварталните кръчми си остават там. Народът не иска да излиза, защото отдавна не сме нация. Ние просто съществуваме в тази държава. И аз, и ти, и всички останали граждани на републиката сме се обособили като отделни индивиди, нямащи нищо общо със случващото се около нас. Всеки един от нас е една малка България, като за единение на тези малките Българии и дума не може да става. Поне не и в близките стотина години.

това е истината....

Неактивен tonnny_bg

  • Модератор
  • Мъдрец
  • *****
  • Публикации: 11629
  • Пол: Жена
  • Храни вярата си и страховете ти ще умрат от глад.
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #28 -: Август 12, 2008, 21:53:58 pm »
Еее,стига с тоя песимизъм де.Ми така няма да се оправим .То от черно по-черно ни е .Каквото си мислим ,това се и случва.Не знаете ли? [confused]
Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!

Неактивен Don_NUTSO

  • Странник без сърце ...
  • Администратор
  • Гений
  • *****
  • Публикации: 8562
  • Пол: Мъж
  • Choose your destiny!!!
    • Порталът за поезия!!
Re: Да се чудиш, да се неначудиш...
« Отговор #29 -: Август 13, 2008, 14:10:16 pm »
Колкото и да сме оптимисти, нищо не зависи от нас ... една "държава", която няма закони държава ли е?
От нас зависи само оцеляването ни ...  на стара слава байряци веем ... не искаме да погледнем реалността ...
Добре е, че има оптимисти, които да вярват ... моята вяра отдавна изчезна и аз отдавна съм към песимистите ...
Взех всичко от живота, наистина всичко. Ако сега Бог ми го отнеме, то тогава сме квит.
Всяко момиче, което имаше късмета да я целуна, спираше живота ми.

Всяка твоя капка кръв, всеки дъх на мен е обречен.